Skocz do zawartości
Mario94

Filtracja w Reefmax

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie filtracji w ostatniej komorze.Co proponujecie z nią zrobić?W chwili obecnej są tam te patyczki z watą ale dość szybko się budzą i słyszałem ,że są źródłem powstawania NO3.

Zostawić czy czy może wyjąć i włożyć jakieś inne wkłady?Jeśli inne to jakie?Co polecacie?


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie tam siporax


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie tam siporax

A te patyczki wyjąć?Ile tego siporax-u?Do połowy komory czy więcej?


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do tego siporaxu-jak wtedy czyscic z syfu dno 3 komory?

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siporax jest w siatce, wystarczy trochę unieść i można odmulać :thumbup:

@mario, jak wsypiesz siporax luzem to będziesz miał problem z obiegiem, do trzeciej komory woda idzie dołem panela.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak go tam"usadowić" ,zeby nie było problemy z przepływem?


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak go tam"usadowić" ,zeby nie było problemy z przepływem?

w tejże siatce właśnie


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy siporax to inaczej wkład ceramiczny do wszelkiego rodzaju filtrów akwariowych?

Kolejne pytanie ile tego siporaxu do reefmaxa są pojemności 0.5L i 1L.

Edytowane przez dodoMALBORK (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem oryginalnych wkładów, tylko raz w tygodniu je płukałem kranówą pod ciśnieniem, a potem przepłukiwałem osmozą. Po 2-3 miesiącach wymieniałem na nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat ,który sam założyłem.

Powrca u mnie temat filtracji a dokładnie 3 komory i wkłądów z waty.Nikt mi jasno nie odpowiedział na temat czy je wyjąć czy zostawić?Rozmawiałem z kolegą ,który miał Reefmax-a i twierdzi ,że jak wyjął watę to przestał mieć problemy z NO3.

Jakie są wasze opinie na ten temat?

Co do ceraminiki to mam ją w pierwszej komorze i zastanawiam się jak wykorzystać tą ostatnią komorę aby filtracja była lepsza gdybym wyjął watę.

Liczę na waszą pomoc zacni reefmaksiarze :)


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki jest problem wymieniac wate np co tydzien koszta smieszne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam w trzeciej komorze tylko siporex. Miałem problemy z NO3 przed wyrzuceniem fizeliny.

Jak jest teraz to nie wiem bo dawno nie robiłem pomiarów, może jutro zrobię to dam znać.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wywaliłem waty z patyków dawno.Do pierwszej komory włożyłem dwa kilo żywej skały w koszyki żeby łatwiej było przepłukać. Do drugiej utkałem biobale i gołe patyki, które zatrzymują skutecznie pęcherzyki powietrza, W pierwszej dodam że jest na wierzchu węgiel i rowaphos. Mniej więcej co miesiąc wyciągam wszystko i odmulaczem ściągam cały syf który się tam znajduje.Wtedy również robie większą podmianke Na skale i biobalach jest mnóstwo życia tak więc ważne jest to robić szybko żeby nic nie przeschło.

No3 - 0.1

Sporo też karmię rybcie.


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robicie błąd wywalając patyki z watą, a siporax można mimo tego tam i tak upchnąć razem z patykami.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robicie błąd wywalając patyki z watą, a siporax można mimo tego tam i tak upchnąć razem z patykami.

A czemu błąd?


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robicie błąd wywalając patyki z watą, a siporax można mimo tego tam i tak upchnąć razem z patykami.

A czemu błąd?

No właśnie. Czemu błąd? Mógłbyś rozwinąć swoja wypowiedź?


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak: 1)w pierwszej komorze wywalona plytka zraszajaca z gabka,wywalone kulki i jeden z koszykow,w dwoch pozostalych gruz koralowy,nad nimi zamontowane czujniki dolewki i wklejony grzebien przelewowy,2)w drugiej komorze b/z,czyli oryginalny odpieniacz,3)z trzeciej komory wywalone patyki z wata,wrzucone ok. 1,5 litra siporaxu w skrzyneczce skleconej z dwoch plastykowych koszyczkow. Wpierwszej komorze mialem tez na poczatku purigen i chemipure,ale wyrzucilem z pol roku temu. Wydaje sie,ze najwiecej korzysci przyniosla zmiana w trzeciej komorze - po zastapieniu patykow z fizelina NO3 spadlo z poziomu 25-30 do 12-15 ppm,przy czym ostatnio nawet troche wiecej karmie :). Mam jeszcze spory zapas purigenu,ale jakos wolalbym obyc sie bez niego. Caly czas zastanawiam sie nad kupnem odpieniacza Tunze 9002.

Edit: Zapomnialem dodac :RM zalany rok temu w 100% woda z dzialajacego akwarium,lacznie ~ 13kg LR + 1,5kg gruzu w panelu,9kg LS - akwarium zaczyna sprawiac wrazenie stabilnego i dojrzalego :).

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow,gdyz po edycji wychodza krzaki)...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 komora: fizelina, Rowa Phos ExPhos, węgiel, kawałki skały

2 komora odpieniacz Hydor 135.35 z niestandardową pompą 11W

3 komora patyki z fizeliną

Cotygodniowe podmiany w czasie których myta jest fizelina, dawkowanie Korallen-Zucht ZEObak i makroglony sprawiło że NO3 mam niewykrywalne (przynajmniej testami salifert).

Jak jest się systematycznym to i fizelina się sprawdza :police:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jedno pytanie. Kupiłem Resun'a sk-300 żeby zastąpić oryginalny odpieniek i chcę go zainstalować w środkowej komorze. Gdzieś wyczytałem kiedyś, że muszę w takim przypadku wspomóc obieg dodatkową pompką np. ze starego odpieniacza, prawda to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oczywiście - musisz, zrobić obieg - jeżeli nie będziesz miał pompki to sam odpieniacz będzie po prostu stał w wodzie. A- sory to pytanie było do panów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Debora dziękuję za odpowiedź :) Z "Panowie" to się wygłupiłem trochę :baby:

Standard-przyzwyczaiłam się:)

A obieg prosta sprawa-2rureczki,3kolanka,pompka i elegancko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.