Skocz do zawartości
Walker

[250] Walker ver.4.0

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu odgrażałem się na forum (i nie tylko) że zaleje jakieś większe szkiełko niż moja dotychczasowa kałuża. Plany były przeogromne ale wiadomo jak to w życiu bywa niektóre plany musza poczekać a w ich miejsce nowe powstają plany awaryjne. Ten zbiornik jest własnie takim moim planem awaryjnym. Miało być 700l w obiegu będzie tylko 330l

Do rzeczy:

Szkło:

Akwarium: 100x50x50 (myślę jeszcze czy by nie dodać wysokości)

Sump: 85x35x35 (3 przegrody)

Oświetlenie:

LED DIY

Filtracja:

Turboflotor Blue 1000 (na razie)

Siporax

i chciałbym wykombinować małe refugium ale to się jeszcze zobaczy

Pompy:

Obiegowa: New JET 1700

Cyrkulacja: 3x Koralia Evolution 2800

A tak to będzie wyglądało

akw22.jpg

akw23.jpg

akw24.jpg

Oczywiście cześć techniczna będzie zamykana czego nie widać na modelu :)

Po świętach zaczynam składać zamówienia na płyty i szkło i już się nie mogę doczekać :)

Wszelkie pytania sugestie i oczywiście konstruktywna krytyka mile widziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem, jak wyjdzie ten boczny sump w praktyce. Pomysł fajny.

Co do sugestii - zamiast Koralii zdecydowanie dałbym tunziaki 6045. Jeżeli zależy Ci na ciszy, to zamiast obiegówki również - przynajmniej ja nie mogę złego słowa na taką konfigurację powiedzieć.

Jeżeli baniak zrobisz chociaż z 5 cm dłuższy, to w razie potrzeb będziesz mógł bez problemu wspomóc ledowe światełko T5-kami.

Pamiętaj o dobrej wentylacji całości, chyba że zostawisz górę otwartą.

Jaką obsadę planujesz?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Góra zostaje otwarta może zrobię wąską koronę ale na razie nie mam tego w planie.

Jeśli chodzi o oświetlenie to nie będę dodawał nic poza LEDami, lampa będzie dość mocna więc na pewno da radę.

Jeśli chodzi o pompy to teraz mam Koralie i wcale ich nie słychać dlatego też je wybrałem (choć wcale nie ostatecznie)

Obsada tak jak do tej pory miękasy + LPSy + proste SPSy

Ma być kolorowo i cieszyć oko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuna, ja sobie ten sump wyobrażałem z drugiej strony. Wszystko na nic... :)

Dla mnie wymiary ok. Jak dodawać to tylko "w głąb" czyli szerokość. Przynajmniej sump - 35 to malutko jeśli akwa 50 się mieści.

Gdybym miał kciuki to bym je trzymał (jak mawiał BartY :)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szafka ma wyglądać tak jak na zdjęciu to ja pokusił bym się o powiekszenie akwarium i zmniejszeniem sumpa lesz zwiekszeniem jego głebokosciu i można pokombinować z przegrodami i bedziesz miał wieksze akwa i sump pewnie podobny pojemnośćowo do obecnego w projekcie chyba że są jakieś ograniczenia to ok.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety z głębokości nic już nie uda się wyciągnąć i tak jest już mocno naciągana :)

Sump mogę zrobić tej samej głębokości co akwa ale wtedy będzie trzeba uciąć z długości i zrobić większy "balkonik" litraż wyjdzie ten sam a sump prawie w kwadracie wiec trochę lipa. Ograniczenia są przez belki trzymające konstrukcję.

Przegrody w sumpie oczywiście będą choć na modelu ich nie rysowałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 90cm też się da dołożyć T5 39W :) , ale kto raz poznał LEDów smak... ;)

Koralie pewnie się dobrze spiszą - ja mam 2x4000 i działają naprzemiennie bo przy dwóch jest kocioł :)

Zastanawiała mnie tylko Nj1700, ale przy takim sumpie odpada podnoszenie więc powinno być ok

Powodzenia! :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiała mnie tylko Nj1700, ale przy takim sumpie odpada podnoszenie więc powinno być ok

Powodzenia! :)

Dokładnie tym się kierowałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rysunku wnioskuje że pod sumpem i akwarium będą szuflady, nie martwi się że pod ciężarem obu płyta się ugnie ?


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boki i plecy szafki to plyta 18mm po środku jest wzmocnienie z płyty 25mm

Blat to dwie płyty 25mm i 18 mm.

Nie ma prawa się ugiąć bo akwa stoi z 3 stron na podstawach. Bardziej bał bym się całościowo o konstrukcje ale rozmawial z Markiem inmarem który powiedział mi gdzie i jak zrobić wzmocnienia i bedzie ok. Wiec bedzie ok ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się płyta 18mm o długości 1m i szerokości 60cm uginała pod 30l akwarium i musiałem na środku zrobić trzecią nogę. Pomysł jest przefajny, więc życzę powodzenia i z niecierpliwością będę czekał dalszych relacji z powstawania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No prosze jak fajnie:)

A ja sobie nie moglam wyobrazic tego sumpa z boku:)

Ja kciuki mam-to trzymam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Świrku drogi zwróć uwagę że u mnie za blat robią dwie płyty 25m i 18mm podparte z 3 stron po całej długości boków płytą 18mm i dodatkowo centralnie jest jeszcze podparte na całej szerokości płyta 25mm.

Mam nadzieje że wytrzyma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, podoba mi się ten projekt - zawsze chciałem mieć odkryty sump z łatwym dostępem.

Mam w sumpie refugium i męczy mnie te schylanie żeby obserwować życie jakie się tam kula.

Trzymam kciuki i będę obserwował


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sump zrobił dokładnie tej samej wysokości co akwarium główne szybę między sumpem a głównym zrobił bym troszkę niższą aby był przelew powierzchniowy wtedy zamiast pompy obiegowej która zużywa 32w i wytwarza ciepło użył bym pompy cyrkulacyjnej która zużywa 4w i ma większą moc aby ją zamontować wystarczy przewiercić zbiornik główny i sump gdzieś w połowie bocznej szyby ja miałem wycięty otwór pod rurę kanalizacyjną 50mm do niej wcisnąłem cyrkulator i było git jeśli nie zrozumiałeś o co mi chodzi daj znać to jakoś to narysuje

post-15926-0-74565600-1363597021_thumb.png

Edytowane przez kwse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezła rafineria :)

Pomysł może i dobry ale nie do wykonania w tym przypadku - na rysunku tego nie widać ale sump musi być węższy do akwarium o szerokość filarów podtrzymujących górna część szafki. poza tym często grzebie w akwarium nie odważył bym się na otwór w bocznej szybie na tej wysokości - to trochę brawura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o szerokość to żaden problem nie ma takiej konieczności aby sump był takiej samej szerokości a odnośnie otworu to bezpieczne rozwiązanie ciśnienie w obu zbiornikach będzie takie samo można troszkę zmodernizować projekt tak aby nie trzeba było wiercić przez wszystkie przegrody a tyko połączyć filtr glonowy

post-15926-0-60760600-1363673387_thumb.jpg

Edytowane przez kwse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil widzę że lubisz sobie komplikować życie :) ja natomiast jestem zwolennikiem prostych rozwiązań :)

Dzielenie sumpa wzdłuż mija się z celem ponieważ on będzie miał szerokość 35cm więc o ile filtr glonowy o wymiarach 85X15 ma jeszcze racje bytu o tyle komora na odopieniacz 20X30 już jest pomyłką.

Ponad to zaletą oddzielnego zbiornika jet jeszcze jego mobilność w każdej chwili mogę go wyjąć i bez problemu pokombinować z przegrodami.

Na razie idę w klasyczne rozwiązania (3 przegrody) potem się zobaczy - ale dziękuje Ci bardzo za Twoje podpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pompy to teraz mam Koralie i wcale ich nie słychać dlatego też je wybrałem (choć wcale nie ostatecznie)

Marcin, również mam obie pompy w dwóch baniakach i Koralie faktycznie nie są głośne, chociaż szybciej zarastają różnym syfem niż Tunze. Na dodatek mają dużo fajniejszy, mniej skoncentrowany strumień.

Ale w jednej rzeczy tunziaki są nie do pobicia - w elastyczności mocowania. Tunze możesz ustawić w niemal dowolnym kierunku, nawet równolegle do szyby, na której jest zamocowana, Koralia jest tutaj dość mocno ograniczona. Najlepiej obmacaj sobie na żywca w sklepie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktyczne zarastają szybko :) ostano chodzi mi po głowie coś do bujania wody w akwarium i chyba jednak tunziaki będą grane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt bardzo ciekawy, zastanawia mnie jednak dlaczego nie zdecydowałeś się na zakup jednego akwarium o wymiarach powiedzmy 200x50x50 a następnie na wydzielenie panelu filtracyjnego. Imo twoje rozwiązanie, to w zasadzie taki bardziej skomplikowany panel filtracyjny. Część z filtrem można by zabudować tak jak na twoim projekcie, a zbiorniki rozdzielić np. szkłem Lacobel. Do tego przelew na całej szerokości zbiornika, co też ma swoje zalety :). Niemniej jednak pozdrawiam i życzę sukcesów.

AS


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przelew mam praktycznie na całej szerokości minus dźwigary szafki wiec źle nie jest.

A zbiornik dlatego jest oddzielny bo chciałem mieć możliwość wyciągana go z szafki :)

Po prostu lubię pokombinować czasem przy akwa i coś pozmieniać a z panelem było by trudniej ;)

Relację z budowy oczywiści wstawię jak tylko ogarnę temat do końca niestety jakoś ciężko to wszystko tym razem idzie :/ na razie jeszcze nowy zbiornik chodzi na 40% mocy wiec cierpliwości proszę jak będzie już czym to na pewno się pochwalę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory miałem te Koralie 2800 evo. i nie bardzo je polecam - no chyba że ze względu na serwis gewarancyjny. Trzymam 2 szt. i obie wymieniane były w ramach gwarancji jedna 3 razy, druga 1 raz. Hydor chyba wie, że coś z nimi nie tak bo nie kręci nosem tylko wymienia na nowe. Dotychczasowe problemy to starty w lewą stronę po zanikach napięcia lub brak startu. Teraz zdecydowanie idę w Tunze.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zdecydowanie idę w Tunze.

Poszedłem tą samą drogą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i na co padło? U mnie 2x 6095 + 1 x 6055 + Multicontroller 7096 zarządzający całością. Jak będzie mało, ale nie sądzę - to gdzieś się tą Koralie dorzuci...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.