Skocz do zawartości
Darek S

Spada kH a Ca i Mg niedozowane stoją w miejscu ...

Rekomendowane odpowiedzi

Od miesiąca praktycznie nie dodaję Ca ani Mg bo wartości są w normie (Ca ponad 400 a Mg ok 1350) ale spada sukcesywnie kH. Obecnie ok 6- 6,5 pomimo podbijania.

Pytanie pierwsze : czy prowadzić agresywne podbijanie kH do wartości ok 8-9 czy utrzymywać 7.

Montipory zielone talerzowe chyba nie lubia zbyt niskiego kH bo lekko straciły kolor, no i glony nitkowate pokazuja się tu i ówdzie .

Pytanie drugie: czy ktoś może z chemicznego punktu widzenia wyjaśnić co dzieje się w tej wodzie, że NaHCO3 jest potrzebne a pozostałe komponenty balinga - nie ?


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobna sytuacja, na soli Aquaforest..... Dozuję sodę regularnie na utrzymanie kh a Mg i Ca na dość wysokich poziomach po podmianach. Generalnie jak bym nie dozował sody to kh spada poniżej 6.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, ja mam to samo (sól AF), od 3 miesięcy dozuje samo KH (roztworem do ballinga) i jest ok, myślę że jak zwierzaki zaczną rosnąc to zacznie się konsumpcja pozostałych pierwiastków. ..

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tez kh spada,a Mg i Ca na bogato;),sol AF.Podbijam soda i przechodze na sol RC;)

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek,

nie jestem chemikiem, moze Tester tu napisze...

Ja moge tak na chlopski rozum (byc moze z bledami): KH jest takim zwiazkiem, ktory zawsze jest w akwarium pierwszy uzywany, obojetnie czy trzeba zneutralizowac jakiegos jona dodatniego czy ujemnego (kwas lub zasada, w zaleznosci co tam sie urodzi) no i musi ze swojego zwiazku oddac albo H+ albo OH-. Tym samym, w kazdym przypadku, kH cos traci. Dzieki temu woda w akwarium jest niejako buforowana przed gwaltownymi zmianami.

Za bardzo bym sie tym nie przejmowal, tylko pilnowal, zeby tego kH bylo pod dostatkiem. To takie nasze zabezpieczenie.

Poziom "6" jest juz troche niski, choc dla korali moze pasowac. Dla spokojnosci podwyzszylbym do 7-8.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a pH, tez niskie?

U mnie 7.8 do 8.0

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niskie KH tzn ile macie ?? Przy soli Aquaforest zalecane jest niskie kh


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na zastosowanie bakterii probiotycznych w soli AF nie zaleca się podnoszenia KH powyżej 8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma procesu kalcyfikacji - coś spowodowało że korale nie rosną - nie rozwijają się.

Darek, twój przypadek nie jest pierwszy na soli AF. Po zobaczeniu skutków takich zmian, radzę zrobić duże podmiany na innej soli - będzie tylko gorzej. U kolegów, podmiany zatrzymały proces "degradacji" spsów.

Napisz Darku, czy spsy ci właściwie polipują ?

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzając sól AF do istniejącego akwarium zacząłbym od co 3-4 podmianki. Częste np cotygodniowe podmiany mogą spowodować gwałtowne zmiany w systemie.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ubogich solach zawsze kh bedzie sie bujac ze wzgledu na znikoma zawartosc pierwiastkow sladowych.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem w pierwszym poście ale jadę na soli Preisa. Nowy 40kg worek i w sumie od tego czasu zauważyłem cos takiego. Wcześniej też miałem preisa i raczej konsumowane było wszystko. Dodam też że oba zbiorniki po ok 350 litrów prowadzone są na tym samym worku soli i w obu aktualnie jest identyczna sytuacja. KH spada a Ca i Mg stoi. W pierwszym zbiorniku jest sporo sps'ów, wszystkie polipują, choć widać że talerzowe zielone montipory lekko straciły kolor. Na razie sie tym bardzo nie przejmuję, bo dzisiejszy pomiar wskazał lekki spadek Mg, więc i Ca wkrótce spadnie tak myślę. Z pustego i Salomon nie naleje, więc skoro spsy przyrastają, glony wapienne na szybach też, więc i możliwości "buforowe" systemu też muszą być ograniczone.

Zastanowiło mnie jak to może wyglądac od strony chemicznej, np z bliżej niewyjaśnionych powodów np podłoże może oddać częśc Ca i Mg a potrzeba tylko NaHCO3, bo tego w skałach nie ma.

pH utrzymuje się w granicach 8,0 mierzone kolorymetrycznie. Do akwa dodawane jest ABC grotecha, jod Kenta raz w tygodniu ok 5ml. najlepiej wygląda ogromna acra, zajmująca cały środek mojej delty i mająca piękny niebieski kolor a najgorzej właśnie zielone i czerwone montipory. Żeby nie było - zielona acropora tumida czuje się dobrze i jest ... ładnie zielona ;)

Ze wszystkich rzeczy najbardziej niestabilna jest ... temeperatura - od 25 stopni w nocy do ok 27 stopni w dzień - ale od wielu lat już tak jest.

"Niejeden z nas" - ciekawe rzeczy piszesz o tych podmianach i rozregulowaniu mikroelementów oraz kH - coś wiesz więcej na ten temat ?

"Stani" - tez tak myślę, że NaHCO3 będzie zawsze zużywane jako pierwsze, bo nie ma możliwości gromadzenia go w systemie. Podbije więc na siłę kH do minimum 8 dla świętego spokoju i tak będę utrzymywał (wcześniej było właśnie ok 8) . Co kilka dni sprawdze Ca i Mg i jak zacznie sukcesywnie spadać to włączę te kanały na pompie grotecha.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz dozować NaHCO3? Pytam bo mnie tez to czeka.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, sprostowanie co do soli rzuca zdecydowanie inne światło na problem :sweat:

Sam z powodzeniem używałem preisa i uważam ją za jedną z najlepszych soli.

Co do NaHCO3 myślę, że jest to już chyba fundamentalne pytanie - lać równo czy nie.

Może jednak przyczyna leży w jakimś rozbiciu jonowym i stąd rozchwiany stosunek kh, Ca do Mg ?

Na balinngu prowadziłem zbiornik 5 lat, zawsze lałem równe dawki, a wyznacznikiem było kH - wg testu ~8.

Jeżeli kH było ok 8 to wiedziałem że reszta - Ca, Mg również będzie na prawidłowym poziomie - nie wiem czy ma to uzasadnienie chemiczne ale tak wyszło z moich obserwacji.

W Twoim przypadku, wykluczając sól, stawiał bym właśnie na jakieś rozbicie - choć trudno mi to wyjaśnić bo z chemii zawsze zdawał na 2 :blushing:


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas w Ladku tez leci nam KH mimo stosowania bogatej Red Sea Coral Pro. Wiec Grzes zamiast szukania problemu w soli po 5 latach posiadnaia akwarium w koncu wzial sie za podstawy. Nauke chemi w akwairum morskim.

Mierzy KH kilka razy dziennie i co zauwazyl to wraz z dzienna zmiana pH zmeinia sie KH. Spadek KH nie wiaze sie tylko z przyrostem korali i konsumpcja Ca i MG, ale tez iloscia kwasow organicznych i reakcji chemicznych. Delbeck Sprung nigdy nie winili soli za zle parametry w akwwarium bo to akwaryta musi o nie zadbac. Mozna miec nizsze Kh czy Ph bo ponoc najwazniejsze sa proporcje i rownowga pomiedzy kluczowymi parametrami, a nie same wskazania testow.

tutaj cos od sasiadow:

http://www.seaforum.pl/viewtopic.php?f=19&t=321

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory lałem i tak nierówno - więcej kH, bo spadało najszybciej. Wiem, że to "niechemicznie" ale prawdopodobnie w wodzie razem z całą skałą itp zachodzą też inne reakcje, które mogą uwalniać w jakiś zakresach Ca chociażby z podłoża. To teoria ale dośc prawdopodobna. Skoro w akwa jest np 30 kg skały zbudowanej głównie z soli wapnia i magnezu to sprawa wygląda inaczej niż reakcja w probówce.

Przed chwilą zmierzyłem Ca - też nieco spadło do 400, więc włączam dozowanie Ca i Mg i kH jak było + dosypanie po pół łyżeczki dziennie do sumpa czystego NaHCO3 aż wartość kH wyniesie między 8 a 9. W ciągu kilku dni na pewno wzrośnie. Potem wystarczy popatrzeć czy zadane wartości na pompie utrzymują się - jak nie to podniosę kanał z kH o "trochę" i powinno być OK.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CleverCookie,

no prawie tak jest...

Jesli do litra slodkiej wody dodasz 1ml 31% kwasu solnego, to pH bedzie 3. Jesli tyle samo dodasz do wody morskiej, to pH bedzie ok.6,5. Stad prosty wniosek, ze nie pH stabilizuje kH, tylko odwrotnie.

Poniewaz rozne kwasy moga byc lub powstawac w akwarium, podnosimy nieco kH, zeby bufor byl pewny i mial "zapas". W razie Niemca, to wlasnie kH bedzie buforowalo pH i dzieki temu pH pozostanie w miare stabilne. Spadek kH nie jest dla naszych podopiecznych tak grozny, jak ewentualny spadek pH. Natura wiedziala jak to urzadzic.

Na ruchy pH, wplyw ma przede wszystkim ilosc CO2.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek S szkoda że to nie sól AF bo utrudniłes strasznie diagnozę problemu ,inaczej usłyszałbys że to na pewno wina soli


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, że ten problem wypłynął na wierzch. Od początku mojej solniczki borykam się się z tym samym problemem. Przeszukiwałem różne fora i żadnej wiążącej odpowiedzi.

Jeśli dobrze pamiętam, to u mnie KH spadało z 9 do 6,3 w przeciągu 2-3 dni, a Ca miałem na poziomie 480. Przez długi czas korygowałem tyko KH, bo Ca wydawało się być OK, nawet trochę za dużo.

Gdzieś na forum (nano-reef) ktoś napisał o zależności poziomu KH i Ca - jedno wzrasta, drugie spada. Poszedłem tym tropem, zrobiłem pomiary (wyniki jak wyżej), potem wyrównałem KH do 9 i jeszcze raz zmierzyłem poziom Ca. Zobaczyłem to, czego się spodziewałem - Ca=410 (czy coś w pobliżu). Olśnienie!? - od jakiegoś czasu nie przybywało glonów wapiennych.

Dopiero przy tak wyprowadzonych mierzonych parametrach zrobiłem Ballinga uzupełniając Ca do 440, przy czym KH wzrosło do 9,3. Czekam do soboty na kolejne pomiary. Zobaczymy co pokażą.

Tester, z Twoją wiedzą chemiczną :czapki z głów:) kłaniam się nisko, powiedz, czy dobrze myślę??? Wyczerpujący się bufor wodorowęglanowy "uwalniał - zwalniał" Ca, który widziany był w nadmiarze, a w rzeczywistości było go za mało.

He.He. Znalazłem i mnie w zupełności takie wyjaśnienie wystarczy. Polecam lekturę, może nie wtej kolejności, ale pierwszy link wyjaśnia co się dzieje z Ca i KH.

http://reefkeeping.com/issues/2004-12/rhf/index.htm

http://reefkeeping.com/issues/2006-06/rhf/index.php

http://reefkeeping.com/issues/2002-04/rhf/feature/index.htm

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla porządku dodam, że w jednym akwa po podbiciu na siłę kH do ok 8 poziom Ca i Mg zaczął normalnie spadać i baling się uspokoił. W drugim akwa też chyba idzie w dobrą stronę ale na razie jeszcze pewności nie ma.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo jest u mnie, czego się spodziewałem. Po 1,5 tyg. obserwacji i wnioskach j.w. postanowiłem wprowadzić pierwsze SPS, LPS i miękasy. Teraz wszystko spada jak należy. Staram się trzymać Ca na poziomie 430, a KH 9-10, balling się spisuje.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie odświeżę ten temat  ze względu na cenną wiedzę zawartą szczególnie w ostatnich postach.

 

Czy dobrze rozumiem, że przy nierównym ballingu kluczem do zrównania systemu jest podniesienie KH do wysokiego poziomu, a następnie wyrównywanie Ca do momentu, aż będziemy lać równe dawki?

Spotkałem się z bardzo podobnym rozwiązaniem tutaj:

http://www.advancedaquarist.com/2002/11/chemistry (Zone 4) - Artykuł z 2002 roku!

Czy wychodzi na to, że ludzie, którzy leją "według potrzeby" wcale nie muszą tego robić i że jest to uniwersalny sposób na wprowadzenie zbiornika do pełnego ballinga?

Czy przez niski poziom dKH możemy otrzymywać przekłamaną wartość Ca?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.