Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czym tak naprawdę sugerować się dobierając wielkość sumpa do akwarium,czy istnieje jakaś matematyka bądż inne kryteria w tym przypadku,oczywiście wykluczając ilość miejsca w szafce bo to zrozumiałe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I matematyka i kryteria :)

matematyka - musisz obliczyć ilość wody jaka spłynie z komina, powierzchni akwarium i hydrauliki w przypadku wyłączenia pompy głównej, całą tę wodę sump musi pomieścić

kryteria - weź pod uwagę wymiary odpieniacza bo to największy sprzęt, komora dla niego przeznaczona musi być odpowiedniej wielkości, weź też pod uwagę wszystkie inne sprzęty jak filtry na węgiel, ewentualnie adsorbery, kulki itp.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadajac na pytanie mialem na mysli ogolny rozmiar sumpa. Im wiekszy tym lepszy. seb ma racje jesli chodzi o konkrety to musi byc na tyle duzy aby pomiescic wode grawitacyjna. Rowniez komory powinny byc rozmiarowo dopasowane do sprzetu. Komora powrotu na tyle duza wzgledem mocy pompy zeby nie zabraklo wody przy startowaniu obiegu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że planując w moim przypadku solankę o rozmiarze 60x60 w podstawie to sump śmiało mogę planować o podobnym rozmiarze w długości .Nie wiem tylko jak ugryżć temat ilości komór w nim.Jedna na pewno na odpieńka druga na żywą skałę ,i teraz pytanie trzecia na pompę obiegową plus dodatkowo filtr przelewowy???Czy taka filtracja będzie odpowiednia czy o czymś nie pomyślałem?Oczywiście jeśli chodzi o obsadę to nie planuję na początek nic z czym mogę mieć trudności no bi i przecież w takim rozmiarze tak naprawdę cudów nie uczynię :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił dwukomorowy, pierwsza na spływ, odpieniacz, ewentualnie skałę i filtry, druga na pompę. Przy 60 cm, jeśli narobisz za dużo komór to na bank czegos nie pomieścisz.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, w przyszłym akwarium (jeszcze do niego daleko bo z 1.5roku ale powoli planuje) obmyśliłem sobie tak podzielony sump - na razie bez wymiarow

71102168.jpg

jak myślisz czy dzielona równolegle komora na skale/refugium jest warta kombinacji? czy lepiej dac najpierw komore ze skala a za nia refugium albo na odwrot?

Edytowane przez pawcio1980 (wyświetl historię edycji)

zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił dwukomorowy, pierwsza na spływ, odpieniacz, ewentualnie skałę i filtry, druga na pompę. Przy 60 cm, jeśli narobisz za dużo komór to na bank czegos nie pomieścisz.

Pozdrawiam

seb

Bardzo dziękuję za odpowiedż.Jak to dobrze speców posłuchać chociażby dla oszczędności kosztów i niepotrzebnych rozczarowań :respect:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero co zmieniłem sumpa bo poprzedni był............przekombinowany.Nowy jest bardzo prosty duża komora odpieniacza,komora na siporax i komora na pompę obiegową.Przed siporaxem mam dodatkową komorę 5 cm na watę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawcio, nie kombinował bym tak, po pierwsze jeśli chcesz Siporax to skałę bym odpuścił, Siporax będzie skuteczniejszy chyba, tą dzieloną komorę na skałę/refugium musisz obniżyć, bo jest wyższa od pierwszej szyby, tej która powinna ustalać wysokość lustra wody w komorze odpieniacza. Ja bym tej komory nie dzielił, zrobiłbym tam refugium z DSB, albo bez, do tego siporax tam gdzie masz, i tyle. Nie wiem jakie to ma mieć wymiary, jeśli nie będzie duże to będziesz się wkurzał na małą komorę na skałę, będziesz musiał kruszyć skałę żeby ją do tej komory włożyć, jeśli jednak się uprzesz na ten podział to szybę dzielącą te dwie komory zrobiłbym niższą niż poziom wody w tych komorach, tak żeby zwierzaki mogly swobodnie migrować między komorami skały i refugium. Nie wiem czy jasno to napisałem :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasno jasno , dzieki :) akwa planuje ok. 600l wiec sump bedzie mial pewnie ze 100-120l, zobaczymy jak mieszkanie kupie co tam sie da wlozyc :)


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasno jasno , dzieki :) akwa planuje ok. 600l wiec sump bedzie mial pewnie ze 100-120l, zobaczymy jak mieszkanie kupie co tam sie da wlozyc :)

Ja nawet w obiegu razem z moją wanną w łazience nie będę miał tyle wody co Ty planujesz :blushing: cóż każdy od czegoś musi zacząć...Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

małe kroczki to podstawa :)


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.