Skocz do zawartości
Agnieszka S

Problem z silikonem w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium mam słodkowodne 240l. Szkło stoi od ponad półtora roku zalane. Kilka miesięcy temu pojawiło się coś w rodzaju odspoiny w czarnym silikonie w akwarium. Z drugiej strony szyby jest tylko kilka kropek mini bąbelków. Pozostałe łączenia (z tyłu) nie mam jak sprawdzić, bo jest czarna fototapeta.

Czy takie uszkodzenia to "norma"? Gdzieś czytałam, że niektórzy mają ubytki czy bąble w silikonie i nic się nie dzieje. Nie chciałabym jednak obudzić się pewnego dnia i zbierać rybki z podłogi.

Zastanawiam się też, czy jest sens zmieniać szkło, czy na tym wystarować z morskim. Miałam robić na Reefmaxie, ale zdecydowałam się zrezygnować ze słodkiego (z bólem serca...). Myślę, że po roku i tak będzie mnie ciągło, aby postawić ok. 400l - wówczas kupiłabym już cały sprzęt z szafką i akwarium.

Zdj. 1 i 2 - uszkodzenia w silikonie. Na zdj. 3 widok z góry, jak to jest sklejone.

post-16477-0-79603900-1355483463_thumb.jpg

post-16477-0-06881100-1355483475_thumb.jpg

post-16477-0-85127000-1355483526_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest już nie tak z tym akwa. Bąbli na samym łączeniu szyb jeszcze nie widać, ale ja bym już obserwował ten zbiornik dokładniej 8-) Jak chcesz słone zrobić to już tego zbiornika nie używaj. Ja odpaliłem słone w zbiorniku po słodkim i po pól roku wyciekła z niego woda 8-( a takich rozjechań silikonu nie miałem..... 8-(


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To widać chyba,jak by fuga tylko odeszła wewnątrz akwarium.W miejscu styki szyb silikon wygląda normalnie więc zbytnio bym się nie przejmował.W moim starym baniaczku miałem bąbelki na całej długości łączenia i też się nie przejmowałem.

Jeśli chcesz z tego szkła zrobić morskie na chwilę to nie wiem czy jest sens,potem przekładanie wszystkiego,ponowne dojrzewanie i inne problemy.Wiadomo,że wszystko rozbija się o kasę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o kasę, dobrze to Inmar określiłeś ;) Najchętniej tego bym się pozbyłam i postawiłabym większe - ale wtedy prakycznie wszystko nowe i trochę pieniążków by w to weszło.

Z drugiej strony rok czasu pozwoliłby na rozrost korali i miałabym co włożyć do większego :)

Edytowane przez Agnieszka S (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbezpieczniej będzie albo zamowic nowy baniak, albo dac do przeklejenia jak się nie chcesz ze szkłem rozstawac :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma być do morskiego to kiepski wymiar. Jak chcesz podobny litraż to proponuję 100x50x50 Lub 90x60x50 a najlepiej 120x60x50 :wine:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Pamiętaj że słoną woda ma olbrzymią tendencję do skracania perspektywy, czyli lepiej jest postawić akwarium które będzie głębsze niż wyższe, na przykład zamien sobie 120x40x50h na 120x50x40h i już będzie lepiej. Do tego przy planowaniu długości weź pod uwagę długość swietlowek t5, to w tej chwili najtańsze źródło oświetlenia, to czy zdecydujesz się na t5, hqi czy ledy niech zostanie opcją otwartą, ale lepiej zostawić sobie bramkę otwartą niż później żałować.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu w tym akwarium dochodzi do naprężenia fugi na skutek felernego silikonu lub wadliwego rozprowadzenia.

Same bąbelki wewnątrz to jeszcze nie powód do zmartwień, lecz na zdjęciu nr.3 widać już działanie rozprężeń działających na spoinę.

Akwarium Ci jeszcze sporo posłuży, ale jak chcesz morskie, to te szkło sprzedaj, a kup poważnie większe.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120x40x50 będzie strasznie wąskie i znowu zaczniesz myśleć o przesiadce na coś szerszego;) Rób albo 120x60x50h ew, mniejsza długość. Jeśli postawisz 120x40x50 szybko będziesz żałować;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wymiar 120x40 trzyma mnie niestety przez wymiar szafki. Przy wcześniejszym holendrze było nawet oki, ale i tak żałowałam, że nie kupiłam 120x50 - było by więcej miejsca...

Nie chcę za bardzo kombinować, przynajmniej na razie, bo najchętniej szafkę bym wywaliłam i postawiłam 130x50 lub 130x60 a wysokość 55cm. Są to jednak większe plany i koszta. Oświetletlenie też musiałabym zmienić. Robi się z tego większa suma.

Obecnie mam szafkę 120x40 cm, akwarium kupię nowe. Oświelenie - belki Hagen glo 2x54 i 1x54w - przy holendrze rośliny rosły jak szalone, więc i tu przy miękkich koralach i lps, myślę że powinno wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzecie zdjęcie i opis wskazują najprawdopodobniej na zbyt cienką warstwę silikonu w szeczelinie. Silikonu w spoinie ma być tyle ile być powinno. Nie więcej i ni mniej! Na skutek naprężeń, wystąpiło przebarwienie, jak tafle szkła po długotrwałym obciążeniu się "ułożyły". Istotne jest to, że ta zmiana nie wystąpiła na górze akwarium a na na dole gdzie odkształcenia, w zalanym akwarium, są mniejsze. Ważne jest czy przebarwienie nie wędruje ku górze a druga sprawa to czy nie zmienia się "wżerami" z szarego na powrót w czarną. Oba te przypadki będą wskazywały na rozszczelnianie się zbiornika. I jeszcze jedno, Zadnej żyletki w czasie czyszczenia szyby obok tej spoiny.

Ten holender jest bardzo ładny i szkoda byłoby go przerabiać na solniczkę. Nie mniej to tylko moje skromne zdanie.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odzew ;) Kupię nowe szkiełko, bo szkoda ryzykować, jak z tym silikonem jest coś nie tak.

Ritter teraz to ja mam "zieleniaka" - zdj. 1 poniżej. Jest jeszcze świeże, bo dopiero od dwóch miesięcy, roślinki się dopiero rozrastają. Na zdj. 2 i 3 jest widok sprzed ponad pół roku.

post-16477-0-49985800-1355506439_thumb.jpg

post-16477-0-47396100-1355506481_thumb.jpg

post-16477-0-02381900-1355506531_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja,ładne akwarium.Co do spoiny to przecież może być i bez niej.Ja mam swój zbiornik bez fugi całkiem i jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar dziękuję :)

Czyli ta część, pod którą podchodzi powietrze to spoina. Mhm, to to muszę pomyśleć czy zmieniać. Kobita zmienną jest istotą :blushing: Zanim jednak "opróżnię" obecne akwa, to mam jeszcze trochę czasu ;)

Edytowane przez Agnieszka S (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wymiarów szkła to 120x40 kipski pomysł, sam mam akwarium które pięknie się prezentowało jako słodkowodne 150x40x50, stwierdziłem że nie będę zmieniał bo standardowe 300L ma 120cm i niestety 40cm się mści, potstawowy problem to ułożenie rafy w tak wąskim akwa, naprawdę ciężko jest zrobić coś aby akwarium nie wyglądało na płaskie, brak miejsca na przestrzenne rozłożenie i głównie wyglądało za każdym razem jak akwarium na pyszczaki a nie rafowe :D powoli udało się znaleść ułożenie ale naprawdę bardzo żałuję że nie mam szerszego, teraz jak będę zmieniał to na 60cm a nie 40cm, szafki nie są teraz drogie i naprawdę lepiej wydać jednorazowo więcej niż pozniej dokładac sobie kosztów zmieniając bo wyjdzie dużo drożej , jak nie masz możliwości wydać większej kwoty to przełuż na jakiś czas start, zbierz trochę kasy, ja założułem w tym celu osobne konto w banku i odkładałem na nie pieniądze, zawsze możesz ograniczyć koszty szukając sprzętu na forum od innych użytkownikó co też pozwoli zmniejszyć koszty, ważne to nie szukaj kompromisów bo to się zemści, ja chciałem oszczędzić trochę na odpieniaczu i skończyło się i tak na kupnie drugiego


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

Ten wymiar 120x40 trzyma mnie niestety przez wymiar szafki. Przy wcześniejszym holendrze było nawet oki, ale i tak żałowałam, że nie kupiłam 120x50 - było by więcej miejsca...

Nie chcę za bardzo kombinować, przynajmniej na razie, bo najchętniej szafkę bym wywaliłam i postawiłam 130x50 lub 130x60 a wysokość 55cm. Są to jednak większe plany i koszta. Oświetletlenie też musiałabym zmienić. Robi się z tego większa suma.

Obecnie mam szafkę 120x40 cm, akwarium kupię nowe. Oświelenie - belki Hagen glo 2x54 i 1x54w - przy holendrze rośliny rosły jak szalone, więc i tu przy miękkich koralach i lps, myślę że powinno wystarczyć.

Witam.

Chesz użyć tych świetlówek? One pewnie nie maja co najmniej 10000kelvinow? Jeśli mniej to się nie nadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thomas516 to akwarium 120x40 byłoby tylko tymczasowe. Chcę spróbować swoich sił w morskim, i nie upłynnić przy okazji zaskórniaków - mam dwoje dzieci, dom na utrzymaniu, jestem praktyczną kobitką :D

Jednak faktycznie, muszę sobie ten wymiar jeszcze przemyśleć ;)

Edi świetlówki oczywiście nowe i odpowiednie pod morskie :) Nie pisałam o nich, bo wymienić musiałabym pomypy cyrkulacyjne, skały, piach i itd. Nie mówiąc już o życiu - choć mam już swoje typy, które na pewno muszę kupić.

Dobrze, że jesteś czujny ;)

Edytowane przez Agnieszka S (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanów się czy tymczasowe to dobre rozwiązanie , akwarium dojrzewa i rozwija się długo więc lepiej stawiać odrazu docelowe, przenoszenie morszczaka tez nie jest tak proste jak zwykłego, cały proces dojzewania zacznie się na nowo i problem z życiem będzie, albo na dłuży okres będziesz misiała oddać do działającego akwa, albo ryzykując wpuszczająć za szybko do swojego, może to skonczyć się uśmierceniem całej obsady, a straty finansowe będą duże, niestety tutaj nie da się zjeść jabłko i mieć jabłko :) masz piękne akwarium i wstrzymaj się troche , uzbieraj grosza aby nie zakłucać budrzetu domowego :)

Edytowane przez thomas516 (wyświetl historię edycji)

akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.