Skocz do zawartości
imperator

Cyjanobakterie rozszyfrowane

Rekomendowane odpowiedzi

Erytromycyna zabija nie tylko cyjano ale inne bakterie też, łącznie z nitryfikacyjnymi.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Erytromycyna zabija nie tylko cyjano ale inne bakterie też, łącznie z nitryfikacyjnymi.

Moim zdaniem to nie jest istotne co zabija, ważne że jest skuteczne a my jesteśmy zadowoleni z efektów stosowania.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wam powiem tak, fajnie sie czyta I kazdy przypadek jest inny, troche mozna powyciagac wnioskow ale antidotum lub prewencja na cyjano nie istnieje. Jak sie zalegnie to mimo perfekcyjnej rownowagoi o jakiej piszecie i tak zakwitnie i sie rozlezie po calym akwarium. Nie ma tez pojecia przyweklem ze szczepka. Ono juz jest w akwarium odpierwszego zaslenia, nawet jesli na suchej skale, kwestia czasu az dostanie papu I tyle w temacie. Troche smiesza mnie te dywagacje pseudo naukowe, kazdy ma swoj sposob na zlagodzenie przyczyn lub skutkow, prewencja to indywidualna sprawa na kazde akwarium ale odnalezienie swietego gralla poswiecono juz ponad 30 lat I zapewniam was ze wam sie to nie uda. Chemiclean jest jedyna metoda I najskuteczniejsza, mozna wyciagnac wnioski jak opoznic ale nie wyeliminowac, skimery, wegiel, sol, odzywki pozywki I inne bajery to tylko spowalniacze. I tak przed cyjano nie uciekniecie. Kuracja chemicleanem powinnabyc powtarzana c 3 miesiace nawet w czystym akarium. to jedyna metoda na plage sinic

pozdrawiam.

ps. I zrobcie cos tym edytorem, przeciez nie da sie pisac normalnie


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po to jest ten wątek żeby znać te spowalniacze jak to nazwałeś. Nie mam nic przeciwko żeby mieć fajną kępkę cyjano w baniaku, bo kolor nawet ładny taki głęboki fiolet. Tyle, żeby to nie oblepiało całego piasku i korali jak miałem jeszcze dwa tygodnie temu i w ciągu kilku dni nie opanowało całego baniaka. Zostawiłem sobie malutką kępkę na skałce od kilku dni powoli zanika a na pewno nie rozrasta się, więc o to chodziło. Samo wlanie chemicleana bez podjęcia innych środków to pewny nawrót po jakimś czasie a kupowanie lekarstwa co miesiąc czy dwa to przesada i zbyteczny koszt (u mnie opakowanie akurat starcza na jedną kurację).


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imperator, no właśnie chyba nie, bo chemiclean zawsze działał tzn 3 razy.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez nie mam nic przeciwko takim tematom bo czyta sie fajnie I zawsze cos tam czlowiek sie dowie ale trzymam wersji ze nie da sie wyeliminowac. Cyjano kocha dwa okresy, nie zawsze u wszystkich ale czesto a mianowicie, wiosna, gdzie jestesmy uzaleznieni spadkiem jakosci wody z kranu I nasze RO niestsety nie wyeliminuja chemii, dwa to okresy sianokosu i zniw, U mnie akurat za plotem jest dosc duze pole I kedy tylko koszenie maszynami sie zaczyna jak w zegarku musze zamawic chemiclean bo cyjano mam za dwa dni:)

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy ktoś z Was zauważył zależność, powstawanie cyjano, dino, okrzemek przy zbyt wysokiej ( powyżej 27 stopni ) temperaturze? Może to mieć jakiś wpływ czy raczej nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja również mam pole obok domu. Akwarium 2 lata.

Ale jeszcze takich problemów jak mam nie miałem - nawet już chemiclean nie działa. A w poprzednim baniaku działał :)

Poza tym jaka zależność jest między sianokosami, a cyjano? - skoro w poprzednim baniaku nic mi się nie działo - nie miałem żywicy rzadko robiłem testy.

A w nowym - mam żywicę, skaczę koło akwarium 3 razy więcej - nie ma sianokosów, a u mnie cyjano hula, że hejże ha! :)

EDIT:

Krzysztof... Moje poprzednie akwarium było na poddaszu, gdzie w lato temp sięgała 30 st.

Nie pojawiało się cyjano..

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja 2 lata nie miałem nic a teraz od 2 miesięcy walczę sam nie wiem czy z dino czy z cyjano i nic nie pomaga, żadna chemia.. Mam od paru tygodni dodatkowe pompy które podnoszą temp do 27 stopni. Myślałem, że może to mieć jakiś związek

ja również mam pole obok domu. Akwarium 2 lata.

Ale jeszcze takich problemów jak mam nie miałem - nawet już chemiclean nie działa. A w poprzednim baniaku działał :)

Poza tym jaka zależność jest między sianokosami, a cyjano? - skoro w poprzednim baniaku nic mi się nie działo - nie miałem żywicy rzadko robiłem testy.

A w nowym - mam żywicę, skaczę koło akwarium 3 razy więcej - nie ma sianokosów, a u mnie cyjano hula, że hejże ha! :)

EDIT:

Krzysztof... Moje poprzednie akwarium było na poddaszu, gdzie w lato temp sięgała 30 st.

Nie pojawiało się cyjano..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura nie ma żadnego wpływu a sianokosy - w promieniu 10km ode mnie na pewno nikt nic poza trawą nie kosi a cyjano było piękne i to przez całą zimę, więc teoria z porami roku też leży.Porządek w baniaku, nieobciążanie go ponad normę, zwierzaki przekopujące piach, nieprzekarmianie ryb i trzymanie zerowych parametrów, wydajny odpieniacz, brak zalegającego detrytusu w baniaku czy sumpie. Dodatkowo węgiel albo ozon żeby zmniejszyć organikę, dużo siporaxu żeby konkurencja ze strony dobrych bakterii miała gdzie mieszkać. Jak ktoś ma to wszystko a mimo to wywala mu cyjano to byłbym zdziwiony.

Ciekawe czy jak ktoś jedzie na Rowie czy innym adsorberze fosforanów albo Zeovicie widział inwazję cyjano bo ja wątpię.

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Czy któryś/któraś z was miał problem z cyjano w następujących warunkach?

-niskie fosforany (powiedzmy do 0,1)

-niezerowe azotany (okolica 1-3 ppm)

-w miarę mała ilość rozpuszczonej materii organicznej (mało syfku pomiędzy skałami i w sumpie)

Pozdrawiam Mateusz89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem tabletki 200mg. Na 100l wody akwariowej dałem dwie tabletki na noc do filtra kaskadowego. Te tabletki bardzo słabo i powoli się rozpuszczają ale jak dałem wieczorem to do rana już ich nie było. Dawka jaką zastosowałem to 4 mg/l wody akwariowej. Myślę, że dawka 2mg/l również zadziała szybko i skutecznie. Przy mojej dawce wieczorem było cyjano a rano nast. dnia zero cyjano. Żadnych skutków ubocznych nie zauważyłem dlatego testów nie robiłem. Odpieniacz normalnie pracował. A na koniec miłe info = paczka 20tabl. ok 20 pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem kiedyś taką myśl, a wlasciwie nawet doswiadczenie z pewna solą. Od dluzszego czasu cyjano nie było, bo skutecznie je wychemicleanowalem :-). Uzywalem FSRS i bylo ok. Jednego razu podkusilo mnie na dużą podmiankę inną solą (ktora uzywalem wczesniej i troche mi jej zostalo - jak jej uzywalem to cyjano bylo czesto). Po tej podmianie, za parę dni na piasku i skałach bylo fioletowo. Juz nie eksperymentuję.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Czy któryś/któraś z was miał problem z cyjano w następujących warunkach?

-niskie fosforany (powiedzmy do 0,1)

-niezerowe azotany (okolica 1-3 ppm)

-w miarę mała ilość rozpuszczonej materii organicznej (mało syfku pomiędzy skałami i w sumpie)

Pozdrawiam Mateusz89

Akurat fosforany 0,10 to wysoki wynik, przy takich cyjano fajnie rośnie. Azotany nie mają nic do rzeczy - cyjano żywi się azotem atmosferycznym. Do określenia ilości rozpuszczonej materii organicznej przydał by się potencjał Redox. Na wysokich pewnie cyjano nie uświadczysz ale redoxem nie bawiłem się więc to tylko teoria.

Janusz, jak długo od tej kuracji erytro? zmierzyłeś azotyny, amoniak? Masz bardzo zarybiony zbiornik? Erytromycyna zabija bakterie nitryfikacyjne, można łatwo wysadzić baniak.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testów nie robiłem po kuracji ponieważ nie widziałem żadnych podejrzanych objawów. LPSy i SPSY (mon tipory i pavony) nic nie pokazały po kuracji. Moja akwa jest przerybione. Od zawsze mam wysokie po4 i niskie no3 tj 0,5 mg po4 i 5 mg no3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat fosforany 0,10 to wysoki wynik, przy takich cyjano fajnie rośnie. Azotany nie mają nic do rzeczy - cyjano żywi się azotem atmosferycznym. Do określenia ilości rozpuszczonej materii organicznej przydał by się potencjał Redox. Na wysokich pewnie cyjano nie uświadczysz ale redoxem nie bawiłem się więc to tylko teoria.

Pytam o jednocześnie te trzy warunki.

Moim zdaniem cyjano wywala najczęściej (nie zawsze), gdy mamy fosforany, a azotany są na niskim poziomie. Dodatkowo sprzyja duża ilość organicznego węgla.

Warunkiem sprzyjającym jest również brak równowagi bakteryjnej w akwarium i problemy dużą ilością organiki.

Cecha cyjanobakterii, która pozwala im pobierać azot atmosferyczny, pozwala im w momencie braku tego pierwiastka zdominować pozostałe szczepy bakterii

Moim zdaniem przy warunkach jakie podałem czyli NO3:PO4 ponad 16-20 oraz czyste akwarium cyjano będzie znacznie rzadsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fosforany 0,1 to wyski wynik????? ja przez 10 lat mialem zawsze o,3 ,dopiero jak zakupilem bubble kinga i mi spadły na o,13 pojawilo sie cyjano hehe ,no3 spadły mi z 15 na 5

Edytowane przez bibik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja takie bagienko miałem od 10 lat hehe i jakos daje radę ,mam dużo ryb i miekkie i takie warunki widać były dla nich ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bibik, każdy wie, że cyjano nie wywali w zbiorniku fish only z jakimiś miękkasami, gdzie możesz mieć fosfor 0,5 mg/litr i xenie się cieszą i fajnie kłapią mordkami. Nam chodzi tu o baniaki z sps, gdzie fajne kolorki robią się poniżej 0,1 a jeszcze fajniejsze poniżej 0,01.

Janusz, piszesz że po erytromycynie było ok, to jak wytłumaczysz ten wątek?

http://nano-reef.pl/topic/62531-no-i-stalo-sie-bomba-w-akwarium/


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

only fisch nie wywali cyjano? - wywali, nie wiem jakie miała parametry, moja Dziewuszka ale kiedyś

(misiu a co to takie ładne fioletowe :smiling:)

Taka tam anegdotka.

Jak czytałem ten temat miałem nadzieję że coś ktoś wreszcie odkrył.

To dziadowie, jest jak nasze akwaria, każde inne.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bibik, każdy wie, że cyjano nie wywali w zbiorniku fish only z jakimiś miękkasami, gdzie możesz mieć fosfor 0,5 mg/litr i xenie się cieszą i fajnie kłapią mordkami. Nam chodzi tu o baniaki z sps, gdzie fajne kolorki robią się poniżej 0,1 a jeszcze fajniejsze poniżej 0,01.

Janusz, piszesz że po erytromycynie było ok, to jak wytłumaczysz ten wątek?

http://nano-reef.pl/...mba-w-akwarium/

Wytłumaczenie jest w wątku. Bomba się pojawiła po dłuższym czasie i z pewnością nie była to sprawa antybiotyku a była efektem wody po ro di gdzie tds był wiekszy od 100. Wtedy zrobiłem podstawowe testy i parametry wody były takie jak zawsze. Czyli niskie no3 i wysokie po4. NA szczęście na problemy pomogły wymiania membrany, żywicy i silicate clear do akwarium. Ja bym tego zdecydowanie nie łączył z dawkowaniem antybiotyków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Erytromycyna zabija nie tylko cyjano ale inne bakterie też, łącznie z nitryfikacyjnymi.

No nie wiem, tak samo nie wiem jak z tymi zniwami bo ja mialem przed swietami :D

Mialem cyjano i co dziwne tylko na piasku, skala czysta, refugium gdzie detrytusu na centymetr i wolny przeplyw nic.

Nie mialem czasu na probe naturalnych sil i dzialan bo z dnia na dzien bylo wwdac jak akwarium marudzi przez obecnosc cyjano.

Kupilem Srodek Mycosidol Colombo, a czy to to samo co chemiclean to nie wiem. Dzialanie identyczne wiec...?

W akwarium mam tylko filtracje naturalna i troche wegla ktory na czas kuracji wyjalem.

Bakterie nitryfikacyjene i denitryfikacyjene w DSB to na czym kreci sie moje akwarium

Pelno wiekszych i mniejszych widocznych pod mikroskopem zyjatek. Obawialem sie "CHEMI" ale parametry nawet nie drgnely, po 3 5 dniach nie wiezylem ze to oj piasek. Populacja w DSB rowneiz bez zmian

Cyjano obecne jest w kazdym akwarium, przywendruje nawet z powietrza. Zabawne jest to bo uczeni nadal badaja cyjano a studenci robia cigle case study bo przeciez te bakerie to najstarsze organizmy i to wlasnie one uksztaltowaly nasz atmosfere. Jedni sie tym podniecaja, a nam to spedza sen z powiek :vava:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat,każdego to cyjano dopadnie prędzej czy pózniej..Ja właśnie mam po awarii pompy w odpieniaczu i zmiany soli..Skumulowało się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.