Skocz do zawartości
adrian128

Moja mała rafa 30l AE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Akwarystyką zajmuję się o dziecka, po kilku akwariach słodkowodnych przyszedł czas na morskie. Po przeczytaniu setek tematów, zdobyciu potrzebnej wiedzy i skompletowaniu sprzętu, wreszcie udało się zalać pierwsze słone akwarium. Wybór padł na kostkę Aquael Nano reef 30l.

sprzęt:

-kostka 30x30x35

-kaskada fzn-3

-oświetlenie 2x11W

-grzałka 50w

-głowica filtra Fan 1(jako cyrkulacja)

-areometr Aqua Medica

-termometr

Dzień 1 01.03.2013

Akwarium zostało zalane 01.03.2013,woda jak i skała pochodziła z działającego zbiornika. Wraz ze skałą trafiła do mnie gąbka (Tethya gracilis) oraz mnóstwo rurówek a także Aiptasia :wallbash: .

Większe ukwiały zostały usunięte przy pomocy wrzącej RO, ale bez krewetki się nie obejdzie.

37817515.jpg

54448687.jpg

20246976.jpg

Dzień 7 07.03.2013

Wykonałem pierwsze testy:

Zasolenie - 1024

temp. - 25C

NO2 - 0

NO3 - 5

PO4 - 0,02

Jak na tak młody zbiornik testy wypadły całkiem nieźle.

Ze skały zaczęło wychodzić życie zauważyłem wężowidło oraz dwie malutkie rozgwiazdy najprawdopodobniej asterina.

22751777.jpg

thkwccmk25poalrnwr0axtp.jpg

Dzień 14 14.03.2013

Do akwarium trafiło pierwsze życie mała szczepka xenii.

42682443.jpg

Wcale nie podobało jej się przebicie igłą, ale nie miałem lepszego pomysłu na przymocowanie jej do skały.

Parametry wody :

Zasolenie - 1024

temp. - 25C

NO2 - 0

NO3 - 5

PO4 - 0,15

Dzień 16 16.03.2013

Xenia przykleiła się do skały, mogłem usunąć igłę. Gąbka "stwierdziła" że nie odpowiada jej to miejsce i wybrała się na wycieczkę :-D

xenis.jpg

aqwa.jpg

Dzień 18 18.03.2013

Dzisiaj do akwarium trafił ślimak Turbo.

Kupiłem także PhosGuard ponieważ fosforany podskoczyły.

31dv2ljbqwli5h54juhkvva.jpg

Akwarium w całości.

b2tesezdg21wxp0pk7szeat.jpg

Ślimak od razu po aklimatyzacji zabrał się za glony :smiling:

PS

Wszystkie komentarze jak i porady mile widziane.

Edytowane przez adrian128 (wyświetl historię edycji)

6998_7157.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 21 21.03.2013

Wykonałem testy, wyniki w stopce jak na 3 tygodniowe akwarium wypadły całkiem przyzwoicie. Oczywiście nie możliwe byłoby odwiedzenie sklepu i nie kupienie jakiegoś życia. Do obsady dołączył krab pustelnik (Calcinus elegans o ile się nie mylę ) a także grzybek. Krab dostał dwie muszelki, po wpuszczeniu do akwarium przeprowadzał się trzy razy, ale w końcu wrócił do swojego pierwszego domku. Obawiałem się że trafi mi się morderca ale nawet nie zwraca uwagi na ślimaka.

Oczywiście CDN :-D

dsc0071yc.jpg

dsc0070je.jpg

20130321142923.jpg

i zdjęcia kraba :-D Zdjęcia robione telefonem więc nie są powalające ale coś tam widać.

20130323131439.jpg

20130323131430.jpg


6998_7157.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź tą pompunie Fan 1 wyciągnij i mieszaj ją herbate :) Koralia nano 900, skieruj na powierchni i będzie cacy.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście na focie ze ślimakiem nie pojawil się przypadkiem bryopsis? Niech sie wypowiedzą bardziej doświadczeni czy to jest to ale lepiej od razu walczyć z tym dziadostwem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź tą pompunie Fan 1 wyciągnij i mieszaj ją herbate :) Koralia nano 900, skieruj na powierchni i będzie cacy.

Faktycznie ten fan 1 ,to chyba trochę za mała wydajność....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia 900 + kaskada jest idealna ;) Zarówno miękkie jak i coś twardszego jest zadowolone ;)


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fan 1 jest tylko przejściowo koralie kupie ale dopiero po świętach. Mam pytanko odnośnie kraba czy to elegans?


6998_7157.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie.

Akwarium troszkę się zmieniło.

Doszło kilka korali:

- zao

-Pachyclavularia

-Montipora

-kilka grzybków

-w akwarium pływa też garbik

Jeśli chodzi o sprzęt kupiłem pompę cyrkulacyjną koralia nano 900 i jestem w trakcje budowy sterownika. Jak narzazie odpowiada za oświetlenie (niebieskie 12h,białe 10) , ogrzewanie oraz chłodzenie, wyłącznik pomp, oraz automatyczną dolewkę z trzema czujnikami, zrobiłem też odpieniacz ze strzykawek by tomko zasilany brzęczykiem tetra APS 300

23qDSD.jpg

rJr1XX.jpg

gK7Jvx.jpg

6WkAJg.jpg

MvqSeo.jpg

BACddS.jpg

rW0U1P.jpg

otyvJR.jpg

Edytowane przez adrian128 (wyświetl historię edycji)

6998_7157.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie zarosło :) Sterownik, jak nic, przyda się przy przesiadce na większe :). Niestety wpuszczając garbika znacznie utrudniłeś sobie ewentualne zwiększenie obsady rybnej - może ganiać nowe rybki. Chociaż jakaś babka z krewetką była by, myślę, akceptowalna. Spróbuj może jakoś osłonić sobie czujnik przed ślimolami, bo moga niespodziankę zrobić - pisałęś że dolewkę masz na 3 czujnikach - rozumiem że co najmniej jeden stanowi zabezpieczenie, ale mimo wszystko, prawa murphy'ego dają czasem znać :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetkę miałem przez 7 miesięcy, niestety podczas zimowej awarji prądu odeszła na wieczną rafę. W dolewce jeden czujnik zabezpiecza zbiornik przed przelaniem oraz jeden jest w zbiorniku z wodą żeby pompa nie pracowałą na sucho.


6998_7157.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny początek :), czym jest ta kulka jak guma do żucia? ;)


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....... Niestety wpuszczając garbika znacznie utrudniłeś sobie ewentualne zwiększenie obsady rybnej - może ganiać nowe rybki. ......................

Kolega ma rację jak talala:) Mi to samo pisali i nie posłuchałem.

Jak tylko wpuściłem nowe rybki a były to błazenki to garbik urządził sobie galę K1 hehhe

W przeciągu ok godziny jednego błazenka prawie zabił. Więc garbika musiałem odłowić - a to nie jest takie proste w takiej kosteczce gdzie trochę skały miałem.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztowało to wszystko ? Wraz z życiem?

Nie zliczałem kosztów.

Kolega ma rację jak talala:) Mi to samo pisali i nie posłuchałem.

Jak tylko wpuściłem nowe rybki a były to błazenki to garbik urządził sobie galę K1 hehhe

W przeciągu ok godziny jednego błazenka prawie zabił. Więc garbika musiałem odłowić - a to nie jest takie proste w takiej kosteczce gdzie trochę skały miałem.

Pewnie macie racje, ale narazie nie planuję powiększania obsady rybnej.


6998_7157.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do obsady akwarium dołączyły:

- 2x krewetka Wysmata Wundermani

- 1x krewetka Lysmata amboinensis

- 1x krab pustelnik

IkwwWA.jpg

j2UcoK.jpg

2Hn3zM.jpg

lFbfJ9.jpg


6998_7157.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale odnoszę wrażenie że bardzo mało skały. Jeśli mnie oczy nie mylą to po prawej jest monti? Jeśli tak to jak z przyrostami u ciebie widać że rośnie? Jak często robisz podmiany i ile litrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale odnoszę wrażenie że bardzo mało skały. Jeśli mnie oczy nie mylą to po prawej jest monti? Jeśli tak to jak z przyrostami u ciebie widać że rośnie? Jak często robisz podmiany i ile litrów?

Podmiany robię raz w tygodniu 4 litry. Przyrosty są ale bardzo niewielkie.


6998_7157.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.