Skocz do zawartości
Przemek78

Automatyczna dolewka DIY- za 40 zł !

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie jest ważne ile prądu jest w stanie podać zasilacz tylko ile prądu ciągnie pompka. Powinieneś to zmierzyć.

Jeśli wartość jest powyżej 0,5A użyj przekaźnika.

Pompka powinna być zasilana 12V aby pracować w optymalnych warunkach przewidzianych przez producenta ( o ile jest to pompka do spryskiwaczy samochodowych).

Co do samego czujnika - napięcie zasilania 100V oznacza że izolacja użyta w czujniku do 100V nie powinna mieć przebicia, a prąd max nie powinien być przekroczony bez względu na podane napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może moje pytania są irytujące dla osób wykształconych w tej tematyce, ale tak na chłopski rozum jeśli zasilanie daje max 700mA to pompka więcej nie pobierze. Dobrze rozumuję? Jeśli tak to w tym układzie pompka pobiera 0,7A no i moje pytanie czy w takim przypadku jest to w zakresie tolerancji czujnika czy nie?

Ja ten przekaźnik i tak zamontuję ale po prostu jestem ciekaw czy dobrze myślę.

Teraz doczytałem uważnie co napisałeś- jeśli powyżej 0,5A to ma być przekaźnik (a jest raczej pewne, że będzie więcej). Czyli wszystko jasne- dzięki

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie dobrze myślisz, tylko zasilanie powinno mieć jakąś rezerwę. Jeśli pompka "bierze" np.1A a źródło zasilanie jest w stanie podać tylko 0,7A to można uszkodzić zasilacz...

Chociaż skoro już podłączyłeś i działa .. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej link do czujnika. Poza danymi, które powyżej napisałem i tymi w linku nic więcej nie umiem powiedzieć. Generalnie to próbuję ustalić czy rzeczywiście potrzebny jest przekaźnik przed czujnikiem jeśli zasilanie ma tylko 5,7V i 0,7A. W opisie budowy mojej dolewki koledzy jednoznacznie wskazywali, że powinien być przekaźnik bo dojdzie do spalenia czujnika.

http://allegro.pl/cz...3256003016.html

PS. jeśli to nie problem to poproszę o odpowiedź w moim temacie (dział DIY- dolewka za 40zł) bo nie chciałbym nadużywać gościnności autora tego tematu :)

Koledzy mają rację, użyj czujnika tylko do wysterowania przekaźnika. Prąd jaki pobiera pompa jest kilkukrotnie większy w momencie załączania, styki czujnika długo tego nie wytrzymają. Obawiam się także o sam zasilacz, jest za słaby, będzie narażony na ciągłe przeciążenia w momencie załączania pompy.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie :) znający się na rzeczy- proszę o pomoc. Jak podłączyć ten przekaźnik, schemat jak niżejhudq.jpg

Jeśli możecie to proszę o łopatologiczną informację np. s1 do p1; s2 do p2... itp

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schemat podłączenia w załączniku. Czujnik musisz ustawić tak, by przy prawidłowym poziomie wody styki były rozwarte, jeśli poziom wody spadnie czujnik ma zewrzeć styki. Proponuję jeszcze na wyjściu dodatniego bieguna z zasilacza zastosować bezpiecznik ok. 1A.

schemat.pdf


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poszukać dolewki zbudowanej przez Leszka,Lubusika układ opisany na forum wraz ze schematem dwa pływaki dwa tranzystory zasilacz na 12V 3 led trochę rezystorów układ prosty a zarazem bezpieczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje jesli juz bez przekaznika to calosc na 24v wowczas prad bedzie o polowe mniejszy i nie sklei stykow.

Ja zrobilem z 2 czujnikami i pompka perystaltyczna.

Bez problemow zasysa powietrze.


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i tak wolę małą zanurzeniową (z campera :p ) 8 - 10 L /min 12V za 35 - 40 zł - mieści się do baniaka 5L i podnosi wodę na +/- 4m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ta pompka z kampera to gdzie? no i na 12 v to chyba bez przekaźnika , bezpośrednio z czujnikiem można spiąć? fajne te pompki. do większego akwarium można kupić, ale teraz bym jak najtaniej chciał. A na e-bayu eszcze nie kupowałem... nie czaję póki co, ktoś może mnie uświadomi jak tam z kontem i kosztami przesyłki.... :blushing: itp

Edytowane przez Wojtek66 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a ta pompka z kampera to gdzie? no i na 12 v to chyba bez przekaźnika , bezpośrednio z czujnikiem można spiąć? fajne te pompki. do większego akwarium można kupić, ale teraz bym jak najtaniej chciał. A na e-bayu eszcze nie kupowałem... nie czaję póki co, ktoś może mnie uświadomi jak tam z kontem i kosztami przesyłki.... :blushing: itp

bez przekaźnika

a np. tutaj

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=pompka+zanurzeniowa+12v&bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-4-mt-0113

od 36zł (jak się dobrze poszuka to "u chińczyka" pewno za pół tej ceny będą)

ps.

identyczne z dopiskiem "do dolewki" kosztują 55 :p

www.aquacoral.pl/product.php?id_product=52

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do podwójnych czujników, kupujesz 2 czujniki które zwierają w dole i łączysz je szeregowo, w zbiorniku montujesz je z delikatą różnicą wysokości, zawsze będzie działał dolny czujnik, czujnik zamontowany wyżej będzie zabezpieczeniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby kontaktron w czujniku poziomu sie nie zwarł należy zamiast przekaźnika uzyc tranzystora np 2n3055, to duży solidny tranzystor, tani jak barszcz.

sam to zrobiłem i działa perfekcyjnie. dla ciekawości aby uzyskać efekt histerezy, żeby nie włączał się za często na zbyt krotki czas umieściłem czujnik pod kątem 45 stopni odchylenia od pionu.

schemat wyglada tak (aczkolwiek nie dalem tej diody zabezpieczajacej, ten tranzystor duzo wytrzymuje:

dolewka.jpg


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. A na e-bayu eszcze nie kupowałem... nie czaję póki co, ktoś może mnie uświadomi jak tam z kontem i kosztami przesyłki.... :blushing: itp

Zakładasz konto na ebay.pl -to bardzo proste.

Zakładasz konto na paypal.pl sprzęgasz konto paypal z ebay i po kłopocie.

Obecnie na paypalu możesz płacić na 1000 sposobów od standardowych kart kredytowych do visa i w formie przedpłat.

W Chinach zazwyczaj wszystkie aukcje drobnicy są bez opłat kosztów przesyłki i takie wybieraj. Wszystko wysyłają zwykłym listem i listonosz musi zaginać w moim przypadku na 3 piętro bo parasolka do skrzynki pocztowej się nie mieści. Ponieważ wszystkie koszty są za free często towar (drobnica) kupuję w Chinach bo wychodzi zawsze taniej. Czas oczekiwania to około 4 tygodni. Cło płaci się tylko powyżej jakiejś kwoty - sądzę, że jest to kilkaset złotych. Często mam opatrzone listy pieczątką urzędu celnego.

Kupuję od jakiś 6 lat - drobny sprzęt fotograficzny (filtry, pierścienie, statywy parasolki, tanie lampy błyskowe, itp) Sprzęt elektroniczny andurino i itp. Tylko raz nie dotarła do mnie przesyłka. Raz niedotarta ale sprzedawca natychmiast oddał pieniądze. Na ebayu nie ma tłumaczenia, że przesyłka poszła zwykłym listem. Trzy razy sprzedawca dostaje negatyw i kończy działalność na ebayu. Założenie nowego konta jest problematyczne więc nie zrób jakiegoś błędu przy zakładaniu typu inny adres mail w różnych punktach inne banki czy adres zameldowania bo z automatu dostajesz bana i łatwo tego już nie odkręcisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie możecie powiedzieć jak macie ustawione dolewki,tzn.przy jakim ubytku włącza się pompa,ile jednorazowo dolewa,pół litra,litr czy ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ebayu.pl znalazłem taką dolewkę kliknij.

Jak ktoś chce się pobawić to akurat dla niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na ebayu.pl znalazłem taką dolewkę kliknij.

Jak ktoś chce się pobawić to akurat dla niego.

i co - wsadzisz te elektrody do wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.