Skocz do zawartości
Tomi85

Kostka 44l PMMA by Tomi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od dawna marzy mi się akwarium morskie. Kiedyś kupiłem zbiorniczek 112l wraz z osprzętem jednak ze względu na brak finansów nigdy nie wystartowało. Bynajmniej nie jako morskie. Dziś jest jako baniaczek słodkowodny w który wsadziłem wiele pracy i czasu. Jednak marzenia pozostały. Ze względu na to że nie chce likwidować tego zbiornika postanowiłem założyć nowy.

Ponieważ mam wiedzę możliwości oraz dostęp akwarium zrobiłem sam z pleksi o grubości 8mm

Jego wymiary wewnętrzne to 34x33x40w co daje około 44l. Front jest gięty i przyklejony do podstawy oraz pleców. W środku znajduje się panel o wymiarach podstawy 33x8cm z trzema komorami. Znajdą się tam grzałka odpieniacz oraz pompa obiegowa.

Obecnie jestem na etapie kompletowania osprzętu. Ponieważ w domu znalazło się kilka metrów pasków ledowych planuję wykorzystać je na budowę oświetlania. Powinno wyjść około 30W. Wiem jednak że nie są one zbyt wytrzymałe na warunki solanki więc docelowo zostaną zastąpione diodami crre. Odpieniacz mam na kostkę lipową a jako cyrkulacja posłuży Hydor Koralia Nano 900. Całość ma przykryć pokrywa z dibondu z wentylacją i chłodzeniem.

Planuję wystartować z 4kg żywej skały i wodą z podmiany.

Mile widziane uwagi krytyka oraz dobre rady

9b6754627c0f2e61m.jpge28571e76834426fm.jpg1e8913e14eb547f5m.jpg

Pozdrawiam Tomek


8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy przelewie wody z akwarium do panelu zrób grzebień żeby zwierzęta z akwarium nie powędrowały do panela. A ogólnie bardzo ładnie ci wyszło akwarium. Co do oświetlenia led o zabezpiecz paki szybą z pleksi to dłużej będą działać.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekcik fajny, ale myslę że długo się nim nie nacieszysz ze wzgledu na łatwość zarysowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że kolega odważny jest :)

z ciekawości zapytam - czym będziesz czyścił?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny i estetyczny projekcik :)

Co planujesz w środku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zalejesz to daj znać bo u mnie capnella czeka na nowy dom :). Coś innego też by się znalazło.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia 900 wystarczy, a jaka obiegowa ? Proponowałbym może NJ 1200.

Od razu docelowo dałbym Cree, te paski ledowe to o kant d*py potłuc. Mogą tylko inwazje glonów przytrzymywać podczas dojrzewania.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zbiorniczek już zalany

Solanka ze szczepkarium ze sklepu. Zasolenie 1020 i tu moje pytanie czy nie powinienem go troszkę podnieść?

Czekam też na skałę, żywy piasek i pompe obiegową.

Mam nadzieję że do poniedziałku wszystko wyląduje w wodzie :)

Koralia 900 wystarczy, a jaka obiegowa ? Proponowałbym może NJ 1200.

Od razu docelowo dałbym Cree, te paski ledowe to o kant d*py potłuc. Mogą tylko inwazje glonów przytrzymywać podczas dojrzewania.

Hydro pico 1000

Bardzo fajny i estetyczny projekcik :)

Co planujesz w środku?

Korale to na pewno miękkie, ekipa czyszcząca i pewnie dwa błazenki. Ale spokojnie jeszcze troszkę czasu zanim zawita pierwsze życie więc mam chwilę na zastanowienie.


8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest akwarium dla błazenków,sa inne mniejsze rybki które będą nadawać się do tego baniaczka.

Np:małe babki-

http://pl.reeflex.net/kategorie/13.html


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak to jest? Jeni pisza że minimum 100l a inni trzymają w 30l :question:


8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ,że ktoś trzyma w 30l nie oznacza ,ze dobrze robi - tez uważam że błazenki to min 100l , sam mam niestety 2 błazenki w 224l i tylko błazenki :)


Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 4

Witam

Akwarium już stoi :animier:

A wygląda tak:

4 kg żywej skały

4.5 kg żywego piasku

ywa8.jpg

Mam też już jednego mieszkańca a mianowicie malutki ślimak który przyjechał ze skałą.

Ponieważ mój odpieniacz nie mieścił się w panel a raczej jego kubek stworzyłem nowy ;) Teraz mam możliwość regulacji zanurzenia.

v650.jpg

0uv6.th.jpgexg8.th.jpg73ca.th.jpg

A pieni tak

rc6i.jpg

7612.th.jpg1vze.th.jpg

Obecnie odpieniacz wywala troszkę piany i centymetr zielonkawej wody na 24h

Na początek świecę jakieś 4-5g dziennie i mam zamiar zwiększać aż do 8 po 1h tygodniowo.

Podoba mi się to że przy wyłączonym oświetleniu wieczorem gdy jest zapalona lampka na biurku akwarium jest krystalicznie przejrzyste. Wygląda tak jak by cała zawartość była zalana w tworzywie.

Niestety telefonem nie mogę uchwycić tego efektu.

Więc pozostaje mi teraz czekać i napawać się widokiem surowej skały B)


8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, że mniej wiecej równo wystartowaliśmy :) trzymam kciuki, fajna sprawa z tym pleksi. Są czyściki jbl floaty acryl ale pewnie wiesz ;)

Edytowane przez Krakus1 (wyświetl historię edycji)

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super fajnie ale niestety ten Twój odpieniacz nie pieni :( przynajmniej na zdjęciu tego nie widać :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widać ustawienia skały z boku, ale wygląda to tak jakbyś tylną płaską skałę postawił w pionie. Pamiętaj, że to nie skała ma wyglądać ładnie, a korale na niej, a przy takim pionowym ustawieniu ciężko będzie coś zamocować :)

Powodzenia :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super fajnie ale niestety ten Twój odpieniacz nie pieni :( przynajmniej na zdjęciu tego nie widać :(

Zdjęcie zrobione zaraz po włączeniu. Po kilku godzinach piana wyłazi już do kubka i tak się utrzymuje.


8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 6

Witam mała aktualizacja.

Do baniaczka wskoczyło jeszcze 1.2kg skałki od kolegi Rafała (Górek) oraz kilka grzybków. Wiem że za wcześnie ale jak dają to trzeba brać ;)

Zauważyłem też dwie malutkie rozgwiazdy które spacerują po skale.

Sorki za jakość zdjęć ale robione telefonem.

yfg2.jpg

qh88.jpg

x8kk.jpg

ydcn.jpg

u7wa.jpg


8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 34

Czas na aktualizację

Zbiorniczek ma się dobrze dojrzewanie chyba dobiega końca.

Po wysypie zielonych glonów które już ustąpiły pojawiły się okrzemki które również są w odwrocie.

Doszła mała skałka z xenią i krab pustelnik który pięknie czyści skałę.

Dziś podmieniłem 3 l wody

Całość wygląda tak

vwyt.jpg

na skale w niektórych miejscach pojawiają się oto takie coś

8r7x.jpg

Czy ktoś wie co to takiego?

Mam zamiar poczekać jeszcze z dwa tygodnie i powoli wprowadzać kolejne życie.

A w między czasie zrobić testy wody.


8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To coś to aiptasia

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To brązowe po prawej, to tez do usunięcia.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że u Ciebie to już etap zaawansowany w porównaniu do mojego baniaczka oczywiście ;)

Wcześniej padło pytanie odnośnie Twojej odwagi... czyszczenia tego akwarium. Plexiglas chyba jest bardzo podatne na zarysowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezly lasek aiptasi ;)

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow,gdyz po edycji wychodza krzaki)...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że u Ciebie to już etap zaawansowany w porównaniu do mojego baniaczka oczywiście ;)

Wcześniej padło pytanie odnośnie Twojej odwagi... czyszczenia tego akwarium. Plexiglas chyba jest bardzo podatne na zarysowania?

Nie wiem dlaczego wszyscy tak boją się pleksi ??

Na wszystko jest sposób :secret:

Z zewnątrz oczywiście trzeba uważać bo można porysować i nie stosujemy żadnych środków do czyszczenia szyb a tym bardziej z alkoholem. Sama woda i ręcznik papierowy. Raz na mokro raz na sucho :) oczywiście istnieją środki do czyszczenia zabrudzeń ale jeśli nie trzeba to po co wydawać kasę.

Jeśli już akwarium się porysuje zawsze jest je łatwiej wypolerować niż szkło.

A od środka wykonałem sobie czyścik z pleksi którego krawędź jest spolerowana no ostrze. Ponieważ to ten sam materiał pięknie zbiera wszystkie zanieczyszczenia a nie rysuje. A jeśli zostawia rysy to tak małe że ich nie widać bo gęstość wody jest dużo większa jak powietrza. Najlepszą metodą czyszczenia miękkich zanieczyszczeń jest sama dłoń.

Jeszcze jakieś pytania odnośnie tego materiału ?

Jarku będziem coś z tym działać ;)

Jarku jak na razie nie przeszkadza mi to i nie rozrasta się więc niech sobie będzie. Cyba że są jakieś inne powody by się tego pozbyć.

Edytowane przez Tomi85 (wyświetl historię edycji)

8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.