Skocz do zawartości
VoDkA

Hepatus - czy musi go wysypac?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wczoraj kupiłem sobie Hepatusa około 7 cm, wycina wszystko. Moje pytanie to czy musi go wysypac? Jeśli tak to w jakim czasie od wpuszczenia sie to dzieje?

EDIT:

Temat poprawiony. Prosze zwracac uwage na to, zeby dobrze opisywal zawartosc watku.

Regulamin Pkt 3

Pozdrawiam

Tester

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie musi, mojego nie wysypało nic a nic ;)


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Częśto się to zdaża :) ale po podaniu 1/4 dawki herbtany na okres kwarantanny blokuje wysyp :).


4715_4728.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ciągu jakiego czasu najczęściej się to zdarza? Mój pływa ok 2tyg bez żadnych kropek na szczęście.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj po kilku dniach mial wysypke.

Teraz wpuscilem bialobrodego I 3 dzien jest. Dostal delikatnej wysypki. Hepatus ok.

Sa podatne na stres I parametry. Jak trafiles w dokladnie takie parametry co w sklepie, to jak sie nie poschizowal przy podrozy ani w baniaku nic go nie atakuje, to go nie wysypie.

Moze go wysypac przy podmianach I grzebaniu w akwa typu zmiana ustawienia skaly itd.

Ps.sorka za dubla. Moze ktos to skasowac.

Thx

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój od razu na drugi dzień, zauważyłem pierwsze małe kropki. pokarm z czosnkiem rozwiązał u mnie sprawę po ok 2 tygodniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jeszcze kropek martwię się na zapas:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obecnie od 4 tygodni trzeciego hapatusa, którego też wysypało. Dwa poprzednie wysypało i niestety nie przeżyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak na razie w swojej historii kupiłem jednego hepatusa (takiego 3-4cm) i na szczęście żyje bez żadnej wysypki do dzisiaj:D


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Ja już właśnie nic z tego nie rozumię.Z tego co czytałam tu na forum o ospie to wywołują ją pasożyty, które możemy przynieść do akwarium nie tylko z rybą,ale z wodą i koralami.Cykl pasożyta trwa miesiąc.Czyli jak akwarium mamy go pozbawione i ryby kupione w sklepie będą po długiej kwarantannie i żadnych korali ani wody nie będziemy dodawać to nie powinno byc wysypki.I to się u mnie sprawdziło. Miałam zdrowe akwarium i rybę, dokupiłam już chorą rybkę i tamta mi się zaraziła.Jestem ciekawa,czy ktoś miał taki przypadek,że np. przez ponad miesiąc nic nie dokupywał potem przedmuchał skałę,albo mu się zmieniły parametry i nastąpiła wysypka.To by obaliło całą teorię dotyczącą cyklu pasożyta.

Edytowane przez Enia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój też bez przygód. Powodzenia.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że białe plamki to nie koniecznie musi być ospa tylko po prostu wysypka na tle stresowym.

Ale jak jest naprawdę to nie wiem w końcu weterynarzem nie jestem.


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odświeżę temat.

Właśnie wczoraj przedmuchałem skałę, zrobiłem podmianę... i wszystkie dwa pokolce w białe kropki. Parametry może nie idealne ale stabilne.

NO3 = 5

kH=8,5

PH=8

PO4=0,02

Od miesiąca nic nie wpuszczałem do akwarium...

Jakieś pomysły co im dać? Czy to możliwe, że dostały kropek ze stresu? Fakt, trochę je przegoniłem, bo chciałem się pozbyć syfu, który siedział za skałą.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze stresu, przejdzie im. Niech mają dużo spokoju i nie skąp im karmy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby to hepatus i scopas. Zdaję sobie sprawę, że je zestresowałem ale miałem już dość śniegu w akwarium. Wziąłem się za czyszczenie i... skała czysta ale teraz rybki białe.

Dostają żarcia tyle, że PO4 pewnie będzie szaleć. Twardych korali nie mam więc nie ma problemu.

Do żarcia czosnek, choć mam wątpliwości czy on coś pomoże. Nie wiem czy podnosić temperaturę czy zostawić 25?

Hepatus ma dosłownie kilka kropek ale scopas jest mocno zsypany. Co prawda wcina aż mu się uszy trzęsą ale jak pływa, to ciągle się o coś ociera. Boję się, że się przy okazji pokaleczy.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiegos czysciciela? Nie chodzi mi I krewetki, chociaz debellius jest u mnie najwiekszym przyjacielem hepatusa. Pozniej jest elacatinus I szczerze mowiac do niega hepatus podplywa bez dystansu, a do wargatka juz nie bardzo.

Wlacz UV I sprawdzaj parametry. Obserwuj rybcie, dobrze karm (czyt. zdrowo) I obserwuj.


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko krewetkę Lysmata amboinensis ale obydwa pokolce jakoś do niej nie lgną. Choć widziałem jak innej rybie grzebała w skrzelach.

Myślałem żeby kupić doktorka, ale w Płocku to tylko można liczyć na przypadek, że ktoś będzie miał na sprzedanie.

W sklepach z morszczyzny, to tylko morszczuk, dorsz i mintaj...

UV jutro podłączę, muszę odwiedzić obi bo gdzieś mi się zapodziały węże do podłączenia. Lampa ma 11w - chyba wystarczy, bo mocniejszej nie mam.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup online. Nie wiem jaki masz zbiornik duzy, ale +- 200 do 300l chyba na 11W. Zreszta lepsze co masz, niz nic.

Daj im spokoju, a na przyszlosc pomysl o kims, kto moze poczyscic ,bo moim zdaniem pokolce potrzebuja takiego kompana w zbiorniku.

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium + sump to jakieś 250l wody w obiegu, jak czytam o uv to właśnie taka jest zalecana. Świeci już od rana.

Ryby pływają dość dziarsko. Rano, jak karmiłem, to rzucały się na lasonogi z czosnkiem.

Problem z zakupem rybek jest taki, że sklepy wysyłają pkp lub pks - połączeń bezpośrednich z Płockiem brak. Jak przeglądam sklepy, to nie mogę znaleźć takiego, co wyśle kurierem. Najbliżej jechać do Warszawy ale to 120km więc jadę tylko jak robię większe zakupy.

A jeżeli już będę kupował, to co lepiej się sprawdzi jakiś elacatinus czy wargatek? Chodzi mi który będzie bardziej pożyteczny.

Edytowane przez kpiotrek (wyświetl historię edycji)

Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup Labroides Dimidiatus - to bardzo dobry wargatek czyściciel.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jedne ryby wola wargatka (w naturze zywi sie tylko pasozytami przez co byl kiedys temat..)

Natomiast elacatinus jest malutki I czysci nawet malutkie rybki. Ladnie sie przykleja I jezdzi po cakym ciele ryby. Jest delikatny ( nie skubie, co zdaza sie wargatkom). Osobiscie z obserwacji moge stwierdzic, ze hepatus u mnie woli jego bez dwoch zdan, ale wszyscy wskaza Ci wargatka.

Pozdrawiam

Marcin


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to nie mam za dużo ryb więc pewnie i jeden i drugi się zmieści. Tak się zastanawiam, czy z zakupem rybek wstrzymać się aż przejdzie ta opryszczka? Czy może zaryzykować i wpuścić te ryby już, tylko jeszcze ta wycieczka do Wawy... ech.

Chyba, że w czwartek z Łodzi mi z któregoś sklepu przywiozą ale to znów loteria, bo nie wiadomo czy nie zapomną.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.