Skocz do zawartości
Kaktus

Ślimaki osiadłe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czym mogę zwalczyć plagę ślimaków osiadłych?

Mam ich pełno wiją pajęczyny które drażnią korale. Te najbardziej aktywne pozaklejałem klejem do korali (otwory) i jest troszkę więcej spokoju ale i tak została cała chmara ich.

Jest może jakaś ryba co gustuje w nich?

Kiedyś ktoś pisał, że Kostera Rogata zjada je ale może jeszcze coś innego lubi te ślimaki?

P.S.

Przepraszam za czcionkę ale nie mogę jej zmienić coś się skiełbasiło.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał kolejnego tematu - ten jest najświeższy, więc dopiszę się tu...

Czym się pozbyć tych ślimaków? Wolałbym nie zaklejać klejem do korali, bo po1 nie mam takiego, a po2 nie do każdego ślimaka dojdę ręką.

Próbowałem wstrzykiwać im gorące ro, ale nic to nie dało. Może coś innego można im strzykawką zapodać? A może można je czymś zakleić co można by aplikować strzykawką?

Tu Andrniew pisze:

Mozesz je zatykac rozgrzanym kalwasserem , skuteczny sposób.

Mógłby mi ktoś to łopatologicznie wytłumaczyć?

A tu z kolei Pio7:

u mnie zasmakowały w nich krewetki czyszczące smile.gif

Mam rozważać zakup takiej krewetki? Czy ona mi przypadkiem nie zasmakuje w rurówkach (tych dużych)?

Wszelkie rybki raczej odpadają ze względu na rozmiar akwarium.

Paniki na razie nie ma, ale chciałbym się dowiedzieć jak mam się ich pozbywać, najlepiej za pomocą strzykawki :)

Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam.

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkwasser - inaczej to woda wapienna. Używa się jej do podnoszenia zawartości Ca w wodzie.

Krewetki czyszczące to jeśli dobrze rozumiem, takie które potrafią oczyszczać ryby z pasożytów?

Np Lysmata Amboineisis lub L.Debelius ?

Jeśli tak to rurówki są bezpieczne.

Pozdrawiam


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem, bo ja tylko cytowałem :)

Ale wydaje mi się, że to chodzi o L. amboinensis. Dzięki za info o rurówkach przy tej krewetce - przyda mi się ta wiedza :)

Co do wody wapiennej, to jak nią "zatykać" tego ślimaka? Może chodzi o to, żeby wstrzyknąć.? Ale jak gorące ro nie zadziałało, to to zadziała? A może ja to jakoś źle wstrzykuję...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś ktoś kiedyś pisał, że "krówka" zjada ślimaki. Ale nigdzie nie idzie jej dostać. Innym problemem jest to iż ona nie nadaje się do silnej cyrkulacji po prostu nie daje rady pływa :) Sam walczę już z tym problemem od roku i na razie przegrywam. Te co daję rady to kleję ostatnio też pomogło kilka uśmierciłem środkiem na dzikie róże ale jeszcze stanowczo nie mogę pochwalić się opanowaną sytuacją :(

post-8643-0-89554500-1388763520_thumb.jpg


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie ryby odpadają.

Kaktus, a z tą krewetką czyszczącą próbowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ich kilka ale nigdy ich nie kupowałem ze względu na ślimaki bo one po prostu ich nie jedzą, nie mają ich w jadłospisie :)


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może Pio7 miał na myśli jakieś inne krewetki...

No nic... Może ktoś coś wymyśli. Nie wierzę, że tylko my mamy z nimi problem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Igor-wstaw zdjęcie tych ślimaków..

Przecież zakładałeś dopiero akwarium..

Mam nadzieję,że nie masz z nimi problemu już na starcie:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam słyszałem o dwóch akwariach na forum co przez ślimaki osiadłe restartowali system i stawiali od nowa na ceramice.

Zaraz dorzucę fotki jak znajdę kabel do aparatu :)


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sam słyszałem o dwóch akwariach na forum co przez ślimaki osiadłe restartowali system i stawiali od nowa na ceramice.

Wierzę bo to świństwo ale mam nadzieję że Igor na początku swojej przygody nie ma akurat z nimi problemów..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u mnie tak to wygląda.

14def954ed636d1am.jpg

ab95d810cd6b959am.jpg

72909ae676ec8d3bm.jpg

i problem może dotyczyć nowo założonych akwa jak i nie. Ja kupiłem skałę z likwidowanego baniaka i w sumie akwa już nie działało więc poważyłem skałę i przywiozłem do domu. W tedy nie znane mi było pojęcie "ślimak osiadły". Kiedyś miałem akwa 3lata i nie widziałem ani jednego gada więc jadąc po skałę nie szukałem ślimaków bo przecież nawet nie wiedziałem o ich istnieniu.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kaktus - nigdy nie widziałem wiecej niż u Ciebie.

Rozmawialiśmy już o tym, dodatkowo masz tak zlepioną skałe (co nalezy dodać) że odpada łupanie ślimaków poza szkiełkiem.

Może dorwać szczypce z nierdzewki do cięcia twardzieli i ciąć je przy podstawie.

Na koniec jakiś dwuskładnikowy klej powciskać i cześć.

Pozdro


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łamałem już przy podstawie tam gdzie dostałem i widziałem ale one się cofają do skały są strasznie szybkie jak ten z bajki "TURBO" :) Po złamaniu badyla nie zakleisz skały bo trudno znaleść tą dziurę jego. Jedno jest pewne jak będę stawiał większy baniak to tylko na martwej skale, i to na dodatek uśmierconej prze zemnie. Jak będzie lato to miesiąc w pełnym słońcu poza wodą albo za oknem na mrozie jak będzie zima.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie szukamy rozwiązania - bedzie kop żeby szybciej ruszyć z większym akwa :D

Na innych forach troche poczytałem, opisują jakieś przypadki z wargaczami - niestety nie potwierdzone.

Inni sugerują żeby ograniczyć karmienie, żeby je głodem.

Natomiast ten już przesadził :

"...well i got rid of mine when my tank crashed lol..."

Pozdrawiam


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Igor-wstaw zdjęcie tych ślimaków..

Przecież zakładałeś dopiero akwarium..

Mam nadzieję,że nie masz z nimi problemu już na starcie:(

Ale mnie teraz nastraszyłaś :( No niestety to one.

Nie mam ich tak dużo jak Kaktus, ale jednak...

8byz.jpg

3atd.jpg

qt9w.jpg

ebi0.jpg

hrf1.jpg

Najbardziej cierpią na tym towarzystwie te zoa:

5juo.jpg

żeby nie było... te same zoa, ale z dala od ślimaków brzydaków:

qph9.jpg

Przepraszam za kolory zdjęć - nie umiem jeszcze ustawić balansu przy całym świetle.

Tak mnie nastraszyliście z tymi ślimakami, że jutro się za nie zabiorę i chociaż te co dam radę wyjąć to wytnę...

PS. Kaktus, a jak wystartujesz na martwej to chyba potem też istnieje ryzyko, że przyniesiesz je np. na szczepce...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walcz bo one bardzo szybko się rozmnażają i zaraz będzie ich dużo więcej. Co do przyniesienia do akwa ślimaka z szczepką to fakt. Ale ja kupuję bardzo małe szczepeczki, bo koral ma sie oswajać z parametrami i rosnąć a nie cierpieć bo mu się nagle parametry zmieniły. Wszystkie korale mam z szczepek 1cm około a na tak malutkiej szczepce to łatwo zobaczyć takiego ślimaka. Nawet jak coś przytargasz bo nie mówię że się nie da to lepiej walczyć od jednego ślimaczka niż na starcie mieć już około 100 :)

No to nie szukamy rozwiązania - bedzie kop żeby szybciej ruszyć z większym akwa :D

Na innych forach troche poczytałem, opisują jakieś przypadki z wargaczami - niestety nie potwierdzone.

Inni sugerują żeby ograniczyć karmienie, żeby je głodem.

Natomiast ten już przesadził :

"...well i got rid of mine when my tank crashed lol..."

Pozdrawiam

Kop jak kop ale ja akwa mam w planach zmieniać pod koniec tego roku lub w połowie przyszłego więc troszkę czasu zostało :)

Ja też gdzieś wyczytałem, że mandaryny zjadają im te pajęczyny i one wtedy głodują. Czy to prawa nie mam pojęcia.

Edytowane przez Kaktus (wyświetl historię edycji)

5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki seticaudata od nanokaczora wyzrą ci je do czysta.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Kalkwasser - inaczej to woda wapienna. Używa się jej do podnoszenia zawartości Ca w wodzie.

Krewetki czyszczące to jeśli dobrze rozumiem, takie które potrafią oczyszczać ryby z pasożytów?

Np Lysmata Amboineisis lub L.Debelius ?

Jeśli tak to rurówki są bezpieczne.

Pozdrawiam

Czyszczące czyli wszystkie Lysmata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pio7, to mnie pocieszyłeś, bo mam 3 takie krewetki od Nanokaczora :)

Wyżarły już (bardzo szybko!) aiptazje, to może się teraz za ślimaki brzydaki zabiorą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie teraz nastraszyłaś :( No niestety to one.

Nie mam ich tak dużo jak Kaktus, ale jednak...

8byz.jpg

3atd.jpg

qt9w.jpg

ebi0.jpg

hrf1.jpg

Najbardziej cierpią na tym towarzystwie te zoa:

5juo.jpg

żeby nie było... te same zoa, ale z dala od ślimaków brzydaków:

qph9.jpg

Przepraszam za kolory zdjęć - nie umiem jeszcze ustawić balansu przy całym świetle.

Tak mnie nastraszyliście z tymi ślimakami, że jutro się za nie zabiorę i chociaż te co dam radę wyjąć to wytnę...

PS. Kaktus, a jak wystartujesz na martwej to chyba potem też istnieje ryzyko, że przyniesiesz je np. na szczepce...?

A co to jest na 3cim zdjęciu po lewej stronie bo też mam taki krzaczek polipków i nie mogę dojść co to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są chyba takie małe rurówki w takich twardych rurkach. Oczywiście mogę się mylić, ale ślimaki to to nie są, koralowce raczej też nie.

Chyba niegroźne i w razie czego łatwo usunąć. U mnie wygląda na to że te które są blisko favii są puste... Widocznie je poparzyła czy coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś potwierdzić, że krewetka l. seticaudata żywi się ślimakami osiadłymi?

Też czekam na potwierdzenie tej wiadomości. Więc jak jest? Wie ktoś coś na ten temat?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.