Skocz do zawartości
Tom_Killer

Pseudanthias squamipinnis - Red Sea - Strong Colour! - IKRA

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz kolejny wytarły mi się w głównym zbiorniku. Czytałem różne posty ale były w nich bzdury o tarle zatem założyłem nowy wątek. Samica się nigdzie nie chowa, nie pilnują ikry - to mity. Ma już chyba po raz 4 tarło. Mam samca wybarwionego, jednego nie wybarwionego i dwie samice. Tarło zazwyczaj odbywa się wieczorem przy oświetleniu niebieskim na 5% ( w godzinach około 23). Samiec pierw delikatnie uderza samice jedną i drugą. Następnie ustawia się do niej równolegle i tworzą razem literkę C wyciskając ikrę i tworzy się taka chmura. Samiec wyciera obie samice. A teraz najgorsze - zjadają swoją ikrę bardzo szybko. Niestety jest to gównu mój zbiornik i inne ryby mają ucztę. W moim zbiorniku dzieje się to raz na dwa tygodnie. Teraz będę myślał jak odłowić ikrę. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie to zapraszam do dyskusji. Niestety odłowienie ryb z baniaka graniczy z cudem. Jeżeli ktoś rozmnożył ze słodkowodnych danio malabarskie - to tarło tych ryb wygląda dokładnie tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra widziałem fotkę, ale co dalej odchowałeś coś ? Wyławiałeś ikre ? Przeniosłeś samca i samice do osobnego zbiornika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Odchowanie narybku tego gatunku w warunkach "domowych" nikomu się jeszcze nie udało a przynajmniej nie ma na ten temat informacji w bazie danych MBI. Więc jeżeli ktoś chce zacząć "zabawę" związaną z rozmnażaniem ryb to raczej nie powinien zaczynać od tego gatunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad - dzięki za chęci w pomocy, ale zawsze ktoś musi być pierwszy :) Cena ryby w handlu świadczy moim zdaniem że jest rozmnażana w niewoli i to z powodzeniem. Mam koncept nawet jak to zrobić. Jak się uda to będzie tu napisane. Kiedyś tak samo powiedziano mi przy hodowli paletek, papug dużych - dziś wspominam to z uśmiechem na twarzy :) Niemniej jednak fakt jest taki że ikra jest bardzo drobna zatem bez glonów w zbiorniku tarlaków na bank nie ma szans.

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia, ja nie próbowałem nawet ikry wyławiać - brak czasu i chęci, ale samo ich tarło mnie cieszyło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raffy14 - mam już przygotowany zbiornik 10L z brzęczkiem żeby dobrze napowietrzać, będę odławiał, pewnie na raty bo przy pierwszej próbie ściągnięcia ikry tarlaki się na kilka godzin spłoszą ale zawalczę - bo lubię wyzwania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ryby nie są rozmnażane w niewoli - nie wiem skąd wyciągnąłeś takie wnioski.

Nie wiem o jakich glonach mówisz, ale w pierwszym stadium rozwoju ryb będzie potrzebny raczej zooplankton a nie fitoplankton.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Konrad - dzięki za chęci w pomocy, ale zawsze ktoś musi być pierwszy :) Cena ryby w handlu świadczy moim zdaniem że jest rozmnażana w niewoli i to z powodzeniem. Mam koncept nawet jak to zrobić. Jak się uda to będzie tu napisane. Kiedyś tak samo powiedziano mi przy hodowli paletek, papug dużych - dziś wspominam to z uśmiechem na twarzy :) Niemniej jednak fakt jest taki że ikra jest bardzo drobna zatem bez glonów w zbiorniku tarlaków na bank nie ma szans.

Jeżeli chcesz coś wyhodować to zacznij od czegoś prostego a nie od czegoś co nikomu się nie udało... Jeśli na temat rozmnażania tych ryb nie ma na forum MBI to znaczy że jest to trudna w hodowli ryba. Tam piszą ludzie którzy rozmnożyli takie "hardcory" jak np krewetki Lysmata amboinensis i jeśli oni piszą że się nie udało to jest to bardzo trudne do zrobienia... Jeśli chodzi o hodowlę paletek to w zasadzie nie ma w tym nic trudnego - poziom "gupik plus". Jeśli chodzi o Amazonię to dużo trudniej jest z hodowlą neonów [choć to się udaje na dużą skalę] lub niektórych gatunków pielęgniczek.

Zwierzęta morskie z hodowli często są droższe od tych z odłowu [cena zwierząt morskich silnie zależy od położenia geograficznego] co wynika z kosztów hodowli, trudności odłowu, kosztów transportu, śmiertelności i prawa. Znacznie taniej jest złapać zwierzęta w oceanie. Zresztą za ceną idzie przeżywalność czyli inaczej mówiąc jakość. Zwierzęta z hodowli są przyzwyczajone do warunków panujących w akwarium.

W 10 litrach z pewnością ci się nie uda.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale co masz za problem z tym, ze skoro ma ikre to chce sprobowac? moze bedzie przypadkiem pierwszym, ktoremu sie to uda. ja tam trzymam kciuki.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konradek - na razie trudno mi znależć osoby i opisy które próbowały - a dla mnie to nie znaczy że to jest nie możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad a co Ty się tak zapierasz że się nie uda? Gdyby wszyscy mieli takie podejście pewnie dalej żyli byśmy w jaskiniach ;-). Ja tam też trzymam mocno kciuki i oczekuje relacji z postępów ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Troszkę się znam na tym "temacie" . Sam zresztą rozmnożyłem zwierzęta o których piszą w książkach o akwarystyce morskiej że się nie da [oczywiście bez podania źródła informacji - więc są to bajeczki] . Ale nie piszą tak w publikacjach naukowych.

Źródło:

http://www.mbisite.o...ALPHA=P&page=20

O trudności świadczy brak sukcesu hodowli. Tym bardziej że prawie wszystkie zwierzęta w bazie danych na P [ w tym wiele których nigdy nie widziałem na żywo] udało się rozmnożyć a Pseudoanthiasów akurat nie. Warto tutaj wspomnieć o tym że osoby które mieszkają nad oceanem [mają dostęp do żywego planktonu morskiego] i pracują w firmach mających laboratoria badawcze specjalizujące się w rozmnażaniu zwierząt morskich mają troszeczkę większe możliwości niż jakakolwiek osoba w Polsce - nawet bardzo bogata...

Na koniec dodam, że nie twierdzę że się nie da.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz, ze jesli Ty tego nie wyczytales na swoim niby jedynym super forum to nie oznacza, ze jakiś staruszek w domowym zaciszu tego nie dokonał. Nie jestes alfa i omega w tym temacie. Nawet ja mając naprawdę wieloletnie doświadczenie w swoim zawodzie bym nie udawał takiego znawcy jak sam o sobie w pierwszym zdaniu napisałeś. Możesz stosować hiper super tajne swoje technologie i do niczego nie dojdziesz a kolega wsadzi ikre do sloika, nakarmi narybek ogorkami i odchowa piękne ryby. :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wątek śmiem twierdzić, że pewne osoby za wszelką cenę próbują zniechęcić Cię do podjęcia wyzwania - jaki w tym mają interes ???

Tom to jest dla Ciebie kolejny szczebelek w wielkiej drabinie zwanej akwarystyką morską - kto nie próbuje ten nie ma skukcesów. Trzymam kciuki.


300 litrów + 100 sump

ATI 6x54W DIMM

WP 40

WhiteSkim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nico - dzięki, jestem z typu - "GHOST KTÓREGO NIE IDZIE ZŁAMAĆ" :) zatem czekam i pilnuje jak się cosik zacznie to będę odławiał, a potem będę myślał co dalej i przynajmniej będę wiedział czy coś się wylęgło i potem zdechło czy się nic nie wylęgło - to już będzie cosik więcej. Bryza z Tobą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek ja trzymam kciuki za ciebie:-) Gdyby wszyscy mowili ze sie nie da, a nic nie robili w kierunku tego zeby sie dalo to pewno nikt z nas nie mial by solniczki:-) Takze jak tobie sie powiedzie to rezerwuj dla mnie pare sztuk:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O trudności świadczy brak sukcesu hodowli. Tym bardziej że prawie wszystkie zwierzęta w bazie danych na P [ w tym wiele których nigdy nie widziałem na żywo] udało się rozmnożyć a Pseudoanthiasów akurat nie. Warto tutaj wspomnieć o tym że osoby które mieszkają nad oceanem [mają dostęp do żywego planktonu morskiego] i pracują w firmach mających laboratoria badawcze specjalizujące się w rozmnażaniu zwierząt morskich mają troszeczkę większe możliwości niż jakakolwiek osoba w Polsce - nawet bardzo bogata...

Konrad a skąd wiesz że kolega nie ma laboratorium w piwnicy i wieczorami hobbystycznie np nie klonuje owiec? :nuke:

Jako bardziej doświadczony kolega (jak twierdzisz) powinieneś służyć dobrą radą a nie podcinać skrzydła. :on2long:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tom pamiętaj, że maluchy jako pierwsze meldują się w moim zbiorniku :)

P.S. Bryza jest i to cakiem całkiem, jeszcze tyko troszkę słońca by się przydało hehehe.


300 litrów + 100 sump

ATI 6x54W DIMM

WP 40

WhiteSkim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak nie lubię Konrada tak muszę przyznać, że jeśli już pisze na temat to zwykle ma rację. Tak jest też w tym przypadku, były próby odchowania P. squamipinnis w niewoli, z tego co mi wiadomo, żadna nie zakończyła się powodzeniem a larwy ginęły w ciągu niewielu godzin. Ale jeśli ktoś ma czas i ochotę to proszę bardzo, niech próbuje...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie :) AquaManiac - czytałeś gdzieś o ginących larwach ? Jak tak to podrzuć proszę jakieś info - to będzie bardziej pomocne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z autorem tego wątku: http://www.mfbc-uk.co.uk/forum/viewtopic.php?f=63&t=22

Ogólnie problem jest taki, że nie ma czym ich karmić...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu się z Tobą zgadzam w 100% bo widziałem jaka jest wielkość ikry, dlatego już na początku obstawiam glony - może się mylę ale czas pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Konrad a skąd wiesz że kolega nie ma laboratorium w piwnicy i wieczorami hobbystycznie np nie klonuje owiec? :nuke:

Jako bardziej doświadczony kolega (jak twierdzisz) powinieneś służyć dobrą radą a nie podcinać skrzydła. :on2long:

Napewno nie ma dostępu do tropikalnego oceanu i do laboratorium takiego jak ma np ora bo po pierwsze Toruń nie leży na równiku lub zwrotniku, a po drugie w piwnicy takie sprzęty się nie zmieszczą. Z drugiej strony jeśli ktoś pisze, że przygotował 10 litrowy zbiornik to znaczy że raczej nie ma przygotowanej instalacji do odchowywania delikatnych larw...

Przeglądając wątek śmiem twierdzić, że pewne osoby za wszelką cenę próbują zniechęcić Cię do podjęcia wyzwania - jaki w tym mają interes ???

Tom to jest dla Ciebie kolejny szczebelek w wielkiej drabinie zwanej akwarystyką morską - kto nie próbuje ten nie ma skukcesów. Trzymam kciuki.

Podaje bezinteresownie linka do bazy danych na której znajdziesz masę informacji o rozmnażaniu zwierząt morskich i jestem "w nagrodę" oskarżany o to, że zniechęcam innych po to by kręcić jakieś nie znane nikomu, lewe interesy... Tylko powiedzcie mi co mogę zyskać na tym że podaję komuś linka do bazy danych na temat rozmnażania zwierząt morskich?

Ja cię nie zniechęcam tylko piszę o tym jak wygląda rzeczywistość. To nie moja wina że rzeczywistość nie jest taka jak w różowym świecie "hello kitty". Jeśli chcesz się zajmować rozmnażaniem to nie trać czasu tylko zajmij się rozmnażaniem setek innych gatunków zwierząt morskich, które da się rozmnożyć w warunkach akwariowych.

Pokaż co potrafisz.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.