Skocz do zawartości
Mario94

Korona nad akwarium.Trzeba czy nie???

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem,że oświetlenie jest nad pokrywą ? Jak sobie radzicie z temperaturą wody jeśli jest oświetlenie w środku,chłodziarka ? Dodatkowo,jak Staszek wspomniał może być problem z Ph bo chyba z 80-90% wymiany gazowej jest przez lustro wody.

No ja bym był skłonny szybciej powiedzieć że 80-90% wymiany gazowej jest przez odpieniacz.Jak by się zliczyło powierzchnie tafli wody i bombelków do tego turbulentny i bardziej dynamiczny ruch wody w odpieniaczu to powierzchnia wypada słabo.

Odwrotnie jest z parowaniem w odpieniaczu stosunkowo małe objętości powietrza szybko wysycają się parą wodną i więcej nie odparuje, za to ilości powietrza nad taflą wody mieszane przez wiatraki są nieporównywalnie większe.

To taki OT

Ja korony nie posiadam tylko wzmocnienia na całej szerokości. Jak miałem tylko w środkowej części to zdażyło mi się że rybka wyskoczyła (pewnie zapędzona w narożnik) obecnie nie odnotowałem takich prób.

Poza tym niewiem jak zestresowane są Wasze ryby ale moje mimo totalnej ciemności (moim zdaniem oświetlenie nocne jest mocno nienaturalne) nawet jak laratką im w oczy świecę w środku nocy to nie panikują, tak samo nawet przy nagłum zapaleniu lampy. Szczerze mówiąc mają to w poważaniu.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek stres stresem ale też dużo zależy od gatunku - moje kochane wargacze to skoczki pierwsza klasa podczas gdy Armatus podczas czyszczenia szyb potrafi usiąść na czyściku i jeździć na nim w te i we wte ;]

Natomiast to co zauważyłeś warto odnotować - najczęściej ryby skaczą lecąc wzdłuż szyby i wzmocnienia na wszystkich ściankach akwa działają dość skutecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój odpieniacz ciągnie powietrze z za okna rurą fi 26mm,ale widzę różnicę rano w Ph jak jest okno otwarte i jak zamknięte i dlatego stwierdziłem,że przez taflę wody jest spora wymiana gazowa.

Kiedyś już o tym pisaliśmy,ale pokrywa w morskim nie jest polecana.Jak wspomniałem wcześniej,jeśli bym przykrył akwarium to wieczorem miałbym wodę o temperaturze 50 stopni a korale na tamtym świecie.Jeśli ktoś robi pokrywę z powodu parowania to na jedno wyjdzie bo wentylacja i tak wyciągnie tą wilgoć z pod pokrywy bo chyba bez wentylatora by się nie obeszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu.

Na aukcjach można dostać taką skorupę. Cała wykonana jest z aluminium, prawie na środku jest profil aluminiowy dość szeroki, wyfrezowałem w nim otwory. Do radiatora przymocowałem diody. I dziś przykręcę radiator do tego profilu.

Dziś jeszcze są wiatraczki, bo poprzednio miałem mniejsze znacznie radiatory. Dziś w nocy to kończyłem, ale sądzę że nie będą

potrzebne. Są 3x50W i 2x30W diody na tym radiatorze. Mam jeszcze bimetal do tego i pewnie go zamontuje on jest normalnie otwarty. Po osiągnięciu temp. zadanej zamknie obwód i włączy chłodzenie.

Skorupa jest specjalnie wyprofilowana w środku, dzięki temu skraplająca się woda wpada do zbiornika.

Z tyłu w skorupie są otowry, dodatkow wstawie tam małe wentylatorki żeby wymusić obieg.

Gdyby jednak było za ciepło latem (chociaż wczoraj jak świeciły wszystkie diody przez 3h to radiator był ledwo letni) to można górną cześć tylną podnieść i oprzeć na wentylatorkach.

Skorupę mam od miesiąca, jak i ten zbiornik - zatem na temat parametrów się nie wypowiem, przynajmniej nie teraz :).

IMG 20141126 233108

IMG 20141126 233141

Dodam po zo to zrobiłem

- dla estetyki, straciłem kilka ryb przez wyskoki i mam nadzieję że nie odbije się to znacząco na parametrach wody - czas pokaże

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w trakcie zakladania wiec powiem jakie jest moje zdanie. Mysle ze wszystko to rzecz gustu. Jednemu sie podoba lampa innemu korona. Mnie sie nie widzi osobiscie korona. Dla mnie to taki klocek na akwarium. Bez wyglada tak lekko i schludnie nie wiem jakich slow uzyc. Aczkolwiek jakby miala byc jakas ordynarna lampa nad akwarium to wolalbym korone. Inna sprawa jak mialem slodkie to pomimo braku jakiejkolwiek pokrywy nad akwarium w lato temperatura podskakiwala mi do 29st. Bylo to akwarium 240l z zolwiem i rybkami. Oswietlenie bylo marne wiec nie ma opcjik zeby wode pogrzewalo. Mysle ze nawet jak bedzie lampa i zrodla swiatla nie beda wody podgrzewac to i tak sie moze zdazac ze temperatura bedzie duzo wyzsza nie mowie juz z mocnym oswietleniem ktore dodatkowo bedzie podgrzewac wode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś boi się wyskakiwania ryb to proponuję moskitierę nad akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.