Skocz do zawartości
sivczenko

Czy zmieniać sól ???

Rekomendowane odpowiedzi

Do akwariów rafowych przeznaczona jest sól rafowa, a uboższa do fish only.

Gdy po podmiance masz wysyp glonów, podmień mniej wody.

IMHO nie do końca tak - Red Sea Coral Pro jest do zbiorników z obsada głównie SPS, RS Salt do miękkich i LPS, moje grzybowieńce kochają RS, podobnie jak TM Bio Actif. Prawie od początku jadę na bogatszych solach, poza glonami na szybach wszystko jest ok.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja również nie polecam IO przy koralach poprostu nie da się na niej utrzymać parametrów (przy miękasach) zmieniłem na RS i problemy się skończyły


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lata na niej KH MG i CA


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem dziękuje za fachowe wytłumaczenie ,rzeczywiscie przekonałeś mnie że IO się nie nadaje.Ponoć NO3 i PO4 też na niej skacze :) no i zasolenie też bardzo zmienne

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dieter25 co jest cięzkiego w zrozumeiniu ze KH CA i MG sa nie stabilne?


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO nie do końca tak - Red Sea Coral Pro jest do zbiorników z obsada głównie SPS, RS Salt do miękkich i LPS, moje grzybowieńce kochają RS, podobnie jak TM Bio Actif. Prawie od początku jadę na bogatszych solach, poza glonami na szybach wszystko jest ok.

Paweł tzn co nie do końca jest tak ? :)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku gadaliśmy o tym na PW ale napisze też i tu żeby nie było że uciekam od tematu ;)

Dlaczego bzdura to wyjaśnili Ci już całkiem fajnie koledzy wcześniej więc nie ma sensu żebym powtarzał to co jest już napisane.

Jeśli chodzi samą sól i tematy tabu to nie masz racji, zwróć uwagę że nawet w tym wątku prawie każdy Ci napisał jakiej soli używa i żeby nie być gołosłownym to ja dopisze że od 10 lat używam kenta. I nie jest to żadną tajemnicą bo niejednokrotnie o tym pisałem na forum. Dodatkowo nigdy też nie miałem parcia do żyłowania parametrów do "0" i na twoim miejscu przy twojej obsadzie też bym tego nie robił (dotyczy to również autora tego tematu).

I nie ma dla mnie znaczenia czy jesteś rocznym czy 20letnim morszczakiem. Po prostu czytaj forum i pisz z głową ;)

no akurat nie o tym pisałeś na PW ;)

a ja dalej nie rozumiem (przepraszam, być może jestem niedorozwinięty :) ) dlaczego skoro napisałem, że stosowanie ubogiej soli równa się lanie preparatów do "podtrzymywania" parametrów uznane zostało za bzdurę.

Skoro właśnie większość to napisała - że trzeba uzupełniać mg, ca :)

A kolega @sivczenko napisał, że ma same miękkie - więc jaki sens ma lanie ballinga?

Oczywiście nie chcę powielać tu swojego wątku odnośnie soli - bo to mija się z celem.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko czytam :) i o te wasze wypowiedzi jestem mądrzejszy :p może się czegoś dowiem ,a na pewno się dowiem dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam i od razu mam pytanko. Od zalania tj. lutego używam soli Instant Ocean ,ale powoli zaczyna mi się kończyć i ktoś mi to mówił że zmienia się sól im bardziej dojrzały zbiornik to raczej zmieniać sól na docelową. Czy zgadzacie się z tym a jak tak to jaką teraz sól zakupić. Dodam że teraz mam same korale miękkie i na żywym piasku

No właśnie tylko teraz jedni piszą tak a drudzy tak :( nie jestem jeszcze aż takim ekspertem i tylko zapodałem temat ponieważ gdzieś to słyszałem że można zmienić ,a że kończy mi się IO to będę musiał kupić więc?....teraz trzymam miękkie i takie mam ale kiedyś nie wykluczone że dojdą lps i sps tak więc nie wiem co masz na myśli Darku bogatsza i biedniejsza :( (tzn znaczenie znam :) ) ale czy np. ta IO jest naprawdę biedniejsza?? dużo ludzi używa i se chwali :) no nie wiem nich ktoś jeszcze napisze coś z doświadczenia!!

@sivczenko pytanie:

czemu chcesz zmieniać i się zastanawiasz na jaką sól skoro nie widzisz róźnicy między bogatą a ubogą solą?Chociaż piszesz, że znaczenie znasz... skoro różnicy nie widzisz to po co zmieniać?

Korale w Twoim akwarium nie wymagają niewiadomo jak wysokich wartości pierwiastów - jeżeli robisz testy i nie widzisz nic niepokojącego to znaczy, że ta sól jest dla Ciebie odpowiednia.

Jak będziesz dokładał korale, które będą konsumowały te pierwsiastki to zobaczysz to w teście i będziesz wiedział czy zmieniać na bogatszą sól.

@MojeSumienie

Jak napisałem już wcześniej w swoim wątku - temat soli i parametrów na tym forum jest tematem tabu... każdy trzyma wszystko dla siebie... a oficjalnie żyłuje parametry do 0.

Po raz kolejny powiemy: na forum nie ma nigdzie żadnego spisku co do stosowanych soli. Nie jest to temat tabu ani nic z tych rzeczy.

Wątek na temat soli jest:

http://nano-reef.pl/topic/45964-jaka-sol-uzywasz-ankieta/

Nikt niczego się nie wstydzi - nie mogę odszukać gdzie Ty zagłosowałeś.

A czy ktoś żyłuje parametry do 0 - hmm.. wydaje mi się, że każdemu zależy na tym, żeby korale wyglądały jak należy.

Pokaż mi akwarium po brzegi w sps i wynikiem: NO3 ileś tam i PO4 ileś tam? Akwaria pełne sps mają zerowe parametry bo korale to po prostu zjadają i tyle.

Pewnie są takie akwaria - ja na szybko znaleźć nie mogę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MojeSumienie

"ma same miękkie - więc jaki sens ma lanie ballinga?"

A to miękkie nie potrzebują prawidłowego pH? :) Przecież metoda Ballinga nie jest metodą utrzymania SPS-ów tylko metodą na utrzymanie w miarę stałych wartości KH (a co za tym idzie pH), jonów wapniowych, magnezowych oraz prawidłowej równowagi jonowej. Myślisz, że koralowce "miękkie" tego nie potrzebują? Potrzebują dokładnie tak samo jak wszystkie inne stworzenia morskie, oczywiście zużycie poszczególnych proszków będzie odpowiednio sporo mniejsze, ale będzie, bo jony węglanowe, wapniowe i magnezowe są na bieżąco zużywane, np. przez glony wapienne. W mniejszych akwariach daje się takie zużycie rzeczywiście skompensować podmianami wody, w większych zasadniczo też, ale jest to IMHO po prostu nieopłacalne.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak tak znam faktycznie to akwarium:)

Ja też nie napisałam, żeby żyłować do 0 - osobiście sensu nie widzę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż mi akwarium po brzegi w sps i wynikiem: NO3 ileś tam i PO4 ileś tam? Akwaria pełne sps mają zerowe parametry bo korale to po prostu zjadają i tyle

Debora

korale nie "zjadają" NO3 , ani PO4 (patrz cykl azotowy) ,

substancje te są usuwane przez bakterie nitryfikacyjne !


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zjadać nie zjadają ale do budowy tak jak każdy żywy organizm potrzebują azotu i fosforu więc jednak ,,zjadają'' bez fosforu sps nie urośnie nawet milimetra więc poniekąd Debora ma rację


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wierzę, że w tym akwarium stężenie azotanów wynosi ponad 50mg/L a fosforanów prawie 1mg/L. Nie posądzam właściciela celowe kłamstwo, może coś nie tak z testami... Ale to jest po prostu niemożliwe, aby przy tych parametrach utrzymać koralwoce twarde przez dłuższy czas. Takie stężenie fosforanów inhibituje proces kalcyfikacji do tego stopnia, że praktycznie on nie zachodzi w ogóle. Takie stężenie azotanów powoduje zaburzenie symbiozy między zooksantelllami a koralem. To nie są żadne fantazje tylko jest to udowodnione naukowo. Widziałem w swojej karierze setki, jeśli nie tysiące różnych zbiorników, w tym zapuszczone do granic możliwości. NIGDY nie widziałem SPS-ów rosnących przy tych parametrach. To akwarium ma z pewnością wyższe stężenia ww. substancji niż "klasyczne" akwarium z koralowcami twardymi, ale IMHO w życiu nie takie, jak podaje jego właściciel.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"każdy żywy organizm potrzebuje azotu i fosforu" - i to radziłbym wszystkim zapamiętać z teorii.

A z praktyki: SPS mi leciały,3 tygodnie luz, 4 tydzień szybka utrata tkanki i śmietnik..... szukałem pytałem czytałem....chciałem po4 = 0,.....ktoregoś dnia wyjąłem media pochłaniające po4 i bum, wszystko ruszyło. nawet nie mam ochoty już mierzyć fosforanów. nie wiem jakie wartości mam, ważne że są...

Aquamaniak, jednak to oprawda, mam bana na tamtym forum wiec i nie mogę znaleźć postu w którym kilka osób robiących u niego testy pokazuje wyniki. zbiornik jest mega stabilny i to jest klucz do sukcesu.

jak chcesz to możesz sam zmierzyć dam ci adres, pojedziesz po szczepki i przy okazji sam zmierzysz :)

nie róbmy offtopa na temat po4. dodam tylko ze jest ostatnio wyczytałem jest udowodnione naukowo ze najlepszy wzrost SPS maja przy 0.45

Edytowane przez zachu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wierzę, że w tym akwarium stężenie azotanów wynosi ponad 50mg/L a fosforanów prawie 1mg/L. Nie posądzam właściciela celowe kłamstwo, może coś nie tak z testami... Ale to jest po prostu niemożliwe, aby przy tych parametrach utrzymać koralwoce twarde przez dłuższy czas. Takie stężenie fosforanów inhibituje proces kalcyfikacji do tego stopnia, że praktycznie on nie zachodzi w ogóle. Takie stężenie azotanów powoduje zaburzenie symbiozy między zooksantelllami a koralem. To nie są żadne fantazje tylko jest to udowodnione naukowo. Widziałem w swojej karierze setki, jeśli nie tysiące różnych zbiorników, w tym zapuszczone do granic możliwości. NIGDY nie widziałem SPS-ów rosnących przy tych parametrach. To akwarium ma z pewnością wyższe stężenia ww. substancji niż "klasyczne" akwarium z koralowcami twardymi, ale IMHO w życiu nie takie, jak podaje jego właściciel.

zapraszam cie do obejrzenia tego baniaka na zywo, bo ja regularnie dwa razy w miesiacu to robie i mozesz mi wierzyc lub nie, moj ostatni pomiar byl Po4 1.31z jego wody. Totalny szok, bo po4 ma bardzo niestabilne w dodatku, potrafi sie zmienic w ciagu 2 tyg o kosmiczny przedzial a jednak wszystko rosnie. Zeby nie bylo niescislosci ten baniak ma przydomek UHNS by onkel Nev. Jesli podrozujesz po Europie to zapraszam cie i odwiedzimy go wspolnie a ty zabierzesz hiper mega testy i zbadasz wode samemu ;)

Poza tym skontaktuj sie z nim, jest bardzo fajny gosc, napisz do niego, on jest na forum codziennie, na 100% ci odpisze.

Poza tym ten baniak sprzedaje najwiecej szczepek w UK poczta pantoflowa :)

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jadę na soli IO,nawet niedawny TOTOM był prowadzony na IO,ale właśnie myślę nas bogatszą solą i chyba będzie to RS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapraszam cie do obejrzenia tego baniaka na zywo, bo ja regularnie dwa razy w miesiacu to robie i mozesz mi wierzyc lub nie, moj ostatni pomiar byl Po4 1.31z jego wody. Totalny szok, bo po4 ma bardzo niestabilne w dodatku, potrafi sie zmienic w ciagu 2 tyg o kosmiczny przedzial a jednak wszystko rosnie. Zeby nie bylo niescislosci ten baniak ma przydomek UHNS by onkel Nev. Jesli podrozujesz po Europie to zapraszam cie i odwiedzimy go wspolnie a ty zabierzesz hiper mega testy i zbadasz wode samemu ;)

Poza tym skontaktuj sie z nim, jest bardzo fajny gosc, napisz do niego, on jest na forum codziennie, na 100% ci odpisze.

Poza tym ten baniak sprzedaje najwiecej szczepek w UK poczta pantoflowa :)

Nie chcę ciągnąć dłużej off-topa, ale w każdym razie na pewno zainteresuję się tym zbiornikiem i nawiążę kontakt z właścicielem, bo jeśli to wszystko prawda, to przeczy to wielu badaniom prowadzonym przez renomowane placówki naukowe....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jako "autor tematu" po tych wszystkich postach,opinaich i wpisach dodam jeszcze że laik w kwesti morskiej zauważyłem z tego co piszecie że nie ma typowej soli która będzie idealna dla każdego i co zauważyłem że nie potrzeba mierzyć i kontrolować parametrów do póki się nic nie dzieje w akwarium ( wiem że jak będzie się działo to już za późno ) ale z Waszych wypowiedzi to na tyle ludzi ilu się znajduję tu na forum to tyle opinii prawda?? :) Każdy z nas ma teraz akwarium morskie i każdy z nas prowadzi go całkiem inaczej to zauważyłem i nie ma tu żadnych schematów do prawidłowego prowadzenia morszczaka!! Nie wiem z czego to wynika ale chyba powinno być tak że ta sól np. nie nada się do takich koralowców ta sól do takich itd. Tak więc jak nie zrobie z wymianą soli czy też pozostanę na IO to będzie dobrze czy nie mam racji??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja jako "autor tematu" po tych wszystkich postach,opinaich i wpisach dodam jeszcze że laik w kwesti morskiej zauważyłem z tego co piszecie że nie ma typowej soli która będzie idealna dla każdego i co zauważyłem że nie potrzeba mierzyć i kontrolować parametrów do póki się nic nie dzieje w akwarium ( wiem że jak będzie się działo to już za późno ) ale z Waszych wypowiedzi to na tyle ludzi ilu się znajduję tu na forum to tyle opinii prawda?? :) Każdy z nas ma teraz akwarium morskie i każdy z nas prowadzi go całkiem inaczej to zauważyłem i nie ma tu żadnych schematów do prawidłowego prowadzenia morszczaka!! Nie wiem z czego to wynika ale chyba powinno być tak że ta sól np. nie nada się do takich koralowców ta sól do takich itd. Tak więc jak nie zrobie z wymianą soli czy też pozostanę na IO to będzie dobrze czy nie mam racji??

Brawo!eureka!

Dlatego zawsze,każdy pisze "każdy zbiornik jest inny"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo!eureka!

Debora tak wiem że eureki nie odkryłem nie musiałaś tak tego podkreślać :p ale po prostu nie chodziło mi o to zakładając ten temat !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.