Skocz do zawartości
MayFly

jak sie pozbyć Po4 ze skały

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ma ktoś pomysł jak sie pozbyć Po4 se skały na pewno ją wysuszę ale co dalej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doprowadzic do bujnego wzrostu glonow i pozniej glony usunac razem z pochlonietym przez nie PO4. Ja tak dopiero to ogarnalem. Albo wymieniac tony adsorbentow. :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doprowadzic do bujnego wzrostu glonow i pozniej glony usunac razem z pochlonietym przez nie PO4. Ja tak dopiero to ogarnalem. Albo wymieniac tony adsorbentow. :)

Jak szybko takową skałę można oczyścić?


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mayfly - jest to problem z ktorym borykaja sie akwarysci posiadajacy "stare" akwa ( czyli pow. X czasu )

Jak wiemy skala chlonie i to nie uniknione.

Z tego co slyszalem, od osob ktore taki problem mialy, z reguly konczylo sie na wymianie skaly na swieza lub .... likwidacja/restart akwa.

Mozna w sumie sie bawic jak pisze Rob ale... czy sie uda? ile to potrwa? czy nie prosciej,latwiej i szybciej wymienic czesc skaly ?

Ja chyba bym wymienil...

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tą wymianą to jest problem - jak ktoś ma akwa x lat to też ma większe korale z reguły przyrośnięte do skały. Można próbować wymieniać skale z dołu ale przy większym zbiorniku to koszmarnie ciężka sprawa. Więc pewnie trzeba byłoby restartować zbiornik, lepiej pilnować się od początku i trzymać fosforany na niskim poziomie. Nie wiem też czy jest sens walczyć ze starą skała, chyba lepiej kupić świeżą.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie odpowiedź jest prosta : założyć reflugium.

Niezależnie od tego ile skała odda i jak długo to będzie trwało glony w reflugium będą jadły PO4.


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja taką skałe kiedys moczyłem w RO ,ogólnie sprawa wyglądała tak że skała pochodziła ze zbiornika w którym wszystko co możliwe zdechło ,była pokryta glonem, po pół roku moczenia w RO skała nadal puszczała choć już nie w takim stopniu.

Moim zdaniem - gra nie warta zachodu


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie odpowiedź jest prosta : założyć reflugium.

Niezależnie od tego ile skała odda i jak długo to będzie trwało glony w reflugium będą jadły PO4.

Refugium jest za słabe do NP :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tdew, no i właśnie dlatego dość często słyszymy o "restartach", "zmianach koncepcji" akwarii starych i ładnych.

Mimo iż wydaje się że jest wspaniale, akwarysta ma doświadczenie, baniak wygląda na fotkach pięknie, to właściciel decyduje się na restart bo pewne problemy "starego akwarium" są nie do ogarnięcia.

Znikoma jest ilość baniaków, które przeżyły pewną granicę czasu ( jedne szybciej drugie mniej w zależności od metody prowadzenia )

Na form mieliśmy już kilka właśnie takich posunięć, szczególnie wśród tych co jeszcze z czasów mikserów zawalili sobie skałę.

Sam żałuje że przy przesiadce do nowego akwa przenosiłem skałę - więcej tego nie zrobię.

W efekcie moje przejście na inną metodę prowadzenia akwarium trwa nadal a kolegi który dał świeżą skałę już się wszystko unormowało

Oczywiście mówimy o sytuacjach i zbiornikach gdzie interesuje nas PO4 0 lub bliskie temu.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie odpowiedź jest prosta : założyć reflugium.

Niezależnie od tego ile skała odda i jak długo to będzie trwało glony w reflugium będą jadły PO4.

Skoro glebę można wyjałowić ,to dlaczego skałę nie...Popieram co powyżej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujmy sie. Przecież skala przyjezdzajaca z oceanu nie jest świeżo "wyprodukowana", to tak samo stara skala jak te nasze w akwarium. Kwestia tylko jakiej ktoś używa filtracji i jakie ma ułożenie, czy są strefy w których ta skala gnije.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tak samo stara ale w dużo lepszej kondycji. W morzu przecież nie ma takiego stężenia trucizn jak w akwariach.

I właśnie przyszło mi do głowy, że z pewnością byłaby możliwość "zreanimowania" skały poprzez jej wrzucenie do morza na kilka miesięcy. Taki recykling :)

Może kiedyś powstaną farmy leczące kamienie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.