Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jak już standardowo od jakiegoś czasu przeglądam sobie fora i YouTube. Oglądam piękne korale jak i niesamowite rafy w domach posolonych i nasuwa mi się jedno pytanie. Jak Wy szanowni akwaryści morscy robicie to, że koral jest na skale i wygląda tak bardzo naturalnie.

Zastanawiam się bo coraz więcej jest różnego rodzaju podstawek, które są jak krążki czy kostki i wyglądają one mało naturalnie rzucając się w oczy.

Odrywacie korale z takich podstawek i przytwierdzanie do swoich skał czy jak rozwiązujecie ten problem?

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odrywacie korale z takich podstawek i przytwierdzanie do swoich skał czy jak rozwiązujecie ten problem?

Tak:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miękasy przypinasz igłą od strzykawki albo gumka recepturka i same przyrastają do skały

ps. zmniejsz trochę tą stopkę bo oczy bolą i wystraszyć się można

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartolomeo zmień nazwę tematu bo wszyscy tu wchodzą z myślą o jakimś badziewnym produkcie a Tobie przecież chodzi o to w jaki sposób przytwierdzić miękasą i oderwać od przystawki.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To też wiem, ale co w przypadku gdy miękasy są właśnie przytwierdzone do takiej badziewnej podstawki? odcinacie je i następnie przytwierdzacie igłą do kamieni?

Dokładnie tak

I jeszcze raz Cię proszę zmniejsz tą stopkę bo oczy bolą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miękasy częściej niż korale sps można spotkać na małych kawałkach skał,wyjątkiem mogą być zoa które się specjalnie daję na takie podstawki żeby je zarosły z czasem i przeniosły się na skałę.Ogólnie nigdy nie kupiłem żadnego miękkiego korala na podstawce i rzadko widuję je w sklepach na podstawkach.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do przyklejenia szczepek sps używa ktoś może kleju w żelu a jak tak to jakiego? Ja kleję dwuskładnikowym, ale średnio to idzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do przyklejenia szczepek sps używa ktoś może kleju w żelu a jak tak to jakiego? Ja kleję dwuskładnikowym, ale średnio to idzie.

A dlaczego średnio?

Coś nie tak z klejem?


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszy jest dwuskładnikowy szybkowiążący czekasz 60 sek. i jest twardy np. SuperFix-CoralFix.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje kropelkę w żelu.


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje kropelkę w żelu.

potwierdzam, najtańsza i najlepsza....


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kropelka nie zadziała na grzybki i inne, które mocno śluzują. Ale wtedy igła jest niezastąpiona. Tydzień z igłą i przyrasta do skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli masz zoa na podstawkach to ja bym ich nie ruszał. Jeżeli podstawka jest chropowata lub jeśli nie masz wprawy i źle je od skałki odetniesz to zoa po przyklejeniu mogą ci zgnić. Niektóre korale lepiej zostawić i poczekać żeby się rozrosły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super :)

Sporo odpowiedzi... Jeśli chodzi o pozostawienie ich na podstawkach to rozumiem, że czasami to ma sens bo się rozrosną i zarosną podstawkę jak i otaczającą skałę.

Dobrze też wiedzieć, że jak jednak nie będzie problemu jeśli jednak podstawka nie będzie pasować jak powinna i że zawsze można korala, SPS, LPS czy miękkiego eksmitować bezpośrednio na skałkę.

Z tym gniciem to nie jest tak, że powinno się po cięciu zanurzyć korala w jodynie? Podczas cięcia uważać aby nie poharatać flaków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas cięcia uważać aby nie poharatać flaków?

Uważać zwłaszcza,żeby nie poharatać palców i żeby nawet mała ranka,czy otarcie nie miały kontaktu z koralem. I uważać,żeby podczas krojenia nie siknęło po oczach,najlepiej zakładać okulary.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jak za mocno uszkodzisz tkankę to i tak zgnije. Dlatego zoa lepiej nie odcinać. Chyba że podstawka jest "gładka". Wtedy jest go łatwo odciąć. Dlatego właśnie moim zdaniem podstawki do hodowli korali takich jak np zoa powinny być gładkie a wszelkiego rodzaju chropowatości tylko utrudniają odcinanie a jednocześnie wcale nie ułatwiają przyrastania się korala. Koral szybciej się przyrośnie jeśli w podstawce będzie odpowiednej wielkości zagłębienie dzięki któremu tkanka korala nie będzie dociśnięta do podstawki. Tak robią w niektórych hodowlach korali.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie fajny temat, za chwilę będę miał ten problem, nawet już myślałem o tym, ale nie szukałem - samo się znalazło ;). Piszę głównie dlatego, że zszokował mnie temat kropelki... W życiu bym tego nie zrobił, bo u mojego znajomka w rodzinie był taki pijaczek, któremu odpadła połowa zęba i przykleił go sobie na...kropelkę, w nocy umarł, bo zatrucie całego organizmu... Jestem w szoku, że baniakom to nie szkodzi i jest sprawdzone. Pozdrawiam


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMP - ja też byłem w szoku. Ale działa - sam tak kleje.

Jak miałem Dyskowce,pokleiłem kropelką część w hydroponice. Ale mnie wtedy na forum molestowali... A tu widzisz działa :rolleyes: człowiek uczy się całe życie. :rolleyes:

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kleje do tkanek są robione na bazie cjanoakrylatu, tak samo jak kropelka właśnie.

zresztą za wiki:

Cyanoacrylate glue's ability to resist water has made it popular with marine aquarium hobbyists for fragging corals. The cut branches of hard corals such asAcropora can be glued to a piece of live rock (harvested reef coral) or Milliput (epoxy putty) to allow the new frag to grow out. It is actually safe to use directly in the tank, unlike silicone, which must be cured to be safe. However, as a class of adhesives, traditional cyanoacrylates are classified as having "weak" resistance to both moisture and heat[5] although the inclusion of phthalic anhydride reportedly counteracts both of these characteristics.

128L, Tunze ReefPack 250 (Comline DOC Skimmer 9004 + Comline Filter 3162), Tunze 6015 + 6025, Maxpect Razor 420R 160W 16K, start na suchej skale, żywym piachu i 10% wody z działającego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kropelka nie zadziała na grzybki i inne, które mocno śluzują. Ale wtedy igła jest niezastąpiona. Tydzień z igłą i przyrasta do skały.

nie u mnie. Przypiete grzybki 9 dni. dziś ściągałem igły i tylko 1 szt się przytrzymała.


Wszystkie parametry w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie pytanko, zakupiłem od kolegi z forum sarco i mam problem z jego "zamocowaniem", próbowałem igły w stopę/nogę - rozdzielił sobie stopę i zlazł, następnie próba kropelki w żelu i oddzielił miejsce przyklejenia, stopa praktycznie przestała istnieć, teraz oplotłem (delikatnie) gumką recepturką (przez kapelutek) i skubany wygląda jakby chciał się podzielić w miejscu w którym przechodzi gumka. Macie może jakieś inne patenty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.