Skocz do zawartości
SkoczekPL

Biopellets jakiej firmy polecacie?

Jakiej firmy biopellety stosujesz?  

98 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jakiej firmy biopellety stosujesz?



Rekomendowane odpowiedzi

Biopellety to pewien rodzaj polimeru który używany jest przez niemal wszystkich producentów.

Pomiędzy sobą różnią się jedynie czasem "biodegradowalności" - jedne rozpuszczają się szybciej - było o tym na forum - pewien producent xxx wypuścił pelety który dosłownie "znikały" w ciągu kilku miesięcy, aż w końcu dopracował formułę - i wypuścił chyba już trzecią generację tych kuleczek.. ;-) ..

Bardzo dobrze będą działały te które rozpuszczają się dosyć powoli, nie sklejają się i gwarantują "stabilne dozowanie" węgla dla bakterii..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biopellety to pewien rodzaj polimeru który używany jest przez niemal wszystkich producentów.

Pomiędzy sobą różnią się jedynie czasem "biodegradowalności" - jedne rozpuszczają się szybciej - było o tym na forum - pewien producent xxx wypuścił pelety który dosłownie "znikały" w ciągu kilku miesięcy, aż w końcu dopracował formułę - i wypuścił chyba już trzecią generację tych kuleczek.. ;-) ..

Bardzo dobrze będą działały te które rozpuszczają się dosyć powoli, nie sklejają się i gwarantują "stabilne dozowanie" węgla dla bakterii..

a jeszcze lepiej będą działały te co działają lepiej..... :welcome: czy naprawde nie można napisac które według użytkowników sa najlepsze? według tychże użytkowników? mnie też to interesuje...zasadę działania znam...

przecież nie o reklamę tutaj chodzi...o odpieniaczach, dolewkach wszyscy pisza bez skrępowania...wymieniając jakie mają...nie rozumiem dlaczego z pelletkami nie można????


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prosto odpowiedzieć na Twoje pytanie a chociażby dlatego , że żeby było obiektywnie musiałbyś znaleźć osobę która używała wszystkich dostępnych na rynku :).

Ja od początku używam Reef Interests , kiedyś pisałem , że pierwsza partia była najlepsza i zdania nie zmieniłem.

Ogólnie biopellets to podstawa filtracji w moim zbiorniku.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i o to chodziło....nie chodzi o obiektywną ocenę a subiektywną....ok Ty używasz takich i już .

widziałem twój zbiornik i git. ja tez takich uzywam ale od tygodnia...i zdania nie mam jeszcze...pogadamy za kilka miesięcy...


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...mam mieszane uczucia co do.pelettow....parametry.stoją.w.miejscu...chodzi mi o no3 i po4....a moze coś.robie zle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje w poprzednim baniaku się posklejały i wyłożyłem baniak,stąd moje uprzedzenie do tego rodzaju filtracji choć częściowo przyłożyłem do tego ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku ale to Twoja wina więc niema co zwalać na system ale z tego co wiem to jeszcze zeo nie próbowałeś :)

Ja odpaliłem pellety 500ml H2Ocean i 250ml reef interest na razie się kręcą i zobaczymy jak zaskoczą na tą chwile PO4 -0,04 NO3- 5 zobaczymy czy to utrzymią :)

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja odpaliłem u siebie chinskie polimery bo nie mogłem poradzić sobie z no3 (25). w pierwszy tydzien pojawił sie na szybkach glut jak po wodce, skimmer szalał jak głupi, po 7 dniach nalot zszedł a skimmer sie uspokoił, no3 nie rusza sie na salifercie.

tak ze pewnie wszystkie polimery biodegradalne działają nawet te bez nazwy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak z wlasnego doswiadczenia to napisze co u mnie:

mam biopelety z 3 miesiace jak nie lepiej nic sie w akwarium nie poprawiało odnosnie azotanow i fosforanow. mialem okolo pół litra na ponad 500l w obiegu. jakies 3 -4 tygodnie temu wywalilem pox4 z jednego filtra i dorzucilem z 700ml pellet (czesc biopelet wyladowalo w sumpie i ich nie usuwałem) czyli łącznie na pewno mam ponad litr pelet w filtrach. zrobiłem po tygodniu testy i miałem nadal wysokie wspomniane parametry. Ale zauważyłem że powoli korale zaczęły rosnąć lepiej, odpieniacz zaczął mocniej wywalać, tak że raz dziennie go opróżniam teraz, a wcześniej raz na 3-4 dni i było w nim mało urobku. Dzisiaj zrobiłem testy z myśą że nie będzie żadnej zmiany, a tu taram, fosforany prawie niewykrywalne a azotany lekko różowe (testy saliferta). Akropora fioletowa co przez rok sie praktycznie nic nie ruszyła teraz prawie na każdej gałązce się rozkorzenia na boki. Nie wiem czy to zasługa biopelet do konca może coś tam innego zaskoczyło, ale sądze to ich zasługa bo po za dołożeniem w akwarium większej ich ilości nie zmieniałem nic.

a chciałem dodać ze blisko 4 tygodnie nie robiłem podmian, wczoraj dopiero podmieniłem około 40l +/-5

Edytowane przez dirty_pig (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą przepływ przez filtr 3000l to całkiem sporo i aż dziwne że się nie ruszają przy tej ilości płynącej wody ...

Może średnica otworów w dolnym sitku filtra jest za mała i należałoby je trochę rozwiercić, aby zmniejszyć opory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może brakowało fosforu po4x4 potrafi wyciągnać wszystko z wody.

A pelletki swoją drogą dobrze robią ja od kiedy odpaliłem je u siebie również cieszę się przyrostami korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie wczoraj pozbylem paletek gyractor mi sie co jakis czas zacinal I juz mnie denerwowalo wyciaganie go z akwa.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym trochę odświeżyć temat czy dalej stosujecie z powodzeniem pelletki? Jestem właśnie na etapie opalania zbiornika i bardzo skłaniam się ku pelletkom. Mam jeszcze pytanie które pellety są lepsze zwykle czy XL??? A może wszystko jedno? Jaki filterek do tego polecacie?

Edytowane przez Lidmann (wyświetl historię edycji)

6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem zainteresowany, ale juz zaczałem, mam PO4 bardzo wysokie i nie umiem tego zwalczyć, Atrament działa, ale mam obawy czy nie wytrąci on czegoś potrzebnego. Bo od kiedy go uzywam nawet montipory mi słabną i tracą tkankę.

Wczesniej brakowało mi NO3, po dodawaniu go razem z vodką mam juz jego poziom powyzej 0. Same peletki wsadziłem do filtra kaskadowego bo to akurat miałem i ładnie sie kręcą, jest ich około 300ml moze 400ml. Zobaczymy jaki poziom bede mial za miesiąc.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam filtr Aqua Special (czerwony) i używam drobne Pelletki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zgrzywnowałem z powodu,że mam mało miejsca w sumpie a czasami jak się paletki mi scierały to zapychały filterek i problemy miałem z wyciaganiem go i odblokiem.Kiedyś przy wyciaganiu filterek sie otworzył i kuleczki rozstpaly sie w sumpie i przez powrót do akwarium


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod temat....

gdzieś tu na forum wyczytałem (ale nie umiem tego znaleźć), że do niektórych bio pellets nie jest potrzebny reaktor - czy ktoś może rozwinąć ten temat?

Nie znalazłem również odpowiedzi - "co daje nam stosowanie tych kulek"? - wszędzie tylko szczątkowe informacje.

czy jest gdzieś na forum jakiś wyczerpujący temat?

Generalnie chodzi mi o to jak zacząć, co nam to daje, kiedy przestać.... i czy w ogóle przestawać


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MojeSumienie proszę :

http://nano-reef.pl/...a/page__st__720

według mnie opisane wszystko czyli że biopaletki to polimery które są pożywka dla bakteri coś stylu VSV

są duże biopaletki które nie potrzebują reaktora wystarczy wrzucić na przepływ do sumpa.

Ja mam w reaktorze małe i sobie chwalę a bardzo fajne przepływówki robi kolega siuwaxa.

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tego szukałem, bo sama vodka nie chciała mi zbić NO3 (między 25 a 50), a doszedłem już do 5ml/100l ;-). Przy 100l akwarium bez sumpa dokładanie kolejnego sprzętu do baniaka znacznie ogranicza przestrzeń. Zakupiłem więc

Reef Interests N/P Reducing BioPellets XL

które nie potrzebują reaktora. Wrzuciłem do kaskady FZN-3 jakieś 2 tyg. temu, powoli zredukowałem vodke do 2ml i czekam. Aha, po wrzuciłem 100ml i po tygodniu dołożyłem jeszcze ok. 50ml. Póki co nie ma znacznych efektów. W kaskadzie jest też purigen.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie peletki służą do utzrymania niskich stanów PO4 i NO3 a nie do zbijania tych parametrów :) ale to tylko moje spostrzeżenia.

Jaki sens stosownia peletek i vodki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, podajesz wódkę do akwarium, żeby odżywić bakterie, które "skonsumują" PO4 i NO3. Przy laniu wódki bakterie rozwijają się dosłownie wszędzie, bo wódka pływa wszędzie. Stąd właśnie robi się "kisiel" na szybach i innych rzeczach w akwarium, w tym w i na skale. Biopelety są tak skonstruowane, żeby odżywiać bakterie na swojej powierzchni cyt:

NP. reducing BioPellets XL są o wiele większe i cięższe niż standardowe NP reducing biopellets. Mniejsza powierzchnia do osadzania się bakterii równoważona jest jej porowatością. W przeciwieństwie do małych peletek, XL pelety nie wymagają poruszania w filtrze fluidyzacyjnym. Wystarczy włożyć je do filtra kanistrowego czy jakiegokolwiek innego filtra/reaktora, gdzie jest duży przepływ wody. Jest to idealne rozwiązanie dla mniejszych systemów, w których brak jest miejsca na dodatkowy reaktor lub dla akwarium bez zbiornika filtracyjnego.

NP reducing biopellets XL są złożem, na którym osadzają się, namnażają i odżywiają bakterie tlenowe. W procesie nitryfikacji dochodzi do skutecznego oczyszczenia wody ze związków takich jak azotany i fosforany. Nadwyżka bakterii pobierana jest przez korale i innych mieszkańców akwarium oraz usuwana z wody poprzez odpieniacz. Najlepiej jest umieścić wylot z filtra z peletkami tuż przed odpieniaczem, co dodatkowo zwiększa wymianę gazową - usuwanie CO2 i dodanie O2.

i właśnie dlatego odżywiam bakterie w akwarium (skała) i hoduję bakterie na peletkach ;-).

Jak już wcześniej napisałem, doszedłem do 5ml C2H5OH/100l i poza glutami na szybach, pompach itd. nie było większego efektu. Włożyłem peletki, zredukowałem wódkę, glutów już nie ma, a co do azotanów, hmm... Ponoć po 2-3 tyg. powinien być efekt.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki

MojeSumienie proszę :

http://nano-reef.pl/...a/page__st__720

według mnie opisane wszystko czyli że biopaletki to polimery które są pożywka dla bakteri coś stylu VSV

są duże biopaletki które nie potrzebują reaktora wystarczy wrzucić na przepływ do sumpa.

Ja mam w reaktorze małe i sobie chwalę a bardzo fajne przepływówki robi kolega siuwaxa.

dzięki - na razie jestem na 15 stronie :)

tylko czytając i wgłebiając się bardziej w ten temat - stosowanie kulek ma sens tylko w przypadku dużych obsad z rybami i przede wszystkim spsami?

Bo przynajmniej do tej 15 strony ludzie pisali, że miękkie trochę cierpią?

poza tym, posty są sprzed 3 lat - a wiadomo technika poszła do przodu

czy w tym temacie coś się pozmieniało?

EDIT

Arduan - dzieki za wyjaśnienie :)

Dzisiaj rano mierzyłem u siebie z ciekawości NO3 i mam w zaokrągleniu w górę 10. PO4 nie mierzę...

ale drażni mnie osad na piasku (pewnie okrzemki - bo zmieniałem oświetlenie) który raz znika, raz się pojawia :)

A pojawia się po włączeniu białego światła... przy samym niebieskim czysto

a czytając wpisy Fal`a wychodzi na to, że przy stosowaniu kulek, nie ma żadnych osadów na piasku...

za miesiąc będę przenosił baniak do salonu... i jak będzie syf na piasku - żona mi spokoju nie da :D

stąd właśnie moje zainteresowanie kulkami....

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, dlaczego "miękkie trochę cierpią". Może chodzi o to co pisałem wcześniej - bakterie rozwijają się tylko w reaktorze, w związku z czym miękkie nie mają co jeść???

PO4 warto mierzyć, bo musi być przynajmniej min. poziom, żeby NO3 było zużywane.

@MojeSumienie, ten osad to bardziej czerwony, czy bardziej brązowy???

Okrzemki raczej by nie znikały, ale zauważyłem, że cyjano (bardziej czerwony) rano nie wydać (zaraz po zapaleniu światła), a w południe jest (było) go dużo. Zastosowałem Chemiclean, dlatego było.

Teraz chyba powolutku wchodzi Dino (bardziej brązowy). Jest w jednym miejscu, tzn. rano nie ma, wieczorem jest ;-). Zakupiłem Algea-x, ale trochę się waham. Myślę, że jednak dam, bo trochę dużo zieleniny przybyło.

Przepraszam za Off'a.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MojeSumienie technika poszła do przodu ale od 3 lat peletki te same :) wiele nie mogę napisać bo stosuję je 2 miesiąc ale widzę że parametry ładnie się trzymają w miejscu więc nie wiem czy to ich zasługa czy nie ale na tą chwilę nie mam zamiaru ich się pozbywać i są wygodniejsze jak VSV

Pamiętaj że peletki musza się trochę pokręcić zeby osiągnąc efekt po prostu muszą "zaskoczyć"

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.