Skocz do zawartości
Kośmid

Brak fluo fluo...

Rekomendowane odpowiedzi

:welcome:

Panowie co dolega moim podopiecznym ? Wszystko żyje, dzieli się, przyrosty są ale kolory takie zwykłe, brak jaskrawych barw np.: u montiporki zielonej czy rhodactisów.

Ostatnie badania ( Świrek :respect: ) wykazały, że NO3 i PO są niewykrywalne ( Salifert ) a TDS po RO pokazuje 002ppm.

Dodać musze, że zmieniłem oświetlenie. Chińskie 120W poszło out. Teraz mam Cree DIY. 24RB + 18CW ( białe na 75% ) i szczerze mówiąc wielkiej poprawy nie zyskałem w intensywności barw koralowców.

Czego to wina ? Gdzie szukać problemu ? Co Wam podać żeby zdiagnozować problem ? :on2long:


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka brakuje Ci barwy czerwonej i zielonej w oświetleniu. Proponuje przełamać to światło co masz dodatkowymi diodami. Naprawdę widać różnice szczególnie w barwie czerwonej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 12 RB


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłamiecie hihi :banned: poprzedniemu właścicielowi ta sama Montiporka super lśniła w świetle Cree 50/50 CW i RB.

Nawet podczas świecenia samymi RB nie ma fluo fluo. Na dodatek przyrosty acropory są białe.

Może być tak, że koralowce jeszcze nie przyzwyczaiły się do nowego oświetlenia a cykl jest za długi ?

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywiozłem sobie piękną różową montiporkę, po kilku tygodniach zrobiła się bura.

Myślę, że problem nie jest w oświetleniu tylko w składzie chemicznym wody.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kośmid: Aaaaaaa, no może być. U mnie zielona montipora talerzowa, po przyniesieniu ze sklepu w ciągu kilku tygodni zrobiła się żółta i taką pozostała przez jakiś rok-półtora, choć cały czas rosła jak głupia. Od kilku miesięcy zielenieje, właściwie już można powiedzieć z czystym sumieniem że jest zielona, ale jeszcze dużo brakuje do tego koloru który powinien być (ciemna zieleń). Poprawa nastąpiła po ograniczeniu oświetlenie jej. Sporo osób raportuje wrażliwość montipor na światło led, trzeba trafić ze intensywnością światła nad nimi... w każdym razie taka jest moja obserwacja i myślę że da się znaleźć rozwiązanie problemu :)

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy okazji zakupów u jednego z kolegów z forum dostałem w gratisie grafitową monti która po ok 2 miesiącach u mnie stała się zieloną monti :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja, pomimo wszystko, lałbym mikroelementy.... choć nie widzę fotek... :)


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kośmid, czytałeś ten artykuł? Może znajdziesz w nim wskazówki dla siebie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W weekend postaram się wrzucić fotki.

Kapuhy, przeczytałem właśnie, dzięki za link.

Chyba brak mi mikroelementrów w wodzie chociaż robie nieduże podmiany co tydzień z solą Red Sea Coral Pro. Jak pokaże fotki to ocenice bo jako taki czerwony kolor mam, zielony jako taki też ale wszystko jakby w słabej rozdzielczości.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Sprawdźsprawdź PO4 mała hanka lub RS a nie sali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko takie udało mi się zrobić zdjęcia.

Jak sądzicie ? Więcej Royal Blue ? Mikroelementy ?

post-12437-0-91303900-1359893080_thumb.jpg

post-12437-0-69225200-1359893099_thumb.jpg

post-12437-0-37564600-1359893122_thumb.jpg


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłoooopaki...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MIkro i jod


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np.: Kent Essential Elements ?

Przyznam, że nie chce ładować grubych baniek w to bo zwyczajnie nie mam ;/


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego kenta nie znam, ja leję TM A+ K- (albo na odwrót :) ) i sobie chwalę.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego kenta nie znam, ja leję TM A+ K- (albo na odwrót :) ) i sobie chwalę.

a czy jeśli ktoś leje ballinga i sól bez soli to jeszcze mikroelementy tez trzeba lac?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie stosowałem Ballinga, ale moim zdaniem tak. Ja mam reaktor, więc teoretycznie z wapniem i magnezem do akwa lecą też jakieś tam mikroelementy. Polecam magazyn Koral 3/2012 w większości poświecony pierwiastkom śladowym.

EDIT:

No i osobną uwagę proponuję zwrócić na jod, który dość szybko się "ulatnia" z akwarium.

I generalnie powoli i obserwować.

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymajcie kciuki, 12 diód RB XT-E czeka na wmontowania, Kent Essential Elements leje się...

Zgodnie z instrukcją, 2,5ml na tydzień.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RB i CW nie mają pełnego widma światła

diody cree pozbawione są ultrafioletu, ta barwa światła drażni korale i mobilizuje je do produkcji barwnika. wiem to od najlepszego w branży.

na początku po założeniu lampy na ledach korale nawet miękie pojaśniały mi strasznie niektóre były aż białe, wyglądało to słabo. (dodatkowo miałem niewykrywalne azotany i fosforany) po założeniu 2 diodek UV kolory wróciły i wszystko pięknie świeci.

Edytowane przez lukas.piotr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam wątek bo sprawa nie poprawiła się kurde.

Dodałem 12 Royal blue i mam teraz razem 36 RB, 16 CW, 1 Czerwoną i 1 zieloną.

Co tydzień dolewam 2,5 ml Essental element z Kent Marine.

Lece na soli Red Sea Coral Pro ( co tydzień 9 litrów tylko ).

Stałem się posiadaczem kilku monitpor digitaty.

Stalowa- u poprzedniego właściciela faktycznie stalowa, taki niebieskawy odcień. U mnie ciemny zieleń z jaśniejszą obwódką. Polipy całkowicie otwarte.

Czerwona- u poprzedniego czerwone polipy, u mnie bordo, słabo otwierają się.

Zielona- u poprzedniego zdycydowanie fluo, u mnie zaledwie kilka gałązek fluo, te najbliżej lampy. Reszta zielony kolor, zwykły zielony. Polipy niecałkowicie otwarte. Zauważyłem zanikanie polipów.

Kolega Świrek wziął ode mnie Calaustree bo zaczeła mi marnieć. Wystarczył jeden dzień u niego aby zauwazyć widoczną poprawe !

Ostatnie pomiary wody wyszły w porządku. PO 0,03, NO3 2,5 KH 9 ( podbiłem sodą ) Ca 400. TDS po RO 003ppm.

Koralowce moje miękkie wygląda OK ale daleko im też do fluo fluo.

Np u Rhodactisów zauważyłem dziwną sprawe, prawie ich nie widze bo zasłanią siebie polipami. Nie widze ich kolorowych tarcz, widze brązowanen topy.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipa jednym słowem.

Moje miękasy też kiepsko się wybarwiają pod moją wypasioną lampą.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5, lub cos trzeba zmienic w widmie led ?

Najbardziej "fluo" mialem pod samymi T5 niebieskimi.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kośmid @Stani ja bym raczej szedł drogą wody. W sensie że sól, mikroelementy, odpieniacz DSB i takie tam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego wszyscy z góry zakładają, że winne jest światło? Dopiero Świrek zasugerował, że może jednak coś innego..


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.