Skocz do zawartości
grzegorz.k

acropora, tego jeszcze nie było...

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka

coś znowu się dzieje z moimi akroporami :( objawy jak na zdjęciu, dotyczy dwóch akropor chyba z tego samego gatunku.

Ktoś ma pomysł o co chodzi?

g001d.jpg

g002.jpg

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmienilo ci sie kH?


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmienilo ci sie kH?

Nie, zmieniłem tylko sól z IO na RC żeby dać wiecej mikro, zrobiłem w 2 tyg 3 podmiany po 10% ale tego nie obwiniałem. Myśle jeszcze ciągle o bakteriach, 1-2 x w tyg dozuje zoobak po 1-2 krople, czasami też biomate i aminokwasy KZ.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak objaw stresu, coś na nie wlazło. Czy wywalają flaki cały czas ?

Daj jakieś ciut większe zdjecie tej drugiej.

Najbardziej "wywalają flaki" przy karmieniu, pózniej zaczyna sie cofać ale tkanka w tym miejscu jest cieniutka i lekko poprzerywana.

Zdjęcia są najlepsze jakie mi sie udało zrobić moim obiektywem, są dużej rozdzielczości, można powiększyć.

Cały czas mam też problem z niebieskim kolorem, MarcosB mam taką szczepkę jak Twoja akra którą teraz też sprzedajesz i od samego początku pomalutku szła w fiolet i nie polipowała...

Coś jest chyba z wodą, czegoś brakuje.. Stąd moja zmiana z IO na RC. Niestety z kolei te zmiany o których pisze wiążą się ze zmianą soli.

Już się zastanawiam nad mieszaniem soli, czasami mieszam 2-3 h na wieczór, na noc wyłączam i z rana 1-2h i siup do baniaka. Może nie dobrze rozmieszana sól drażni tkankę korali?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem tak jak woda byla brudna, w efekcie pouciekala tkanka. zaczynalo sie od tego ze jak karmilem to sie tak zachowywaly

potem juz czesciej...


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem tak jak woda byla brudna, w efekcie pouciekala tkanka. zaczynalo sie od tego ze jak karmilem to sie tak zachowywaly

potem juz czesciej...

Woda zawsze była czysta, ale może za dużo karmie? Około 4-5 kostek dziennie.

Parametry:

PO4 - 0 salifert

NO3 - 2,5 redsea


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o karmieniu korali ? jeżeli tak reagują na karmienie to pod wpływem ciągłego stresu w końcu padną...

Daj sobie spokój z karmieniem korali na dwa tygodnie, ewentualnie karm jakims suchym typu V-power, pearls czy cos takiego raz na tydzień. Musisz wyeliminować źródło stresu.

Wodę zawsze mieszam non stop przez 24h lub dłużej jak nie dam rady podmienić, ale zawsze jest mieszana, chyba że sól typu TMBA która można lać po pełnym rozpuszczeniu. Szczerze to używałem różnych soli Preis,Grotech,TMBA i RedSea , jeżeli tylko solanka ma takie same parametry jak w baniaku głównym to nigdy korale nie wywalały flaków nawet przy podmianie 20% np po chemicleanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o karmieniu korali ? jeżeli tak reagują na karmienie to pod wpływem ciągłego stresu w końcu padną...

Daj sobie spokój z karmieniem korali na dwa tygodnie, ewentualnie karm jakims suchym typu V-power, pearls czy cos takiego raz na tydzień. Musisz wyeliminować źródło stresu.

Wodę zawsze mieszam non stop przez 24h lub dłużej jak nie dam rady podmienić, ale zawsze jest mieszana, chyba że sól typu TMBA która można lać po pełnym rozpuszczeniu. Szczerze to używałem różnych soli Preis,Grotech,TMBA i RedSea , jeżeli tylko solanka ma takie same parametry jak w baniaku głównym to nigdy korale nie wywalały flaków nawet przy podmianie 20% np po chemicleanie.

Mówimy o karmieniu ryb i korali w dzień. Korale też korzystają ponieważ oprócz artemi podaje plankton, ikre homara, cyclopeze etc. W nocy karmie żadziej może raz w tyg mrożonkami jw.

Przy niskim kh 6,5-7 jakie utrzymuje praktycznie każda bogatsza sól ma wyższe parametry niż w głównym.

Faktycznie przy IO tego problemu nie zauważyłem ale za to kolorki słabsze. Po kilku podmianach na RC już widać że niektóre talerzowki nabrały barwy.

Nie wiem jaki jest złoty środek, może powrót do IO i suplemaentacja ABCM, iron, jod, stront, tylko jak i ile??


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha dodam jeszcze - kolor jasny niebieski da się uzyskać tylko przy perfekcyjnej wodzie i mocnym świetle.

Niebieskie akry idą w fiolet lub w ciemno niebieski jak woda przestaje być "wytrzepana" z NO3/PO4.

Jakaś metoda ULNS lub mało ryb, mocny odpieniacz, doskonała cyrkulacja i kupa światła czyli ULNS bez wodotrysków typu ZEO,pellety itp.

Wydaje się to proste ale nie jest :) bo jest tyle czynnikow wpływających na ilość syfu w wodzie, że test może pokazywać zero a do wody

i tak regularnie dostaje się syf, to ze skały to z piachu to z karmienia. Gdyby wystarczyło zjechać z PO4 i NO3 do zera zawsze miałbym kolory Zeo, bo od 2 lat utrzymuje NO3 i PO4 na zero a kolory raz jaśnieją raz ciemnieją po wpływem różnych czynników, problem to prawidłowo je zidentyfikować :)

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha dodam jeszcze - kolor jasny niebieski da się uzyskać tylko przy perfekcyjnej wodzie i mocnym świetle.

Niebieskie akry idą w fiolet lub w ciemno niebieski jak woda przestaje być "wytrzepana" z NO3/PO4.

Jakaś metoda ULNS lub mało ryb, mocny odpieniacz, doskonała cyrkulacja i kupa światła czyli ULNS bez wodotrysków typu ZEO,pellety itp.

Wydaje się to proste ale nie jest :) bo jest tyle czynnikow wpływających na ilość syfu w wodzie, że test może pokazywać zero a do wody

i tak regularnie dostaje się syf, to ze skały to z piachu to z karmienia. Gdyby wystarczyło zjechać z PO4 i NO3 do zera zawsze miałbym kolory Zeo, bo od 2 lat utrzymuje NO3 i PO4 na zero a kolory raz jaśnieją raz ciemnieją po wpływem różnych czynników, problem to prawidłowo je zidentyfikować :)

No widzisz a ja się doszukiwałem zbyt niskiego PO4 i NO3. W poprzednim akwarium te parametry nigdy nie były zerowe, dużo ryb, słabiutki odpieniacz.. a niebieski nie był problemem. Fakt światła było 2:1 :)

Teraz może ciut mniej światła (280watt z czego 160watt w cree) schuran150, nie wiem już sam...


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzegorz, chyba za szybko zmieniles sol, w sumie z tego co pamietam mialem to tez na RC ( ale nie wiem czy ma to znaczenie )

Napewno twoje korale nie lubia 2,5 NO3

No i ja na wieksze od ciebie akwa daje 1 lub2 2 kostki dziennie.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu teraz nie obwiniasz soli ? przecież tak najprościej


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu teraz nie obwiniasz soli ? przecież tak najprościej

coś wniosłeś konkretnego tym postem do tematu?po co w ogóle zabierasz głos jeśli nic nie wnosisz do tematu a tylko zaczynasz sprowadzać temat na inny tor


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian ma trochę racji bo w przypadku jego soli wszyscy na nią zwalali cokolwiek się działo,ale jak nie jest to AF to nie sól.

By nie było,że nie w temacie to ja jadę na IO,jakiś czas temu kupiłem RC i acry bielały więc szybko wróciłem do IO.Na szczęście kupiłem małe opakowanie i je zużyłem między innymi podmianami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen Ty za to duzo wniosles..:) Troche zyczliwosci..


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen Ty za to duzo wniosles.. :) Troche zyczliwosci..

skomentowałem tylko post który nic nie wnosi jak bym mógł go usunąć to bym to zrobił i bym w ogóle nie komentował posta który jest tu zbędny jak również mój :)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to był przypadek po zmianie soli,nie wiem bo sól RC jest bardzo popularna i nigdy nie słyszałem nic złego na jej temat,ale coś w tym jest,że u nas tak się stało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem podobnie

zmiana soli z IO na RC,a wszystko przez to że ponoć nie wymieszałem nowej soli w wiadrze tzn.nie pokulałem jej

ponoć te składniki mocniejsze zawsze sie odkładają na górze podczas transportów,nie wiem ile w tym prawdy

jednak po wymieszaniu wszystko sie unormowało


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie sol jest problemem, ewentualnie moze byc problemem 'bogatosc' soli. Przy zmianie jalowej soli na bogata, skok zawartosci mikroelementow jest spora. Jednak tez bym w to sie nie wkrecal. Moze brakuje czegos w wodzie.

Ja zauwazylem ze bardziej sie slinily jak dawalem nie plukane mrozonki. Czystosc wody to nie tylko no3 i po4

Zrob test - kup male opakowanie RS coral pro - tez bogata sol a na niej nic mi sie takiego juz nie wydarzylo.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo długo jechałem w swoim akwa na soli IO. Niedawno kiedy miła się ku końcowi, wymieszałem ją w proporcji 1:1 z solą RC. Pomyślałem że jest już jna tyle dużo twardych że można bardziej"na bogato"

Efekt: przez 4 tygodnie nie mogę idealnie dobrać dawkowania ballinga, z którym wcześniej nie było problemu i "uzewnętrznianie się" po podmiankach, w kilku miejscach flaczków akropor głównie zielonych z fioletowymi tipami - dokładnie jak u Ciebie.

Na początku myślałem że to jakiś pasażyt - teraz jestem pewnien, że wracam do IO...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie bez sensu podnosić sobie ciśnienie :)

Damian znasz moją historię z solą AF, kilkukrotnie powtarzałem że wiele było w tym mojej winy i niewiedzy, gdyż producent nie dołączył swoich zaleceń do opakowania :) Natomiast wtedy ewidentnie po zmianie soli objawy ustąpiły. Poza tym wtedy straciłem kilka pięknych akropor i kilka innych korali leczy rany do dzisiaj. Tkanka schodziła płatami...

Teraz, są inne objawy, mniej niepokojące.

Wróciłem do RC ponieważ jechałem na niej ponad rok w starym zbiorniku i nigdy nie miałem problemów ani ze skokami kh ani z kolorami u SPSów. Może źle wymieszana lub kiepska partia, ale faktycznie Damian stawiam na sól bo tak się składa że nic innego nie zmieniłem w tym czasie.

Jakkolwiek nie chodzi o winę samej soli zarówno tu z RC jak i to było z AF. W tym przypadku może to być zbyt duży skok po zmianie z IO, tymbardziej że przez swoją niecierpliwość chciałem uzupełnić niedobory mikro w zbyt szybkim czasie i zrobiłem 3 podmiany co 5 dni.

Napewno ogranicze też karmienie do 2 kostek (fakt NO3 zawsze miałem 0) i odstawie bakterie KZ (tak na wszelki wypadek)

P.S. Dzisiaj karmiłem tylko artemią i praktycznie nie wywalała bebechów a tkanka wygląda dużo zdrowiej.

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat bakterie KZ zostaw :-) 2 x w tygodniu 3 krople


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z sola Redsea podobno jest taki problem, ze jak jest produkowana w miesiace letnie zawiera wiecej zanieczyszczen . Nie wiem czy mozna to jakos sprawdzic.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wraca do normy. Seb mi podpowiedział że to naturalny objaw jakiś wspomagaczy, względnie karmienia ikrą homara, cyclopeeze. Faktycznie już na drugi dzień kiedy ograniczyłem karmienie do 2 z 4 kostek i karmie tylko artemią tych objawów nie zaobserwowałem.

Po 3 dniach tkanka wygląda prawie idealnie.

To tak jakby ktoś miał podobne problemy :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.