Skocz do zawartości
tist

Korale przeradzające się w plagę

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sporo pięknych korali, które przez pierwsze tygodnie w baniaku cieszą oko. Niestety zdarzają się takie które mogą stać się istną plagą jak np. xenia czy też grzybki.

Czy moglibyście napisać na jakie korale powinno się uważać oraz w jaki sposób można kontrolować ich przyrost jeśli już znalazły się w zbiorniku?

Edytowane przez tist (wyświetl historię edycji)

8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Clavularia, i to co wymieniłeś wcześniej, do tego zoa, parazoa itp. najlepiej trzymać na osobnych skałkach, na piasku odseparowane, żeby nie miały jak się przedostać na resztę skały.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam w planach clavularie, włazi nawet na szyby więc żeby się nie rozprzestrzeniła musiała by być umieszczona gdzieś na jakiejś wysepce. A co do grzybków to ta metoda u mnie nie działa. Były na skałce-wyspie, w tym momencie mam ich sporo w różnych miejscach znacznie oddalonych od skałki-wyspy. Część skały z grzybkami została usunięta ze zbiornika.


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Briareum hamrum, rok temu 5x5 cm, teraz 10x 15 cm, na skałce wielkości 10x10 cm na piasku, tworzy kolumny i wypustki, jak dotknie szyby to kaplica, ale pięknie faluje i kolor zielony jak trawa na polach golfowych...


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest clavularia miedzy sps i lps plagi nie ma jak juz nie moze rosnąć w boki to rośnie do gory hehe jak sps


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rhodactis!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montipory - wygrywaja z wiekszoscia SPSow w moim akwarium - wlaza bezwstydnie np na akropore i ja zarastaja. potrafia dokonac ataku z odleglosci - znaczy "przeskoczyc" na sasiednia galazke konkurencji. Sprobuje zrobic zdjecie bo to ciekawie wyglada :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze znanych mi są jeszcze Anthelia sp. (mylona często z xenią) i euphyllia divisa.


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie... montipory rosną jak szalone, po 1cm na dwa tygodnie... i bezwzględnie zarastają inne korale (mam wrażenie że niebawem zarosną xenie...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie seriatopora caliendrum rozrasta sie za szybko. Chetnie oddam komus calego krzaka wielkosci rozlozonej dloni, szkoda wyrzucic bo jest ladna franca.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koral miękki z rodziny Clavularia - małe niebieskie kwiatuszki - masakra. Separacja na oddzielnych skałach nie przynosi efektu., koral rozsiewa się jak xenia. Jedyny plus to to że w żaden sposób nie parzy innych korali w tym SPS, ale potrafi zarosnąć całą skałę w akwarium


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ktoś miał do czynienia z sympodium/Metalcyonium verseveldti? U mnie rośnie w miarę powoli ale nie wiem czy jest to koral zarastający inne a mam podejrzenia


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie seriatopora caliendrum rozrasta sie za szybko. Chetnie oddam komus calego krzaka wielkosci rozlozonej dloni, szkoda wyrzucic bo jest ladna franca.

Witam

No fakt krzaczek od Ciebie Podwoił swoją objętość w przeciągu dwóch miesięcy :thumbup: chiba faszerujesz jakimś cud zajzajerem bo u mnie po zadymie i prawie planowanym restarcie nic tego korala nie rusza i rośnie w najlepsze, a na razie nic oprócz balinga nie leje.

Pozdrawiam

Robert

Ps.

Zapraszam do nas dzisiaj powstał nowy baniaczek na wyspach, to chętnie kolega przyjmie,za jakiś czas, będzie okazja na małe :wine:

Mrówka z acrami też damy radę tylko dostawa do klienta przez obdarowującego, odbieram z lotniska i o nic się nie Martwisz aż do powrotu :animier::guitar::band::cheers:

Dodam jeszcze tego gagatka jaki ładny taki franca ekspansywny

post-10789-0-95592800-1377816432_thumb.jpg

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie nie ma co a chciało sie baniak jak kivi miec.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Clavularia, i to co wymieniłeś wcześniej, do tego zoa, parazoa itp. najlepiej trzymać na osobnych skałkach, na piasku odseparowane, żeby nie miały jak się przedostać na resztę skały.

Zoasy robią tak, że nawet jak są na odseparowanej skałce i nie maja już gdzie rosnąć, to odczepiaja co jakiś czas jeden polip, który unosi sie w toni i jak trafi na odpowiednie miejsce, to przyczepia się i dalej rośnie... :/

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież rafa koralowa tętni życiem, wszystko rośnie na potęgę i nie ma w tym umiaru. Przy sprzyjających warunkach chyba wszystko w solniczce powinno się rozrastać bez umiaru. Z tego co piszecie, to chyba większość popularniejszych korali zarasta baniaki. No ale tak ma być, bo to rafa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie brerium zarasta cały baniak ale patrzę na to z innej strony mnie się podoba fajnie faluje.

Rhodactis brązowy i fioletowy też ostro leci.

Musiałem oddzielić skałkę bo zanim zoa urosną to już braknie miejsca.

Dobrze że nie mam problemu z plagami :yes jak inni.

Dla mnie spsy to są plagi.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.