Skocz do zawartości
felek

Powiększamy domowy zwierzyniec- Akwarium 432l + 180l sump

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu udało mi się dorwać aparat. Nie myślałem że tak trudno będzie zrobić zdjęcie .

Nowy mieszkaniec - pavona od kolegi ejerzyk, dodam tylko że zdjęcia nie są przerabiane, aparat trochę przekłamuje kolory i nie da się nim dobrze uchwycić fluo .

di6y.JPG

Oraz całość w nowym ustawieniu (po prawej widać pseudogorgonię również od kolegi ejerzyk ) .

8f8z.png

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w akwarium powitałem pierwsze ryby :smiling: . Są to salarias i magnifica . Nie było żadnych problemów z aklimatyzacją. Ryby przyjmują pokarm. Salarias od razu po wpuszczeniu zaczął skubać skałę .

Spaghetti ruszyło i powiększyło się już prawie o połowę . Test na NO3 z dzisiaj pokazał : 5 , tak więc spada (na pewno dzięki glonom i wczorajszej małej podmiance około 10l )

Zdjęcia mi się trochę znudziły , a na dodatek nie mam sprzętu , który nadawał by się do tego typu pracy więc dziś wstawiam filmik.

Oglądać w HD !

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=SYSipkmv_jg

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu trafiło do mnie jeszcze kilka zwierząt, są to korale od kolegi diabeł oraz kilka ryb : 6x Pseudanthias squamipinnis i

1x Labroides dimidiatus . Puki co to musi wystarczyć , poszukuję jeszcze jedynie babki kopiącej . Poniżej krótki filmik (korale nie były jeszcze do końca otwarte )

Takie moje pytanie , czy 2 kostki mrożonek dziennie (rano i wieczorem ) wystarczą na taką obsadę ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zależy jakich mrożonek. Osobiście przekonałem się ostatnio do suchych pokarmów. Suchym pokarmem można karmić z automatu kilka razy dziennie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Mrożonkami można natomiast dokarmiać wtedy gdy nam się akurat przypomni albo gdy mamy zwierzaki które nie jedzą suchego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po podmianie (tak mi się wydaje) wywaliło mi trochę glonów :dizzy: Ogólnie pokryło całą skałę i trochę na piasku ( choć tu cały czas jeszcze okrzemki) Niestety ślimaki czyszczą mi tylko jedną, najwyższą skałę , dziwna sprawa ... Reszty nie ruszają. Wczoraj zrobiłem kolejną podmianę 30l i przy okazji odessałem małe ognisko cyjano , które zaczęło mi wyłazić na piasek ( wielkośći 4x4cm )

5ci4.jpg

Od wczoraj nic się nie pojawiło i niech tak zostanie, jak wylezie od nowa to zacznę się zastanawiać co z tym robić.

PO4 praktycznie bliskie zera ale wykrywalne. NO3 trochę powyżej 2 . Reszta parametrów bez zmian.

Zaczynam powoli myśleć nad tym co będzie jak fosforany i azotany dobiją do zera. Nie chce za bardzo wyjaławiać wody jak pod spsy . Widzę 3 wyjścia , no może 4(ale z tego nie skorzystam). 1. Zwiększyć obsadę rybią, 2 zacząć więcej karmić , 3 wyłączać odpieniacz na jakiś czas , 4 tworzymy baniak SPS-owy.

Ryb na pewno będzie jeszcze więcej w tym 3 większe : 2 zebrosomy i jeden pokolec a co za tym idzie będę musiał więcej karmić więc może jakoś da radę. Na szczęście puki woda nie jest jeszcze wyjałowiona nie mam czym się martwić ...

Poniżej kilka zdjęć mieszkańców :

b321.jpg

iwnw.jpg

wb7d.jpg

Sinularia niesamowicie urosła :

80i4.jpg

v2bk.jpg

A tu nocą :

elsr.jpg

s51d.jpg

wtz7.jpg

ctxb.jpg

Wczoraj dostałem za free kawałek jakiegoś spsa, tak na próbę , wydaje mi się że jest to jakiś gatunek akropory, zdjęcie nie oddaje rzeczywistego koloru, koral jest czerwono-różowy:

fy97.jpg


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem wycenę szafki wraz z koroną do akwarium. Cena powaliła mnie na kolana . Stolarz chce za to ponad połowę ceny całego akwarium z osprzętem i życiem . Poszukam jeszcze innego stolarza , mam nadzieję że nie będzie chciał za to aż takich pieniędzy. Ostatecznie zrobię to sam jak zakładałem na początku przy pomocy znajomego który jest biegły w tych sprawach . Dopracuję projekt na 200% kilka razy go sprawdzę i oddam do wycięcia formatek, zostanie mi tylko skręcić...

Ps. Jeśli mielibyście jakieś projekty szafek byłbym bardzo wdzięczny za możliwość wglądu do nich :smiling:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszej wizycie w Reefshop zachorowałem na fobie spsową. Dobrze że nie zabrałem ze sobą portfela (celowo :smiling: ) .

A wracając na ziemię, w akwarium wszystko rośnie i ma się dobrze, niestety włącznie z cyjano...

Dzisiaj zrobiłem generalne porządki w akwarium tzn . : jak zwykle podmianka około 9% , odessałem cały syf jaki mi zalegał w sumpie (nie było tego dużo ale zawsze ) , odessałem cyjano, część skały (4 kawałki) które dało się wyjąć wyszorowałem w świeżej solance (głównie ze względu na cyjano ale i glony nitkowe które pojawiły się na najwyższej z półek skalnych) . Zmieniłem też dzisiaj trochę ustawienia cyrkulacji .

Rozpocząłem również wymianę świetlówek bo te które mam mają już prawie 2 lata...

Kiedy wymieniłem pierwszą parę (na ATI Blue Plus i ATI Actinic ) nawet na gołe oko widoczna była spora różnica w natężeniu światłą.

Dzisiejsze testy zaczynają mnie trochę martwić. Tak jak myślałem jakiś czas temu , woda zaczyna się wyjaławiać...

PO4- 0

NO3 - mniej niż 2 bliżej do 1

Zastanawia mnie też ciągle wysoki wynik KH , które mam na poziomie 9,6. Instant ocean przy moim zasoleniu (1.025) podaje 8,5 ... Nic nie dozuje a tu taki wynik?

Moje zadanie na najbliższy czas to:

1 - pozbycie się cyjano( nie chcę używać chemii więc na razie będę próbował metodami ,,naturalnymi'' - planuje zakup dodatkowej cyrkulacji, Jebao 40 ale nie wiem jak to ostatecznie będzie )

2 - dokończenie szafki

Poniżej zdjęcia marnej jakości, cyjano , które u mnie miało nad podziw czerwony kolor (jeszcze przed sprzątaniem ) :

i1lg.jpg

dn0q.jpg

Dodam jeszcze że problem z brudnym piaskiem rozwiązał się sam - przestałem go ruszać . Od tygodnia piasek mam bialutki jak śnieg :smiling:

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby woda byłą trochę brudniejsza do akwarium trafiło dzisiaj kilka zwierząt...

Są to Zebrasoma Desjardini, 2x amphiprion ocellaris + ukwiał , krewetka czyszcząca (wszystko od kolegi Jakuś ) .

Po przemyśleniach (i wizycie w sklepie ) jednak moja koncepcja akwarium się trochę zmieni :smiling: .

Skoro już mam tak czystą wodę to akwarium będzie SPSowo - LPSowe . Z naciskiem na SPS . Przedtem myślałem o ballingu ale w takiej sytuacji użyję chyba reaktora.

Także mam na co zbierać...

Co myślicie o tym wysokim poziomie KH ( 9,6 ) ?

nzim.jpg

wohp.jpg

q7gi.jpg


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie sie zapowiada powodzenia zycze i czekam na nowe fotki


akwarium 120x60x60 w tym panel 30x60x60 odpieniacz Tunze 9410, cyrkulacja 2x Tunze 6045, obieg Tunze Silence 2400l, oswietlenie led 132w, 50kg LR, 19kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

całkiem fajnie sie zapowiada twoje akwarium. desjardini piekna, świetne zdjecie, fajne kolory wyszły :)

a z prawej strony ukwiała to masz brarierum? daj to sobie na osobnym kawałku skały i odsuń od innych bo sie mocno rozrośnie i bedzie parzyć, a też nie łatwo to usunąć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę że się podoba . Co do tego briareum to faktycznie trzeba będzie je zdjąć ze skały . Na początku miały być same miękasy z kilkoma LPSami i briareum mogło by sobie rosnąć ale przy sps i lps trzeba będzie to zmienić .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano zastałem akwarium z mętna wodą . Do tego lekko obsypało magnifice :wacko: Zapewne ze stresu , kiedy tylko zebrosoma przepływa w jej okolicy magnifica natychmiast chowa się pod skałę .

Wysyłane z mojego GT-I9000 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to niespodzianka :smiling: Po powrocie do domu wszystko wróciło do stanu poprzedniego. Nawet magnifica jest już trochę śmielsza . Ciekawi mnie jedynie to zmętnienie wody. Nie stosuję probiotyków, a bakterie wlałem w czwartek pod wieczór co by wykluczało ,,zakwit'' bakterii.

Bardo cieszy mnie fakt że ukwiał siedzi tam gdzie go postawiłem. Wcisnął się bardziej w skałę (pomiędzy 2 spore kawałki ) i jak na razie się stamtąd nie rusza . Oby tak zostało :smiling:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety problem z magnificą nadal nie zniknął i nic nie wskazuje aby miało to nastąpić :dizzy: . Ryba praktycznie cały czas siedzi w skale, kiedy wyjdzie zaraz wraca tam z powrotem . Na dodatek zauważyłem że zebrosoma trochę pogania magnificę.

Wczoraj próbowałem ją odłowić(magnificę)ale nic z tego nie wyszło . Jest szybsza od desjardinii :wallbash: , dosłownie w mgnieniu oka znika w skale . Dam jej jeszcze tydzień na przystosowanie się jak nie, trzeba będzie ją jakoś odłowić - w grę wchodzi tylko i wyłącznie pułapka. Pocieszające jest jedynie to że na razie ryba chce przyjmować pokarm ( gdy karmię wypływa/próbuje wypłynąć i coś tam wyłapuje ).

Z lepszych wieści to mój nowy quadricolor chyba się dzieli :smiling: choć mogę się mylić . Dziwnie się uformował w jakby 2 kule więc może jednak :whistle:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium miałem trochę za mało piasku , szczególnie pusto było pod skałą co dość dziwnie wyglądało więc postanowiłem uzupełnić to żywym piaskiem z działającego zbiornika... Kupiłem 10kg. Niestety paczka doszła dopiero po 2 dniach, do tego niskie temperatury zrobiły swoje. Do akwarium trafiły jedynie 4 szklanki piasku, z wierzchu wiadra. Gdy zacząłem wzruszać piaskiem(w wiadrze) poczułem niemiłosierny smród :sick: .(dodam tylko że piasek na powierzchni nie wydzielał jakiegoś specjalnego zapachu) . Piasek , który mi został chyba wysuszę i zostawię na przyszłość albo sprzedam bo na pewno nie mam zamiaru wkładać go do akwarium.

Jak do tej pory cyjano nie wyszło , za to pojawiło się dino (tak mi się wydaje) , które włazi mi na pseudogorgonię przez co nie chce się ona otwierać tak jak powinna :dizzy:

Jedyne plusy na ten tydzień to to że PO4 jest wykrywalne ( minimalne zabarwienie wody, robione Salifertem) choć może to być spowodowane tym piaskiem , który dzisiaj wsypałem . NO3 dalej spada - test z dzisiaj pokazał trochę więcej niż 0,5 Jak tak dalej pójdzie , za miesiąc(albo i szybciej ) dobije do 0 .

Ryby mają się dobrze(poza magnificą która dalej siedzi w skale) , dostają 4-5 kostek niepłukanych mrożonek dziennie + 1 liść alg na 2 dni .

Zebrosoma je mrożonki z ręki(algi też ) :smiling: , poprzedni właściciel musiał ją chyba wyszkolić :whistle: . Jest to niespotykanie ciekawe zwierze. W bardzo krótkim czasie potrafi zmienić swój kolor z bladego, prawie przeźroczystego do czarnego granatowego :yes . Co ciekawe blada robi się kiedy czyści ją doktorek a czarna kiedy wchodzi na nią krewetka czyszcząca :smiling: . Ciekawe czym jest to spowodowane?

Kiedyś natknąłem się na artykuł o zmianie ubarwienia ryb w zależności od ich nastroju niestety nie pamiętam gdzie , może ktoś pomoże ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co kupowales piasek z dzialajacego baniaka , nie lepiej bylo kupic swierzy zywy piach ? po takim piachu tylko prosisz sie o klopoty :( mam nadziej ze bedzie wszystko git bo baniak zapowiada sie fajnie :)

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że lepiej by było kupić nowy , ale niestety cena zmieniła moje zdanie...

Nie dosypałem tego aż tak dużo (nawet nie 1kg ) więc system raczej powinien dać sobie radę.

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz pamietaj ze nie raz nie dwa przekonasz sie ze lepiej zaczekac ze zmianami dluzej niz kupic cos zlego wczesniej :( 3mam kciuki zeby bylo ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No-też trzymam kciuki,żeby było dobrze bo faktycznie....mogleś zrobić więcej szkody jak pożytku:(

Cena to nie wszystko-lepiej rzeby ona nie wpływała na Twoje decyzję.

Skoro tego piachu było więcej to rozumiem,że z likwidowanego akwarium.

Skoro szedł z poczta polską 2dni.... Hm-tym bardziej trzymam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.