Skocz do zawartości

Rdza (ankieta anonimowa)  

25 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy obawiasz si? szkodliwego dzia?ania rdzy na ?ycie w solniczce? (wielokrotnego wyboru)

    • Tak
      7
    • Nie
      8
    • Nie wiem/nie mam zdania
      6
    • Zale?y ile tej rdzy b?dzie w baniaku
      2
    • Mam gdzieniegdzie rdz? i si? tym nie przejmuj?
      5
    • Bomba z opó?nionym zap?onem
      1
    • Dla ?ycia w baniaku jest to oboj?tne
      1
    • inne
      1


Rekomendowane odpowiedzi

witam Wszystkich,

czy ktoremus szanownemu forumowiczowi zdazylo sie wprowadzic (oczywiscie nieumyslnie) rdze do akwarium? ewentualnie zardzewial jakis metalowy przedmiot? jakie byly skutki?

dzis kupilem nowe korale, ktore na podstawkach od spodu mialy mase rdzy (zapewne ze stalowej grządki z farmy koralowek). obczyscilem to druciana szczotka i wyplukalem w wodzie z podmiany, ale ciekawi mnie , co moglo by sie stac, gdybym wsadzil to do zbiornika?

Edit:

Odnalazłem takie tematy i połączyłem w jeden, stuningowany o ankietę i definicję.

Rdza – niejednolita warstwa produktów utleniania żelaza i jego stopów (np. stali) w wodzie, wilgotnej atmosferze lub gruncie, zawierająca głównie tlenki i wodorotlenki żelaza[1]. Taki proces niszczenia powierzchni metali jest zwany korozją. Potocznie termin „rdza” bywa też stosowany do określenia innych warstw produktów utleniania metali, w tym utleniania żelaza w gazach suchych lub utleniania stopów metali nieżelaznych (np. zgorzelina, śniedź, warstwy pasywujące). Przy wystarczającej ilości czasu, tlenu i wody, każda masa żelaza ostatecznie przekształca się w całości w rdzę i rozpada się[2].

W słonej wodzie, metale mają tendencję do szybszego rdzewienia.

Źródło

Zapraszam do dyskusji

pozdrawiam

luft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys w jednym z warszawskich sklepow widzialem czyscik magnetyczny do szyb z ostrzem ktore bylo niezle zardzewiale i nikt nie wygladal na specjalnie przejetego, wiec mysle, ze tragedii nie ma. Moim zdaniem jak troche rdzy bedzie to nic wielkiego sie nie stanie, jednak chyba lepiej nie bagatelizowac, bo moze byc kuku. pewnie wsadziles juz korale z ta resztka rdzy, wiec daj znac za jakis czas czy cos zlego sie wydarzylo;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Farmy korali na żelaznych kratownicach pod prądem... chyba bezpośrednie zatrucie im nie grozi.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elektroliza zabezpiecza przed korozja :p


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jader ja nie mowie o bezposrednim dotykaniu sie stali/stali (stop wiadomo ma domieszki miedzi) do korali, tylko o plywajacych czastkach rdzy/stali w wodzie w akwarium. w morzu jest tyle wody ze to jest nieodczuwalnh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas czyszczenia pompek cyrkulacyjnych oczom moim ukazał się taki widok jak na zdjęciu. Rdza na wirnikach obu pomp. Moim zdaniem coś nie halo z tymi wirnikami ale może się mylę. Czy może rdza mieć wpływ na parametry wody??

post-13059-0-66418100-1362935209_thumb.jpg


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, ze dlugo ten wirnik nie pociagnie. Z jakiej jest pompy ?

Moze dostarcza zelaza i zielone korale udaja Ci sie nadzwyczajnie ? :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rdza ma wpływ na wodę z wzajemnością szczególnie jak woda jest słona - co to za pompy? Na pewno do morskiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stąd wysyp glonów i zanik kolorów u spsów, za wyjątkiem niebieskiego i fioletowego te kolory mają się dobrze no i goniopory pompują się i rosną fajnie. Dane pomp podam jak mi producent nie zwróci kasy, chodzą u mnie ok. pół roku.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cromags, zapewne są to pompy aquaela masz je podane w stopce, hehehe modele 10.000L/h ?????

najwidoczniej rdzewiejące wirniki to standard w pompach aquaela, według mnie nie nadają się do morszczyzny, oto dowód, wirniki od pomp reefcirculator 2600

wirnikodpompydzialajacej4mc_zpsf031f9fd.jpg

wirnikiodpompdzialajacych13mc_zps0e31147e.jpg

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ożesz, ja mam też 2600, podczas czyszczenia zauważyłem rdzawy nalot na wirniku ale zbagatelizowałem. Czy to może mieć aż taki wpływ na glony?

Jeśli tak jest to do jasnej... Jakie pompy nie rdzewieją? :wallbash:

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolorów to najładniejszy powinien być zielony ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielony był :) zwiększyłem mg, kupiłem borsuka i odchodzi powoli


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co zielone pięknie mi rośnie :thumbup:

sarco, discosoma, briareum hamrum, zresztą reszta też ale z glonami walczę od pół roku, niby zanikają ale bardzo wolno.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o glonach :)

Żeby poprawić kolor zielony w naszych zbiornikach (korale nie glony) dodaje się żelazo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o glonach :)

Żeby poprawić kolor zielony w naszych zbiornikach (korale nie glony) dodaje się żelazo

to wiem, ale jak żelazo może wpłynąć na rozrost glonów?


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielone spsy są u mnie słabo zielone, tylko o dziwo właśnie fiolet i niebieski się trzymają, nawet czerwona monti straciła kolor, jest wyblakły, więc może ta rdza nie wpływa na spsy


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@petrus1 to było do @cromagsa :)

Nadmiar większości pierwiastków powoduje nadmierny rozrost glonów wiec pewnie z żelazem jest podobnie (choć to moja prywatna teoria ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się mylicie. Żelazo w formie tlenku jest nieprzyswajalne dla roślin. Wie to każdy kto prowadził holendra. Dla roślin, a w przypadku o którym mówicie glonów, wprowadza się żelazo w formie helatów, które i tak szybko ulegają rozpadowi i przestają być przyswajalne. Gdyby żelazo z tlenku żelaza było tak łatwo przyswajalne jak piszecie, to każdy akwarysta roślinny miałby kłopot z żelazem z głowy, bo by wrzucił podkowę do filtra i po sprawie ;)

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się mylicie. Żelazo w formie tlenku jest nieprzyswajalne dla roślin. Wie to każdy kto prowadził holendra. Dla roślin, a w przypadku o którym mówicie glonów, wprowadza się żelazo w formie helatów, które i tak szybko ulegają rozpadowi i przestają być przyswajalne. Gdyby żelazo z tlenku żelaza było tak łatwo przyswajalne jak piszecie, to każdy akwarysta roślinny miałby kłopot z żelazem z głowy, bo by wrzucił podkowę do filtra i po sprawie ;)

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)

No, to już coś :clap:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miklas ma napewno racje, ale ze kazde przedawkowanie zelaza powodowalo u mnie wzrost glonow.

Zreszta nie wiadomo z czego to jest zbudowane, moze podnosi Mg ? :animier:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się mylicie. Żelazo w formie tlenku jest nieprzyswajalne dla roślin.

OK a jak to się ma do korali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tlenek żelaza nie jest rozpuszczalny w wodzie i wytrąca się w postaci brązowego (rdzawego) osadu.

Żelazem bym się nie martwił. Wiekszym zmartwieniem mogą być inne pierwiastki stopowe znajdujące się w materiale magnetycznym z którego zrobiony jest wirnik. Żelaza jest całkiem sporo w wodzie morskiej i w prawie każdym akwarium morskim są jego niedobory bo jest ono bardzo szybko absorbowane przez wszystkie organizmy "korzystające" z fotosyntezy. Inne pierwiastki stopowe mogą być bardzo trujące dla bezkręgowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.