Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zamierzam odpalic nowy projekt tj akwarium 180x70x70 komin zewnętrzny. Mam pytanko do doświadczonych : Czy montowac w kominie wawbox czy sobie darowac ? Prosiłbym o opinie uzywajacych takie wbudowane wawboxy. Zastanawiam się także czy zrobic jeden czy dwa spływy wody bo powrót zamiezam zrobic poza kominem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się także czy zrobic jeden czy dwa spływy wody bo powrót zamiezam zrobic poza kominem

Żaden ze mnie specjalista, ale nie wyobrażam sobie akwarium z sumpem bez rewizji.

Będzie albo bardzo głośno i niebezpiecznie albo bardzo niebezpiecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że nawet zaworem bramowym nie da się wyregulować przepływu wody, tak by był zawsze stabilny i jednakowy. Zawsze jakieś tendencje się pojawią. czyli, albo będziesz miał w kominie za mało wody, albo pompa wypompuje Ci całą możliwą wodę z sumpa - do akwarium lub na podłogę.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zawór bramowy i regulacja jest super prezycyjna (miałem wcześniej kulowe i była to syzyfowa praca).

Ale prawda taka, że jak np zmienia się temperatura, odpieniacz inaczej pracuje, zmienią wkłady do przepływowego to regulacja co 3-4 dni mnie nie omija.

Wg mnie rewizja to obowiązek. Już kilka razy było, że przyszedłem a ty rewizją się leje.

Poza tym rewizja jest dla mnie pewnym limiterem poziomu wody w akwa by nie przeszło nad grzebieniem. DZięki temu zwierzaki nie wędrują sobie po kominie czy później sumpie.

pozdr

L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spływ i rewizja to muisz zrobic co de Waveboxu to mi sie efekt podoba bardzo, ale Ty byś musiał zrobić to na dwóch pompach. Zobacz sobie ten temat tam jest idealnie wszystko zwymiarowane.

http://nano-reef.pl/topic/30875-reaktywacja-570-a%26n-reeftank/

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zle mnie zrozumieliscie wiadomo ze rewizja będzie tylko czy zrobic jeden czy dwa spływy wody... i czy inwestowac w cały wawebox czy zakupic dobre falowniki z controllerem i to wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden spływ, jedna rewizja i falowniki (cyrkulatory) ze sterownikiem. Spływ sobie policz - w sieci są kalkulatory, podadzą Ci też minimalną wielkość grzebienia. Rewizję zrób, co najmniej tej samej średnicy. A pompy cyrkulacyjne - wiadomo - tunze. Sterownik możesz zrobić taki jak Tomasz opisał, pogadaj, może znajdzie chwilkę i wystruga Ci - sprzęt w zupełności wystarczający, obsłuży dwie pompy pracujące naprzemiennie i pompę w trybie waveboxa.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamietac tyla aby rewizja byla dośc wysoko, przy falowaniu lubi sobie "chlupac" w kominie na bokach grzebienia ale odpowiednia wysokosc rewizji to zniweluje. Wydaje sie, że "balkonik" jest bardziej odpowiedni np ze wzgledu na zbierajacy sie syf na dnie kominów waveboxowych..


6376_6515.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden spływ, jedna rewizja i falowniki (cyrkulatory) ze sterownikiem. Spływ sobie policz - w sieci są kalkulatory, podadzą Ci też minimalną wielkość grzebienia. Rewizję zrób, co najmniej tej samej średnicy. A pompy cyrkulacyjne - wiadomo - tunze. Sterownik możesz zrobić taki jak Tomasz opisał, pogadaj, może znajdzie chwilkę i wystruga Ci - sprzęt w zupełności wystarczający, obsłuży dwie pompy pracujące naprzemiennie i pompę w trybie waveboxa.

Jaki Tomasz daj namiary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak z waszymi doświadczeniami????? montowac waweboxa? czy szkoda kasy i lepiej kupic pompki plus controller???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze: sam wavebox roboty nie zrobi. Pompy cyrkulacyjne to podstawa a WB to dodatkowa opcja. Robiąc WB pamiętaj o doborze napędu do niego, który jest konstrukcyjnie przewidziany do pracy w takim trybie. Nie każda sterowalna Tunze znosi to przez dłuższy czas. Było o tym na forum.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię zbiornik podobnej wielkości do Twojego i jako że myślę że będzie mi służył lata to komory robię na wavebox'a robię, czy wykorzystam to czas pokaże a na starcie to koszt dwu otworów i kawałka szkła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja komory moga byc czy się je wykorzysta czy nie zastanawiam się czy do mego litrażu jedna wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,byłeś u mnie nie pamiętasz,że mam waweboxa ? Jak co wpadnij jeszcze raz,zapraszam.

Marek pamietam pamiętam muszę wpaśc do ciebie dużo rzeczy podpatrzec i sie doradzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok ale czym tam Maro się chwalic? Szkoda że nie miałeś kierowcy sam to musiałem wypic........

Edytowane przez tomi1140 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmik Tomkowi zrobiłem około godziny 21 a więc światło było częściowo przygaszone a część korali była już zamknięta.

Film wstawiasz ma yotube,ale wcześniej musisz założyć swoje konto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym chyba nowy wątek założyc jak żegnam stare a witam nowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmik Tomkowi zrobiłem około godziny 21 a więc światło było częściowo przygaszone a część korali była już zamknięta.

Film wstawiasz ma yotube,ale wcześniej musisz założyć swoje konto.

wrzuciłeś panie ten film?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poprzedniej stronie jest link

Marku dzięki za film.Fajnie kręci ten telefonik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.