Skocz do zawartości
imperator

Cyjanobakterie rozszyfrowane

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

To żadna sensacja tylko taki odgrzany 10 razy kotlet. Ten artykuł już od dawna jest na RC...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mam też u siebie cyjano. Nie chcę iść na łatwiznę i wlać chemiclean więc postanowiłem powalczyć. Posiedziałem w weekend na central reef i trochę poczytałem tu i tam. Oto kilka tez, które udało mi się zebrać:

-Cyjano jest zaraźliwe - tzn. świeży baniak może być zainfekowany wyłącznie przez przyniesienie nitek cyjano na skale/szczepce/w wodzie z rybką itd, wodzie z podmianki !!! itd. To tłumaczy czemu nagle ktoś ma wysyp a wcześniej nie miał (tylko przyniósł małą szczepkę). Wystarczy jedna mała niteczka, niewidoczna gołym okiem, która zacznie się niekontrolowanie namnażać.

-Cyjano nie ma bezpośredniego wpływu na wielkość parametrów azot/fosfor w baniaku !!! gdyż pobiera zarówno azotany z wody jak i azot atmosferyczny rozpuszczony w wodzie !!! Wystarczy do tego światło o średnim lub dużym natężeniu. Oczywiście wielkość azotu/fosforu ma pośredni wpływ na cyjano ale o tym później. Niektóre mity mówiące o tym że podniesienie azotu w stosunku do fosforu nic nie dają - podniosłem u siebie azot do 50 mg/litr przy fosforze śladowym i nic się nie dzieje z cyjano.

- Jedyny naturalny sposób na pozbycie się cyjano jest zatrzymanie rozmnażania przez zagłodzenie oraz jednoczesne mechaniczne usuwanie cyjano z miejsc naświetlonych (jeśli opadnie tam, gdzie nie ma światła, np. pod skałę to w ciągu kilku dni padnie). Trzeba codziennie przedmuchiwać skałę i korale oraz poruszać piasek w miejscach gdzie cyjano gromadzi się. Można na ten czas uruchomić w sumpie filterek z gąbką żeby wyłapał kłęby nitek z wody.

-Punkt wyżej pisałem o zagłodzeniu - tak, cyjano oprócz azotu potrzebuje pożywienie organiczne czyli węgiel organiczny. Może to być węgiel rozpuszczony w wodzie w postaci białek, aminokwasów, cukrów (DOC) jak również zgromadzony w derytrusie, który bakterie rozkładają ciągle na DOC.

Karmiąc ryby (lub korale !!!) podnosimy DOC na tyle, że cyjano mają ucztę. Póżniej ryby wydalają więc dalej DOC jest wysokie.

Oczywiście odpieniacz usunie częściowo białka ale tak się składa, że usuwa też naturalnych konsumentów węgla czyli bakterie !!!

Jeśli mamy za mocny odpieniacz to bakterii jest zbyt mało aby redukowały DOC, którego odpieniacz nie usunie. Co z tego, że mamy azot i fosfor śladowy, jak węgiel jest wysoki. Dla cyjano wystarczy węgiel, światło plus azot atmosferyczny !!! To tłumaczy wysypo cyjano w "zbyt czystych baniakach".

Metoda naturalna polega na zasiedleniu zbiornika organizmami konsumującymi DOC. Są to przede wszystkim bakterie, korale oraz makroglony(refugium), które będą stanowić naturalną konkurencję dla cyjano. Głównie chodzi o bakterie, które usuwamy odpieniaczem. Aby zastopować wzrost cyjano powinno się zmniejszyć odpienianie aby bakterie mogły się namnożyć i intensywnie naświetlać. Wtedy bakterie i plankton zajmie się utylizacją doc, azotu i fosforu.

- Jako ciekawostka, podają, że derytrus i genieralnie DOC zmienia w naturze stan skupienia od 2 godzin do 5 dni. Innymi słowy, kupka zrobiona przez rybę przy obfitej i głodnej florze bakterii zostanie rozłożona przez nie w ciągu tygodnia. Jak ktoś nie wierzy to niech wsadzi zwykłą watę do morskiego, za kilka dni zniknie ;)

Ja u siebie podniosłem sztucznie azot saletrą do 50 mg/litr, wyłączyłem odpieniacz, refugium na max oraz dodałem vódki na start bakterii. Świecę na max, 16 godzin, rozwój cyjano zatrzymany, azot 50, korale pootwierały się jak głupie i wywaliły polipy, xenia pulsuje jak nigdy dotąd, fosfor parwie zerowy. Sama natura potrafi sobie poradzić tylko trzeba jej pomóc (w naszym przypadku ograniczyć odpienianie bakterii zmniejszających poziom DOC.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żadna sensacja tylko taki odgrzany 10 razy kotlet. Ten artykuł już od dawna jest na RC...

A co ja napisałem w pierwszym poście? Nie mówię, że to ja wymyśliłem, co najwyżej przetłumaczyłem.

Tutaj jest po angielsku opisane ze szczegółami.

http://www.advancedaquarist.com/2008/8/aafeature3/


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cjanofagi. Ich wzrost zagladza cjanobakterje, a brak umożliwia namnażanie. Najnowszy -KORAL.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...to ja miałem rację panowie....zanim widziałem rozwiązanie. Mało, podpowiedziałem tu na forum 1 osobie i też zadziałało...miałem to opisać, ale jak już widać jest post.

Biopallety, bakterie...tylko walka z ustawieniem pieńka mi zostało.

Jak już pisałem, po odpaleniu biopallet i dodoaniu bakterii w ciągu 4 dni cyjano poszło...! Reszta parametrów nie zmieniona. Na razie nic się nie pojawia, zero cyjano, po4 i no 3 spada.. ), reszta glona szara i znika

Podmian żadnych nie było, można światło organiczyć ale uważam teraz że nie koniecznie, działa na maxa i jest czyściutko...

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, trzeba zagłodzić cyjano ograniczając węgiel. I to nie tylko węgiel rozpuszczony w wodzie ale też ten zawarty w derytrusie. Dlatego czasem przedmuchanie skał ze syfu czy zwiększenie cyrkulacji, żeby wydmuchało ten syf z pod skał do ospieniacza i poza system pomaga. Oczywiście ograniczamy też karmienie ale świecimy na max !!! To bakterie a następnie fitoplankton żywi się wtedy światłem (fotosynteza), zużywając DOC, azot i fosfor a korale mają ucztę. Zapodając vódkę czy polimery dostarczamy pożywkę dla bakterii na start a potem one konsumują nadwyżkę DOC i cyjano znika, bo nie ma co jeść...


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że w zbiorniku w którym są biopellety, są regularnie dolewane bakterie, odpieniacz nie jest zbyt mocny a ryby i koralowce nie są karmione - to cyjano powinno nie powstać ?? Bo tak rozumiem rozwiązanie tej zagadki, znalezienie powodu powodu powstawania prowadzi wypracowania metody by nigdy nie powstało. Tak samo jeżeli ktoś ma zbiornik prowadzony na refugium, które rozrasta się w stałym tempie i ma odpowiedni odpieniacz do swojego zbiornika a na dodatek uzupełnia bakterie - też powinien nie mieć przygód z cyjano. Myślę jednak że znajdziemy sporo kolegów którzy maja doświadczenia z cyjano mimo stosowania się do tych zasad - świadomie lub nie. Nie widzę szczególnych zbieżności jeżeli w 3 skrajnie różnych systemach cyjano powstaje w tym samym czasie - mieliśmy kiedyś taką sytuacje z kolegami w Częstochowie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Poczytaj trochę o krzemianach, żelazie i ich związku z fitoplanktonem, glonami i całym ekosystemem rafy to ci się dopełni trochę obraz i przy okazji obalisz kolejne mity...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukiblack,

-nie musisz dolewać bakterii, one tam są, tylko je usuwasz ciągle odpieniaczem, ogranicz odpienianie

-w okresie walki z cyjano ogranicz karmienie do minimum, zrób duużą podmiankę wody, rozcieńcz ten doc w wodzie

-refugium nie uchroniło mnie przed cyjano, ale też obficie karmiłem niepłukaną mrożonką, samo refugium tylko obniża nieznacznie doc, azot i fosror, ale bakterie robią to 10 x lepiej i 100x szybciej; refugium tylko pomaga bakteriom

- opisujesz przypadek 3 kolegów, co podzielili się się zakażonymi szczepkami ;)

Zresztą dałem wam do myślenia, każdy niech sobie przeanalizuje. U mnie przez cały dzień światło było na full a cyjano jakie było rano takie jest teraz (małe skupiska na piasku). Niski węgiel go nie zabija ale ogranicza namnażanie, podtrzymuje go przy życiu tylko światło. W nocy światełka nie będzie to padnie :) Aha, odpieniacz wyłączyłem rano co by bakterie się namnożyły.

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli nic nie robić... ograniczyć odpienianie do pory dnia.... w nocy wyłączone, lać bakterie i na przykład vódeczkę co by się dobrze rozwijały...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to odkryles tajmnice ;-)

Czyli wracamy do normalnosci w walce. Cyjano :-)

Znacy wy bo ja po przejsciu na zeo nie miewam :-)

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ilu zaleje bakterie i odłączy odpieniacz po przeczytaniu ?

Obstawiam że z 90 % mających cyjano.

A Ty nie ratowałbyś swojego zbiornika ?


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie lał bakterii, bo one tam są, tylko trzeba je nakarmić (napoić) vódeczką i nie usuwać odpieniaczem. Co najwyżej usunąć kubek żeby było natlenianie i tyle. Jak bakterie się rozwiną to zabiorą pożywienie cyjano a ono w nocy padnie bez pokarmu. Wyczyście też derytrus z sumpa jeśli takowy się tam zbiera, im mniej wolnego węgla w obiegu tym lepiej. W czasie walki z cyjano ograniczamy karmienie do absolutnego minimum. Świecimy normalnie tym co mamy a nockę można wydlóżyć, to szybciej badziewie padnie. Tyle.

Wpisujcie czy u was zadziałało, na razie są już 3 osoby. To nie przejdzie od razu, trzeba poczekać kilka dni ale powinno zadziałać.

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego, ma to sens i fajnie to przedstawiłeś.

Dobrze jakby jakiś mod to pozbierał i wrzucił w jakieś miejsce coby łatwo odnaleźć :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja cały czas piszę o tym że odpieniacz to nic dobrego a jego jedyną zaletą to bardzo dobre natlenianie. Po tym co przeczytałem utwierdziłem się tylko w tym co robię u siebie w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ty nie ratowałbyś swojego zbiornika ?

To nie miało być złośliwe.

Sam mam za sobą wiele nie przespanych nocy gdy coś szło nie tak.

Więc rozumie i trzymam kciuki aby się powiodło, jednak to co działa w

jednym zbiorniku rewelacyjnie w drugim się nie sprawdzi.

Próbować jednak trzeba .


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę zapytać , proszę Was o odpowiedź .

Ile jest bakterii w 100 litrach wody i ile znajduję się na 1 kg piasku .

Jak uzyskamy odpowiedz na to pytanie to możemy dyskutować dalej.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.....123347895094376637874850

2......27749990500348873664748

to o czym mamy dyskutowac dalej :)

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie lał bakterii, bo one tam są, tylko trzeba je nakarmić (napoić) vódeczką i nie usuwać odpieniaczem. Co najwyżej usunąć kubek żeby było natlenianie i tyle. Jak bakterie się rozwiną to zabiorą pożywienie cyjano a ono w nocy padnie bez pokarmu. Wyczyście też derytrus z sumpa jeśli takowy się tam zbiera, im mniej wolnego węgla w obiegu tym lepiej. W czasie walki z cyjano ograniczamy karmienie do absolutnego minimum. Świecimy normalnie tym co mamy a nockę można wydlóżyć, to szybciej badziewie padnie. Tyle.

Wpisujcie czy u was zadziałało, na razie są już 3 osoby. To nie przejdzie od razu, trzeba poczekać kilka dni ale powinno zadziałać.

Zgadza się ale namnażanie się bakterii do nadmiernego stopnia dam nam w efekcie mętną wodę... poczynając od biofilmu na powierzchni lustra wody... ktoś to brał pod uwagę? miałeś tak ?? pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś był tu taki jeden co prawil o filtracji synergicznej.

Wiele osób pukalo sie w głowę, nie czuło nic kiedy w jego temacie pojawiły sie terminy DOC, TOC, POM. O tym że węgiel jest skuteczniejszy niż odpieniacz, tylko dlatego że ten wyciągnie substancje z którymi odpieniaczsobie nie radzi a nie ruszy bakterii.

A co z nadmiarem?

Niestety zabrano mu prawo głosu wiec może szeptac tylko zza światów.

Imperator będziesz miał z kims do pogadanja na kolejnym małopolskim złocie.

Jedyne cyjano w całym systemie to na tym lisciu. Mówi że taka ilosc jest potrzebna dla równowagi :p

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2

post-14673-1367275487,47_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tyle lat interesujecie się akwarystyką morską i tego artykułu nie znaliście???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzeniu, miałem tak pół roku, zbiornik chodził w najlepsze bez odpieniacza, jedynie filtracja bakteryjna plus refugium z makroglonami. Kilka osób widziało i może potwierdzić. Ryby i korale sps/lps w 400 litrów. Powiem tak, korale rosły piknie, gąbki co filtrują wodę z bakterii porosły giganty. Fito, zoo, skorupiaki a do tego zero plag- wszystko śmigało ale przyszedł czas przeprowadzki do nowego baniaka i trzeba było od początku wystartować czyli z pienidłem. Ten nowy baniak już chodzi trochę więc postanowiłem to samo zrobić. Pojawienie się cyjano tylko przyspieszyło decyzję o przejściu na filtrację biologiczną. Po prostu dostarczamy energię w postaci światła tak jak słońce w naturze plus cyrkulację a bakterie same regulują sobie wszystkie cykle, rozkładają DOC, wiążą azot i fosfor itd. Dokładamy tylko do systemu węgla w postaci jedzenia dla ryb i korali a węgiel ten akumuluje się we wzroście ryb, korali czy jest usuwany z makro glonami. Pewna część tego węgla jest wydalana przez organizmy do wody ale po rozłożeniu przez bakterie i przejściu całej piramidy pokarmowej i tak znowu trafia do ryby, korala lub makroglona. Podobnie w akwarium krąży azot, fosfor i potas. To tak w dużym skrócie ;)


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zabrano mu prawo głosu wiec może szeptac tylko zza światów.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2

Grzesiuuuuu :) z ta autocenzura w ciasteczku jestes smaczniejszy hihi cmok


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w skrócie wystarczy skimer skręcić na b sucho lub wyłączać na noc a w zamian kostka z brzęczykiem + vodka a populacja cyjano spadnie

Ps dzięki że ci się chciało przebrnąć przez artykuł i go tu opisać bo dla osoby która ma taką plagę takie informacje są bardzo cenne

Edytowane przez juko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.