Skocz do zawartości
Marcin14

Oszustwo na allegro-prośba o radę prawnika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zrobiłem na allegro w październiku zakupy za kwotę 85zł, do dzisiaj nie otrzymałem towaru, kontakt ze sprzedającym jest ograniczony. Po kilku dniach od zakupu poprosiłem o numer nadania przesyłki, sprzedawca podał mi go, jednak był on zmyślony, ponieważ dostawca nie miał paczki o takim numerze. Po moim mailu, sprzedawca oznajmił, że wyśle paczkę, więc czekałem nadal, Znowu nic nie dostałem, po kolejnych mailach paczkę miałem otrzymać po nowym roku. Po nowym roku otrzymałem maila (3go stycznia) z zapytaniem czy może zwrócić mi pieniądze za zakupiony towar, odpisałem, że poproszę o zwrot. W tym momencie kontakt się urwał.

Co można zrobić w takiej sytuacji?

Czy policja pomoże?

W wypadku zgłoszenia sprawy na policję, jak się ma podanie fałszywej daty urodzenia w danych osobowych konta allegro? Przy zakładaniu konta jakoś nie przywiązywałem wagi do tego pola i wybrałem "pierwsze lepsze".

Pozdrawiam,

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zglaszasz spor na allegro, trwa on miesiac, jezeli w tym czasie nie odzyskasz towaru lub kasy drukujesz cala korespondencje ze sprzedajacym, strone z aukcja i mejle potwierdzajace zakup i udajesz sie z tym na policje, tam praktycznie od reki dostaniesz kwitek z ktorym udajesz sie do pomocy allegro i zwracaja ci kase


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pierwszej kolejności zgłoś to na allegro jest taki program jak ochrona kupującego, i napisz jak było potem podejmuj dalsze kroki czyli zgłoszeni na policje itd


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ochorna allegro dziala wlasnie tak jak napisalem, kilka razy bylem zmuszony korzystac niestety

http://uslugi.allegro.pl/pok/

Edytowane przez pawcio1980 (wyświetl historię edycji)

zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dosyć niedawno korzystałem z Programu Ochrony Kupujących....

kupiłem laptopa który nie został wysłany... sprzedawca tłumaczył się że

właściciel hurtowni zwinął się z kasą...

Policja - kwitek - zwrot kasy , również kosztów wysyłki

bardzo szybko, bez problemów . Duży plus dla allegro

bo już myślałem że straciłem kupę kasy..

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dziwną sytuację z kupnem komputera kilka lat temu. Najpierw otrzymałem sprzęt bez dysku twardego i z jakimś zdezelowanym napędem dvd oraz informację że cena wylicytowanego komputera jest zbyt niska o_O Postraszenie policją pomogło. Trzymam kciuki, że w twoim przypadku skończy się tylko na straszeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie do konca tak pieknie jak opisujecie. Wszystko sie upraszcza jesli kwota "rozboju" jest wieksza, a najlepiej przekracza prog niskiej szkodliwosci. Wszystko pojdzie jak po masle jesli dostanie sygnature sprawy i w ogole ruszy dochodzenie. Ja czekalem na to ok 2-3 tyg. Wyznacznikiem dzialania ochrony kupujacych jest rozpoczecie scigania z urzedu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja się wypowiem, bo jestem na bieżąco. Jakoś w październiku kupiłem od użytkownika kasiakr2 na allegro korale i ukwiały na kwotę 344 zł, byłem podobnie jak Ty zwodzony przez ponad miesiąc przez sprzedawcę. Potem kiedy zarządzałem zwrotu kasy otrzymałem tylko wyzwiska i groźby. Zgłosiłem sprawę na allegro oraz na policji, na allegro zasugerowali mi rozpoczęcie sporu, który nic nie przyniósł ect. na policji złożyłem zaznania i dostarczyłem stosowną dokumentację, po 20 dniach roboczych otrzymałem pismo o wszczęciu postępowania. Następnie złożyłem wniosek w wymienionym już przez kolegów wyżej, Programie ochrony konsumentów na allegro, po około 14 dniach roboczych otrzymałem odpowiedź, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie i proszą o wydrukowanie stosownego formularza, podpisanie go i wysłanie wraz z dokumentacją na ich adres, po 4 dniach od wysyłki otrzymałem (właśnie dzisiaj) odpowiedź, że pieniądze w kwocie 344 zł zostaną zwrócone w ciągu 7 dni roboczych na podane przeze mnie konto. Sprawa się trochę toczyła, na trochę nerwów natraciłem i czasu, ale konto tego użytkownika na allegro jak i na pokrewnym forum zostało zablokowane, ja straciłem czas i trochę nerwów, przez jego telefony z pogróżkami, on stracił dobre imię, możliwość sprzedawania swoich korali na targowisku oraz konto na allegro.

Jakiś czas temu pisałem już o tym przypadku, ale temat został usunięty ze względu na brak dowodów jakie mogłem przedstawić,

jeżeli ktoś by sobie życzył obecnie mogę przedstawić dokładną dokumentację, potwierdzającą moje słowa.

Także Tobie kolego polecam tą samą drogę, ale szybko bo nie mogą minąć 3 miesiące od zakupu, taka jest reguła allegro.

Pozdrawiam

Piotr

Aha i nie sugerowałbym się niską szkodliwością o której często ludzie piszą, z tego co się orientuję poniżej 250 zł jest to wykroczenie i również może być ścigane, take walcz o swoje, bo żadne prawo nie będzie pozwalać na to aby oszuści mogli kraść małe kwoty. Poza tym allegro zwraca nawet małe kwoty.

PS. Poprawiłem, dzięki :)

Edytowane przez Pietrek
ort (wyświetl historię edycji)

175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co z kimś walczyłem, to inna droga to pisemna reklemacja poleconym, 2 tygodnie na odpowiedź i do urzędu ochrony konsumenta można już iść o ile nie prowadzicie firmy.

Edytowane przez koma (wyświetl historię edycji)

Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi, zaczynam działać :)

A powiedzcie mi jeszcze jak by wyglądała sprawa z moim wiekiem, jeśli szedłbym z dokumentami na policję? Powinienem się tego obawiać?

Pozdrawiam,

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwota nie ma żadnego znaczenia. Jest to oszustwo i jest ścigane z urzędu :)

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi, zaczynam działać :)

A powiedzcie mi jeszcze jak by wyglądała sprawa z moim wiekiem, jeśli szedłbym z dokumentami na policję? Powinienem się tego obawiać?

Pozdrawiam,

Marcin

nie masz czego sie obawiac co do falszywej daty urodzenia w serwisie allegro. Nie ma to zadnego znaczenia dla sledczych. Powiem wiecej ja bym to zglosil na policje, ruszy maszyna i moze sie okazac ze takich spraw w Polsce jest juz wiele i dotycza tego samego uzytkownika. Rozpoczynanie sporu przez Allegro - dla mnie w tej sprawie strata czasu - ten spor juz przeprowadziles tylko poza Allegro. Skonczylo sie zerwaniem kontaktu. Od pazdziernika mysle ze bylo sporo czasu aby sprawe wyjasnic i zwrocic albo kase albo przeslac towar. IMHO olej spor transakcyjny na allegro. Zreszta zobacz jak to wyglada:

http://allegro.pl/guides/guide_dspl.php?group=221&guide=265

Dla mnie to samo co juz zrobiles.

Natomiast, zeby skorzystac z POK - programu ochrony kupujacych trzeba zlozyc zawiadomienie o popelnieniu przestepstwa:

http://uslugi.allegro.pl/pok/#stepbystep

wiec i tak wizyta na Policji Cie nie ominie jak chcesz odzyskac kase.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki jeszcze raz za odpowiedzi. :)

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby było prościej to napisze co powinieneś zrobić na Policji. A więc, najważniejsze to nick sprzedającego, numer aukcji, nazwa towaru, dane sprzedającego jeśli są na na aukcji (telefon, mail, dane adresowe no i jak podał to osobowe), konto na które wpłaciłem pieniądze lub nr płatności PayU. Podczas złożenia zawiadomienia (o przestępstwie, gdyż jest to przestępstwo jak pisałem) podaj te dane, najlepiej jak będziesz miał wydruki z aukcji i ew. maile ze sprzedającym. Najważniejsze to abyś w protokole zeznał, że żądasz zwrotu kwoty jaką zapłaciłeś gościowi. Później to już praca Policji, a tego już nie mogę zdradzić jak się odbywa "znalezienie" delikwenta :).

Jakby co to służę pomocą.

pzodro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby było prościej to napisze co powinieneś zrobić na Policji. A więc, najważniejsze to nick sprzedającego, numer aukcji, nazwa towaru, dane sprzedającego jeśli są na na aukcji (telefon, mail, dane adresowe no i jak podał to osobowe), konto na które wpłaciłem pieniądze lub nr płatności PayU. Podczas złożenia zawiadomienia (o przestępstwie, gdyż jest to przestępstwo jak pisałem) podaj te dane, najlepiej jak będziesz miał wydruki z aukcji i ew. maile ze sprzedającym. Najważniejsze to abyś w protokole zeznał, że żądasz zwrotu kwoty jaką zapłaciłeś gościowi. Później to już praca Policji, a tego już nie mogę zdradzić jak się odbywa "znalezienie" delikwenta :).

Jakby co to służę pomocą.

pzodro Grzegorz

A jak ma się odbywać? Maja adres to jadą:p Ewentualnie szukają po ip ale to już wyższa szkoła jazdy i pewnie trwa ze 2 miesiące :D Ta nasza policja...;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja drukowalem cala korespondencje, strone z aukcja, dowod wplaty na kontoa, dane sprzedawcy no i przynioslem "sprzet" ktory dostalem. Ja mialem troche trudniej bo kupilem telefon niezgodny z opisem za 800 zl co nie bylo specjalna okazja, ale mial byc w super stanie. Okazal sie uszkodzony i pewnie gdyby nie to, ze byla plomba serwisu na plycie pod bateria to nie mialbym pojecia ze juz byl dlubany. Oczywiscie sprzedajacy uznal ze nie ma obowiazku mnie informowac o takich rzeczach ;). Po rozmowie z nim chcial mnie naciagnac na koszta ekspertyzy (150zl) i jak to bedzie z mojej winy to nie zwroci mi pieniedzy, takze nawet nie dalem sie naciagnac na kolejny numer. Oznajmienie, ze zglosze sprawe na policje wywolalo smiech u rozmowcy i totalne olanie. Jak sie okazalo w rzeczywistosci juz nie byl taki madry :).

Sprawa zakonczyla sie tak, ze otrzymalem powiadomienie o zwrocie kwoty przez allegro i czekalem na wplate, az tu nagle mail od oszusta - zwraca mi cala kase ;) Przejrzal na oczy, zwrocil mi pieniadze ja powiadomilem o tym allegro i policaje. Sprawa sie zamknela.

Z falszywymi danymi na policji nie bedziesz mial problemu, ale na allegro mozesz miec. Trzeba byloby przeczytac regulamin, wlasnie po to allegro zrobilo konto Junior.

Co do sporu to o ile pamietam jest procedura nie do przeskoczenia. Takze rozpocznij spor w zakladce allegro, w tym czasi zglos na policje i trzeba czekac ;) Tam zreszta jest wszystko jasno opisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydzi - zapomniales o bardzo waznej rzeczy imho dotyczacej wiadomosci e-mail - najlepiej miec wydrukowane wiadomosci wraz z wszystkimi naglowkami ! Tam rowniez beda informacje ktore moga byc pomocne do ustalenia sprawcy. Co do tego jak szukacie delikwenta - tu tajemnicy zadnej nie ma ;) Ale nie bede pisal jak to wyglada w rzeczywistosci ;) Choc sa akcje, typu proby samobojcze,

ze w ciagu kilku godzin sprawa jest zamknieta, a czlowiek jest pod opieka psychologow. Jak sie chce to mozna ;P

snajpa - to nie policja szuka - policja to sprawdza w bazie ripe do kogo nalezy pula adresowa, robi wniosek o zwolnienie z tajemnicy sluzbowej i ustalenie sprawcy poslugujacego sie IP w dniu tym i tym, godzinie tej i tej, laczacego sie do tego i tego ip, portu. Dalej juz

sprawa dostawcy Internetu aby przeszukac logi i podac dane osobowe.

gnom - nigdzie na allegro nie ma informacji ze zanim skorzytamy z POK nalezy korzystac z opcji spor transakcyjny. Ponadto POK maksymalnie 120 dni od czasu aukcji. Za chwile te 120 dni moze minac (aukcja z pazdziernika), policja tez bedzie potrzebowala troche czasu aby nadac nr RSD ;) Czasami nawet 30 dni ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR częściowo masz racje , ale ripe to tylko pomoc , a Policja szuka delikwenta a nie tylko sprawdza bazy danych ;-). No ale nie będziemy tu polemizować ;-). Wiadomości można wydrukować choć nie jest to jakoś potrzebne gdyż i z tym nie ma problemu. Najważniejszy jest numer aukcji i nicki sprzedajacego ikupujacego. Oczywiście nikt nie zagwarantuje , że sprawa zakończy się w ciągu miesiąca. Niekiedy trwa to naprawdę długo - wielu oszukanych, multikonta itd. ale wykrywalność jest bardzo duża.

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w Allegro jest specjalna komórka do współpracy z organami ścigania ... po zwolnieniu z tajemnicy zawodowej policja dostaje odpowiedź z allegro z żądanymi danymi tj dane osobowe sprzedawcy, calość korespondencji między stronami, zapis przebiegu aukcji (wydruk) itd ... do tego dochodzą twoje zeznania, dokumenty bankowe (potwierdzenie przelewu itd), dalsza twoja korespondencja ze sprzedającym już poza allegro ... no i może z tego wyjść 286 kk (niezależnie od wysokości kwoty) ... co do twojego wieku podanie tych danych jak sprawdziłem w regulaminie (od strony kupującego) nie jest obwarowane jakąkolwiek sankcją w tym karną ....


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydzi - noo to bylo uproszczenie co do szukania sprawcy majac IP - chodzilo mi tylko o to, ze Policja majac IP i tak niewiele moze sama zrobic, bez dostawcy netu moga sie w nos pocalowac i po IP nie ustala sami - niestety. Majac naglowki maili dostaje dodatkowy punkt zaczepienia. Nie zawsze korespondencja jest prowadzona poprzez e-mail uzyty do rejestracji konta na allegro, ale naglowki sa wazne. Samo From: To: nie zawsze wystarczy jak sprawca byl sprytny ;) W wiekszosci wypadkow owszem obejdzie sie bez drukowania maili - wystarczy tylko i wylacznie informacja o dostawcy poczty i adres e-mail ;P Co do wykrywalnosci to wszystko kwestia podejscia do tematu - wiadomo ze wiekszosc mysli ze jest anonimowa, ale jak ktos wie jak to dziala moze sprawic duzo problemow w znalezieniu i w zasadzie sprawca moze byc niewykryty. Mechanizmy Allegro np. potwierdzanie danych nie sprawia ze te dane sa potwierdzone w 100%.

matejoz - dane osobowe sprzedajacego dostajesz po zakonczeniu aukcji - wiec te dane niewiele moga byc pomocne jak sa falszywe. A tak tez sie zdarza. Ale z Allegro dostaje sie adresy IP oraz informacje o multikontach (a potrafia niektorzy miec nawet ponad 20!). Przydatne moga byc tez adresy e-mail jakie byly uzywane z tymi kontami. To daje kolejny trop ;P

W kazdym badz razie tak jak pisal brzydzi - wykrywalnosc jest duza wiec warto zglaszac - nawet jesli to mala suma np. 50zl. 100 oszukanych osob na allegro na 50zl i robi sie 5tys i robi sie gruba sprawa.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma w tym ani szczypty prawdy, fantazja ponosi :laughing:

Nie trolluj - to co napisalem bierze sie z doswiadczenia zawodowego, to co napisali inni rowniez sie z tym pokrywa.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.