Skocz do zawartości
zulus

Dziwne parametry przy dojrzewaniu.

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium ma już 2 tygodnie. Było postawione na częściowo odgazowanej żywej skale, żywym piasku i 1/3 wody była z żywego zbiornika.

temp - 25C

no2 - nie wykrywalne

po4 - jakieś 0.1

no3 - tu jest najciekawiej po trudno odczytać ale prawie 100 może coś pomiędzy 50-100 (bliżej 100).

Odpieniacz w zasadzie mi nić już nie pieni.

Czy te wysokie no3 jest możliwe czy coś zchszaniłem podczas testu?


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No masz dojrzewanie.

Wartoby bylo zbadac wode w zbiorniku w ktoreo pochodzi skala i piasek. Oczywisce jezli sklaa podczas transporu byla dluzszy czas bez wody to tez moze byc przyczyna wysokego no3 i PO4.

Odpieniacz niestety nie przyczynia sie do obnizania tych dwoch parametrow w sposob bezposredni.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jak od pieniacz nie pieni to czy musi być włączony całą dobę?

I jeszcze jedna rzecz która mnie nurtuje. Skała była częściowo odgazowana ale na jej powierzchni można zaobserwować miejscami duże nagromadzenie martwej tkanki. Przyznam, że po prostu zapotniałem ją przed włożeniem wyczyścić.

Skała nie jest poklejona mogą ją wyjąć i wyczyścić teraz. Tylko czy warto? Czy nie wyszoruje za dużo?


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak odpieniacz chodzi całą dobę. Efektywnie napowietrza wodę, usuwa CO2 i podnosi pH.

A dlaczego nie pieni?

Obumarłe tkanki usuń najlepiej bez ruszania skały.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwej tkanki? Czego?

Co znaczy częściowo odgazowana kiedy pierwszym poscie ze odgazowana.

Zdjecie zbiornika moze wiele powiedziec. Jak zakladales zbiornik?

Jeżeli oczekujesz trafniejszej odpowiedzi musisz sprawę szerzej opisać.

Nawet nie wiadomo jakie akwarium i ile tej skaly ,jaki odpieniacz itd.

Akwarium ma DOPIERO dwa tygodnie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w pierwszym, poście ze skała jest częściowo odgazowana. To znaczy już nic nie gnije ale są pozostałości po martwej tkance. Czego? Nie wiem.

A założenie opisałem w pierwszym poście.

Przykładowe zdjęcia tych tkanek załączyłem.

Jak bym chciał to wyczyścić bez wyjęcia to się nie da. Skała jest tak porowata, że mam tylko 10% objętości zbiornika. Jak bym dał regulaminowe 20% to bym zawalił gruzem 2/3 szkła.

post-11237-0-22775900-1354189744_thumb.jpg


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zulus,

dobrze jest wypelnic dane w stopce, zeby inni nie musieli pytac jakie akwarium, lampa czy odpieniacz :welcome:

Zdaje sie, ze masz wsypany piach ?

Przy silnej cyrkulacji mozesz filtrowac wode przez wate i troche szczoteczka do zebow te skale przeczyscic, bo juz sypie. Dasz silna carkulacje to odpieniacz zbierze reszte i z czasem bedzie ok.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, jeśli na skale były resztki "czegoś", to normalne że po 2 tyg. pokazuje >100 NO3

Miałem tak, kiedy na własne życzenie sprowadziłem kiedyś skałę nieoczyszczoną. Czyściłem ją w sklepie, była pełna glonów, gorgonii, gąbek, osłonic, hydroidów, korali, no normalnie jak we filmie :) Wydawało mi się, że usunąłem wszystko obumarłe, ale tylko mi się wydawało. To co wydawało mi się żywe, obumarło po kilku dniach, wyniki na NO2 i NO3 były takie, że otworzyłem 2 nowe testy, bo to się mogło dziać. W teście TM na NO3 próbka była ciemna jak dobre Bordeaux, już myślałem że jest po skale. NO3 osiągnął cywilizowane poziomy po 6 tyg.

Tak więc bez paniki, ale obserwuj dokładnie NO3 i NO2, najlepiej codziennie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko już spadło do 25 :)

Zdziwili byście się co sobie żyje i czuje się świetnie ale nie napiszę o tym bo zaraz na mnie ortodoksy naskoczą.

Może kiedyś...


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pochwal sie nie bądź taki;

-miałem podobny problem po przesiadce na większy litraż lałem wódkę by zbić no3 z 50

po dwóch tygodniach wywaliło mi dino, tak że uważaj!!

powodzenia i pozdr..

Edytowane przez darod (wyświetl historię edycji)

450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualne parametry no3-15, no2-0, po4 poniżej 0.03. Opiszę wszystko w dzienniku na, którym się ludzie nie powinni wzorować ;)

Generalnie uznaje baniak za dojrzały i intensyfikuje zasiedlanie.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzały???? Jasne po 3 tyg...możesz napisać ze parametry się stabilizują ale nie że masz wodę dojrzałą.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może za mało zaakcentowałem słowo "uznaje".


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zulus - wydaje mi sie ze baniak nie jest dojrzaly. Zrobisz zapewne po swojemu, tak jak z lampa, ale radze Ci sie wstrzymac z "intensyfikowaniem zasiedlania".


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zulus - wydaje mi sie ze baniak nie jest dojrzaly. Zrobisz zapewne po swojemu, tak jak z lampa, ale radze Ci sie wstrzymac z "intensyfikowaniem zasiedlania".

Jak się wstrzymam to nigdy się nie dowiem kto ma racje :) A to mam być baniak szkoleniowy.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lepiej zabić kilka zwierząt niż posłuchać ludzi którzy ci dobrze radzą...?Jesteś jak wielu początkujących dawaj dawaj wszystko na raz...i potem tysiąc pytań typu czemu to mi zdechło,albo inne pierdoły.Ode mnie masz minusa jak by takie były


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czego się boicie? Że nagle wasz misternie zbudowany świat okaże się fikcją. Że baniak, który będę prowadził inaczej niż wszyscy i być może udowodnię, że "apteka" tutaj nie jest potrzebna.

A może będzie inaczej? Będziecie mogli wspominać mnie jako przykład, który spróbował i mu się nie udało.

A co do "zabijania" czy Ci którzy tak twierdzą mają czyste sumienie? Nie jedzą mięsa, nie zabijają komarów latem, meszek, much, pająków, karaluchów? To są znacznie wyższe formy życia niż korale z siatkowym układem nerwowym bez narządów zmysłu.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.