Skocz do zawartości
emler233

doprowadzenie świeżego powietrza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Będę robił remont i chce doprowadzić świeże powietrze rura do odpieniacza. Jakiej średnicy zastosować rurę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakiej masz rurke od tlumika/pompy?

Dajesz spokojnie dimencje wieksza i ok....

pozdr

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ok. 7 metrów. A lepiej dac silikonowy czy z rur do hydrauliki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam co prawda bliżej ok.3m i zastosowałem wężyk ok 10mm wewn. i nie widzę różnicy w pienieniu jak założę lub bez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad rura 32 mm i będę miał trzy zakręty. Mam odpieniacz reef octopus 1000. A co dac na końcu rury za oknem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad rura 32 mm i będę miał trzy zakręty. Mam odpieniacz reef octopus 1000. A co dac na końcu rury za oknem.

32 ? Nie przesadzał bym :) .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że gra nie watra zachodu przy większych odległościach zakrętach i jeszcze z filtrem powietrza na końcu tylko ograniczysz dostęp powietrza niczego nie poprawiając.

Chyba najlepiej było by zanim zaczniesz kuć ściany rozłożyć sobie "na surowo" rurę taka jak planujesz i sprawdzić miernikiem ile pobiera powietrza i czy przy tej odległości nie przydusza odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie że już nie ma baniaka. Myślałem tez żeby na końcu rury w szafce założyć mały wiatrak żeby zaciągał powietrze i nie podłączac do odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat bo świeższego wątku nie znalazłem.

Czy po trzech latach zmieniło się w temacie ?

Z buszowania w necie wyczytałem że PH jest stabilne.

Mam ostatni moment na wywiercenie dziury w ścianie.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa tygodnie temu podłączyłem odpieniacz wężykiem 12mm dł ok 1,2 m , osobo mam do szafki przez wentylator podłączone swieże powietrze rurka 32mm , wygląda to tak że wentylator wpycha powietrze z zewnątrz do szafki ,

potrzebowałem obniżyć tem. wody w baniaku ,bo ciagle była na poziomie 26st. nawet teraz zimą , zimne powietrze do pienidła i szafki

pozwoliło zejść do 25st. czasami 24,8 st

wiec weź to pod uwagę

pamiętaj też że przy różnicy temperatur zewnętrznej/wewnętrznej rurka będzie się pocić w domu , u mnie na bieżąco paruje z rurki wiec

nawet nie kapie :) ale tego się najbardziej obawiałem , bo miałem kiedyś taka sytuację z wentylacją w łazience , sufit do malowania

jeśli chodzi o ph , bo ponoć podnosi to ph , nie zaobserwowałem takiej sytuacji , jak było 7,9- 8 tak dalej mam


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,tez nie zauwazylem wzrostu PH,mysle jednak ze powietrze z zewnatrz na pewno jest lepsze nizeli z wewnatrz,szczegolnie w zimie...Na pewno nie zakladal bym tlumika w szafce sump'a.U mnie jest ze cztery metry wezyka bezposrednio do odpieniacza a rozne srednice nie powoduja zmiany w pienieniu...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem że PH jest stabilne nie, że podnosi.

No i teraz pytanie czy wiercić otwór tylko pod wężyk do odpieniacza, czy przynajmniej 60 mm.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę fizyki - powietrze w przeciwieństwie do wody cechuje się pneumatyzmem - po polsku ściska się i rozpręża. Tym samym zmniejszenie / zwiększenie średnicy nie powoduje skutków jak w przypadku wody. W przypadku nawet największego odpieniacza ciężko mówić by zasys powietrza wywoływał znaczące podciśnienie. Tak więc czy zrobi się rurkę 5 mm czy 50 cm na dzień dobry nie będzie to miało znaczenia, swoje i tak zassie. Przy tak znikomym ciśnieniu o ile rurka nie jest super cienka nie ma to znaczenia. Większym problemem jest to, że rura po jakimś czasie przytka się kurzem i jeśli będzie mieć wspomniane 5mm zwyczajnie się zatka. Nie widzę natomiast sensu dawania przy tych przepływach większych średnic niż 10 mm niezależnie od odległości. Zakładam, że nikt z tu obecnych nie ma przemysłowego odpieniacza z oceanarium, wtedy miałoby to znaczenie :)

Apropos filtra powietrza - gratuluję pomysłu z filtrem z motoru. Warto pomyśleć zanim się coś poradzi, bo jeszcze ktoś wdroży to w życie. Proponuję przyłożyć kiedyś dłoń do wężyka z napowietrzacza, a potem po zdjęciu filtra do zasysu powietrza w motorze lub samochodzie (siły podobne). Gdyby ktoś miał wątpliwości proponuję dmuchnąć przez wspomniany filtr. Życzę wielu sukcesów w podpinaniu odpieniacza pod taki filtr. To nie kwestia wiedzy tylko zwykłego pomyślunku.

Z chęcią wysłucham analizy wpływu powietrza zewnątrznego na ph i skład wody. Czym ono się może różnić od domowego? Temperaturą? Wilgocią? Względnie ilością tlenu i zanieczyszczeń, choć to drugie raczej na niekorzyść zewnętrznego w mieście. Chyba, że mieszkamy tuż przy elektrowni i zassiemy prosto do zbiorniczka świeże popioły z węgla, wtedy zmienić pH mamy szansę. Nie wspominając o wzbogaceniu wody o wiele drogich pierwiastków. Co prawda efekt ten lekko przygasa, kwiat młodzieży wiejskiej wymienia legendarne audi 80 i podobne dresowozy na modele z katalizatorem, policja z żalem porzuciła polonezy i niedoścignione rumuńskie ARO. Prawdopodobnie mamy ostatnią szansę by zaciągnąć się świeżym aerozolem z ołowiu, niklu. O benzopirenach ze zbawiennym rakotwórczym działaniem nie wspominając. Ze względu na wyższą temperaturę i niższą wilgotność (głownie zima) w budynku szybko opadają i nie szkodzą tak jak na zewnątrz.

Tak czy inaczej zamiast kucia ścian, przebudowy połowy budynku itp zainwestowałbym w wydajne wiatraki lub chłodziarkę. Koszt wyjdzie podobny, a efekt zapewne lepszy i całoroczny. W domu warto też regularnie wietrzyć, a ilość tlenu nie będzie odbiegała od tego na zewnątrz budynku :)

Edytowane przez chmieles2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hej,tez nie zauwazylem wzrostu PH,mysle jednak ze powietrze z zewnatrz na pewno jest lepsze nizeli z wewnatrz,szczegolnie w zimie...

Noo zwłaszcza w Krakowie i tysiącach biednych gmin gdzie przewaga wszystkożernych piecy robi smog aż w oczy szczypie. Ja to bym sie zdecydował na powietrze z zewnątrz gdyby nie to że sąsiedzi segregują śmieci w kominach. Bez filtrów i mechanicznej wymiany to ja wole jednak latać po całym domu i otwierać okno to na które akurat dziś wieje wiatr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje,tez pochodze z Krakowa i powietrze tam jest fatalne co odczulem na wlasnej skorze bedac tam na wakacjach,mialem tam cos jakby sztywna maske na twarzy i trudno mi bylo wziasc gleboki oddech...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego chmieles2 średnica rury ma duże znaczenie i jeśli założysz jak napisałeś 5mm do odpieniacza który zasysa 1000 l powietrza to będzie ogromny spadek.Jeszcze niech ten wężyk ma ze 4-5 m to już wogóle katastrofa

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy małej średnicy zauważyłem zwiększony przepływ( odpieniacz na szybie na pompie aquabee) i spadek mocy zagęszczania piany ( mniejsze bąble).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy małej średnicy zauważyłem zwiększony przepływ( odpieniacz na szybie na pompie aquabee) i spadek mocy zagęszczania piany ( mniejsze bąble).

bo zasysa mniej powietrza a więcej wody,to jest tak jeśli odpieniacz ustawimy tak aby dobrze pienił i przykręcimy dopływ powietrza to zacznie przelewać


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnica ma znaczenie, spróbujmy dmuchnąć przez rurę od odkurzacza a potem przez 10mm wężyk - dla dla tych co mówią o zwykłym pomyślunku. Dla zaawansowanych można zobaczyć jaki jest dobór tuneli wentylacyjnych w budynkach, nie bez powodu mają różne przekroje. Pracujący odpieniacz z brakiem dostępu z powietrza z zewnątrz i kominkiem w domu można zaobserwować trudności z rozpaleniem i przygasaniem kominka, akwaria powyżej 500l. Jest to spowodowane zabieraniem powietrza, zmiana pH (spadek) jest uzależniony od wymiany gazowej i ilości osób przebywających w pomieszczeniu (w nocy nie wietrzymy), dodatkowo w nocy śpiący ludzie systematycznie obniżają pH. Te właśnie aspekty powodują korzystny wpływ zastosowania zasysania z zewnątrz.

Jak do każdego urządzenia mającego wpływ na oddychanie należy zastosować filtracje mechaniczna i węglową. Pierwsza dla ochrony i zapewnienia ciągłej wydajności instalacji, drugie dla zabezpieczenia przed czasowymi zanieczyszczeniami atmosferycznymi. Czyli profilaktyka.

Z obserwacji osobistych: pH przed zastosowaniem zasysania nie przekraczało 7,9, obecnie nie spada poniżej 8, stabilnie 8,2 do 8,1.

Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Swego czasu jako filtr (i tłumik jednocześnie) na końcówkę rurki dałem 0,5l butelkę po Nestea (bo ma większą zakrętkę) z otworami w dnie, kawałkiem gąbki i węglem w środku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.