Skocz do zawartości
dodoMALBORK

ReefMax by Laik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Rozpocząłem przygodę z akwarystyką morską na start zakupiłem zestaw ReefMaxa.

Posiadam jeszcze:

- filtr RO + DI

- grzałkę dołączoną do zestawu

- falownik reef circulator 2600

- sól morska Kent Marine - Sea Salt

- bakterie Aquaforest BioC

- skrobak do szyb

- Chemi Pure Elite

- Salimeter

- Skałę i piasek zakupie w najbliższym czasie

Moje pytanie do was brzmi:

- czy mam na start wszystkie potrzebne rzeczy ?

- zalewać zbiornik już teraz czy poczekać aż przyjdzie skała i pasek ?

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalej sobie baniak teraz , dojedzie skala to ja ulozysz w baniaku , pozniej piasek , jesli chodzi o sprzet to masz chyba wszysto ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek kup sól Instant Ocean a tę zostaw sobie na późniejszy okres.

Ograniczysz w ten sposób ryzyko dojrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do RO/DI warto podlaczyc jeszcze miernik TDS (najwygodniej przeplywowy dual),na dojrzewanie potrzebne beda testy,a w miare wpuszczania do akwa zycia,priorytetem powinna byc dolewka (choc nie jest niezbedna,ja ze 3 miesiace jechalem bez dolewki,zamontowalem jakis miesiac temu - zupelnie inna bajka;) ).Witaj w klubie :)

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tę chwilę masz wszystko, na początek lepsza sól uboższa IO, tak jak pisze qba25. Na czas dojrzewania -/1-2 mieś. / - testy Ci nie potrzebne, jak zejdą wszystkie plagi to testy NO3, PO4 magnez, wapń, pH, KH, A potem powolutku ekipa czyszcząca, ryby, korale i będzie bajka, czego Ci życzę :thumbsup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek kup sól Instant Ocean a tę zostaw sobie na późniejszy okres.

Ograniczysz w ten sposób ryzyko dojrzewania.

eeee nie wiem co Wy macie z tym startowaniem na ubogiej soli???

Ja przez 10 lat startowałem 3 baniaki i za każdym razem na Kencie bez żadnych problemów a dojrzewanie i tak go nie ominie. Problem w tym że trzeba podejść do niego z głową rozsądkiem i cierpliwością a wcale nie koniecznie z mityczna solą startową IO

Takie mam zdanie :innocent:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeee nie wiem co Wy macie z tym startowaniem na ubogiej soli???

Ja przez 10 lat startowałem 3 baniaki i za każdym razem na Kencie bez żadnych problemów a dojrzewanie i tak go nie ominie. Problem w tym że trzeba podejść do niego z głową rozsądkiem i cierpliwością a wcale nie koniecznie z mityczna solą startową IO

Takie mam zdanie :innocent:

problem z glonami na bogatej soli


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem z glonami na bogatej soli

Piotrek chciałeś chyba napisać mniejszy problem z gloami - i ok masz trochę racji ale tak naprawdę to przede wszystkim zależy od jakości skały nie od producenta soli. Różnica jest duża jak zalewa żywą wodą z działającego akwarium ale w takim przypadku jak leje świeżą solankę to IMHO nie ma większego znaczenia czy jest to IO czy Kent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy baniak mialem zasolony na totalnie bez firmowej soli , w nazwie bylo cos z delfienem , nawet juz nie pamietam , kh bylo chyba z 16 , a o reszcie nie mowie , ale i tak pozniej jak sie przenioslem po dojrzewaniu na kenta wszystko bylo ok ,2 baniak zalewalem na AF i byla wielka roznica na korzysc oczyswiscie AF ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeee nie wiem co Wy macie z tym startowaniem na ubogiej soli???

Ja przez 10 lat startowałem 3 baniaki i za każdym razem na Kencie bez żadnych problemów a dojrzewanie i tak go nie ominie. Problem w tym że trzeba podejść do niego z głową rozsądkiem i cierpliwością a wcale nie koniecznie z mityczna solą startową IO

Takie mam zdanie :innocent:

I tu po swoich doświadczeniach bym się zgodził.Swojego RM-a startowałem na 100% wody akwarium prowadzonego na ballingu,pierwsze podmiany zacząłem robić na soli Aquaforest FSSS (naczytawszy się myślę - wybiorę na podmiany ubogą,no bo w baniaku miękasy i pojedyncze LPS-y,więc sól uboga wystarczy,a uniknę glonów,plag itepe. :whistle: ). Efekt taki,że po kilku podmianach przesiadam się na Reef Crystalas,na soli AF wszystko niby się buja,ale coś mi nie pasuje - przyrosty niektórych korali nie powalają,sarco stoi w miejscu,xenia wręcz marnieje,miejscami cały czas odsysam lekkie cyjano,i co najważniejsze KH leci na mordę (Ca i Mg natomiast nie).


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przykro mi podważać zdanie moderatora ALE... ja nie miałem dojrzewania, więc czasem warto wystartować na ubogiej soli :dj:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram to co napisał Wa1ker. Na uboższej soli może glonów będzie trochę mniej, ale w późniejszym czasie to wyrównywanie parametrów czasami można świra dostać. No i kosztuje niemało.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie IO na starcie nic nie dała, poza ogromnymi problemami z Ca, Mg w późniejszym okresie. Do startu baniaka, który ma być prowadzony na podmianach, IO to bardzo słaba sól.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy tak z tymi glonami? One przecież muszą być w procesie dojrzewania - jak się chcecie inaczej nadmiaru NO3 pozbywać.

Co do IO to z założenia ma zaniżoną wartość Mg co raczej sprzyja wzrostowi glonów.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy tak z tymi glonami? One przecież muszą być w procesie dojrzewania - jak się chcecie inaczej nadmiaru NO3 pozbywać.

Co do IO to z założenia ma zaniżoną wartość Mg co raczej sprzyja wzrostowi glonów.

P.

Nie "MUSI" tylko może. Ja nie miałem żadnego dojrzewania i startowałem na Preis. Kolejny tank startuję na IO. I zbiornik mojej dziewczyny też startuje w tym tygodniu na IO. Docelowo Red Sea.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK Panowie koniec offtopu o soli wracamy do tematu

@dodo jak tam baniaczek wystartował?

Jakieś foteczki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do baniaczka to jeszcze nie wystartował, czekam na szafke bo żonie orginalna nie pasowała. Trzeba było robić na zamówienie, bedzie w sobote.

Jeżeli chodzi o sól to wymieniać na inną czy zostawić taką jaka jest ? bo widze, że zdania są podzielone.

Może w odpowiedzi pomoże wam to, że będe miał 20 litrów wody na start z działającego zbiornika.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz badziesz mial kolejne 1000 odpowiedzi :p ja bym zalal na tym kencie ktory juz masz , przejdziesz dojrzewanie i po klopocie , to tez jest fajny etap w morszczyznie , pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz badziesz mial kolejne 1000 odpowiedzi :p ja bym zalal na tym kencie ktory juz masz , przejdziesz dojrzewanie i po klopocie , to tez jest fajny etap w morszczyznie , pozdrawiam

Dokładnie tak jak napisał qba25. Nie ma się co szczypać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przykro mi podważać zdanie moderatora ALE... ja nie miałem dojrzewania, więc czasem warto wystartować na ubogiej soli :dj:

Chyba nie miałeś widocznego dojrzewania bo jak wyjasnisz NO3 ponad 50?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Rozpocząłem właśnie zalewnie akwarium.

Mam dwa pytania:

- czy u was też tak powoli kapie woda z filtra RO

- gdzie macie zainstalowaną grzałkę moja jest typu aquael comfort zone

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzałka w ostatniej komorze z patykami fizelinowymi.. a woda kapie, kapie ;)


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zalałem akwarium do poziomu 1/3 i co się okazało w trzeciej komorze z patykami fizelinowymi mam wodę.

To dobrze czy źle ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosyc czesto sie slyszy,ze w RM woda przedostaje sie z glownego akwarium do panelu.Wszystko zalezy,jak duza jest nieszczelnosc,jezeli poziom rosnie rowno z poziomem w akwarium nadaje sie do reklamacji,jezeli zas poziom w panelu przyrasta bardzo wolno,nie bedzie to mialo wplywu na funkcjonowanie akwarium.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doleje dzisiaj kolejną partię wody i zobaczymy po jakim czasie się wyrówna poziom wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.