Skocz do zawartości
Tomasz Młot - Kwidzyn

apitazia a restart baniaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam zrestartowac mój baniak. Ponieważ całość jest opanowana prze ukwiałki szkliste aptazja, mam pytanko: czy istnieje jakaś możliwoś skutecznego wyczyszczenia hudrauliki i pudełka przelewowego oraz pomp i innego sprzętu włącznie z baniakiem, tak żeby żadna aptazja nie przetrwała i nie odrodziła sie w nowym systemie?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, a nie lepiej załatwić tego rybami ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

restart to zawsze jakiś pomysł bo wiele ukwiałów w ten sposób zabijesz, rozumiem że zamierzasz wygotować skałę? Koniecznie umieść w akwarium także jakąś ilość świeżej żywej skały, Aiptasia zawsze w jakiś sposób przetrwa i najlepszą metodą jest posiadanie na stałe w baniaku jej naturalnych wrogów, krewetek ryb ślimaków.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

system ma kuż chyba z 5 lat i był 2 razy przenoszony z mieszkania do mieszkania. Piach tak sie zamulił ze nie można już odmulić bez całkowitego wyjęcia, a przy cenie nowego to chyba nie warto (zastanawiam się tylko czy nowy dac żywy czy lepiej martwy). Skała porosła już wszystkim i wygląda okropnie. Poza tym chcę przejsć na filtrację siporexem i dac max mało suchej skały pod same sps. Chcę to jednak zrobic jak najtaniej ratując sprzęt jaki sie da


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej postarać się o rybę która zapanuje nad aiptasią chyba że bedziesz robił restart co roku.

Polecam np chaetodonka lub chelmona wytępi wszystko to dosięgnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek.

Pokaż swój zbiornik.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpusc brzydala i poczekaj bez karmienia 2 tyg

Wysyłane z mojego LT22i za pomocą Tapatalk 2


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm...no brzydal napewno by pomógł, ale co z piachem? Mam skałę wyjąć i piach pprządnie przepłuka czy co?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek możesz odessać bez wyjmowania skały i przepłukać w wodzie z podmianki żeby był żywy, albo w RO i na koniec wodą z podmianki i go ożywić. Nie masz nic do przekopywania piasku?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już poradzisz sobie z dużymi osobnikami to kup krewetki od Nanokaczora u mnie wspaniale pilnują populacji Aiptasii a przy okazji świetnie wyglądają.


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem ch. auriga ale po wystraszeniu aptazji zacął męczyć sacropythona i zooantuski. Krewetki wundermani nie poradziły sobie z ukwiałkami. Ja mam wrażenie że ryby nie są sposobem na likwidacje problemu.

One jedynie sprawiają że aptazja sie chowa w swoich szczelinkach i tyle.

Na skałce mam tez jakieś gloniska pewnie od fosforanów. Czy ma ktoś do opylenia wkład do hanki?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz sumpa ?

Możesz codziennie wzruszać dno a na spływ wody dać skarpete filtracyjną. Dorzuć pompe cyrkulacyjną gdzieś przy dnie żeby wzruszony syf nie osiadał. Koralowce się ucieszą bo wyłapią am papu :)

Restart to już ostateczna ostateczność.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku moja propozycja jest taka;

Piasek odmulam odmulaczem przy podmiance (i będzie jak nowy)

Aptazia to JoesJuice oczywiście za pierwszym podaniem nie zabija ale zamyka ją na jakieś dwa do trzech tygodni po trzecim/czwartym podaniu zdycha .Ryby są fajne ale szybko zmieniają dietę na lps lub sps .Krewetki jak wpuścisz to więcej ich nie zobaczysz a efektu nie dadzą .

To tylko moje spostrzeżenia.

Edytowane przez Truskawa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku moja propozycja jest taka;

Piasek odmulam odmulaczem przy podmiance (i będzie jak nowy)

Aptazia to JoesJuice oczywiście za pierwszym podaniem nie zabija ale zamyka ją na jakieś dwa do trzech tygodni po trzecim/czwartym podaniu zdycha .Ryby są fajne ale szybko zmieniają dietę na lps lub sps .Krewetki jak wpuścisz to więcej ich nie zobaczysz a efektu nie dadzą .

To tylko moje spostrzeżenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcę zrobić coś takiego:

- wkładam do sumpa 3l siporaxu, który w połączaniu z moim BK160 mini powinien dac radę

- wywalam cała zasyfioną skałę

- wyjmuje piach i płukam w wodzie z baniaka aż nie bedzie śladów brudu i detrytu

- wsypuje piach i wlewam wodę a tyle co zabraknie uzupełniam świeżą.

- daje bio digest i wpuszczam swoje 4 rybcie do baniaka

- zakupuje kilka ładnych kawałków suchej skały i z czasem dam koraliki


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w starym czyscilem piach odsysajac go do wiadra az uzbieralo sie 3/4 wody. Jesli ssawka jezdzisz po dnie to mozna go sporo sciagnac. Nastepnie solidnie mieszalem i zlewalem wode z ponad piasku. Nastepnie zlewalem juz sama wode z akwarium do wiadra i powtarzalem czynnosc. Nastepnie piasek wracal do akwarium przez rure zrobiona z trzech butelek PET 2L. Jesli nie zebralem calego brudnego piasku to przy nastepnej podmiance robilem to samo z reszta piasku.

Nie czyscilem piasku w kranowce lub w nawet w RO


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc tak zrobię.

pytanie z innej beczki, chodzi o oświetlenie. Chce się na spsy przerzucić w przyszłości i teraz mam pytanie:

co wybrać: zostać przy obecnym led 110W sun power, zmienić na T5 ATI 6x39W, zmienić na HQI 150W + 2x24W T5 ?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co masz kupować suchą skałę .Jak zasyfioną oczyścisz wyparzysz osuszysz masz to samo ,i jak pisałeś nie żałuj bakterii .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do światełka to jestem zwolennikiem T5. 6x39 W T5 jest oki dla spsów. Dał bym 4 blueplusy ATI i dwie specjale. Obecnie mam takie rozwiązanie i wg mnie jest ładnie dla oka, a i koralowce ładnie bujają.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, wracając do tematu: jak dokłądnie dokonać przemiany żywej skały w suchą? Żeby czegoś nie sp.....


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A żeby uśmiercić skałę to nie trzeba filozofii .

Włóż skałę do słodkiej wody (jeśli masz syf w kranie to lepiej do RO )na dzień dwa.

Następnie wyszoruj wydrap oczyść.

Sparz wrzątkiem.

Wysusz i już .

Sam nigdy nie musiałem stosować tego zabiegu ,ale znam osoby które w ten sposób skutecznie oczyszczały skały.

Nie rezygnuj z zakupu jakiejś części żywej skały na dokładkę ,gdyż te mikro organizmy, które się wylęgną z niej są niezbędne w systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.