Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, RD 8000.

Zdjęcie sumpa nie do końca odzwierciedla rzeczywistość, gdyż byłem akurat przed zmianą odpieniacza i pominąłem regularne odsysanie detrytusu, skoro za parę dni i tak miałem wyjmować odpieniek. W kubku urobek z trzech, góra 4 dni.

W ostatnią niedzielę zmieniłem odpieniacz i oto nowa fotka.

p6wx.jpg

Krzysztof

Sorka ze tak mocno odgrzewam,

Mógłbym prosić Krzysztof o zdjęcie z szerszej perspektywy interesuje mnie lewa strona sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem takiego zdjęcia, gdyż tam niczego nie ma, a dokładniej jest tylko wąska przegroda, gdzie jest zrzut wody do sumpa i nic poza tym. Ale w wolnej chwili zrobię fotkę również tego nieciekawego fragmentu sumpa.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo odsysania detrytusu, czy poza sumpem również ze zbiornika głównego odsysasz? Jeśli tak to jak często? Widziałem że nie masz piasku. Czy cyrkulacja załatwia problem.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne pytano, przepływka z recyrkulacją (all in one) czy bez?

Czy w przepływce jest dno stożkowe? jeżeli tak to czy przy braku napięcia na pompie kulki nie cofają się do sumpa i nie zapychają pompy, czy na dnie jest sitko? Jak jest to rozwiązane? - pytam gdyż będę odpalał w mojej 500-tce ok 1l all in one. Przepływka pojemność ok 2l (pompę chcę kupić 2,300 l) i tu też chętnie wysłucham rady-jaką ew. pompę zastosować. Chętnie bym bliżej fotki Twojej przepływki zobaczył żeby nie uczyć się na swoich błędach,


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo odsysania detrytusu, czy poza sumpem również ze zbiornika głównego odsysasz? Jeśli tak to jak często? Widziałem że nie masz piasku. Czy cyrkulacja załatwia problem.

Cyrkulacja częściowo wyprowadza detrytus do sumpa, więc odsysam zarówno ze zbiornika głównego jak i z sumpa. Robię to podczas każdej podmiany wody.

Ja mam inne pytano, przepływka z recyrkulacją (all in one) czy bez?

Czy w przepływce jest dno stożkowe? jeżeli tak to czy przy braku napięcia na pompie kulki nie cofają się do sumpa i nie zapychają pompy, czy na dnie jest sitko? Jak jest to rozwiązane? - pytam gdyż będę odpalał w mojej 500-tce ok 1l all in one. Przepływka pojemność ok 2l (pompę chcę kupić 2,300 l) i tu też chętnie wysłucham rady-jaką ew. pompę zastosować. Chętnie bym bliżej fotki Twojej przepływki zobaczył żeby nie uczyć się na swoich błędach,

Jest to filtr recyrkulacyjny. Pelety nie mają prawa cofnąć się do pompy, gdyż są w "pętli". Myślę, że jest wiele pomp na rynku o takiej mocy i wybór zależy od planowanego wydatku. Te reaktory wyposażone są w pompy Aquabee.

reaktor.jpg

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Krzyśku.Przeczytałem ta sagę od deski do deski.O wiele rzeczy jestem spokojniejszy i mądrzejszy.Od samego początku stosuję FM począwszy na soli,ballingu i węglu.Ale jedno musze napisać jak stosowałem ballinga lighta jakoś te korale bardziej mi się podobały ogólnie bardziej byłem zadowolony.Popisałem na forum i tak posłuchałem że nie równe dawki to już nie balling a bubel i przeszedłem na pełny i już tak jakoś nie widzi mi się.Robię podmianki wody co tydzień i od jura przejdę znowu na lighta.Z góry dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświezyłem temat sobie i przeczytałem raz jeszcze. Czyli widzę że pompa 2.3 tys na moją przepływkę której dokładna poj.to 2.4 l będzie dobra. Zastanawiam sie nad recyrkulacją .... ale jeszcze pomyślę.

Wysłane z mojego GT-I9505

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Krzyśku.Przeczytałem ta sagę od deski do deski.O wiele rzeczy jestem spokojniejszy i mądrzejszy.Od samego początku stosuję FM począwszy na soli,ballingu i węglu.Ale jedno musze napisać jak stosowałem ballinga lighta jakoś te korale bardziej mi się podobały ogólnie bardziej byłem zadowolony.Popisałem na forum i tak posłuchałem że nie równe dawki to już nie balling a bubel i przeszedłem na pełny i już tak jakoś nie widzi mi się.Robię podmianki wody co tydzień i od jura przejdę znowu na lighta.Z góry dziękuję i pozdrawiam

Mija już parę lat odkąd stosuję "bubla" i jest mi z tym dobrze. Wydaje mi się, że istotną rzeczą jest regularna podmiana wody przy tym "bublu" (przepraszam, ale nie mogę się powstrzymać od powtarzania tego "bubla" i odmiany go przez wszystkie przypadki, tak mi się spodobał :-)). Pełny balling został opracowany wiele lat temu, nigdy go nie stosowałem i nie wiem czy mój zbiornik reagowałby na niego lepiej. Z kalkreaktora od razu przeszedłem na lighta, z tą różnicą, że mikroelementy dozuję ja, nie automat i wtedy, gdy wydaje mi się, że są potrzebne.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:shock: Jan Fitas ?

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:shock: Jan Fitas ?

Chciał się swoją nową Lumia pochwalić :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling

Sent from my Lumia

Tapatalk

Widze ze wraca stara gwardia ;-) Witaj Jan.

Przepraszam za offtop, nie mogłem się powstrzymać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling

Sent from my Lumia

Tapatalk

Wypowiedź dość lakoniczna. Przypuszczam, że chodzi o pisownię słowa Balling/balling, wielka czy mała litera? Otóż nie sądzę, abym popełnił błąd. Pewne nazwy własne z czasem przekształcają się w rzeczowniki pospolite. I tak np. Internet początkowo był pisany tylko wielką literą (nazwa konkretnej sieci), gdyż była to nazwa własna. Obecnie Poradnia Językowa PWN dopuszcza pisownię małą literą, gdyż internet to nośnik przekazu informacji (rzeczownik pospolity). Używając słowa "balling" mam na myśli sposób dozowania Ca, Mg, KH ( i ten sposób nazywamy właśnie potocznie ballingiem - rzeczownik pospolity), a nie konkretną metodę, którą opracował Hans Werner Balling.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzyś filmik super ale na żywo to jest to co tygryski lubią najbardziej, piękne korale w pięknych kolorach.

Dzięki za możliwość zobaczenia akwarium i za lekcje pokory.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzyś filmik super ale na żywo to jest to co tygryski lubią najbardziej, piękne korale w pięknych kolorach.

Dzięki za możliwość zobaczenia akwarium i za lekcje pokory.

Cieszę się, że się podobało, dzięki. Wiesz, że moje drzwi są zawsze dla Ciebie otwarte.

Ale ze mnie gapa, cały świat krzyczy, że dzisiaj są Twoje urodziny, a ja zapomniałem o życzeniach. Razem z Ireną życzymy Ci przede wszystkim, żeby akwarium cały czas dawało Ci tyle radości, co teraz i żebyś nigdy nie stracił tej pasji. A dodatkowo zdrowia i czego tylko pragniesz.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zyczonka i obiecuje ze dopóki siłę sól nosić mieć będę to akwarium będzie :-)


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem również dzisiaj i widziałem.. wróciłem do domu i szara rzeczywistość niestety mnie przytłoczyła.

Na żywo robi piorunujące wrażenie. Zresztą jak zawsze..

Dzięki za kawę :) i pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedź dość lakoniczna. Przypuszczam, że chodzi o pisownię słowa Balling/balling, [...]

Krzysztof, o nic nie chodzi > ktoś 'podglądnął' moje hasło > wypowiedź nie jest mojego autorstwa.

hasło zmieniłem > moderatora proszę o usunięcie posta #438. dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof , czy możesz mi odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie , chodzi o nowe kulki i filtry do nich , czy ja dobrze rozumiem , że jeśli parametry w zbiorniku dotykają 0 to zwiększamy odciek żeby podnieść PO4 ? a jeśli PO4 jest wykrywalne to zmniejszamy odciek , żeby bakterie mocniej czyściły wodę ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof , czy możesz mi odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie , chodzi o nowe kulki i filtry do nich , czy ja dobrze rozumiem , że jeśli parametry w zbiorniku dotykają 0 to zwiększamy odciek żeby podnieść PO4 ? a jeśli PO4 jest wykrywalne to zmniejszamy odciek , żeby bakterie mocniej czyściły wodę ?

Fal, jest odwrotnie. Przy mniejszym wycieku masz wyższe PO4, zwiększony odciek daje niższe PO4. Wyobraź sobie, że zmniejszasz wyciek, potem dajesz jeszcze mniejszy, i jeszcze mniejszy, aż przestaje on działać, tak jakby był odłączony. Przy odłączonym, nie będzie działać, tak? Więc, im mniejszy wyciek, tym większe PO4. I w tym właśnie momencie widzisz wyższość recyrkulacji nad filtrem fluidyzacyjnym. Bez względu na wypływ utrzymujesz pelety wciąż w tym samym ruchu i masz możliwość regulacji wypływem, dostosowania do twojego systemu. W zamkniętym filtrze (recyrkulacji) bakterie namnażają się i wypuszczasz ich tyle, ile potrzebujesz.

W filtrze fluidyzacyjnym jest to bardziej na zasadzie: uda się dostosować ilość pelet i ich ruch do mojego systemu lub nie. Często dzieje się tak, że się udaje, ale nie zawsze. W tym filtrze woda wchodzi dość szybko i wychodzi – krótki czas kontaktu i wówczas bakterie mogą być wypłukane. Jeśli ograniczysz wejście wody do filtra, tym samym zmniejszasz ich ruch, nie wszystkie będą się poruszać.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekopałam cały wątek i znalazłem nazwy świetlówek jakie Krzysztof zastosował w Diunie , mam pytanie o kolejność ich ustawienia jeśli mozna poprosić , z góry dziękuje bo tego nie znalazłem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swietlowki pacyfik sun ale jakie to nie wiem


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmodyfikowałbym nieco jednak ten układ. Tak jest chyba lepiej:

Crystal blue

Spectra plus

Ultra Royal blue

Pigment int

Spectra plus

Shallow water

Pigment int

Ultra Royal blue

Spectra plus

Crystal blue

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Krzysztofie chciał bym zapytać Pana o rzecz na którą ile osób tyle odpowiedzi i opinii ...

Mianowicie jak pan filtruje i jakich filtrów używa do przygotowania wody RO+DI ? czy jest to standardowo 3 pre filtry plus membrana plus filtr na DI (1L) czy też ma Pan bardziej rozbudowany ten system ? np. o większy litraż żywicy itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.