Skocz do zawartości
lester001uk

Problem z NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od jakiegos czasu mam problem z NO3 w moim akawarium. Utrzymuje sie an poziomie ok. 100 a nawet wieceju, robie regularne podmiany, zaczalem tez dozowanie vodki ale nic Nie pomaga. Wszystkie ryby sa ok, te same od ok 10 miesiecy, korale tez wygladaja ok, ale no3 strasznie wysokie. Sprawdzilem no3 w wodzie do podmiany i ta jest dobra 0. Gdzie moze byc problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musimy więcej wiedzieć o akwa. Pojemność, jakie media, ile skały, jaki odpieniacz, jaka cyrkulacja.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry powinienem byl to napisac.

Akawarium kostka 90x90x90

Odpieniacz- deltec mce 600

Cyrkulacja- 3x koralia3, 2x koralia2, I jeden tunze do poruszania tafli. Pozatym jeszcze 2 power heady za skala.

Skala ok 80 kg

Phosban reactor 150

Fluval 406 w nim tylko wegiel, I polyfilters zimieniane co ok 2 tygodnie. Filter I weze tez reguralnie czyszcze.

Ryb tez nie jest za duzo, 2 male triggery, 2 tangs, 1 nemo, 1 foxface I jeszcze 2 male ale nazwy Nie pamietam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ~700 l. wody za mały odpieniacz i filtr kubelkowy produkujący zapewne NO3. Tak to NO3 nie obniżysz. Przede wszystkim odłącz filtr kubełkowy.

Edytowane przez Włodzimierz (wyświetl historię edycji)

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dokładnie od tego należy zacząć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie (np woda w sumpie + woda w akwarium - skala)- po odjeciu skaly mysle ze ok. 600l

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniales filtry?- filtr RO TMC wklady wymienione ok 3 miesiecy temu

4. Jakie stosujesz metody filtracji ( model odpieniacza, refugium, wegiel, rowa etc)- live rock, fluval lab wegiel, fluval lab phosphate remove w reaktorze, polyfilters

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa)- wszystko TMC LED- 2X 1000hd, 4X aquabeam 600 wszystko z kontrolerami

6. Jaka obsade korali posiadasz?- same miekki

7. Jaka obsade ryb posiadasz?- juz pisalem

8. Kiedy zbiornik wystatowal?- ok roku, ale woda i skala z mojego starego baniaka

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku?- skala ok 80kg, i 20 zywy piasek

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc)- vodka od 2 tygodni, nie ma zmian

11. Uzywasz ozon, UV?- uv podpiety od fluval

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy?- testy API, raz na tydzien ale tearaz co dzien przy vodka

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola?- ok 30 l na tydzien, teraz robilem wiecej, sol TMC Pro

14. Ile i czym karmisz ryby?- raz dziennie mrozonka, i raz dziennie suchy

15. Ile i czym karmisz korale?- karma dla korali

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc)- ospa ok 6 miesiecy temu, chemi nie lalem

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)?- vitaminy, calcium, i jeszcze inne

18. Jaka masz cyrkulacje?-juz pisalem

nie mysle tez aby fluval byl problem bo w nim jest tylko wegiel i polyfilters, zmieniam to co 2 tygodnie i dokladnie czyszcze filtr i weze. nie mam tam nic innego.

Dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly odpieniacz to raz,a dwa to to UV. Swiecisz non-stop? Pytam bo nawet przy malym odpieniaczu rozbujany cykla azotowy powinien utrzymywac NO3 znacznie nizej.

Czy dlugo masz takie NO3?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest No3 to ile masz PO4


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubelek do kosza jak już ktoś zasugerował i proponuje np. dozowanie no3xpo4 ( u mnie po ok 2 tyg stosowania zgodnie z instrukcja NO3 spadlo z blisko 50 do ok 5 ;)Polecam!

pozdr

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly odpieniacz to raz,a dwa to to UV. Swiecisz non-stop? Pytam bo nawet przy malym odpieniaczu rozbujany cykla azotowy powinien utrzymywac NO3 znacznie nizej.

Czy dlugo masz takie NO3?

Lampa uv caly czas pracuje, problem juz mam od kilku miesiecy, prubowalem zbijac tak jak pislem podmiany duze, male ale czestsze, I nic. Baniak juz chodzi od roku, I tak na marginesie nikomu nie polecam takiej kostki. Nie mozna w niej nic dobrze ustawic, bo duzo skaly potrzeba, czyszenie to tragedia bo pachy zawsze mokre, I pojemnosia jest ok ale za male wymiary na duze ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa uv caly czas pracuje, problem juz mam od kilku miesiecy, prubowalem zbijac tak jak pislem podmiany duze, male ale czestsze, I nic. Baniak juz chodzi od roku, I tak na marginesie nikomu nie polecam takiej kostki. Nie mozna w niej nic dobrze ustawic, bo duzo skaly potrzeba, czyszenie to tragedia bo pachy zawsze mokre, I pojemnosia jest ok ale za male wymiary na duze ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany nic nie dadzą ,musi byc jakaś przyczyna a póżniej bedzie skutek, przeszedłem to samo ciekawi mnie jedno mianwicie że korale jeszcze nie padły , chyba że te parametry od kilku dni -witek zapodal bardzo dobry sposób ja też na tym jade /czytaj pytania ile PO4/ to też ważne .


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten Deltec nie dał rady w 540 L. Mimo że to dobre pienidło, to są granice. To raz. Dwa to brak obiegu. Cały detrytus buja się po baniaku. I Fluval tutaj nie pomoże. Miałem zapięte dwa - 305 i 405. Na początku było ok ale późniel No3 - ponad 50, Po4 dobijało do 1.

Teraz jest "po bożemu" z przelewem, sumpem i porządnym odpieńkiem. Efekt - azotany spadly do 20, fosforany do 0,2. W trzy tygodnie, mimo ze zwiekszyłem obsade w rybach i koralach. Sądze że na Mce600 i Fluvalu będziesz się bujał z parametrami cały czas.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten Deltec nie dał rady w 540 L. Mimo że to dobre pienidło, to są granice. To raz. Dwa to brak obiegu. Cały detrytus buja się po baniaku. I Fluval tutaj nie pomoże. Miałem zapięte dwa - 305 i 405. Na początku było ok ale późniel No3 - ponad 50, Po4 dobijało do 1.

Teraz jest "po bożemu" z przelewem, sumpem i porządnym odpieńkiem. Efekt - azotany spadly do 20, fosforany do 0,2. W trzy tygodnie, mimo ze zwiekszyłem obsade w rybach i koralach. Sądze że na Mce600 i Fluvalu będziesz się bujał z parametrami cały czas.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ATI 250i nie dało rady na NO3 do 600 l ale chemia -niestety- tak


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy?- testy API, raz na tydzien ale tearaz co dzien przy vodka

napewno dobrze robisz test na NO3? w API trzeba go dokladnie krok po kroku zrobic, tez go mam, trzeba uwaznie zrobic, wtedy podaje prawidlowy wynik, porownywalem juz z salifertem i wychodzilo ok.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki wszystkim za rady. Kubelek idzie dzis do kosza. Teraz jeden problem, co z weglem bez kubelka. Jak filtrowac, sumpa nie mam, znaczy mam ale nigdy mi sie nie udalo podlaczyc.

Edytowane przez lester001uk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności węgiel powieś w skarpecie\woreczku na tylnej \bocznej ściance akwa i raz dziennie poruszaj nim ręcznie.

I zrób sump. Ułatwia życie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności węgiel powieś w skarpecie\woreczku na tylnej \bocznej ściance akwa i raz dziennie poruszaj nim ręcznie.

I zrób sump. Ułatwia życie.

Phosphate reactor I filterek odlaczone, podmienilem tez 100 l wody, no i jeszcze zakupilem Red Sea NO3:PO4x, zobaczymy czy cos sie zmieni. Sump jak kupilem akwarium to odpalilem, ale nie moglem go ustawic, woda mi si caly czas przelewala I jakos tak zrezygnwalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phosphate reactor I filterek odlaczone, podmienilem tez 100 l wody, no i jeszcze zakupilem Red Sea NO3:PO4x, zobaczymy czy cos sie zmieni. Sump jak kupilem akwarium to odpalilem, ale nie moglem go ustawic, woda mi si caly czas przelewala I jakos tak zrezygnwalem.

post-14682-0-88129200-1356981769_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba też jest jakaś zależność między po4 a no3... jak duże no3 a małe po4 to no3 nie poleci?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no3po4x u mnie sprawdza sie narazie wysmienicie...podlaczony pod pompke dozyjaca Grotecha przez ok 2 tyg 8 ml na dobe od kilku dni zgodnie z instrukcja odpowiednio zmniejszona dawka-OBSERWUJE;)

pozdr

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszyskich,

Po tygodniu stosowania no3po4x nie ma zmian. NO3 - 100, PO4 - 0.25. Fluval i reactor odlaczone od tygodnia, dodalem tez drugi odpieniacz TMC V2 500 no I nadal nic. Mam jeszcze w zapasie kilka polyfilters, pisze ze redukuja NO3. Czy zaczac je stosowac? Ryby I korale bez zmian, czyli wszystko ok.

Co proponujecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.