Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Silvia ty to jesteś mistrzem w nabijaniu postów, jeszcze nie znalazłem tematu w którym byś nie napisał,

A i takie rzeczowe odpowiedzi i rady, nic tylko korzystać

Dale to jaki kupić, ten f2 gdzieś zdobęde

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odpowiedziałem - krótko i na temat

czy to źle ? mam napisać "epopeję narodową" ?

za to kolega wyżej nie dał jasnej odp. a tylko inną nazwę tego produktu ...

dostało się mnie ... gdzie logika ?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, nie gorączkuj się,mam dziś nerwa :)

to jaki kupić silvia jak wiesz

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nerwa na mnie ? :p

kup aqua planta - linki i fotki wyżej (tylko dawka ma być większa bo na 1 kropli słabo rośnie)

albo na targowisku f2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia, a co tu jest niezrozumiałego? W temacie przewijają się wzmianki o potrzebie suplementacji mikro i makro, o zagrożeniu nadmiernym azotem (o tym w którymś temacie było), więc zakładam że pytający wie jaki rodzaj nawozu zastosować. A że może nie znać wszystkich grup nawozów, to podałem krótko i zwięźle, że jest to nawóz będący jedynie źródłem węgla. Więc sam w sobie nie wystarczy.

Ale z drugiej strony, tu pytanie do praktyków, może Nanokaczor by podpowiedział, jak czyta:

Czy zamiast napowietrzania, nie można by zastosować suplementacji takim węglem w płynie? Wraz z "F2"? Myślę że śladowe ilości easy carbo nie były by szkodliwe w akwarium, może nawet zadziałało by to jako pożywka dla bakterii?

Pamiętam ze słodkiego, że większa ilosć EC też działała "glonostatycznie"....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia, Ty dałeś odpowiedź nie prawdziwą, i niejasną, Dale dał odpowiedź precyzyjną, ale nie kompletną. Mam nadzieję, że rozjaśnię temat. Rośliny do swojego wzrostu potrzebują przede wszystkim światła, makroelementów: węgla, dostarczonego z powietrza w postaci CO2, dla roślin wodnych jest on słabo dostępny, ale w większości przypadków wystarczający. Ten słabo dostępny węgiel niektórzy próbują suplementować w postaci aldehydu glutarowego i podobnych lub specyfików lub nawet tych samych ukrytych pod nazwą handlową, między innymi takich jak Ty Kris zaproponowałeś. Być może nada się również w hodowli planktonu. Ponadto są jeszcze takie makroelementów jak Azot, Potas, Magnez i Fosfor. Musisz szukać nawozów, które dostarczą tych makroelementów w odpowiednich proporcjach dla fito, jak wiemy proporcje te ktoś już opracował w postaci dedykowanego nawozu. Ponadto rośliny potrzebują również szeregu mikroelementów między innymi żelaza. Z mikro należy jednak uważać z dozowaniem.

Tu powinien wypowiedzieć się ktoś, kto stosuje zamienne nawozy dla fito, czy wystarczy" nawóz makro, czy warto poszukać jeszcze mikro lub jakiegoś kompleksowego rozwiązania.

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Silvia, Ty dałeś odpowiedź nie prawdziwą, i niejasną, Dale dał odpowiedź precyzyjną, ale nie kompletną.(...)

Marek.

źle zrozumiałem pytanie ?

kolega ma fito i "CO2 w płynie" (zwał jak zwał) i miał zamiar z tym (i tylko z tym jako nawóz) rozpocząć hodowlę

więc śmiem twierdzić że się nie uda (kwestie oświetlenia mieszania/napowietrzania pomijam)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

źle zrozumiałem pytanie ?

kolega ma fito i "CO2 w płynie" (zwał jak zwał) i miał zamiar z tym (i tylko z tym jako nawóz) rozpocząć hodowlę

więc śmiem twierdzić że się nie uda (kwestie oświetlenia mieszania/napowietrzania pomijam)

odświeżę ,nie będę otwierał nowego tematu

do hodowli fito nada się taki nawóz

https://www.clarias.pl/tetra-co2-plus-250ml-co2-dla-roslin-p-6051.html

mam na stanie nawóz i fito , chciałbym zacząć z fito i nie wiem czy użyć

Z pytania nie wynika, że kolega chce użyć wyłącznie tego nawozu, ale można tak przypuszczać, niemniej Twoja odpowiedź nadal była nieprawdziwa,a na pewno nie była pomocą.

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z pytania nie wynika, że kolega chce użyć wyłącznie tego nawozu, ale można tak przypuszczać, niemniej Twoja odpowiedź nadal była nieprawdziwa,a na pewno nie była pomocą.

Marek.

Więc może trzeba dopytać najpierw kolegę co miał na myśli ? a nie zarzucać mi pisanie nieprawdy

bo w/g mnie miał na myśli dokładnie to co napisałem wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc może trzeba dopytać najpierw kolegę co miał na myśli ? a nie zarzucać mi pisanie nieprawdy

bo w/g mnie miał na myśli dokładnie to co napisałem wyżej

To trzeba było dopytać a nie nabijać sobie posty.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to "coś" można by użyć jako dodatek (tak samo jak wódkę czy ocet) tylko po co WYWARZAĆ OTWARTE DRZWI ?

węgiel w postaci CO2 bierzemy z powietrza/napowietrzając co jednocześnie miesza fito - a bez mieszania fito zdechnie - czyli mamy 2in1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra już jasne, kupię aquaplanta i spróbuję

Dziękuję za objaśnienia :)

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To trzeba było dopytać a nie nabijać sobie posty.

o-ho też masz dziś zły dzień ? - kogoś jeszcze kole w oczy ilość moich postów ?

właśnie ... trzeba było - popatrz najpierw na siebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie ... Silvia, jeśli stosujemy reaktor o oświetleniu w dnie, z diodami, on także delikatnie podgrzewa całość, więc mamy delikatny ruch wody. A doświadczeni hodowcy używają do "napowietrzania" zwykłych rurek, które wywołują jedynie ruch wody, gdyż ilość bąbelków i ich łączna powierzchnia jest relatywnie niewielka, zaś użycie kostek powodowało usuwanie CO2 z wody... (vide napowietrzanie w akwariach roślinnych). Dlatego też z tym "dwa w jednym" może nie być tak do końca jak myslisz.

ps. owszem ruch wywołany zmianami temperatury też będzie niewielki, chyba że całość postawimy w zimnym miejscu, gdzie różnica będzie relatywnie duża.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...

właśnie ... trzeba było - popatrz najpierw na siebie

W odpowiedzi dosyć ogólnie, ale w sposób uważam wystarczający aby odpowiedzieć sobie na zadane pytanie, zarysowałem problem nawożenia roślin, tak, żeby kolega sam mógł wysnuć wnioski. Ty napisałeś "Nie" co jest nieprawdziwą odpowiedzią na zadane pytanie, a jeśli chciałeś udzielić tak oszczędnej i kategorycznej odpowiedzi, mogłeś dopytać się o szczegóły problemu kolegi zamiast nabijać sobie posty.

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

no nieee.

tym razem sory za off topa - ale nie zostawię tego tak

oki - wobec tego odp. mi która z odpowiedzi wyczerpała temat

do hodowli fito nada się taki nawóz

https://www.clarias....lin-p-6051.html

mam na stanie nawóz i fito , chciałbym zacząć z fito i nie wiem czy użyć

nie

To jest odpowiednik easy carbo, żródło węgla dla roślin.

o ile widzę kolega nie prosił o wykład a o PROSTĄ odpowiedź

więc zarzucanie mi nieprawdy / kłamstwa (tak to odbieram) jest co najmniej NIE NA MIEJSCU - tak samo jak zarzut nabijania postów

jeśli się ze mną nie zgadzasz to SAM dopytaj albo nalej tego preparatu do fito i sam sprawdź czy urośnie

E.O.T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nieee.

tym razem sory za off topa - ale nie zostawię tego tak

oki - wobec tego odp. mi która z odpowiedzi wyczerpała temat

o ile widzę kolega nie prosił o wykład a o PROSTĄ odpowiedź

Silvia, Ty dałeś odpowiedź nie prawdziwą, i niejasną, Dale dał odpowiedź precyzyjną, ale nie kompletną. Mam nadzieję, że rozjaśnię temat. Rośliny do swojego wzrostu potrzebują przede wszystkim światła, makroelementów: węgla, dostarczonego z powietrza w postaci CO2, dla roślin wodnych jest on słabo dostępny, ale w większości przypadków wystarczający. Ten słabo dostępny węgiel niektórzy próbują suplementować w postaci aldehydu glutarowego i podobnych lub specyfików lub nawet tych samych ukrytych pod nazwą handlową, między innymi takich jak Ty Kris zaproponowałeś. Być może nada się również w hodowli planktonu. Ponadto są jeszcze takie makroelementów jak Azot, Potas, Magnez i Fosfor. Musisz szukać nawozów, które dostarczą tych makroelementów w odpowiednich proporcjach dla fito, jak wiemy proporcje te ktoś już opracował w postaci dedykowanego nawozu. Ponadto rośliny potrzebują również szeregu mikroelementów między innymi żelaza. Z mikro należy jednak uważać z dozowaniem.

Tu powinien wypowiedzieć się ktoś, kto stosuje zamienne nawozy dla fito, czy wystarczy" nawóz makro, czy warto poszukać jeszcze mikro lub jakiegoś kompleksowego rozwiązania.

Marek.

Moja wypowiedź pewnie nie wyczerpała tematu i byłoby naiwne z mojej strony gdybym tak twierdził, temat jest b. szeroki. Niemniej dała pełen obraz jeśli chodzi o to jakich typów nawozów należy szukać do hodowli fito. Jak napisałem, Twoja wypowiedź była nieprawdziwa, a kolegi Dale niepełna.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trzeba było dopytać a nie nabijać sobie posty.

Oczywiście miałem na myśli nawożenie fito tylko wspomnianym preparatem ,

widzę że w międzyczasie jak ja skoczyłem po aqua planta napisało się to i owo :)

Wiec mam aqua planta i dziś uruchomię hodowle ,poprawcie jeśli źle robię :

do litra fito dolewam litr świeżej solanki , napowietrzam cały czas? oświetlam przez ok 14 godz. , czy powietrze tez przez czas świecenia?

ile zakropić aqua planta ? do takiej ilości i co jaki czas ?


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na litr solanki możesz wlać szklankę fito , albo pół litra albo litr ... ekonomia i czas potrzebny do namnożenia

ja wlewam szklankę / dwie na "reaktor" 2,5l

wkrapiałem 2-4 krople aqua planta - ale słabo rosło więc dawka 4-5 kropli na litr (a nie reaktor) powinna być dobra na początek

gdzieś tu wyczytałem że niektórzy leją 1ml ... czyli dawka jak f2 (w/g mnie to przesada)

wkrapiasz raz na 5-6 dni

napowietrzasz cały czas , świecisz 14-16h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, a po czym stwierdzasz że już gotowe,dojrzałe? tydzień przed użyciem już nie nawozic?

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

po kolorze i czasie 10 - 14 dni i powinno być dość gęste

tak - musi trochę postać żeby resztki nawozu zostały skonsumowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziękował :)) zaraz mieszam i niech się mnoży :)

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

po kolorze i czasie 10 - 14 dni i powinno być dość gęste

tak - musi trochę postać żeby resztki nawozu zostały skonsumowane

Jeszcze jedno, uruchomiłem wszystko i niewiem czy nie za mocno bulka, napowietrzacz mam bez regulacji,mogę jakąś dziurę w wężyku zrobić i będzie słabiej napowietrzać,

Ma to jakieś znaczenie?teraz tak co sekunda z jeden/dwa bulkniecia

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz ścisnąć wężyk spinaczem do prania, albo klipsem do papieru, a regulować zaciskając z drugiej strony spinacza plastikową opaskę zaciskową u mnie potocznie zwaną trytką.

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, tylko czy moc napowietrzania ma znaczenie?

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego już nie wiem, raz próbowałem z fito i po miesiącu mi zbielało, więc żaden ze mnie autorytet, u mnie wtedy było raczej jeden bombel na sekundę, ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.