Skocz do zawartości
Robert-reef

Budowa sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym pompy nie tlumil. Poza tym, szybszy prad wody w sumpie, to mniej odlozonego detrytusu.

Oczywiscie, jesli odpieniacz w ciagu godziny przerobi 1000 litrow wody to nie ma sensu robic obiegu 5 tys.l/h. Od tego sa pompy cyrkulacyjne, pobierajace znacznie mniej pradu.

Mozesz wypelnic "stopke"? Chyba nikomu nie chce sie szukac gdzie napisales, jakie masz akwarium, odpieniacz itd...

Roznica ok. 10 litrow jest znaczna przy akwa o pojemnosci 50 l, a nie ma znaczenia, gdy bedziesz mial 300.

Podobnie jest z wypowiedzia "sump nie będzie musiał tej wody aż tyle odbierać"

Ile to jest "az tyle" i w jakim litrazu ?

Ok, te wiadomosci sa na pierwszej stronie, ale jak widzisz, niektorzy sa tak leniwi, ze im sie nie chce czytac kazdego watku od poczatku. :blushing: To ulatwi wszystkim dalsza komunikacje i zrozumienie o czym mowisz. :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opisie odpieniacza mam takie parametry:

Objętość przepływającej wody: 850l/h, Wydajność (powietrza): 500l/h

Czy to oznacza że nie ma sensu przepuszczać przez sumpa 2000 - 2500l/h wody ?

Pompa, którą kupiłem ma 55W mocy i regulacje przepływu od 1200l/h do 3000l/h i podgrzewa mi wode o 2stopnie. Abo wchodzi w gre wymiana pompy na słabszą albo wywalenie jej na zewnątrz sumpa (ma możliwość pracy na zewnątrz)

"Aż tyle" to oznacza właśnie te dodatkowe 10litrów wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu powstał projekt sumpa. Przemyślałem kilka rzeczy, coś tam policzyłem i w załączniku zamieszczam rysunek.

Pomiędzy standardową przegrodą dałem dodatkową poprzeczkę, która umożliwi mi w łatwy sposób zaczepianie skarpet, gąbek, itp w przepływie wody lub spiętrzanie wody w komorze odpieniacza za pomocą zasłony zasłaniającej część szczeliny.

Komora główna będzie miała 50l pojemności, komora pompy 20 litrów. Całkowita pojemność sumpa brutto 98l.

Na grzebieniu spiętrzy mi sie woda na 5 cm co da około 22l wody, które będzie musiał przyjąć sump po wyłączeniu pompy.

Zostaje 16l zapasu. W praktyce dojdą jakieś spiętrzenia na absorbentach pozawieszanych na przelewie to będzie z 10 litrów zapasu.

post-20578-0-53383500-1367367604_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie dałem dla szklarza do roboty mojego sumpa. Zastanawiam się czy zamiast przysłaniać szczelinę absorbentami czy gąbką nie zrobić standardowej półki z siatką rastrową.

Jak myślicie, jak zaqsłonię szczelinę to woda będzie szybciej przepływała omijając jakby skarpetę z absorberem i może powodować głośniejszą pracę sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przez tę szczelinę,którą chcesz przysłaniać absorberami nie uzyskasz stabilnego poziomu wody w komorze odpieniacza

Pisałeś, ze masz mieć od 24 do 29 cm.Szczelina zawsze coś przepuści i poziom wody może się wahać.Ja tez mam taki sam odpieniacz i ten sam problem jaki sump zbudować.Po przeczytaniu różnych informacji na forum skłaniam się do sumpa trzykomorowego z buble stop.Nie wiem jeszcze jakie będzie miał wymiary , ale myślę, że będzie to 65x40x40cm. Zastanawiam się jaki ma być poziom wody nad pompą obiegową.Sump ma obsłużyć akwarium 260 L.Jeśli masz już gotowego sumpa podaj proszę jego wymiary, wymiary komór i napisz jak się sprawdza w praktyce.

Pozdrawiam

Mariusz

Edytowane przez Mark112 (wyświetl historię edycji)

Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego odpieniacza jest potrzebny dodatkowy zestaw, który umożliwi utrzymanie stałego poziomu wody w odpieniaczu - DOC skimmer extension set(9005.400).

Z moim sumpem to było tak że szklarz już miał dany rysunek 2 komorowego sumpa, a ja pomyślałem że jednak podzielę go na 3 komory bo lubie się bawić przy akwarium i zaraz zechce coś pomodzić - czy to filtr glonowy czy DSB czy choćby przetrzymywać jakieś zwierzaki to lepiej jak będą miały wydzielony teren :). Komora pompy jest na środku a 2 pozostałe komory są po bokach. W tej prawej komorze zamierzam w najbliższym czasie odpalić filtr glonowy i wrzucić z 2-3 kilo żywej skały. Komora ta będzie miała oddzielny obieg zasilany oddzielną pompą. Na hydraulice widać bypas z pompy głównej ale nie jest to najlepsze rozwiązanie :) - bardzo się traci na "mocy" głównego obiegu w akwarium puszczając wodę na bypas. Sump jeszcze w trakcie odpalania. Pompa postawiona na półce nad komorą pompy bo strasznie grzeje wode (pompa grzeje ponad 50W). Nie jest to dobre rozwiązanie i jeszcze nie sprawdzałem czy pompa zassie sama jak będzie miał niższy poziom wody. Na razie mam więcej wody niż trzeba w obiegu i nie mogę tego sprawdzić. W razie co wywalę tą półkę i zrobię taką oddzielną komorę pompy (takie małe akwarium gdzie włożę pompę i umieszczę je w komorze pompy.

Pudełko przelewowe po przeróbce. Po dodaniu drugiego spływu z pudełka o przepływie 1500l/h udało mi się uzyskać przepływ około 2300l/h bez szelestny :) .

Jeszcze nie wiem jak się sump sprawdzi, ale akwarium nabrało przestrzeni jak wywaliłem z niego te wszystkie graty.

Poniżej kilka fotek.

post-20578-0-32230700-1369474959_thumb.jpg

post-20578-0-33405600-1369474961_thumb.jpg

post-20578-0-34458200-1369474962_thumb.jpg

post-20578-0-28716900-1369474963_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale zes przekombinowal Robert ten powrot :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No teraz już wiem że przekombinowałem. Ale co tam :). Przerobie to w wolniejszej chwili na bezpośredni strumień do akwarium, bez żadnych łuków i zakrętów tak aby nie zmieniać kierunku wody. Nie sądziłem że te pompy są tak słabe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie chodzi o to czy sa slabe ale ilosc wody w l/h na wejsciu , jest za mala aby obsluzyc tyle na wyjsciu i to jeszcze z lukami, krzyzakami itp :-)

Na taki wydatek powinienes wziac pompe 4500l/h , sam spad masz na 1700 a do tego odpieniek i filtry

Nie mowiac juz o tym ze sama koncepcja troche malo energo oszczedna. Lepiej zasilic filtry ze spadu a odpienkowi daj osobna .

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lepiej zasilic filtry ze spadu a odpienkowi daj osobna.

Co masz na myśli bo nie bardzo rozumiem. Chodzi o filtr glonowy?

Aktualnie planuje puścić do filtra glonowego z oddzielnej pompy obiegowej włożonej do pierwszej komory po lewej. Pompa jakieś 1500l/h.

Główny obieg przerobie aby było jak najmniej zakrętów od pompy do wylotu. Możliwe że uda się zrobić tylko jeden łuk 90 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widze to z powrotu wszystki zasilasz.

Ja bym zrobiła tak;

1. Osobna pompa dla odpieniacza

2. powrot z pompy bezposrednio do akwa

3. na roze spadowej dal zawory aby wykorzystywac ta wode w rozne miejsca.

Nie wiem dokladnie do czego bo u ciebie na tym czworniku (oprocz odpieniacza) nic nie jest wykorzystane - leca rury ale w sumie w to samo miejsce.

Robiac to na spadzie mozesz uzyc sile spadajacej wody do sumpa aby zasilic filtr rowa, wegiel, chlodziarka, refugium... itp itd


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, ciekawa koncepcja. No czytałem że na spadzie można podłączać takie rzeczy, ale ja myślałem - na pompie będzie lepiej, silniejszy strumień :). Okazuje się że pompa dgłówna nie wyrabia jak się coś niżej do niej podłącza, jakiś dodatkowy obieg. Zresztą, czego tu się spodziewać jak na wykresie z instrukcji widać że bez zmiany kierunku przepływu wody podniesiona na wysokość około 90cm będzie miała przepływ około 2300l/h. Koncepcja zasilania była inna i na papierze główny przepływ do akwarium miał iść prosto ale okazało się że w zderzeniu z rzeczywistością brakowało miejsca :). Z bypasów miałem zasilać filtr glonowy/refugium w prawej komorze i reaktor wapnia w lewej komorze. Teraz już wiem żę lepiej tego nie podłączać na głównym obiegu :). Każde urządzenie niech ma swoją pompę. Nawet na spływie bym tego nie podłączał bo można zakłócić przepływ wody przez akwarium.

Mam natomiast problem z wyregulowaniem mojego akwarium.

Ustawiam poziomwody w akwarium zaworem na zrzucie i działa, poziom się stabilizuje. Robie próbne wyłączenie prądu i pozom wody nie może osiągnąć poprzedniego poziomu. Muszę przykręcić zawór na zrzucie aby uzyskać zamierzony poziom wody w akwarium. Przykręcam nieco zawór na zrzucie i do czasu aż sie przez przelew przeleje. potem lekko odkręcam i jest niby super do następnego próbnego zaniku prądu. znowu akwarium nie może się do końca napełnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RAFkru

Moim zdaniem pompa niewydala bo pokomplikowaleś jej wydajność poprzez tą mikłaninę zwlaszcza krzyżaka Ja by ograniczyć opory stosuję łuki zamiast kolanek a cala instalacja na Flex-ach zbiornik mam 200L i pompę stłumioną o jakieś 20% ktore to chcę wykorzystać na bypasie (pompa new jet 2300)

moim zdaniem zmodernizuj hydraulikę a niepchaj się w dodatkowe pompy koszt mniejszy :)

Edytowane przez RAFkru (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.