Skocz do zawartości
felek

Powiększamy domowy zwierzyniec- Akwarium 432l + 180l sump

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszej nocy praktycznie nie zmrużyłem oka. Bałem się czy wszystko będzie działało poprawnie, czy nie zaleje mi pokoju itp. Niby wiedziałem że jeśli pompa stanie to najwyżej odpieniacz będzie miał rano trochę więcej syfu do wyrzucenia, a jeśli spływ się przytka to wszystko poleci rewizją . Czarne myśli niestety wzięły górę i kompletnie nie mogłem zasnąć.

Dodatkowo chciałem obniżyć trochę poziom wody w kominie i kiedy tylko ruszyłem zawór zaczęły się kłopoty które trwały przez kolejne 2 godziny (wszystko działo się od 12 w nocy ) . Ostatecznie nic się nie zmieniło.

Woda dzisiaj się już ładnie wyklarowała choć jeszcze odrobinę jej brakuję.

zveu.jpg

Dzisiaj zrobiłem kolejne testy których wyniki są następujące :

temp. 25*C

zasolenie: 1.025

NO2 - 0

NO3 - 15 ( wczoraj po wsypaniu piasku skoczyło do ponad 25 )

NH4 - 0

PO4 - 0,03

pH - 8

KH - 9,6


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no, coraz ładniej :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już trzeci tydzień dojrzewania. Okrzemki chyba w odwrocie, jak na razie nie pojawiły się żadne zielone glony i mam nadzieję że tak pozostanie. Świecę już po 10 godzin dziennie (od 7.00 - 17.00 ), mam zamiar dojść do 12h . Odpieniacz pięknie pieni i w ciągu tygodnia wywala trochę mniej niż 1/2 kubka (teraz jest to już na prawdę brązowa i śmierdząca maź ) .

Wszystko (a nawet trochę więcej ) żyje , sinularia pięknie się pompuje a briareum przytwierdziło się do skały i pięknie się na nią ,,rozlewa'' (dosłownie i w przenośni, przyrosty wyglądają jak by się coś wylało z głównej rośliny ) , tak że kiedy chciałem je przestawić to musiałbym je czymś podważyć więc zostało na miejscu .

Te ,,trochę więcej '' to 9 szt krewetek palaemon elegans prosto z naszego Bałtyku. W akwarium są już od zeszłego piątku, przyjmują pokarm i czyszczą skałę. Aklimatyzacja przeszła bez strat (aklimatyzowałem około 1 godziny, w akwarium znalazły się w przeciągu 2 godzin od złowienia , co ciekawe podczas łowienia złapałem do siatki 3 iglicznie, 2 flądry, małego dorsza - tak mi się wydaje miał 5 cm, oraz 2 babki, w wodzie były miliony małych krewetek wielkości 2 cm , łowiłem na plaży w Redłowie w odległości 10m od brzegu, wodę miałem trochę powyżej kolan )

W porównaniu do krewetki czyszczącej, która non stop siedzi w swojej jamce i wychodzi jedynie na karmienie , te cały czas siedzą na skale i coś sobie czyszczą. Potrafią świetnie pływać w toni wodnej. Są bardo urodziwe. Najlepsze jest to że w końcu coś się rusza w akwa :smiling:

Całe towarzystwo karmię raz dziennie 1/4 kostki artemii . Nie wrzucam wszystkiego naraz , daję po trochu aż wszystko wyłapią.

5gsn.jpg

Na piasku zaczęły wyrastać małe aiptasje , staram się wszystkie zakopać w piasku, niestety po 2 dniach odrastają w nowych miejscach (jedynie na piasku, na skale jeszcze nic nie zauważyłem) . Trzeba będzie się zaopatrzyć w coś co może je zjeść .

yxc1.jpg

Parametry z przed chwili :

temp. 25*C

zasolenie: 1.026

NO2 - 0

NO3 - w okolicach 5 (minimalnie więcej niż 5 )

NH4 - 0

PO4 - poniżej 0,03 ale wykrywalne

pH - 8

KH - 9,5

Jeśli wszystko będzie szło dobrze tfu,tfu , to na przełomie września i października do akwarium trafi kilka nowych korali i pierwsze ryby w tym na pewno salarias i parka błazenków .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasi nie zakopuj bo i tak wyjdą, a do tego będą rozsiewać zarodniki - wsysaj je wężykiem albo pipetą jeżeli są na piasku.

Co do krewetek - zobaczysz po czasie jak pięknie się pięknie wybarwią


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy glownie chcesz miekasy, ale pilnuj sie zeby takie brierum nie skolonizowalo calej skaly, bo na poczatku to fajne a potem nie ma gdzie sps i lps przyklejac :)


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brierum można bardzo łatwo opanować przy pomocy euphylii


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, szczególnie o aiptasji .

Będę raczej szedł w lps (mam już zarezerwowane 2 fajne euphylie i dużą caulastrea og kolegi diabeł ) z dodatkiem kilku miękkich jak to briareum czy zoa i może pojedyncze sztuki łatwych sps jak monti talerzowa , stylophora czy seriatopora . Ogólnie chcę żeby akwarium się ,,ruszało'' :smiling:

Co do krewetek to niektóre już są pięknie wybarwione, mają fajne czerwone paski z białymi kropkami a szczypczyki są niebiesko pomarańczowe .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zauważyłem w akwarium małego kraba. Siedział w małym kawałku skały , który dostałem razem z piaskiem. Od razu jak go zlokalizowałem wsadziłem go do sumpa. Przed chwilą wyciągnąłem go i zrobiłem zdjęcie :

gz8p.jpg

Po krótkim porównaniu na reeflex mam 2 typy, pierwszy bardziej prawdopodobny :

Pilumnus sp. nov. Guam vs Petrolisthes fimbriatus

Jak myślicie , może wrócić do akwarium ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już czwarty tydzień dojrzewania. Jak na razie nie było żadnych większych niespodzianek (związanych z samym dojrzewaniem ). Okrzemki zostały tylko na piasku ( jeszcze odrobinę rośnie na prawej bocznej szybie, ciekawe czemu tylko tam ? ) . Zielonych glonów nie widać :yes Jedyne co podaję do akwarium to bakterię BioDigest - 1 ampułka na tydzień.

Testy z dzisiaj nie różnią się praktycznie niczym od tych z poprzedniego tygodnia : NO3 cały czas w okolicach 5 , pH trochę niższe - mniej niż 8 (tak na marginesie to ten test na pH Saliferta kompletnie nie przypadł mi do gustu, skalę ma co 0,3 a i tak trudno rozróżnić kolor próbki ).

Odpieniacz wywala już mniej syfu, tydzień temu był prawie pełen kubek (choć pewnie spowodowane jest to wsypaniem piasku ) teraz nie ma nawet 1/4


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd to się wzięło i dlaczego nie widziałem tego wcześniej . Mowa o zooplanktonie którego mam pełno na szybach akwarium, jest to jakiś gatunek oczlika/wrotki . Takie jakie sprzedaje jeden z kolegów z forum na allegdrogo http://allegro.pl/wrotka-morska-zywa-zooplankton-brachionus-plicati-i3526016778.html . Zdjęcia nie sposób zrobić bo strasznie małe to coś, nie ma nawet 1mm . Czy to możliwe żeby mogło się tyle ( kilkaset sztuk, albo i więcej ) namnożyć w ciągu 1 nocy ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszyć się i radować bo jak zwiększysz obsadę to zaczną znikać w mgnieniu oka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że się cieszę , tylko nie mogę zrozumieć jak to możliwe że tyle się tego pojawiło w ciągu 1 nocy !


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo szybko się mnożny jak ma papu. Jak będą korale i obsada rybna to szybko zniknie


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odsun skale od szyby po prawej, bedzie trudna do wyczyszczenia!


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odsun skale od szyby po prawej, bedzie trudna do wyczyszczenia!

Szybę ma pokryć briareum ale i tak ją odsunę gdyby plany miały się zmienić :whistle:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem , tak zrobiłem. Przy okazji przesuwania musiałem trochę rozebrać konstrukcję . Nie umiałem jej złożyć tak jak poprzednio więc trochę ją poprzestawiałem. Jest dużo lepiej niż poprzednio. Fotkę wstawię jutro bo w wodzie pływa jeszcze pełno syfu a akwarium już śpi.

jacek_1970 - dzięki za impuls do ,,działania''


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą do sumpa trafił glon spaghetti od kolegi imperator ( któremu bardzo dziękuję ) . Na razie oświetla je jedynie świetlówka 25W, juto dojdzie druga a w niedalekiej przyszłości będzie 2x10W halogen LED .

78h5.jpg

Jutro choć to jeszcze nie pewne ma trafić do mnie kilka nowych korali. W przyszły piątek przyjedzie jeszcze kilka nowych mieszkańców.

Glony zielone nie wychodzą więc chyba już ich nie będzie. Pozostają jedynie okrzemki na piasku i trochę na ścianach (głównie od dołu, przy piasku ) . Zaczynam zastanawiać się nad pierwszą podmianką tak ze 30l . Poradźcie czy już wymieniać wodę czy jeszcze czekać ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie , robić podmiankę ? Dodam tylko że część wody (trochę więcej niż połowa) stoi już od połowy lipca a do pełna napełniłem 1.5 miesiąca temu .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda spagetti powinno wstrzymać ekspansje glonów w głównym baniaku, ale jak bym jeszcze poczekał z podmianą. A jak parametry ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy z przed chwili :

zasoleni: 1.026

NO3 - 5>10 (Trochę więcej niż tydzień temu )

NO2 - 0

NH4 - 0

PO4 - 0,03

pH - 8

KH - 9,6

Z podmianą poczekam do przyszłego piątku kiedy to przyjdzie kilka korali i siłą rzeczy będę musiał dolać trochę świeżej solanki ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super, możesz robić podmianę


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 30l czy więcej/mniej ? Teraz czy czekać do piątku ?

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj lepiej do piątku jak glony wyższe ruszą.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.