Skocz do zawartości
Robert-reef

Proszę o pomoc w doborze obsady

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić obsadę do mojego akwarium. Planuje około 10-15 ryb.

Proszę o pomoc w doborze obsady oraz porady jak wpuścić taką ilość do 220l zbiornika.

Poniżej przedstawiam listę ryb, które mi się podobają, są jako takie dostępne, z których będę coś wybierał.

Amphirion :) (myślałem o parce lub 3 szt ale teraz myślę że jeden wystarczy)

Abudefduf spp.

Apogon cooki - wszystkie

Centropyge acanthops/bispinosa

Chromis retrofasciata/viridis

Chrysiptera cyanea/hemicyanea

Gramma loreto Loretka

Halichoeres chloropterus

Heniochus diphreutes

Koumansetta hectori

Manonichthys splendens

Microsphatodon chrysurus

Neoglyphidodon crossi

Paracentropyge multifasciata

Pictichromis diadema

Plectranthias inermis

Pomacentrus auriventris

Pseudocheilinops ataenia

Pseudochromis fridman

Pterapogon kauderni

Salarias ramosus

Babka przekopująca piach - najprawdopodobniej Valenciennea puellaris chyba że macie jakieś inne ciekawe propozycje. Mam krewetkę pistoletową (chyba) więc może jakąś babkę kompatybilną z krewetką.

Możliwe że będe musiał kupić brzydala lub krewetki bo mam aiptasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abudefduf spp.-Rosną dosyć duże, są to terytorialne ryby i ich agresja rośnie wraz ze wzrostem. Też kiedyś podobały mi się te rybki ale skutecznie mi je odradzono.

Edytowane przez akwarystka (wyświetl historię edycji)

5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie mam do końca dobranej obsady ale na początek zamierzam kupić takie rybki i inne życie wyższe.

RYBY:

Amphirion

Valenciennea puellaris

Apogon cynasoma

Chrysiptera hemicanea

Heniochus diphreutes

Koumansetta hectori

Neoglyphidodon crossi

Amblyglyphidodon aureus

Rhinecanthus aculeatus Rogatnica Picasso

INNE:

Krab pustelnik - czerwony

Rozgwiazda piaskowa

Wężowidło Ophiocoma scolopendrina lub inne

ŚLIMAKI:

Babylonia

Oliva spp. Porcelanka

Ryb narazie wybrałem 9 ryb. Docelowo chciałbym mieć ich więcej - nawet 15 sztuk. są to ryby wymagające według opisów do około 300l z małymi wyjątkami np. Rogatnica Picasso, która to wymaga akwarium 400l.

Ja mam 220l akwarium + 100 litrów w sumpie, dużo żywej skały i odpieniacz na 600l.

Czy one "się zmieszczą" w moim akwarium? Czy może na start za dużo na raz?

Czy to dobra kolejność zakupów, gdybym chciał mieć wszystkie :) ryby z mojej listy?

Co trzeba zapewnić w akwarium żeby trzymać dużo ryb? Czym grozi przerybienie? czy wogóle może dojść do przerybienia zakładając zakupy ryb w takich odstępach czasu aby bakterie zdołały się namnożyć?

Aktualnie w akwarium

10szt dużych ślimaków kopiących

10 sztuk malutkich kopiących.

10 ślimaków turbo

2 krewetki czyszczące

jeżowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraby pustelniki lepiej kup kilka sztuk, ale niebieskonoogich, te czerwone są agresywniejsze, przynajmniej ten u mnie w akwarium.

Jakie amphiriony chcesz kupić i czemu jedną sztukę? Mam ocellarisy są bardzo łagodne jeśli chodzi o inne gatunki.

Jeśli chcesz to wszystko kupić na raz, to jest to z pewnością za duże obciążenie dla takiego akwarium. Trudno Ci będzie utrzymać niskie NO3 i PO4, korale będą "szaro-bure", chyba z tego powodu morszczaki trzymają w akwariach dużo mniejszą obsadę rybną niż akwaryści słodkowodni ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba z tego powodu morszczaki trzymają w akwariach dużo mniejszą obsadę rybną niż akwaryści słodkowodni ;)

A cha. To wszystko jasne...

Ja raczej się nastawiam na miękkie/lps więc chyba mogę pozwolić na przerybienie :)

Z tymi krabami to masz racje. niebieskonogi nawet fajnie wygląda.

Błazenków tylko jedną sztukę dlatego że chciałbym mieć więcej różnych gatunków ryb niż stado jednego gatunku. Rozumuje to tak że na miejsce jednego Amphiriona będe mógł kupić jedną inną rybę innego gatunku. Chyba że trzeba lub warto dobrać w parki niektóre ryby to proszę napisać.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebiesko nogi przestawia to co da radę, czerwone są właśnie spokojniejsze. Ale po co Ci kraby jak będizesz trzymał picasso??

Ta ryba w swoim jadłospisie ma skorupiaki i małże.

Amfipriony polecam w parze. Ciekawe widowisko się robi jak jest para.

Pomyśl o parce pictoratus. Babka która wymieniłeś robi niezłą burzę piaskową w tanku. Są ładniejsze i spokojniejsze ryby przydenne.

Pomyśl też o symbiotycznych parach np krabów czy krewetka+babka


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - zarybianie akwarium nie może przypominać dziecka wpuszczonego do sklepu z zabawkami - mamo ja chcę to, i to , i to , i to też bo fajne. Tutaj trzeba mierzyć zamiary na siły (czyli wymiar zbiornika) a nie odwrotnie.

Po drugie - przerybienie to nie tylko walka z NO3 i PO4 - zbyt wysokie zaszkodzi i lps-om i miękkim i duży odpieniacz nie pomoże. To jest co prawda serce systemu ale nie jest remedium na wszystko. Gdyby tak było, to każdy kto ma problemy z tymi parametrami wstawiłby przewymiarowany odpieniacz i po problemie.

Przerybienie to przede wszystkim walka ryb o terytorium. Taka ilość w takim zbiorniku to pewne walki, a co za tym idzie - urazy mechaniczne i związane z tym zejścia, stres który może wywołać ospę u pojedyńczego osobnika a w efekcie u całej populacji.

Po trzecie - ryby dobiera się wg ich zachowań w naturze, nie mają głosu to nie powiedzą czy im dobrze czy źle, ale

- blazenki to nie samotniki, lepiej będą się czuły w parze

- garbiki które się tu pojawiają, czy też apogony - to ryby stadne - przy czym 2-3 sztuki to raczej jeszcze nie stado - pojedynczo trzymane osobniki zazwyczaj sie agresywne w stosunku do nawet o wiele większych ryb

- kilka tutaj wymienionych dorasta do 20-stu i więcej centymetrów - to też trzeba wziąć pod uwagę

- rogatnica? - przecież to drapieżnik - od razu pożegnaj sie ze skorupiakami i małymi rybam

Po czwarte - nie wpuszczamy od razu całej obsady do świeżego zbiornika - system tego może nie wytrzymać, pajawi sie NO2 i NH3 - masz przyduchę i pozamiatane.

Lepiej etapami, od najmniejszych i najłagodniejszych, a większe i agresywne na końcu.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ironista dobrze napisał


Zbiornik: 330+Sump

Swiatlo: ATI Sunpower 8x54

Odpieniacz: Deltec APF600

Pompa Obiegowa: Jebalo 3000

Cyrkulacja: 2xJebalo wp25/R8

RO/DI: RO-MAN 75GPD

SOL: Tropic Marine

Start: 01.01.2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby można jeszcze dołożyć delfina. Tylko trzeba się zastanowić w którą stronę ma głowę mieć zwróconą, bo sam się nie odwróci. ;) A tak poważnie, jak stawiasz na ryby to zrób duużo większe akwarium typu FO albo FOWLR. Wtedy nie potrzebujesz tyle światła i woda nie musi być aż tak słona. Jedynie grzałka większa i odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt macie racje. Wybierałem ryby w miarę tanie i takie co w opisach miały że dają rade w zbiorniku do 200-300 litrów. Nie brałem prawie wcale pod uwagę ich stadności oraz terytorializmu.

Ta rogatnica to był taki spontan, totalnie nie przemyślany. Teraz już wiem że na pewno jej nie kupię.

Co do babek to czytałem że ta właśnie bardzo dobrze przekopuje piach, ja mam warstwę około 30mm i chcę zadbać o to aby był dobrze przeczyszczony więc zdecydowałem się na tą. Jakie są niedogodności związane z mocno kopiącymi babkami?

Mam prawdopodobnie krewetkę pistoletową bo co wieczór słyszę strzelanie z paznokci oraz kiedyś byłem świadkiem sytuacji gdy wieloszczet wszedł do dziury i słychać było takie trzeszczenie - wylazł on z niej szybciutko, jakby porażony prądem (skurczył się od razu).

Może dokupić do tej krewetki babkę? Zależy mi na tym aby kopała dobrze piasek. czy te symbiotyczne dobrze przekopują czy raczej jak osiądą w jednej dziurze to tam zostają i nie pracują. Podoba mi się ta babka cytrynowa ale nie wiem czy ona jest dobrym wyborem aby przesiewała piach.

Mam takie pomysły:

Valenciennea sexguttata - też podobno dobrze kopie

Stonogobiops yasha - to jest babka symbiotyczna z krewetką pistoletową

Ile ryb proponujecie do takiego akwarium?

Czy jak kupię stadko apogonów (10szt) to już właściwie mogę zapomnieć o innych rybach. chodzi o ilość.

Czy lepiej kupić kilka, konkretnych samotników? Chciałbym jednak obserwować jak najwięcej gatunków ryb.

Które ryby możecie polecić początkującemu akwaryście morskiemu. Nie koniecznie z tej listy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego na początek.

Amphirion 2szt

Zebrasoma flavescens 1 szt

Cryptocentrus cinctus 1szt

Neoglyphidodon crossi 1szt

Babka kopiąca - nie wiem jaka

Rozgwiazda piaskowa - kupić jedną czy 2 sztuki?

Wężowidło Ophiocoma scolopendrina lub inne 1szt

ŚLIMAKI:

Babylonia 1szt

Oliva spp. Porcelanka 1szt.

Wiem wiem zebrasoma troche będzie miała ciasno. Babkę cytrynową dla krewetki bym kupił, jak ona przesiewa piach-dobra jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.