Skocz do zawartości
Carolin

[96l] Moja pierwsza mini rafka :)

Rekomendowane odpowiedzi

Rdzawe z bąbelkami to raczej dino. Może samo ustąpi jeśli to nie plaga jeszcze. Nie przekarmiaj i sprawdź wodę czy na tds 000.

Poza tym pięknie to wygląda, szczególnie scolymia, sam myślę czy by sobie nie sprawić takiej, tylko ta cena..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic ująć-nic dodać.Podoba mi się bardzo.... :respect:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :D a żywicę faktycznie muszę zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny! Mnie się baaardzo podoba :D

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dwumiesięcznej nieobecności :)

Akwarium w majówkę skończyło pierwszy roczek :guitar: Jakoś przetrwałam ten okres z większymi i mniejszymi porażkami :D Ale chyba i tak nie było tak źle jak sobie to z początku wyobrażałam :) Oczywiście wiele jeszcze mi brakuje do pozostania chodzącą encyklopedią w dziedzinie akwarystyki morskiej (o ile w ogóle to możliwe), ale sporo się nauczyłam i bynajmniej mój zapał nie zgasł. Co najważniejsze, nauka na małym baniaczku przyda się do lepszego startu z większym :)

Koniec zanudzania. Co z nowości?

Na początek, od strony technicznej - zmieniłam pompkę cyrkulacyjną Tunze na Aquael 2600 (http://erybka.pl/pro...lator-2600.html). Powodem zmiany był ciągle rdzewiejący magnes od strony wewnętrznej akwarium. Poza tym pompka zaczęła się rozlatywać i coraz głośniej brzęczała. Jednym słowem wielka kicha z tej Tunze. Z nowego nabytku jestem ogromnie zadowolona. Co najważniejsze jest mega cicha a dzięki całkowicie zalanemu magnesowi nie ma prawa rdzewieć. No i ma wiele więcej możliwości ustawienia ukierunkowania wylotu wody. Bardzo duży plus. Zachwycam się nią codziennie.

Jeśli chodzi o życie - parę strat - zaginęła jedna krewetka czyszcząca Lysmata Amboinensis. Z dnia na dzień a raczej z nocy na poranek. Ani śladu. Ani jednego wąsa. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Choc może to i nie tak tragicznie, bo bardzo się uspokoiła ta co została sama jak palec. Nie dokucza już krewetce Kuekenthali. Spokojnie sobie biega po całym akwarium. Dzięki temu, nie widziałam od dawna ani jednego ukwiała Aiptasia.

Kolejną stratą była babka Cryptocentrus cintus, która tyle zła doświadczyła za swego życia (tortury ze strony Salariasa jak i kilka wyskoków z akwarium). Akwarium przykryłam, choć została mała luka tam gdzie kable wychodzą od pompek. No i skoczyła ten ostatni raz... Ale jak ona wycelowała w tę lukę??

Kupiłam też w erybce kilka nowych nabytków. Jednym z nich (Lima scabra) długo się nie pocieszyłam. Cieszyłam się z drugiej pięknej małży, tak ładnie się otwarła - piękna jednym słowem. Ale zainteresował się nią krabik elegans. Jak wróciłam z pracy, moim oczom ukazał się taki widok:

0b06dd72342fa343.jpg

Zaginęła w akcji też jedna iglicznia. Także została jedna. Bardzo fajny zwierzak. Cieszy oko :) Nie ma problemu z pobieraniem pokarmu, pływa z innymi rybciami i nieraz jak dorwie taki duży kawałek jedzonka, że aż się dziwię jak to jej się do pyszczka zmieściło :)

e522985b1a4d9620.jpg

bdf80b4d86e6ebd1.jpg

7cea8c297d72f66c.jpg

Krewetka pistoletowa strzela sobie dalej, aczkolwiek dalej nie widziałam jej ani razu. Za to znalazłam kolejną wylinkę (a raczej jej maleńki kawałek)

f300237dad1a40f0.jpg

Z nowych nabytków, o których wspominałam, do ekipy dołączył krabik Mitrax:

93fa43bc71d7955d.jpg

84aad9f35c53919b.jpg

Oraz moje ulubienice (odkąd są w akwarium) Nemateleotris decora 2 szt.

3d3f309aea3d12f0.jpg

cf48e3b8dfe37260.jpg

Są cudnie kolorowe i co najważniejsze pływają centralnie przed przednią szybą. Niewiarygodne. I jak się pięknie mienią :) Na początku schowały się w jamce wykopanej przez babkę piaskową i nie wypływały ze trzy dni. Teraz już wypływają z niej jak tylko zaświeci się światło i idą spać, po tym jak zgaśnie :)

Decory są za Pterapogony, które zdecydowałam się oddać do innych (różnych) baniaczków, bo bardzo się biły. Jeden już ma nowy domek, drugiego nie mogę złapać, także jeszcze pływa.

Z nowych korali (a jednak) dołączyły fioletowe grzybki (fotka następnym razem), jeden fluo (nazwy zapomniałam):

58356f280d1ae387.jpg

i jeden (pierwszy) SPS - zdaje się Pocillopora :)

5f3f647839934f9a.jpg

Udało mi się kupić też dwa ślimaki na cyjano cerithium caeruleum :)

Właśnie, cyjano... Robił się poważny problem, sami zobaczcie

3aa771c1884e9b19.jpg

Pomimo wielu obaw, idąc za radą użyłam Chemiclean. Nic nie padło, krewetki przeżyły i wszystko inne wrażliwe też. Straty zerowe. Poza cyjano :D Tutaj po użyciu :)

74f8fa6d810e585f.jpg

Aczkolwiek znowu zaczęło mi troszkę wychodzić. Odsysam z piachu, na pompki zakładam watę, żeby zebrała pływające farfocle. Do kaskady dałam więcej węgla. Zobaczymy co to będzie. Może już takiej tragedii jak ostatnio nie będzie :)

Zgapiłam się przy wymianie żywicy i nie wymieniłam reszty filtrów. Już zamówiłam wkłady. Nie wiem czemu mi wyszło, czy czymś przedobrzyłam, czy to od filtrów.. Zobaczymy jak je wymienię, czy się cofnie do reszty.

Na koniec mej długiej opowieści, reszta uchwyconych w wolnej chwili mieszkańców akwarium :)

4e810cec7fb2d0e9.jpg

c51fcab3e91cc727.jpg

7f0edbd719209023.jpg

6c76e1f86c9b449b.jpg

6b273b50329717e7.jpg

Krabik zjadający glony z muszelki Strombusa :)

45b8187dd3b861f3.jpg

I wesoły błazenek :)

9b13a25bc0d92d80.jpg

Edytowane przez Carolin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:thumbup::clap:

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie właśnie ładne baniaczki nie robią nic innego jak propagują akwarystykę morską i zachęcają nowych do tej chwili nie zdecydowanych właśnie do założenia swojego pierwszego słonego słoika :clap: Szacun.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby, niech będzie coraz więcej morszczaków :p Zwłaszcza w mojej okolicy przydałoby się paru :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajecznie kolorowo :-) Tak jak lubię :)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak lubię, tylko nie uda mi się chyba ułożyć wszystkiego tak, żeby się nie parzyło :p już rozszyfrowałam, że Zoa obok grzybków może być :p Co do reszty, wciąż testuje i przekładam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się hoduje ta triacyna? Zastanawiam się nad nią po upgradzie oświetlenia a litraż mam podobny.


8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna relacja. Dzisiaj przeczytałem całą i powiem, że jak planowałem rozpocząć przygodę z morskim od kostki 30l, to teraz skłaniam się ku czemuś w okolicach 100l. Mam tylko pytanie o typ kaskady, którą stosujesz, czy ma skimmer oraz jakie wkłady tam zainstalowałaś?

Dziękuję i pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też przeczytałem temat od deski do deski, świetnie wszystko opisałaś i pokazałaś na zdjęciach. Mam podobne odczucia jak mój przedmówca na temat startu takie tematy potrafią inspirować.

Nie wiem czy moje w końcu powstanie ale lektura na temat Twojego bardzo wciągająca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zaniedbałam akwarium i wyszło mi cyjano. Ale już powoli na prostą wychodzi, jeszcze ok dwóch tygodni i wrzucę fotki smile.png Rośnie wszystko jak szalone, mam problem z pistoletową krewetką. Sieje terror w akwarium, straciłam kraba mitraxa i lybia tesselata, krewetki sexyshrimp i rozgwiazdę też miałam ładną (nazwy zapomniałam). Póki co z życia zostały błazny, iglicznia, pterapogon, babka, decory, jeżowiec i krewetka czyszcząca.

Mandaryna "zastrzeliła" na moich oczach. Akurat patrzyłam jak rybcie jedzą a tu strzał, mandaryn jakby porażony no i wylazła w całej okazałości. Jest piękna, ale to wszystko. Widziałam ją raz. Już umiem rozszyfrować kiedy coś ustrzeli. Normalnie sobie strzela cicho, a jak poluje to strzał jest mega. Nie mam jak jej złapać, kupna pułapka nie działa. Czeka mnie demolka, ale to już niedługo, po nowym roku jak będę zmieniać szkło- na większe. Teraz i tak już za wiele nie napoluje. Mam nadzieje, że szkło nie pójdzie przez jej strzały. Ech, przyroda dzika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielony Mintaj powiedział mi kiedyś ze pewnie ze się da złapac postoleta...będzie siedzieć pod ostatnia skala która wyjmiesz z baniaka:-) moja strzela tak głośno ze kiedys o 3 w nocy podstawila mnie na równe nogi seria 5 strzałów tak głośnych ze w panice biegłam do salonu. Jestem do jej strzałów przyzwyczajona ale czasem przechodzi sama siebie.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toż jak mówię, demolka mnie czeka :D a strzałami ci nie wykańcza inwentarza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewna, tzn ryb i krewetek nie ale w murku jej fortecy ma wmurowane muszelki slimakow turbo moich najwiekszych 3. Z babeczka symbiotyczna ktora jej kupilam sie nie polubily tzn czasem sie odwiedzaja ale nie mieszkaja razem.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny blog, znakomicie się czyta, ja po przeszło 30 latach doświadczeń z akwariami słodkowodnymi, przymierzam sie do pierwszego w życiu morszczaka, i im więcej czytam.... tym bardziej jestem przerażony, ale powolutku, kropla drąży skałę i wszystko jest dla ludzi... pozdrowionka z niedalekiej Częstochowy, Wesołych Świąt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że jesteś z powrotem. Zdradź jakieś informacje a temat nowego szkiełka ;>.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.