Skocz do zawartości
przemek12345

akwarium 2560l x2

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz, wspomniany dom można budować jeden sezon i mieć, albo postawić ściany i przez 15 lat "kończyć" - co kto lubi. ;)

Z polowaniem na okazje też nie tak łatwo jest - nie do końca w dowolnej kolejności można ją sobie wpuszczać.

Porządny odpieniacz nawet z drugiej ręki swoje kosztuje - jakość jest w cenie zarówno nowa jak i używana.

A .. no i nie każdy kto ma akwarium chce od razu prowadzić mały sklep ze szczepkami żeby zarobić na preparaty - zresztą wydajność takiego biznesu jest dość mało opłacalna wg mnie w tej skali - a już sadząc jak wspomniałeś 2cm szczepki to można nie doczekać tego momentu.

Ale tu nie ma o co bić piany - każdy traci pieniądze tak jak lubi - i niech tak zostanie

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładając swój baniak planowałem właśnie dwie wyspy bo chciałem wykorzystać swoje stare oświetlenie i był to dobry plan,ale poleciałem dalej i jest jak jest.Takie akwarium kombinowane jak najbardziej da się zrobić,ale apetyt rośnie w miarę jedzenia więc na tym się nie skończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytasz co robić ?

Masz bardzo dobry start. baniaki - marzenie większości z Nas. Co byś nie zrobił, za jakiś czas skończysz na solniczce :). Więc zrób to od razu. Będą mniejsze koszty. Na początek, piach - nie musi być żywy - sam sobie ożywisz. Skała też może byc sucha - nawet bezpieczniej :) W takim baniaku wieloszczety moga spore porosnąc :) Filtrację można oprzeć na odpieniaczu. Ale przy tej ilości wody, skały i piasku, to nie będzie problem. Do sterowania, bym "zaszalał" i od razu postawił proluxa. Potem będziesz rozbudowywał. Ale to kwestia roku-dwu.

Ze skały ustawiasz wyspy...

I moim zdaniem najważniejsze... Skonsultuj się z kimś, jak zrobić fale. Czy na zasadzie samych pomp, czy może dwa waveboxy Ci szklarz zrobi. W takim baniaku fala będzie wymiatać :) Taka spokojnia, kilku centymetrowa fala biegnąca przez zbiornik :)....

Oświetlenie robisz na ledach - na same wyspy na razie, potem dołączasz kolejne moduły... Rachunek za prąd Ciebie nie zje :)

A w przyszłości, przy dużej ilości korali, postawisz mikser i refugium z glonami na 3/4 baniaka ... Tylko zaplanuj miejsce od razu i może jakieś sumpy modułowe - łączone ze sobą ?

Potem, wraz z rozwojem będziesz dodawał cyrkulację, życie, lampy - wraz z czasem i środkami. Ale zaplanowac musisz teraz. Potem wiele rzeczy będzie cięższych do realizacji.

A w 800l (o których chyba wspominałeś) - piasek, korzenie, kilka roślinek i stado bajecznych paletek... :)

ps. co do marudzącej Żony - to jak ktoś "nie patrzył co brał" - niech teraz płacze :) Moja np. nie pozwala żadnego korala wydać/sprzedać, że o rybie nie wspomnę - więc w bloku mam dwa baniaki (ponad 500l wody - paletki i słone), w planach kolejny zbiornik ... Dlatego, zawsze twierdziłem, że Żonka, to całkiem dobra sprawa :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sól , tylko sól w tym szkle widze ! myśle tak: na start zainwestuj w dobry odpieniacz lub odpieniacze abyś potem nie musiał wymieniać ,a potem ,no cóż dokładać po trochu np. oświetlenie ,co kilka czy kilkanaście miesięcy kupić jedną lampe i dokładć do akwarium ,uzupełnianie ca ? to chyba reaktor ,kawał rury ,pare węży ,rurek ,pompa i DIY chyba sam wydłubiesz.Odpieniacz i światło ,tu są koszty jak bym miał takie akwa i kase na światło i odpieniacz to nawet sekundy bym się nie zastanawiał !!! SÓL .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co sie narobic i miec slodkowodne ? :wallbash:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, na jakie koszty utrzymania zbiornika możesz sobie pozwolić? To ważne pytanie, bo zakładanie baniaka to jedno, możesz je rozłożyć w czasie, dokupować sprzętu itp., ale z utrzymaniem już nie ma tak lekko - co miesiąc bez gadania trzeba wyskoczyć z konkretnej sumki. Podmiany, oświetlenie, obiegówki, cyrkulacja, ogrzewanie (lub wydajne chłodzenie), suplementacja-wszystko to musisz wziąć pod uwagę licząc koszty utrzymania.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żarówka gigantyczna :thumbsup: mam pytanko przy takim litrażu ile mogą wynieśc koszty utrzymania miesiecznie , chemi prądu pokarmów? itp oczywiśćie jak bym juz cały sprzed kupił i zycie .

Do zainwestowania mam nie wiele 30 tyś na start :baby: a reszte bym mugł dopiero dołożyc w 2015r tez jakiś 30 tyś .

Pracuje za granićą a dokładnie w Irlandii zarabiam tam nie mało! ale i tak nie stac mie miesicznie wydawać na akwarium 3tyś na opłaty chemie itp

Boje się ze jak przestane pracować za granicą to utrzymanie takiego akwarium bedzie dlamie za drogie , kazdy zna Polski realia 2 tyś wypłaty :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego inwestuj w ledy, ogrzewanie jak piszesz, z co. Co do suplementacji, przy tej masie wody, moim zdaniem, możesz swobodnie stosować mieszankę soli bogatej z ubogą. To Ci ograniczy suplementy. Ale zawsze możesz kupić opakowania ekonomiczne, lub kombinować - np. zamiast firmowego jodu - płyn lugola. Zamiast pakietu minerałów "firmowych" - minerały z balinga. Taki duży zbiornik ma dużą bezwładność, przy stopniowym dokładaniu życia, będziesz obserwował go. Sam wyciągniesz wnioski, co potrzeba.

A koszty, nie sądzę by były dużo wyższe niż słodkie - tam też lejesz różne cuda. Temperaturę będziesz miał porównywalną do biotopu Wiktorii - przynajmniej z netu tak wynika.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary 30 na start spoko dasz rade, mnie 500 w obiegu wyszlo jak na razie 6tys. Zakupy zakonczone, kilka szczepek jeszcze zamowione i wiecej nie upchne.

Przy wiekszym akwa masz ekonomie skali i litr wychodzi taniej. Jezeli nie wsadzisz 100ryb i nie zasypiesz koralami co tez wyklucza budzet to suplementacja wystarczy tyle co z podmian a duza czesc filtracji zalatwi jednak potezna powierzchnia dna i mozliwosc upchania suchej skaly, jezeli sie myle to ńiech bardziej doswiadczeni koledzy mnie poprawią.


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie opowiadajcie glupot koledze ze 30tys mu starczy na sprzet i reszte na baniak 2600l

bo ubaw mam po pachy ,nikt tutaj nie ma takiego litrazu i nie ma pojecia o kosztach w takim litrazu

dodajcie jeszcze sump ze 400-500l i robi sie ponad 3tys literkow a to sa koszty astronomiczne

sam odpieniacz musi byc dobrej klasy i tutaj sie nie zaoszczedzi,wedlug mnie BK 500 bedzie oki ,mozna kupic uzywke aleto i tak koszty beda w granicach 10tys,a gdzie reszta osiwetlenie cyrkulacja,oj szkoda sie rozpisywac

kolega COLTRANE wydal 6tys i wyda jeszcze ze 3tys spokojnie ,a tobie radzi za 30tys zakladac 6x wieksze akwa smiech i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie nie opowiadajcie glupot koledze ze 30tys mu starczy na sprzet i reszte na baniak 2600l

bo ubaw mam po pachy ,nikt tutaj nie ma takiego litrazu i nie ma pojecia o kosztach w takim litrazu

dodajcie jeszcze sump ze 400-500l i robi sie ponad 3tys literkow a to sa koszty astronomiczne

sam odpieniacz musi byc dobrej klasy i tutaj sie nie zaoszczedzi,wedlug mnie BK 500 bedzie oki ,mozna kupic uzywke aleto i tak koszty beda w granicach 10tys,a gdzie reszta osiwetlenie cyrkulacja,oj szkoda sie rozpisywac

kolega COLTRANE wydal 6tys i wyda jeszcze ze 3tys spokojnie ,a tobie radzi za 30tys zakladac 6x wieksze akwa smiech i tyle

No to wymieniles juz najdroższa rzecz. Do tego sol, światło jak wyzej narazie w jednym miejscu a pózniej rozbudowa, to samo skala. Reaktor drogi nie jest, zasyp rownież. Cyrkulacja tez nie majatek. Cos oddasz? Mnie śmiech ogarnia wlasnie przy takich wypowiedziach bo nie sposób postawić akwarium na gotowcach i wsadzić wielkie korale warte majątek, frajda to zdobywać cos etapami i patrzeć jak zarasta od malutkich szczepek.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przeciagu roku mysle ze wydam nawet wiecej niz 3k ale akwa stoi korale rosna, ryby plywaja, jest na co patrzec. Jest taka zasada ze ci co nie chca szukaja powodow a ci co chca szukaja sposobow. Co ten BK 500 ma niby pienic jak obsada bedzie mała, sama biologia zalatwi sporo spraw, nie rozumiem jak ktos mowi ze sie nie da. Zawsze sie da! Szklo juz jest a za 30k spokojnie sie ruszy, gdyby mial to robic idac do sklepu firmowego, kupic duze korale i wszystko jak trzeba funkiel nowka to mysle ze faktycznie nawet 200k byloby mało. Moje swiatlo podwieszane DIY to rozebrane kanluxy przemyslowe HQI za 100zł 2szt + osram blue w oprawie za 30zl, zrobilem wiec oswietlenie HQI 2x150W dopalone 18W blue w cenie 400zl z zarnikami + 2h roboty, docelowo dojda jeszcze 3szt blue za ok 100zl, 500W HQI dla kolegi dla oswietlenia wyspy wyjdzie cenowo tak samo, wiec jak sie nie da? Skoro sie da, trzeba chciec, wierzyc i dzialac.


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie napisalem ze sie nie da ale chlopaki tylko nie piszcie ze za 30tys wszystko da sie zalatwic,ty masz 2x150hqi a baniak masz 6x mniejszy niz kolega przemek,odpieniek coz sam sie przekonasz ze odpieniacz to serce systemu i jak dasz badziew to zaw3sze beda problemy,jesli jestescie tacy przekonywujacy ze da sie za 30tys wszystko ogarnac to prosze o przyklady sprzeatu i wszystkiego na poczatek,sol,testy ,osmoza,jakies bakterie wraz z cenami ,policzymy i zobaczymy czy sie da czy sie nie da,napewno w takim litrazu nie dalbym jako cyrkulacji JVP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja nie napisalem ze sie nie da ale chlopaki tylko nie piszcie ze za 30tys wszystko da sie zalatwic,ty masz 2x150hqi a baniak masz 6x mniejszy niz kolega przemek,odpieniek coz sam sie przekonasz ze odpieniacz to serce systemu i jak dasz badziew to zaw3sze beda problemy,jesli jestescie tacy przekonywujacy ze da sie za 30tys wszystko ogarnac to prosze o przyklady sprzeatu i wszystkiego na poczatek,sol,testy ,osmoza,jakies bakterie wraz z cenami ,policzymy i zobaczymy czy sie da czy sie nie da,napewno w takim litrazu nie dalbym jako cyrkulacji JVP

To moze lepiej Ty wylicz łącznie z cenami ten super drogi sprzęt, którego nie sposób pominąć bo to Ty mówisz, ze sie nie da. Odpieniacz mozna miec BK za 3tys, szkło juz jest-odpada. Lampa - za 8tys cos spokojnie upoluje z ledow. Bakterie? Po co? Ja nie stosuje. Cyrkulacja max 5tys. Mamy 16k. Do tego sol i skala. Cos pominalem? Reszta to dodatki niekoniecznie dodawane od razu.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coltrane, wprowadzasz ludzi w błąd. Ilość wody u Ciebie w obiegu nie jest istotna. 500l w obiegu ma się nijak do 500l w baniaku. Poza tym w Twoim systemie ilość wody to nie 500l, podajesz zsumowane pojemności głównego zbiornika i sumpa, na dodatek brutto, co również zupełnie nie ma odniesienia do rzeczywistości. Pisz konkretnie o baniaku 320l, nie ma się czego wstydzić.

Przemek, nie wiem jak wygląda sprawa z kosztami utrzymywania odpowiednich stężeń Ca, Mg, poziomu kH i innej suplementacji w tak dużych zbiornikach, ale część kosztów na pewno będzie w miarę sensownie porównywalna w małych i dużych baniakach. Prąd do mojego zbiornika (niecałe 300l, baniak prowadzony w prosty i dość low-costowy sposób ) to ponad stówka miesięcznie, sól załóżmy 2-3 dychy, także bez liczenia wymiany świetlówek w 150zł/mc się mieszczę. Postawisz zbiornik 10xwiększy - bezpiecznie będzie przyjąć również 10x większe koszty energii i podmian. Lepiej zawyżyć koszty przy szacunkach i cieszyć się z nadwyżek kasy, niż skasować baniak z braku funduszy na utrzymanie.

Na forum jest kilka osób z baniakami >800l, możesz podpytać jak to konkretnie u nich wygląda. Spore doświadczenie w dużych litrażach na pewno ma Michał (Snocho).

Edytowane przez kapuhy (wyświetl historię edycji)

ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO nie ma co szaleć, że tylko morskie, i potem nic. Ja mam solniczkę właściwie dlatego, że żonie podobają się krewetki, kraby i falujące miękkasy, mi jest w zasadzie dość obojętne, a w słodkowodnym można zaszaleć z obsadą czy aranżacją, a gdy się znudzi, to względnie niewielkim kosztem zmienić na inną. Morskie to w kółko to samo, wystarczy pooglądać TOTMy: skała, patyki, zółtek, białobrody, nemo.

Jeśli to morskie miałoby mieć bogactwo życia, to obowiązkowo w cholerę forsy na światło, cyrkulację [=prąd, dużo prądu], pewnie jakiś tam odpieniacz, prochy do wody, sól, równa się jeszcze więcej kasy. A robienie wyspy tylko po to, żeby mieć morskie to IMO taki sobie pomysł. Pewnie, że można wpuścić trzydzieści pokolców, ale raz, to wydatek ładnych paru tysięcy, dwa, nie ma gwarancji, że ich szlag nie trafi, albo się nie zeżrą. Początkującemu nie polecam. Do tego dochodzą przyjemności typu dino, cyjano czy inne syfy, (a dojdą prędzej czy później prawie na pewno) przy takim litrażu to średnia przyjemność.

IMO posiadanie takiego litrażu ma gigantyczną zaletę - można obserwować naturalne zachowania ryb w stadach, i nie chodzi mi o neonki, a np. pyszczaki, czy trofeusy - wiadomo, że można trzymać 30 sztuk w 350 litrach, ale jeśli się ma 60 takich ryb w 2500 litrach to zupełnie inna bajka. A jeśli chodzi o stronę wizualną, to słodkowodna banda pyszczaków będzie równie atrakcyjna jak morskie Fish Only, za drobny ułamek kosztów. Piszę właśnie o finansach, bo IMO jeśli Przemek nie jest do końca zdecydowany, co chce trzymać, to nie widzę sensu namawiania go na morskie za wszelką cenę. Niech sobie pohoduje słodkowodne, wypróbuje te, czy tamte ryby, jeśli mu styknie to OK, jeśli nie, to na morskie zawsze może się przesiąść.

Edytowane przez ZenonPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to miałem racje że każecie mu posolić :smiling:

Dziwię się widząc że kilku doświadczonych morszczaków podpaliło się litrażem jak panny na pierwszą randkę.

Przestańcie mieszać chłopu w głowie. Pisze przecież wyraźnie że nie ma żadnego doświadczenia w morszczyźnie a wy mu niefrasobliwie proponujecie skok na 3 tys. w obiegu. Zastanówcie się trochę na zimno. Policzcie koszty tak naprawdę i to te 30 tys. będzie trzeba pomnożyć przez 2 - minimum. Myślicie że hydraulika będzie tania? Pewnie - kolanko 4 zł. Ale ile tych kolanek, łuków, rurek, mufy, przeloty, no i zawory - a pompa obiegowa? Skała nawet sucha - 100 kg to nie dużo jak na taki litraż, a ponad 2 tys będzie trzeba wydać, a piach - przecież tam nawet cienką warstwą trzeba będzie posypać za jakie 1 tys. I tak dalej i tak dalej.

No i jako osoba bez doświadczenia - koszty wpadek i pomyłek wszelakich?

Przemek - jak masz warunki lokalowe to zalewaj pod te pielęgnice, a osobno postaw sobie niewielki baniaczek np. 200 litrów z sumpem pod morszczyzne. Poćwiczysz z rok, dwa. A jak nabierzesz doświadczenia to odpalisz petardę 3 tys. morskiego. Skałę i życie później przerzucisz, odpieniek, światło i inne rzeczy nie pasujące do dużego sprzedaż na targowisku.

Będziesz miał wiedze i doświadcznie z mniejszego baniaka. to nie popełnisz kosztownych błędów przy dużym.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak duzy zbiornik to wedlug mnie idealny poczatek fajnego fish only - nie duzo skaly z ew jakimis miekasakami i sporo ryb najlepiej lawicowych jak pseudoanthiasy czy popularne "sledzie". koszty w takim przypadku juz nie sa ogromne , swiatlo umiarkowane starczy, chmi i suplementacji w sumie nie trzeba az tyle - jedynie duzy wydatek to naprawde mocny i wydajny odpieniacz, mysle ze w 15k bys sie spokojnie zmiescil (nie liczac zycia) biorac pod uwage ze wykonasz sporo rzeczy w diy.

np.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2195298

1000 Gallon reef tank


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie noooo moi drodzy zaraz mu basen zaproponujecie !!! a jest w czym popływać . :thumbup:


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rob - ja swoją używkę BK200 kupiłem za coś koło 2600 o ile pamiętam od Staniego - a wody mam w sumie coś w okolicach 1000l - zaproponuj mi proszę używkę do 3tys litrów wody BK w cenie 3000 pln a chętnie kupię.

Ps. zapomniałeś o reaktorze wapnia, obiegówce (jednej?? - ja bym się nie odważył), np profiluxie do sterowania, kontroli itp itd.

Oczywiście można solankę do podmian mieszać ręcznie w beczce po kiszonej kapuście - ale szybko się w tej skali odechciewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku , swoim doświadczeniem ze zbiornikiem 1300 litrów nie bedę się chwalił ( niestety nie pracuję w Irlandii )

natomiast szczerze polecam przejrzeć wątek kolegi Piotrka z Pabianic ( "RA345" http://nano-reef.pl/user/9375-ra345/ )

http://nano-reef.pl/topic/43365-domowy-ocean-rafka-na-miekko/

podpytać się go na PW o koszty zastartowania i utrzymania zbiornika morskiego ( tylko o połowę mniejszego jak Ty planujesz ) , uzyskasz satysfakcjonującą odpowiedź która na pewno wiele Ci wyjaśni ,

jest ogrom rozwiązań by duże akwarium morskie cieszyło oko właściciela a nie puściło go z torbami .

w Twoim przypadku jeśli dobrze zrozumiałem ma być dwa szkła po 2560 litrów ?

zrobiłbym w jednym rafę z miękasami i LPS plus ogromne stado Chromis Virdis plus kilka standardowych pokolców ,

a drugie na tym samym obiegu pod jednym sumpem i odpieniaczem - po środku oświetlona wyspa z żywej skały a obsada rybna to drapieżniki - skrzydlice , mureny , rekin itp.

no i żadne słodkowodne , mam kolegę co się nie może przemóc finansowo ( utopiony w kredycie frankowym ) posiada "piękne słodkowodne" - sorry gregory ale to nie ma co porównywać z morską rafą za szybą akwarium , słodkowodne to mamy w byle kałuży cZy strumyku za rogiem , to nie jest to co tygryski lubią najbardziej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, z akwarium to jak z samochodem, pod wpływem emocji można kupić super furę, ale to potem trzeba utrzymać finansowo i dbać. U mnie koszt utrzymania baniaka 1500L (prąd, sól, suplementacja, woda) to 700-1000 PLN/miesiąc. A do tego dolicz tuning (życie) i bieżące koszty przeglądów (np. wymiana świetlówek czy żarników, wkładów do rodi, itp.). Czasami zdarzają się też awarie (np. dobra Tunze to min. 600 PLN wydatku).

Przemyśl wszystko na spokojnie bez emocji i jazda, albo w lewo, albo w prawo.

Ja sprzęt po przesiadce ze słodkiego do mojej solniczki zbierałem pół roku.

Trzymam kciuki za Twoje ciągotki akwarystyczne, powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.