Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

WItam,

chciałbym się przywitać i oczywiście zadać pytanie :) jestem tzw świeżakiem, czyli sami wiecie. Narazie mam spore chęci choć trochę mało wiedzy, mam nadzieje że jakoś mi się uda. Nie zależy mi na czasie, natomiast chciałbym możliwie najmniej błędów popełnić.

Mam już węgiel ;-)

Myślałem o akwarium około 100L, które moge postawić albo w rogu salonu, albo i tu własnie pytanie w miejscu gdzie w dalekiej przyszłośći ma być kominek. Mam tam doprowadzoną wode, odpływ wody, wentylację( nawiew z dołu tak jak do kominka) no i oczywiśćie komin ale to sie chyba nie przyda. Natomiast zastanawia mnie to czy w jakiś sposob te rzeczy mogą być wykorzystane do prowadzenia akwa, tzn czy można sobie jakoś ułatwić tym życie czy wręcz do niczego się to nie przyda?

Kolejna będzie szafka ale to zależy gdzie będzie stał zbiornik więc poczekam z pytaniami.

Wieczorem podeśle zdjęcie tego miejsca, może tak będzie łatwiej Wam coś mi doradzić.

Z góry dziękuje za odpowiedzi i oczywiśćie ich mocno oczekuje.

Pozdrawiam

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś na pewno mógłbyś wykorzystać doprowadzenie wody i odpływ.

Polecam lekturę działu dla początkujących wiele rozwiązań jest szczegółowo opisane.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wybudowac kominek i w nim akwa wbudowane jak w ścianę

no i to fajny pomysł, bardzo mi się spodobał, obmyśle to na spokojnie i chyba tak zrobie, tzn narazie akwarium z przyszłą zabudową, troche tu mało miejsca na obie rzeczy, ale przy odrobinie kompromisu powinno się udać.

Narazie poczytam o meblach - szafkach i wkrótce zaczne pytać :) tyczasem znalazłem - zdaje się że znalazłem - po latach na tym forum kolege właściwie z dzieciństwa i jego zbombarduje moją nie wiedzą :)

wkrótce projekt szafki i poproszę Was o opinie,

dzięki i pozdrawiam.

po szybkim przemierzeniu ściany chyba jednak się nie zmieści, zostaje najpierw akwa a potem niech żona walczy o kominek...

Edytowane przez krzychu_grudziądz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zacząłem czytać -"WItam,

chciałbym się przywitać i oczywiście zadać pytanie :) jestem tzw świeżakiem, czyli sami wiecie. Narazie mam spore chęci choć trochę mało wiedzy, mam nadzieje że jakoś mi się uda. Nie zależy mi na czasie, natomiast chciałbym możliwie najmniej błędów popełnić.

Mam już węgiel ;-) " myślałem że będziesz pytał jak "podejść" jakąś płeć piękną ! a ty o akwarium ! no ale do rzeczy , z udzielaniem rad to różnie bywa bo każdy ma inne pomysły i wizje np. masz tam wode i kanalizacje jedni powiedzą -świetnie ! a inni ? po co woda ?kanalizacja ?po czorta ? moim zdaniem wszystko zależy od Ciebie i twojej wizji i typu akwarium. Na początek czytaj fora i... przeglądaj fotki np. na google z akwariami i systemami, to dużo daje do myślenia.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i tak też robie, od kilku tygodni :) zastanawiałem się czy to sie przyda, a jak sie przyda to git.

Edytowane przez krzychu_grudziądz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,

po wizycie u kolegi Simiona, zmieniłem troche punkt widzenia i teraz chciałbym więcej wody. i teraz mam pytanie czy są zalecenia odnośnie wysokości i szerokości akwarium, chciałbym żeby miało ono około 100 do 120 cm długości a dalej 50x50 - wys x szer.

No i kolejne pytanie gdzie ewentulalnie polecalibyście zamówić akwarium, wysyłałem już zapytania do skorpiona i plantici, ale posty na forum o tym są sprzed 4 lat czasami więc moze troszkę się pozmieniało.

pozdrawiam

Edytowane przez krzychu_grudziądz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im wyżej tym grubsza szyba, poszukaj sobie kalkulatorów grubości szkła akwarium - niestety cena znacząco rośnie wraz z grubością szkła. Ja mam wysokie na 60 i dla bezpieczeństwa mam 10mm. U Ciebie wg mnie 8mm to również minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło wstępnie zamówione waham się tylko nad długością 100 czy 120, rozmawiałem z TOMASZEM odnośnie lampy LED i ekonomiczniej było by 100cm natomiast mi pasowało by 120 - czy Waszym zdaniem jest się o co bić ?tzn czy te 20cm przyda się z czasem?

i jeszcze jedno pytanie , czy ustawienie akwarium pod schodami to nie ryzyko (dla schodów). Schody wykonane są z metalu i drewna zastanawiam się czy wilgoć nie spowoduje ich uszkodzenia. No i dodatkowo problem z kurzem i paproszkami które ze schodów mogą spaść do akwarium - czy pokrywa załatwiła by sprawe i jak masie pokrywa do oświetlenia LED

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :D

Jeśli chodzi o te 20 cm to jestem pewna, że każdy morszczak obecny na tym forum powie ci to samo. Z czasem każde szkło okaże się za małe :wallbash:

W większym zbiorniku łatwiej jest utrzymać prawidłowe parametry.

Tak więc moim skromnym zdaniem jeśli masz możliwość to w tym wypadku więcej znaczy lepiej :yes

pozdrawiam


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi paproszkami z butów na schodach to może być niezły pasztet. Mieszkańcy morskiego akwarium to raczej delikatne stworzenia i jak coś z buta zacznie tam wpadać, a im to nie przypasuje to możesz mieć duży problem ze stabilnością. Może poszukaj jednak innego miejsca w domu.

Jeśli schody są wykonane z metalu to prędzej czy później coś tam zacznie rdzewieć i wpadać do baniaka. Ja jak zobaczyłem zawiasy w swojej szafce po roku, to zbaraniałem jak się rdza do chromu dobrała.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosyc rozsadny wydaje sie wymiar 120x60x55h lub 120x70x50. Slona woda bardzo skraca perspektywe i po ustawieniu skaly, akwaria wydaja sie waskie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosyc rozsadny wydaje sie wymiar 120x60x55h lub 120x70x50. Slona woda bardzo skraca perspektywe i po ustawieniu skaly, akwaria wydaja sie waskie.

a w takim razie gdybym zdecydował się na wymiar 100długości rozumiem ze też obowiązuje ta sama zasada i też powinienem je poszerzyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjelismy tu, ze podajemy w kolejnosci szerokosc (dlugosc), glebokosc i wysokosc akwarium (zeby nie bylo pomylek)

Metrowe akwarium tez bedzie ladniejsze z glebokoscia 60 cm niz 50. Im glebsze tym fajniej mozna ustawic skale. :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjelismy tu, ze podajemy w kolejnosci szerokosc (dlugosc), glebokosc i wysokosc akwarium (zeby nie bylo pomylek)

Metrowe akwarium tez bedzie ladniejsze z glebokoscia 60 cm niz 50. Im glebsze tym fajniej mozna ustawic skale. :thumbup:

głębokość i wysokość :) troche się pogubiłem, ale pewnie chodzi o długość x szerokość x wysokość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja zamówiłem swoje akwarium w Plantici. Samo wykonanie akwarium ok, jednakże kontakt z firmą tragiczny. Wyceny nowego akwarium (po licznych telefonach i mailach) do dnia dzisiejszego się nie doczekałem.

Ja polecam Przemka i eRybke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

głębokość im większa tym lepsza przy 120cm szerokosci okolo 70-80 bym polecal wysokosc okolo 60 cm. jak masz oczywiscie mozliwosc takiego zrobienia. Wychodzi akwa okolo 500l co jeszcze nie jest ogromnym kosztem podczas zakladania, przy akwa okolo 180 i szerokosci juz 80 i tej samej wysokosci koszty ci juz wzrosna dosyc mocno zalozenia. jak masz wode i kanalizacje to ci duzo to pomoze (sam tak mam), niemniej jednak jak jest pod spodem piwnica to caly sump i osprzet bym w niej robil a do akwa doprowadzil jedynie rurki bo pod akwarium predzej czy pozniej bedzie ci brakowalo miejsca a i komfort jest wiekszy pompa moze byc glosniejsza i odpieniacz.

Jedna rada nie spiesz sie z niczym zakladaj akwarium rok czy dwa, na poczatku okresl jakies sobie zalozenia i pozniej je realizuj to zmniejszy ci wydatki i nerwy. Na niektorych rzeczach mozna zaoszczedzic ale w 80% niestety nie idz na latwizne bo bedziesz zmienial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja zamówiłem swoje akwarium w Plantici. Samo wykonanie akwarium ok, jednakże kontakt z firmą tragiczny. Wyceny nowego akwarium (po licznych telefonach i mailach) do dnia dzisiejszego się nie doczekałem.

Ja polecam Przemka i eRybke.

mam takie samo doświadczenie z planticą wiec zostaje mi skorpion oni chcą za 120x50x50 z 2 szyb opti i kominem nie całe 700zł, nie mam z czym porównać bo plantica zlewa moje maile

końcowy wymiar cały czas obmyślam albo 120x60x50 albo 100x60x50 - ten wymiar byłby tańszy do oświetlenia ledami to już wiem, a szersze nie wlezie

trochę boję się parowania wody, chociaż mam niby dobrą went, to sam salon nie jest za duży więc muszę dobrze przemyśleć wielkość akwa. niestety nie mogę go postawić tam gdzie mam dopływ wody gdyż takie duże tam nie wejdzie, więc po ugodzie z żoną może stać w rogu pokoju, co ostatecznie nie jest takim złym pomysłem (obok będzie obrotowy fotel co ułatwi obserwacje :) )

na początku października zamówię akwa więc jedna rzecz pewna już będzie, dalej zrobię stelaż i szafkę i zacznie się znowu seria wątpliwości :)

dzięki za zainteresowanie

pozdrawiam Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

akwarium już u mnie, zamówione u LLS. Teraz czekam na chłopa od mebli żeby obudować stelaż. Dodam fotki jak będzie stało no i zacznę coś grzebać :)

pozdrawiam,

Edytowane przez krzychu_grudziądz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaki w końcu wymiar wybrałeś? Już po ptokach, ale warto było brać 120 szerokie i mieć co najwyżej mniej oświetlone boki.

Co do parowania to pisałeś, że blisko masz komin. Ja bym wykorzystał jeden kanał do wymuszonej wentylatorem wentylacji. Mógłbyś kupić wentylator z możliwością załączania ustawionym progiem wilgotności i przy przekroczeniu załóżmy 70% włączałby się i przyspieszał wymianę powietrza w pomieszczeniu.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaki w końcu wymiar wybrałeś? Już po ptokach, ale warto było brać 120 szerokie i mieć co najwyżej mniej oświetlone boki.

Co do parowania to pisałeś, że blisko masz komin. Ja bym wykorzystał jeden kanał do wymuszonej wentylatorem wentylacji. Mógłbyś kupić wentylator z możliwością załączania ustawionym progiem wilgotności i przy przekroczeniu załóżmy 70% włączałby się i przyspieszał wymianę powietrza w pomieszczeniu.

100x60x50 ale i tak wydaje mi się za duże :)

co do wentylacji to po przeniesieniu akwarium w ostateczne miejsce :) heh straciłem możliwość wentylowania kominem, tam gdzie mam komin mógłbym postawić co najwyżej złotą rybke :)

Edytowane przez krzychu_grudziądz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.