Skocz do zawartości
imperator

Cyjanobakterie rozszyfrowane

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze wydłużyć czas święcenia w zbiorniku

tapnięte z telefonu

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, gdyby na wszystko miec takie proste rozwiazanie.

Zgadzamy sie, ze wylaczenie odpieniacza ma dopuscic do rozmnozenia bakterii. W tym czasie rosnie poziom NO3 i PO4. Gdy te dwa zwiazki juz beda wysoko, to zaczna chorowac sps-y.... Dodajemy wodke, zeby do tych dwoch, dostarczyc trzeci: weglowodany.

Bakterie maja za zadanie sie najesc, zostac wbudowane lub odpienione (ale nie te osiadle na substracie).

Fajnie, ze cyano powoli zaczna zanikac, ale korale to mocno odczuja.

Bakterie "plywajace" w wodzie nie maja znaczenia. Nam zalezy na bakteriach osiadlych na dekoracji.

Nazarte, nie usuniete przez odpieniacz bakterie, beda zrodlem "wegla", ktory wczesniej pobraly...

Czego makroglony wybiora wiecej niz odpieniacz wybierajac bakterie ?

Ps: to musialo nastapic, Nanokaczor

Dlaczego nie zabrales glosu przed ukazaniem sie opracowania ? Wskakujesz w rozne tematy nie dzielac sie swoja "olbrzymia" wiedza i doswiadczeniem ? Boisz sie skompromitowac ? Piszesz o dodawaniu krzemianow, u Ciebie nigdy nic zlego sie nie dzieje, piszesz bajki o 1000 turbo w zbiorniku, a gdy przychodzi czas, zeby popisac sie wiedza, to po podaniu rozwiazania problemu Ty wskakujesz z:

"Tyle lat interesujecie się akwarystyką morską i tego artykułu nie znaliście???"

lub inne Twoje "przemyslenia" i pomoc innym:

"To żadna sensacja tylko taki odgrzany 10 razy kotlet. Ten artykuł już od dawna jest na RC.."

Jesli cos wiesz i chcesz innym pomoc, to postaraj sie pisac przed podaniem rozwiazania przez innych, to znacznie berdziej wzmocni Twoj autorytet niz takie dziecinne doskakiwanie, "ze ja juz to dawno wiedzialem".

Poniewaz temat jest fajny i interesujacy, nie mam nic przeciwko temu, zeby dolna czesc mojej wypowiedzi wykasowano, lub po wiadomosci od Moda na "priv" sam to zrobie. :spam:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Artur..............Wszystkich artykułów nie sposób przeczytać .Fajnie ,że znalazł się jeden co zajął się wnikliwą analizą problemu i do tego podzielił się z kolegami na forum.

Wielki " szacun" :clap: :clap: :clap: :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty wskakujesz z:

"Tyle lat interesujecie się akwarystyką morską i tego artykułu nie znaliście???"

lub inne Twoje "przemyslenia" i pomoc innym:

"To żadna sensacja tylko taki odgrzany 10 razy kotlet. Ten artykuł już od dawna jest na RC.."

Jesli cos wiesz i chcesz innym pomoc, to postaraj sie pisac przed podaniem rozwiazania przez innych, to znacznie berdziej wzmocni Twoj autorytet niz takie dziecinne doskakiwanie, "ze ja juz to dawno wiedzialem".

Poniewaz temat jest fajny i interesujacy, nie mam nic przeciwko temu, zeby dolna czesc mojej wypowiedzi wykasowano, lub po wiadomosci od Moda na "priv" sam to zrobie. :spam:

nie ma potrzeby kasowania. Konstruktywnie i kulturalnie przedstawiłeś swoje spostrzeżenia.

Popieram - dzielmy się wiedzą.

Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Teraz tak myślę,że to co kiedyś mi się przydarzyło to było to. Miałam w mojej solniczce plagę cyjano.Dopiero zaczęłam zabawę z akwarystyką morską. Wpadłam w panikę,bo bałam się o korale i wyłączyłam na 24 h odpieniacz a przytargałam stary filtr kubełkowy ,który został mi ze słodkowodnego.Wszyscy mi ten ruch odradzali,ale nie wyobrażałam sobie jak po generalnym czyszczeniu szyb przefiltrowac sobie taka ilość wody z syfem.Stary nawyk. Do filtra dałam węgiel i taką watolinkę, gąbki wyrzuciłam.Jakie było rano moje zdziwienie , gdy zniknęło cyjano nawet z piasku.Wódkę leję cały czas. Teraz znów idę po kubełek ,bo walczę z ospą, którą przyniosłam razem z nową rybą ze sklepu i muszę przefiltrować ile się da pasożytow pływających w wodzie przez bardzo gęsty filtr, żeby znów mi nie zaatakowały ryb.Dzięki za artykuł.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to odkryles tajmnice ;-)

Czyli wracamy do normalnosci w walce. Cyjano :-)

A ja sie zgadzam z Marcinem. Gdyby to bylo takie proste to firma Chemipure by splajtowala. Niestety dla wielu z nas "chemiclean" pozostanie jeszcze dlugo najszybszym i najprostszym rozwiazaniem problemu cyjanobakterii.

Super, ze powstal taki temat i imperator przetlumaczyl artykul zmuszajac nas do dyskusji (ktora niestety czesciowo przyjela forme zgadywanki), ale wnikliwy forumowicz trafil na NR na te informacje wiele razy

http://nano-reef.pl/topic/43449-prosze-o-pomoc-dotyczaca-bakteri/ Post Wlodka numer 9

http://nano-reef.pl/topic/10065-cyjanojak-z-tym-walczyc/page__st__20 Post Staszka numer 31

http://nano-reef.pl/topic/42895-konflikt-bakteryjny/#entry412773 - paru autorow postow pisze o konkurencji pokarmowej bakterii

http://nano-reef.pl/topic/17235-bordo-nalot-tylko-na-piasku/ Post kaziko numer 15

http://nano-reef.pl/topic/14006-zielone-glony-co-to-i-jak-sie-tego-pozbyc/ Posty Staszka numer 18 i 20

http://nano-reef.pl/topic/10392-odpieniacz-nie-pieni-prosze-o-rady/ Post Pilota ale nawiazuje do wypowiedzi Staszka , numer 6

Pamietam tez wypowiedzi godeusza, Dyzmy, swoje i paru innych osob. Puenta jest jedna - zwiekszenie konkurencji pokarmowej (i jej dokarmianie). Niestety sprawa jest trudniejsza niz sie wydaje i caly czas cyjano jest jedna z czestszych plag.

To bardzo fajnie, ze forumowicze szukaja informacji w innych zrodlach (i to dobrych zrodlach), a jeszcze fajniej, ze inwestuja swoj czas na tlumaczenia i wnioski, ktorymi dziela sie na forum. Zebranie tego w jeden watek - dobra robota imperator (plusik dla Ciebie)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w poprzednim akwarium 60l nie miałem odpieniacza (resuna kupiłem po zwalczeniu cyjano). Tylko kaskadę z nano i cyjano wyszło. Mimo wkładania waty, gąbki i tak musiałem zastosować chemiclean.

faktem jest, że nie dodawałem węgla, ale...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, gdyby na wszystko miec takie proste rozwiazanie.

Zgadzamy sie, ze wylaczenie odpieniacza ma dopuscic do rozmnozenia bakterii. W tym czasie rosnie poziom NO3 i PO4. Gdy te dwa zwiazki juz beda wysoko, to zaczna chorowac sps-y.... Dodajemy wodke, zeby do tych dwoch, dostarczyc trzeci: weglowodany.

Bakterie maja za zadanie sie najesc, zostac wbudowane lub odpienione (ale nie te osiadle na substracie).

Fajnie, ze cyano powoli zaczna zanikac, ale korale to mocno odczuja.

Bakterie "plywajace" w wodzie nie maja znaczenia. Nam zalezy na bakteriach osiadlych na dekoracji.

Nazarte, nie usuniete przez odpieniacz bakterie, beda zrodlem "wegla", ktory wczesniej pobraly...

Czego makroglony wybiora wiecej niz odpieniacz wybierajac bakterie ?

Stani tu masz racje NO3 i PO4 pojdzie do gory ale jezli mamy to o czym pisze Imperator czyli refugium z makroglonami gdzie mamy sporo swiatla ten wzrost moze byc naprawde marginalny.

Na wylaczonym odpieniaczu problem jest nie tyle z bialkami co z tluszczami. Tych nei jest latwo sie pozbyc nawet za pomoca bakterii.

Dla Snake ktory pytal o ilosc bakterii wodzie i na substracie, zreszta wszystkim zainteresowanym polecam ten material. Co robi skimmer, co robi wegiel, dozowanie wodki.

http://www.advanceda...011/3/aafeature

Edytowane przez CleverCookie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie gra, skoro Stani ma wielokrotnie przewymiarowany odpieniacz i to nie byle jaki, i tego problemu nie ma. Być może tak jak pisze Stani, nie o taki rodzaj bakterii chodzi.

Edytowane przez azja-83 (wyświetl historię edycji)

.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani uzywa ozonatora ktory spala cala organike. Zbiornik ma super czysty a jedyne bakterie jakie ma to te co odpowiadaja za filtracje, dokarmia je alkoholem. Podbija tez sztucznie NO3 by notowac spadki PO4 i by utrzymac odpowiednia proporcje co by wlasnie cyjano nie wykorzystalo okazji.

Tak czy inaczej uwazam ze Imperator idzie dobrym tropem.

Wylaczajac odpieniacz przy walce z cyjano pomagamy sobei w dwojaki spsosob.

Nie usuwamy bakterii z systemu i nagle w systemie pojawia sie pozywka co musza wykorzytac inne szczepy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@azja, to, że ktoś nie ma cyjano a ma przewymiarowany odpieniacz świadczy o tym, że ma ... stabilny i czysty zbiornik, bez derytrusu, nieprzerybiony, dużo korali konsumujących DOC na bieżąco, płuka mrożonki, nie przekarmia itp. Jednym słowem jego fauna konsumuje ten węgiel na bieżąco. Albo nie przyniósł jeszcze tam nitek ze szczepką :)

@tester, cytowany przeze mnie artykuł był o węglu organicznym generalnie, ja wyciągnąłem z niego meritum i połączyłem z przypadkami na central reef ustąpienia cyjano po podaniu wódki. To co napisałem to nie tłumaczenie a wnioski i moje hipotezy. Dopóki nie zobaczyłem u siebie, że to działa to sam nie byłem pewien tego co piszę. W sumie to wielu pisało o temacie ale nikt nie powiązał podwyższonego DOC z cyjano jako bezpośredniego powodu plus że to jest zaraźliwe. Dlatego właśnie środki chemiczne są tak skuteczne, bo nie musimy likwidować przyczyny tylko skutek, póki znowu nie zaifekujemy zbiornika. Ale jak widać bez chemii też się da ;)

Darek @mojesumienie, wywaliło Ci cyjano czyli miałeś zbyt dużo nagromadzonej materii organicznej. Pewnie tych bakterii nie miało co konsumować, zbiornik ubogi w korale, niepełna piramida pokarmowa, słabe światło, zbyt dużo ryb ? Nie znam zbiornika ale sam sobie odpowiedz. Usunąłeś skutek a nie przyczynę, więc uważaj, bo może kiedyś wrócić.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes, gratuluje, dobrze znasz moje podejscie do aqua.

Powiedz prosze cos jeszcze na ten temat:

Napisales: "Wylaczajac odpieniacz przy walce z cyjano pomagamy sobei w dwojaki spsosob. Nie usuwamy bakterii z systemu" - ale refugium nie wylaczasz, wiec pare bakterii bedzie tam zjedzone ? Nie pisze o populacji, bo w wodzie prawie nie ma bakterii (chyba tylko te dodane za duze pieniadze z ampulki, ktore tez wyladuja w refugium, bo w akwarium nie maja sie czego przyczepic).

" nagle w systemie pojawia sie pozywka co musza wykorzytac inne szczepy." - (o jakiej nowej "pozywce" piszesz?) - te inne szczepy musialyby znalezc sobie miejsce. W akwarium z wylaczonym odpieniaczem takiego miejsca nie ma. Tam jest pelno innych, "zorganizowanych" szczepow, ktore nie mysla ustapic paru "nowicjuszom". Do tego cyano tez nie naleza do slabeuszy. Tym bardziej, w akwarium z refugium. Przeciez tyle sie mowi, ze refugium nie wybija planktonu, a plankton "wybije" bakterie, ale tylko te w wodzie. Na substracie w akwarium bakterie przezyja, chyba ze... NO3 i PO4 beda przez dluzszy czas "0".

Problemem jest, ze cyano wystepuja i w "czystej" i w "brudnej" wodzie. U mnie kiedys podejrzewalem refugium jako wylegarnie. Tam jest slaby prad wody, w zbiorniku ich nie mialem, a w refugium bylo pelno cyano. Jak do tego zauwazylem ciagnace sie dino to wywalilem i refugium i dsb.

Jeszcze troche i dojdziemy do wniosku, ze cyano nie wystepuja w zbiornikach, w ktorych nie ma odpieniacza, refugium, dsb i innej filtracji. :animier:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna jest w braku "Cjanofag".

autor Daniel Knop; KORAL nr 1/2013 PL

... Liczne wodne wirusy (wirioplankton) tworzą ciała, które są nazywane cjanofagami. Cjanofagi przenikają do organizmów cjanobakterii i dążą do zmanipulowania ich przemiany materii na własny użytek. ...

... W efekcie są zmuszane do udostępniania energii do produkcji nowych cjanofagów. To w ogromnym stopniu limituje wzrost samych sinic. ...

... A to z kolei skłania mnie do przyjęcia założenia, iż pielęgnowanie możliwie jak najbardziej higienicznych zbiorników o niewielkiej różnorodności gatunkowej w cale nie jest w naszym interesie. ...

... w innych akwariach kłopot może się brać z uśmiercania (np przez odpienianie czy odfiltrowywanie) cjanofagów czyli inaczej mówiąc - być skutkiem nadmiernej higieny wody, ...



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, metoda na wylaczony odpieniek wodeczka itp to kolejna z metod na walke z cyjano a nie klucz do rozwiazania problemu.

Cyjano wystepuje w wielu akwariach od sterylnych po bagienka. Glownie w wyniku tompniecia parametrow jak temp, zasolenie, swiecenie itp.

Opisana metoda walki moze i jest fajna w miekkim bagienku ale w spsowym akwa, gdzie pracujemy nad kolorami ( a nie przyrostami ), jest po prostu do bani.

W efekcie, po kuracji ( jak sie uda ) ,mamy spsowy ciemny las z rozjechanym po4 i no3.

I nie mowie tutaj o wachnieciach 2-5 no3 i po4 z 0,2 na 0,3.

W akwa sps przy poziomach bliskich zeru, czasowy skok paramtrow skonczy sie 2 letnim wyprowadzaniem kolorow. To juz wole uzyc chemiclean.

Inna kwestia to mozna sie zastanowic czemu cyjano i podobne problemy zanikaja w systemach typu zeovit. To mize jest clue rozwiazania problemu.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaczal, jak jutro napiszą w Koralu, że grzybki morskie są smaczne to zjesz jednego?

Stani, mieszasz mi tu w wątku a poza tym refugium nie zjada bakterii, bo glon nie ma takiej zdolności.

Poza tym co rozumiesz przez czystą i brudną wodę? Bo teraz okazuje się, że woda może być brudna nawet jak jest azot i fosfor śladowy a wysokie stężenie DOC i to jest według mnie brudna woda bo w takiej będzie wywalać cyjano i glon nitkowy.

śledzik-wawa, też mam sps-y a bakterie i fito lepiej trzymają parametry bliskie zeru niż niejeden odpieniacz. Okres przejściowy, kiedy wyłączamy odpienianie i się namnażają przyspieszasz wódką i nie karmisz wtedy ryb, to azot i fosfor nie podnosi się znacząco. Potem bakterie i fito przejmuje kontrolę nad baniakiem. Oczywiście można sobie odpieniać od czasu do czasu, np. godzinkę dziennie, po karmieniu, byle nie pozbawić systemu pożytecznych bakterii.

Macie gotowe rozwiązanie tematu cyjano, teraz czekam aż ktoś napisze posta że to działa i zaoszczędził 75 zł (więc może mi 10 % tej kwoty przesłać na konto ;)

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Dopiero po przeczytaniu innych artykułów z tej strony można wyciągnąć jakieś wnioski na temat filtracji w akwarium morskim.

Wszyscy zapominają o tym że chodzi o to żeby zredukować NO3 i PO4. Odpieniacz nie usuwa ani NO3 ani PO4 - on zapobiega ich powstawaniu ale przy okazji wywala z wody wiele innych związków chemicznych i w ten sposób zmienia jej skład chemiczny. Może to powodować różne problemy jak np brak pompowania się niektórych korali które czasem rosną jak szalone [np xenia] albo problem cyjanobakterii... Równie dobrze można stosować inne metody filtracji jak np denitryfikator który pozwala na usunięcie NO3 i PO4 do stężenia nie wykrywanego przez testy a także toksyny bez pomocy odpieniacza. Odpieniacz to taka maszynka dla początkującego, leniwego albo dla firmy która zakłada akwaria i chce mieć pewność uzyskania efektu w jak najprostszy sposób. Tyle że ten efekt może być mizerny w porównaniu z tym co można uzyskać bez pójścia na skróty.

Tu wraca też problem krzemianów z którymi wszyscy walczą bo niby wywołują one nadmierny wzrost glonów i powodują wszelkiego rodzaju plagi. A to jest całkowita bzdura. Żeby to sprawdzić od pół roku dolewam do akwarium roztwór metakrzemianu sodu i efekt jest taki że glonów nie ma a szczepkarium śmiga na 2 pompach cyrkulacyjnych [bez żadnej filtracji]. W dodatku większość osób ma w akwarium niedobory żelaza. Dodam że oba pierwiastki są obecne w wodzie morskiej i to nie brak krzemu czy żelaza ale brak NO3 i PO4 sprawiają że większość powierzchni oceanów to pustynia....

Wiele osób pisze o tym jak wspaniały wpływ na zbiornik ma fitoplankton. Fitoplankton bez krzemianów albo nie rośnie wcale albo rośnie bardzo słabo. Jest tak dlatego że wiele gatunków glonów wchodzących w skład fitoplanktonu buduje pancerzyki z krzemionki. Fitoplankton jest więc źródłem krzemu. Krzemiany są tak samo ważne jak inne mikroelementy.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanislaw nie zrozumielsmy sie chyba

Nie napisalem ze w refugium bakterie zostana zjedzone. Nie da rady ich wyeliminowac. No moze w jakism tam stopniu przez gabki, rurowki, czy innych prymitywnych filtartorow. Ale nie bedzie to w ilosci jakie jest nam to w stanie zrobic odpieniacz.

Ja odnosilem sie do wzrostu NO3 i PO4 ktore poszybuje kiedy go wylaczymy. Przy metodzie opartej na wodce bez watpienia tak bedzie. Majac bujne refugium niekoniecznie.

Odnoszac sie szerzej do pojwienia sie pozywki po wylaczneiu odpieniacza. Nie mialem na mysli pojawieni jakiejs nowej, a zwyklej kupy, detrytusu w ktorego sklad wchodzi szczatki organiczne pochodzenia roslinego i zwierzecego lacznei ze sluzem korali.

Amerykanie nazwali to POM, Particulate Organic Matter a jeszcze madrzejsi "Marine Snow" sprzedaja nam to za kupe kasy w bialych butelkach by karmic korale.

A czym jest Sponge Power i czy ma jakis wplyw na cyjano?

Stani ja dalej bede obstawal przy swoim tak jak i ty. A tylko dlatego ze mamy zupelnie inny typy zbiornikow gdzie nasze filtarcje stoja po przeciwnych stronach barykady. Ty patrzysz i czujesz i rozumiesz na swoj , ja na swoj. Rozumiemy chyba tyle samo co sie dzieje w naszych zbiornikach.

Kto ma racje nie wiem

Oboje nie mamy cyjano :thumbup:

Co do bakterii z ampolki czy butelki dawniej lalem teraz juz teraz juz nie. Nowe akwarium wystartowalo samo. Dla mnie nie ma to sensu tak jak mieszanie wody z innego zbiornika. Potem, nie wiadomo co z czego.

Moim zdaniem szczepy pajawia sie tam gdzie maja jedzenie i warunki bez znaczenia czy maja miejsce czy nie. Jak nie mam miejsca to jest konflikt bakteryjny i walka na enzymy

.

Edytowane przez CleverCookie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na poczatku napiecie, trzymanie tajemnicy, rozladowanie i dyskusja. Dla mnie watek bomba, czytam go z wielkim zaciekawieniem


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3300 odsłon w niecałą dobę, za chwilę Google i Facebook zacznie węszyć co jest grane ;)

Mi marzy się filtracja oparta na gąbkach to znaczy bakterie dbają o ekosystem a ich nadmiar pochłaniają piękne, kolorowe gąbki w sumpie. Coś takiego będę starał się zrobić teraz u siebie.

Każdy kto ma wydajny odpieniacz wie, jak wolno rosną gąbki. Bez odpieniacza przyrosty są natomiast całkiem spore.

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm bardzo ciekawe :coffee: tak jakoś pomyślałem :question: o zbiorniku od kol.Kivi tez poczęści jechał bez odpieniacza.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem i włączyłem odpieniacz na godzinkę po 21-ej, zaczął wywalać taką pianę, że kubek podnosiło :) W momencie włączenia odpieniacza i dodania vódki na resztkach cyjano zaczęły pojawiać się bąbelki tlenu. 2 doba walki z cyjano i zostało kilka skupisk na piasku i skale. Rano też ustawię odpieniacz na godzinkę co by nadmiar bakterii usunęło, bo na razie okres przejściowy, więc trzeba powoli przestawiać system. Sps-y polipują normalnie, kolorki w normie. LPS i miękkie bez zmian. Zmierzę później parametry to wkleję do postu.

Update

Wyłączenie odpieniacza na 1,5 dnia nie spowodowało wzrostu fosforanów :)

W sumie to nie dziwię się, bo bardzo mało karmiłem, więc skąd by się miały wziąść.

Było 0,03 przed i 0,03 po czyli w granicy błędu pomiaru. Jeśli weźmiemy pod uwagę że na powierzchni wody pływał oleisty osad i naprawdę się przestraszyłem o jakość wody okazało się, że to tylko nierozłożone tłuszcze, jak luft pisał.

Azot - jak wspomniałem wcześniej, podniosłem go do ponad 50 mg/litr przed eksperymentem. Po 1,5 dnia bez odpieniacza i z pomocą wódki NO3 zmniejszyło się o jakieś 10 mg/litr czyli do ok. 40 mg/litr. Po włączeniu odpieniacza piana była bardzo gęsta, mimo obniżenia poziomu do bardzo suchej piany, podnosiła kubek do góry i zamiast spływać do kubka był efekt jak kogiel-mogiel. Pewnie dużo bakterii i białka wyciągło ale to była inna piana niż ta mokra jak jest przy wódce czy normalnym pienieniu 24h.

Korale twarde, miękkie i LPS ani ryby nie wykazały oznak bardzo dużego podniesienia azotu.

Ciekawostką jest natomiast fakt, że oba sarcopython-y do tej pory szare, nabrały zielonego koloru, wystawiły polipy i zaczęły tworzyć na kapeluszu szczepki !

Co do cyjano, to nie odsysm go tylko przedmuchuję rurką z gruszką. Naprawdę mało już go zostało a jak rozpoczynałem był brązowy dywan na piasku i koralach.

Ciąg dalszy nastąpi...

post-11401-0-62291100-1367359788_thumb.jpg

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:clap: pięknie trzymam kciuki za dalsze obserwacje

Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@imperator - czy jak wyłączasz odpieniacz to napowietrzasz jakoś wodę??


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie z wyjątkiem:

-woda spada w kominie z 10 cm i są lekkie bąbelki

-ruch lustra wody w głównym i sumpie (3 niewielkie kaskady)

-Refugium świeci 24h i glon produkuje tlen (obecnie jest zastój, bo azot jest ale fosfor śladowy)

to wystarcza jak widać w zupełności


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.