Skocz do zawartości
Marcin1982

[200] Łódzka solanka

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie przyszedł czas na reaktywację własnego baniaka w domu ,więc na święta zrobiłem sobie miły prezent.

Akwarium powstaje z myślą o kilku ładnych rybach i koralach z gatunków SPS.

Kilka rzeczy o nowym baniaku:

1. Wymiary:

80x55x45cm [ długość, szerokość, wysokość] co daje dokładnie 198 litrów, czemu takie małe ?? dlatego,że baniak ma być tylko pod spsy + kilka ryb, taki wymiar jest dla mnie kompromisem pomiędzy kosztami utrzymania a chęcią posiadania określonych zwierzaków, gdybym nastawiał się na lpsy + miękasy pewnie wylądowałby baniak 500-600 litrów.

Akwarium oczywiście z kominem, ale komin będzie na zewnątrz baniaka.

SUMP:

75x45x45cm [długość, szerokość. wysokość], sump podzielony na trzy komory, tradycyjnie: pierwsza komora: odpieniacz; druga komora: filtr przepływowy; trzecia komora: pompa obiegowa

2. ODPIENIACZ:

Mini Bubble King 180 - zdecydowałem się na chyba najdroższą markę na rynku, głównie dlatego,że mają być tylko spsy. Na razie pieni ładnie, zobaczymy za jakiś czas jakie będą efekty.

3. OŚWIETLENIE:

Po długich namysłach i oglądaniu kilku baniaków zdecydowałem się na oświetlenie LED,

na gorąco można napisać tylko,że lampa fajnie świeci i rewelacyjnie wygląda, jakie będą efekty dla zwierzaków takiego światła pewnie napiszę o tym za rok

Na początku nie będę dopalał świetlówkami, zobaczę jak baniak będzie wyglądał na samych LED, jeśli nie będzie fajnie, wtedy dodam dwie niebieskie świetlówki.

4. Pompa obiegowa:

tutaj standard, nie ma się co za bardzo rozpisywać wybrałem New Jeta 2300, ze względu na dobrą cenę, akceptowalny poziom hałasu i dobrą wydajność. Baniak nie jest duży, sump także, więc nie potrzebuję wielkiej obiegówki. Jak okaże się za mała, to ją zmienię ,ale wydaje mi się ,że będzie ok.

5. CYRKLUACJA:

Będzie Tunze 6095 + kontroler 7096 i jeśli będzie taka potrzeba dodam Tunze 6045.

6. FILTRACJA RO+DI

tutaj standardowy filtr, którego używałem wcześniej, moim zdaniem bardzo dobre i wygodne urządzenie. Ma dwa wkłady sedymentacyjne, jeden węglowy i do tego membrana.

Osobno filtr DI z żywicą jonowymienną.

7. SÓL MORSKA:

Dość nietypowo zacznę od soli Reef Crystals, ale tylko dlatego,że mam już otwarte duże wiadro i nie chcę marnować. Generalnie na początek polecam jednak Instant Ocean tego samego producenta,im mniej bogata sól tym lepiej dla baniaka w początkowej fazie.

8. BAKTERIE:

tutaj też sprawdzony produkt, czyli Prodibio Bio Digest

9. PODŁOŻE:

Postawiłem na martwy piach ATI Fiji White, 9kg powinno wystarczyć. Osobiście bardziej mi się podoba wizualnie, dlatego on ląduje w baniaku, a nie żywy.

10. OGRZEWANIE:

nowy produkt Aquaela, grzałka ze złotymi stykami ComfordZone GOLD 200W, zobaczymy jak poradzi sobie w słonej wodzie.

11. POMIAR ZASOLENIA:

mam refraktometr H2OCEAN, którego używam już dłuższy czas, bardzo dokładne urządzenie, łatwe w obsłudze no i się nie tłucze

jeśli ktoś szuka dobrego salimetru, to zdecydowanie polecam JBL Hydrometr, bardzo dokładny, wadą jest oczywiście jego szklana konstrukcja, kilka mi się potłukło przez kilka lat

12. WKŁADY FILTRACYJNE DO FILTRA PRZEPŁYWOWEGO:

na pierwsze kilka miesięcy oczywiście nic, potem węgiel oraz coś na fosforany, najprawdopodobniej ROWAphos,lub Seachem PhosGuard, zobaczymy, na co mnie będzie stać

13. CHEMIA DO BANIAKA:

oprócz bakterii, jak już baniak będzie zasiedlony będę stosował:

Grotech ABC

KZ Aminno Acid

KZ Coral Snow

KZ Coral Vitalizer

zobaczymy jak taka mieszanka będzie się sprawdzała.

14. TESTY

podstawowe parametry to oczywiście Salifert, fosforany od lat mierzę małym urzadzeniem Hanna HI 713.

15. ŻYWA SKAŁA:

planuję około 20kg żywej skały, oczywiście odgazowana.

Kilka fotek:

Marcin5.jpg

Montaż:

1. Początek prac:

DSCN3929.jpg

2. Wywiercanie otworu w szafce na rury:

DSCN3931.jpg

3. Komin - góra:

DSCN3952.jpg

od lewej: spływ wody / powrót wody / rewizja

4. Tak wygląda tył szafki z zamontowanymi rurami od komina:

DSCN3951.jpg

5. Tak wygląda wnętrze szafki już z zamontowanymi rurami:

DSCN3953.jpg\

w środkowej komorze będzie jeszcze filtr przepływowy na media filtracyjne

6. Potrzebna hydraulika:

DSCN3936.jpg

7. Akwarium na gotowo:

DSCN3964.jpg

Teraz montaż RO + DI:

1. Haczyki:

DSCN3956.jpg

2. Podłączenia:

DSCN3958.jpg

DSCN3960.jpg

DSCN3961.jpg

DSCN3959.jpg

DSCN3965.jpg

3. Wiszące RO:

DSCN3957.jpg

mała uwaga:

na filtrze wkłady są ułożone przez producenta: sedyment/sedyment/węgiel. Po kupnie trzeba zmienić na: sedyment 5 / węgiel / sedyment 1, trzeba o tym koniecznie pamiętać !!

4. Całość RO + DI:

DSCN3971.jpg

Solenie wody:

Niezbędne oprzyrządowanie :

DSCN3978.jpg

DSCN3980.jpg

Dlaczego używam Reef Crystals'a na początku, pisałem już w pierwszym poście ,więc nie będę się powtarzał.

Samo solenie będzie trwało kilka godzin, a zasalam do wartości 1,023.

W sumpie wreszcie też nastała jasność :)

LEDWSUMPIE.jpg

Całość:

Fotka z lampą błyskową, abyście zobaczyli jak lampa prezentuje się nad baniakiem:

DSCN4024_zps8271faee.jpg

Fotki bez lampy:

bardziej niebiesko:

DSCN4028_zps85c714b4.jpg

bardziej biało:

DSCN4030_zps5fec68e6.jpg

lekko z boku:

DSCN4031_zps73308a2b.jpg

Widok ogólny na baniak + sump:

DSCN4032_zpsb6b717ab.jpg

O samej lampie na razie ciężko coś konkretnego powiedzieć. Jeśli chodzi o wygląd to mi się podoba jest bardzo cienka, ja wybrałem opcję postawienia na nóżkach, jest też mozliwość podwieszenia,ale nie chcę się w to bawić.

Lampa ma możliwość osobnego sterowania ledami białymi i niebieskimi, jest też oczywiście możliwość symulacji wschodów i zachodów słońca, dla mnie takie opcje są wystarczające, nie potrzebuję więcej bajerów.

O jej wpływie na korale napiszę pewnie za jakieś 6-8 miesięcy :) ale mam nadzieje,że będzie wszystko ok.

Fotki były robione na około 40% mocy lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wszystko opisane :thumbup: Teraz tylko czekac na dojrzewanie :thumbsup: Ale ten otwór pod rury to ładnie umęczyłeś :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bozia nie dała talentu w ręce to trzeba było się trochę namęczyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tez ten piach co planujesz i jesli moge doradzic to radze go dobrze wyplukac :p prezentuje sie naprawde swietnie jest super bialy tak jak chcialem ale ma w sobie tyle pylu ze masakra :( ja popelnilem ten blad i po paru dniach spuszczalem cala wode wybralem piach do plukania i bylo o niebo lepiej :)

Jednym slowem zalecam plukanie :) bo mozna sie zalamac kazde poruszenie czym kolwiek wywoluje buze :(


a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne ja jakos nie pamietalem uznalem ze to jak w slodkim jak gotowy piach to od razu do akwa :o:)


a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adaś, wczoraj miałem napięty grafik :) nie ma jeszcze żadnego życia, więc jeszcze nie ma co oglądać :) może zrobię w nowym roku jakieś większe spotkanie u siebie dla łodziaków, więc wtedy zapraszam na oględziny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adaś, wczoraj miałem napięty grafik :) nie ma jeszcze żadnego życia, więc jeszcze nie ma co oglądać :) może zrobię w nowym roku jakieś większe spotkanie u siebie dla łodziaków, więc wtedy zapraszam na oględziny :)

To już się zaprosiłem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Marcin1982.Ogromny szacun za fotoreportaż.Jeszcze większy za oświetlenie.To już wysoka pólka(cenowa :whistle: )ciekawy jestem jak będzie to wyglądało w praktyce,znikomy procent morszczaków chwali się podobnym oświetleniem....Z ogromną przyjemnością będę śledził Twój wątek.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian, dziękuję.

Jak popatrzysz na rynek led w Polsce, to naprawdę ta lampa nie jest najwyższą półką cenową, m.in. dlatego się na nią zdecydowałem, ma mnie przekonać do oświetlenia led, a jak będzie w praktyce to się okaże za jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian, dziękuję.

Jak popatrzysz na rynek led w Polsce, to naprawdę ta lampa nie jest najwyższą półką cenową, m.in. dlatego się na nią zdecydowałem, ma mnie przekonać do oświetlenia led, a jak będzie w praktyce to się okaże za jakiś czas.

A ja dzięki Tobie być może przekonam się również co do oświetlenia led w moim przyszłym zbiorniku.Kto wie może to będzie taka sama lampa.... :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dojadą pierwsze korale, to na pewno dam znać jak radzą sobie pod lampą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Adam będzie to mam transport mogę bez problemu :wine::cheers:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to Marcinku ja również chwalę że wreszcie swoje odpaliłeś i łudząco ta szafka jak i akwarium jest podobne do Mojego :p jak będziesz prezentacje organizował to daj znać na komórkę bo niestety złośliwość rzeczy martwych i komputer niestety mi padł i ciężko powiedzieć kiedy go uruchomię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komin wielki :p

tez mnie interesuje ta lampa wiec oczekuje na relacje jak sie sprawdza :)


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ładne, i ładnie się zapowiada.

Ale estetykę łazienki to masz do kitu :)

:fish: a co kolega myślał że jak akwarysta to łazięka ma być w rybki a fugi w glonach? :fish:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bujanie to będzie cała cyrkulacja ?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, właśnie się zastanawiam czy dodać jeszcze jakąś pompę i sam nie wiem :(

Adam, nie wiem jak Ciebie,ale mnie takie bujanie bardzo odpręża :) ale na wszelki wypadek weź leki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.