Skocz do zawartości
trollkrabbe

Skała Zanzibar

Rekomendowane odpowiedzi

skała wapienna - nie polecam do akwariów rafowych.

ta skała sprawza sie do słodkowodnych z malawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała wapienna - nie polecam do akwariów rafowych.

ta skała sprawza sie do słodkowodnych z malawi

Wybacz, ale czego tej skale brakuje co ma skała sucha?


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się wcale nie gniewam.

ta skała nie jest pozyskiwana na rafie. To taki ciężki kamień piaskowo-wapienny, z którego zbudowano cały Zanzibar, dokładnego składu chemicznego nie znam, napisałem co o niej kiedyś słyszałem, oczywiście mogę się mylić, jeśli tak to proszę mnie poprawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trollkrabbe kup sobie suchą - nie kombinuj z tą... to nie ma sensu - skała jest potrzebna dla życia którego nie zobaczysz gołym okiem - w tego typu skale nie ma szans na rozwój. Dogadaj się z kimś niech ci wyśle suchą.. serio.


aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się wcale nie gniewam.

ta skała nie jest pozyskiwana na rafie. To taki ciężki kamień piaskowo-wapienny, z którego zbudowano cały Zanzibar, dokładnego składu chemicznego nie znam, napisałem co o niej kiedyś słyszałem, oczywiście mogę się mylić, jeśli tak to proszę mnie poprawić

Jeśli tak to oczywiście że się nie nadaje. Widząc zdjęcie podejrzewałem że jest to wysuszona skała rafowa.

Dzięki za wyjaśnienie :yes


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to skała inaczej tuf wapienny w latach 90tych kiedy akwarystyka rafowa pojawiła się w polsce tylko taka skała była używana do morskiego akwarium z tym że wtedy nie było koralowców tylko ryby i nie wiele miękkich korali ja też miałem w swoim akwarium taką skałę czy jest odpowiednia chyba nie bardzo ale i na ceramice teraz robią akwaria a więc bo ja wiem


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki, nie kupuje.

Moze powinienem zalozyc nowy temat, ale poki co ponowie pytanie tu. Czy mozna tak poprostu przewiezc, lub przeslac sucha skale przez granice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ok, dzieki, nie kupuje.

Moze powinienem zalozyc nowy temat, ale poki co ponowie pytanie tu. Czy mozna tak poprostu przewiezc, lub przeslac sucha skale przez granice?

Nie. Nie mozna.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tuf wapienny lub inaczej trawertyn lub martwica wapienna jest skałą osadową pochodzenia słodkowodnego (lądowego)- cechą charakterystyczną trawertynów jest budowa smużysta lub inaczej laminarna. Skała zamieszczona powyżej jest skała wapienna (osadową) pochodzenia morskiego (otwory i pory w skale są rzeczą wtórną- tworzą je organizmy żyjące na niej). Zbudowana jest z wapienia (kalcyt i aragonit) pochodzącego z osadzania drobin i okruchów skalnych (niszczenie raf koralowych) oraz mułu wapiennego. Generalnie ta skała nie nadaje się do zbiornika morskiego ponieważ nie posiada takiej ilości porów (drobnych otworów skalnych) jak skała wapienna pochodząca ze szkieletu rafy. Skała rafowa, którą mamy wszyscy w akwarium morskim zbudowana jest ze szkieletów martwych korali lub ze szkieletów, które zostały nadbudowane nowymi szkieletami korali. Skała rafowa posiada znacznie większą porowatość i może gościć w sobie całe hordy organizmów.

PS: z zawodu jestem geologiem (wrazie pytań piszcie na pw)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do sprawy podszedl bardziej liberalnie. Skoro przy dzisiejszych metodach filtracji metoda berlinska odchodzi w zapomnienie i powstaje coraz wiecej zbiornikow z minimalna iloscia skaly ktorej glownym zadaniem jest bycie konstrukcja pod korale to porowatosc skaly moze miec drugorzedne znaczenie.

Swego czasu na zeovit.com byl zbiornik postawiony na sztucznej skale. Byl to typowy aquascaping z minimalistyczna iloscia "kamienia" ktorego zadaniem bylo tylko utrzymanie korali.

Dlatego mysle ze przy dobrym odpieniaczu i dopasowanej metodzie probiotycznej jakosc skaly traci na znaczeniu. Piec lat temu nie do pomyslenia bylo odpalanie zbiornikow na suchej skale, a dzisiaj staje sie to norma. Natomiast caly czas niezmiernie wazne jest to aby skala byla pozbawiona roznego rodzaju syfu, ktory moze ootem trafic donwody


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.