Skocz do zawartości
r_33

7 LAT i 3 miesiące

Rekomendowane odpowiedzi

Test Salifert KH


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do podnoszenia kH i Ca to sobie zrób płyny do ballinga :)

http://nano-reef.pl/topic/62787-metoda-ballinga/

Do kh to wystarczy nawet zwykła soda oczyszczona (początkowo używałem). Ja kupiłem w "CHEMIA" czysty wodorowęglan sodu i za 1kg zapłaciłem 14zł z groszami. Na nasze "wielkie" akwaria to taka ilość starczy na baaardzo długo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi.

Moze sie uda utrzymac korale w mojej kosteczce:)

Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mała aktualizacja. Od pięciu dni moje twardziele są w moim akwarium. Na razie wszystko z nimi chyba ok - tzn. polipują i nie zmieniają barwy.

Jutro zainwestuję w ten test do KH i tylko to będę kontrolował :) W razie potrzeby będę się starał podnosić lub obniżać w/w parametr.

Aktualnie korale wyglądają tak (zdjęcia z wczoraj):

Montipora, którą bardzo połamałem:

IMG 5578

IMG 5629

IMG 5652

Seriatopora (ale nie wiem jaka)

IMG 5582

IMG 5648

Seriatopora Hystrix - też niestety połamana przeze mnie:(

IMG 5595

IMG 5626

Stylophora (milka chyba - czy jakoś tak) i póki co żyje:

IMG 5665

IMG 5640

Calaustrea frucata (mój ulubiony koral do macro):

IMG 5602

IMG 5616

IMG 5621

Bym zapomniał. Akwarium ma 266 dni:)

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie Ci ten baniaczek śmiga... jestem pod wrażeniem :))


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie Ci ten baniaczek śmiga... jestem pod wrażeniem :))

Dzięki bardzo:)

Jak zauważyłeś pewnie część korali od Ciebie już nie ma. Lobophyton bardzo szybko się rozrósł i zabrakło miejsca u mnie w akwa - więc znalazł n owego właściciela:)

Tubipora też niedawno wywędrowała do znajomego, bo i ona już za dużo miejsca zajmowała. Choć zostawiałem sobie kawałek i porasta bok jednej ze skał.

Tylko zoasków nie ruszam, bo wydaje mi się, że wolno jakoś u mnie rosną. Na początku było ich chyba ok 7 główek - teraz jest chyba 21-22 główki:/ Więc przez 7 miesięcy to chyba słabiutki przyrost. (Dawałeś mi 2 rodzaje zoasków ale jedne od razu poleciały gdzieś w skałę i nie mam pojęcia gdzie są).

Teraz chcę jeszcze skombinować sobie jeszcze ze 2 rodzaje zoasków i jakieś ricordee.

I wierzę, że te twarde korale uda mi się utrzymać. Jak nie to trudno - i wrócę tylko do miękasów:)

A i na koniec zdjęcia w całej okazałości:

IMG 5693

IMG 5677

Pozdrawiam

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny baniak !! Podoba mi się ;)

Dzięki.

Minęło już ponad 9 miesięcy:) A akwarium nadal istnieje i ma się nie tak źle.

Po dotarciu do mnie korali twardych posłuchałem rad "Igora255" i zakupiłem test do kh - szok co nie heheh

Miał być to test saliferta ale, że nie było to kupiłem zwykłego zooleka;) (ponoć wskazuje słabo ale chyba lepszy taki niż żaden)

Wg jego wskazań woda miała tak pomiędzy 5-6 KH.

Więc zacząłem stosować sodę oczyszczoną, by podnieść w/w parametr.

Kupiłem 80g sody w spożywczaku i rozcieńczyłem to w 1 litrze wody.

W pierwszych dniach podawania stosowałem dawkę 3x5 ml tego roztworu (rano, po południu i wieczorem) i tak do wyniku 8. Zajęło mi to 3 dni.

Teraz leję 2 x 5 m (rano i wieczorem) - zauważyłem, że tak na ok 12 h zżera mi ok 1stopnień :)

Leję sodę od jakichś dwóch tygodni. Twardziele mają się chyba dobrze:

Caluastrea frucata chyba zaczyna się dzielić:

IMG 5726

IMG 5730

Seriatopora (jakaś tam) też polipuje ładnie:

IMG 5782

IMG 5779

Stylophora też żyje, tylko że moja krewetka ją często nachodzi i chowa polipy. Ale uwierzcie mi polipuję dużo bardziej okazale niż na zdjęciu.

Montipora też fajnie polipuje i rośnie. Szczególnie widać jak się zwróci uwagę na podstawkę z jej resztkami - widać jak idzie w górę z nowymi stożkami wzrostu.

IMG 5769

Doszedł też nowy lokator od Miklasa (który trafi do niego od VDR-a a potem do mnie):

IMG 5774

Niestety to na tyle dziś zdjęć, bo nie mam czasu i światełko mi zgasło podczas focenia korali.

Jutro jak mi się uda to dam jeszcze fotki i mam nadzieję, że i stylophory w pełni polipującej jak i pozostałych korali no i oczywiście całego akwarium.

Co do życia bardziej zaawansowanego - wszystko żyje i ma się dobrze. Tylko rórówka straciła pióropusz ale już wypuszcza nowy:)

To tymczasem.

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to porównaj z kimś (ostatecznie w sklepie) wyniki tego zooleka :D Tak się składa, że mam i zooleka i saliferta na kh i zoolek u mnie pokazuje delikatnie mówiąc nieprawdę :D Ale może mój jest kiepski (a poza tym jest lekko stary...)

Korale bardzo ładne :)

PS. Piasek spod szyby wydmuchało?

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to porównaj z kimś (ostatecznie w sklepie) wyniki tego zooleka :D Tak się składa, że mam i zooleka i saliferta na kh i zoolek u mnie pokazuje delikatnie mówiąc nieprawdę :D Ale może mój jest kiepski (a poza tym jest lekko stary...)

Korale bardzo ładne :)

PS. Piasek spod szyby wydmuchało?

Postaram się porównać.

A co do piasku to wiesz na początku było go bardzo dużo i trochę podczas każdej podmiany odsysałem. Teraz jak na przodzie jest go mało to woda go wydmuchuje:)

A teraz ciąg dalszy zdjęć akwarium:

Montipora - chyba nawet się cieszę, że się połamała, bo po każdym miejscu złamania tworzy się nowy stożek zwrostu:)

IMG 5805

IMG 5810

IMG 5815

IMG 5817

Seriatopora hystrix - niestety bidulka z niej, bo co chwila zmienia miejsce i ją stresuję i niszczę - tak jak widać na zdjęciu. Ale już jej nie ruszam :)

IMG 5823

Stara seriatopora polipue ale rośnie słabo. Choć w końcu zauważyłem małe stożki wzrostu chyba:)

IMG 5837

Stylophora - jak jej krewetka nie obsiaduje to ładnie polipuje:

IMG 5848

IMG 5856

Od Miklasa trafily do mnie jeszcze rhodactisy 3 sztuki - ale zostały dwa, bo jeden chyba w skałach:

IMG 5831

Rurówka z nowym pióropuszem. Z dnia na dzień jest coraz większy - jestem ciekaw czy będzie taki sam jak poprzedni:

IMG 5824

No i na koniec całe akwarium:

IMG 5864

IMG 5867

IMG 5793

Aaa i jeszcze jedno słowo dla tych co zaczynają przygodę z 30l:)

Z głową ustawiajcie sobie grzybki discosoma. Ja tego nie zrobiłem i mam je wszędzie - są jak plaga - co chwila muszę je wycinać a nie jest wcale to łatwe.

Pozdrawiam

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tam też wyrażę swój podziw dla Twojego zbiorniczka ;) Obserwuje ten wątek praktycznie od początku i podziwiam wytrwałość wbrew niektórym opinią. I jeszcze teraz te twardziele Ci się trzymają, ja tez w kostce próbowałem niestety nie wytrzymywały dłużej niż tydzień :blushing: No3 miałem bardzo wysokie, pewnie i inne parametry których nie mierzyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tam też wyrażę swój podziw dla Twojego zbiorniczka ;) Obserwuje ten wątek praktycznie od początku i podziwiam wytrwałość wbrew niektórym opinią. I jeszcze teraz te twardziele Ci się trzymają, ja tez w kostce próbowałem niestety nie wytrzymywały dłużej niż tydzień :blushing: No3 miałem bardzo wysokie, pewnie i inne parametry których nie mierzyłem.

Dziękuję za opinie.

Szczerze to nie było problemu u mnie z wytrwałością - nadal jestem tym akwarium "podjarany" :) Codziennie obserwuję co się dzieje. Nie zniechęciły mnie nawet niektóre komentarze tutaj na forum. Nie jeden pisał, że się nieda itp. a jednak się coś tam da.

Nawet najprostrze twardziele daje się w jako-takiej kondycji utrzymać.

Najbardziej jestem dumny z tej stylophory, że juz prawie 3 tygodnie jest u mnie i polipuje i nie zmieniła koloru i te stozki wzrostu też ma:)

A przecież przez 8,5 miesiąca nic nie mierzyłem - żadnych parametrów - a od 2 tygodni mierzę tylko KH (ale zoolekiem więc nie wiadomo do końca jakie to KH w rzeczywistości jest - bo czytając na forum to ten zoolek jest ponoć o du.e potłuc:)). A co do No3 to jestem ciekaw jakie mam - może zkaupie najtańszego zooleka i z ciekawości sprawdzę.

Pozdrawiam

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoolek NO3 ma skalę typu 0-5-10-20... Między 0 a 5 jest jakaś różnica... Dalej wszystko jest czerwone dla mnie :D

Podobno salifert jest fajny, bo można jakoś z boku patrzeć i oczytać dokładny wynik typu 0,8...

Tak tylko piszę, żebyś wiedział jaki jest zoolek przed zakupem ;) Moim zdaniem szkoda na niego pieniędzy. Sam się zbieram, żeby kupić saliferta...

Fajne te polipy w Styloporach - takie długie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoolek NO3 ma skalę typu 0-5-10-20... Między 0 a 5 jest jakaś różnica... Dalej wszystko jest czerwone dla mnie :D

Podobno salifert jest fajny, bo można jakoś z boku patrzeć i oczytać dokładny wynik typu 0,8...

Tak tylko piszę, żebyś wiedział jaki jest zoolek przed zakupem ;) Moim zdaniem szkoda na niego pieniędzy. Sam się zbieram, żeby kupić saliferta...

Fajne te polipy w Styloporach - takie długie :)

Dzieki za kolejne rady ale z tym testem na no3 to sobie poki co odpuszcze. Korale zyja i polipuja i rosna to chyba nie ma dramatu z tym No3. Zapewne jest podwyzszone, bo np ta stara seriatopora jest taka brazowawa a to chyba oznaka podwyzszonego no3 i po4:-)

A co do stylophory to rzeczywiscie ma takie dlugie te polipy - jak sie napompuje to taka puszysta sie robi hehe


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam taka kosteczke- ale kupiłem sobie testy na no3 mg kh i ca- musze powiedziec ze utrzymywanie tych parametrów jest bardzo wazne. Leje 20ml ballinga dziennie i gitara jest. Montipora rosnie super. Jak sie urztymuje paramrty na odpowiednim poziomie to nic nie ma prawa sie stac chodzby był to słoik 5l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja te parametry na czuja utrzymuje hehe. Jakos daje chyba rade wydaje mi sie. Zawdzieczam chyba to regularnym podmiana hehe

Zobaczymy jak dlugo w taki sposob prowadzenia kpstki pociagne;-)

Pozdrawiam

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mała aktualizacja.

Akwarium działa i chyba całkiem dobrze:)

Sodę do akwarium leję w mniejszych dawkach tj 2 x 3 ml - rano i wieczorem.

KH wg zooleka waha się pomiędzy 7-8.

A na koniec mała galeria- tym razem ala macro:)

IMG5882JP_esnphaq.JPG

IMG5887JP_esnpprh.JPG

IMG5910JP_esnpprx.JPG

IMG5940JP_esnpprq.JPG

IMG5917JP_esnppre.JPG

IMG5922JP_esnppra.JPG

IMG5964JP_esnppxh.JPG

IMG5979JP_esnppxr.JPG

IMG5984JP_esnppxe.JPG

IMG5990JP_esnppxs.JPG

IMG6001JP_esnppxq.JPG

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

9,5 miesiąca za moim akwarium.

Akwarium bez większych zmian - wszystko żyje.

Od przybycia do mnie większej ilości twardziei zacząłem troszkę kombinować z wodą :) Mierzę kh, leję sodę a od niedawna nawet idzie vsv method hehe Póki co wszystko żyje i wydaje się, że nawet bardziej się polipuje. Jedyna taka mniej korzystna zmiana, to że na szybach szybciej pojawia się nalot taki biały a w filtrze robią się takie gluty:)

A teraz galeria:

Seriatoporę jak przestałem dotykać to i zaczęła sobie rosnąć:

IMG 6095

Inne twardziele też mają się dobrze:

IMG 6076

IMG 6087

IMG 6091

IMG 6066

Zoaski nowe też fajnie się otwierają:

IMG 6060

Rurówka ma coraz większy pióropusz:

IMG 6085

A na koniec coś do identyfikacji. Co to może być? Wygląda to jak huba rosnąca na drzewie w lesie:

IMG 6101

I na koniec całe akwarium:

IMG 6027

Zdjęcia robione z ręki i w ustawieniach IS0-100 i migawka 1/10 s i dlatego trochę mało ostre niektóre. A w dodatku nie mam szczęścia do krewetki, która chwilę przed pstrykaniem troszkę postraszyła korale:)

Pozdrawiam

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek, żebyś nie przedobrzył. Metoda vsv i inne probiotyczne wymagają wydajnego odpieniacza. Te gluty to namnożone bakterie, które powinien usunąć odpieniacz :-).

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedz Marek. Podczas podmian te gluty odsysam wezykiem. A z vsv najwyzej zrezygnuje. Pod koniec miesiaca odezwe sie do Ciebie - zlikwidowac dlug hehe Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Powoli kończy się 9 miesiąc działania akwarium.

Zmian niewiele - wszystko jakoś się kręci.

Twardziele są już jakieś półtora miesiąca i żyją hehe:) Nawet stylophora ;)

Nadal stosuję sodę do trzymania kh i nadal używam vsv:)

Wczoraj robiłem podmiankę wody (i oczywiście nadal na wodzie do np żelazek z carefoura) i od razu wyczyściłem kaskadę, bo przez tą vsv method cały filtr był w takich glutach:) a przez to cyrkulacja spadła, bo filtr był trochę zapchany. Ale już wszystko wróciło do normy - cyrkulacja znów jak należy, że aż musiałem caluastree przenieść w miejsce mniej przewiewne, bo prąd wody ją przewracał na starym miejscu. Na dół wróciła seriatopora od VDR-a, bo na ostatnim miejscu słabo sobie polipowała. Ale i tak chyba jej u mnie nie jest za dobrze, bo jest u mniej jakieś 3 miesiące a przyrostów bardzo a to bardzo mało. W porównaniu do montipory od Sygena to jest ogromna różnica. W miesiąc montipora urosła ze 3 razy więcej niż seriatopora w 3 miesiące. Póki co polipuje, zmieniłem jej miejsce gdzie cyrkulacja dużo większa - więc i może zacznie rosnąć. Pocieszenie jest takie, że ma chociaż teraz jakieś tam stożki wzrostu.

To na tyle mojego wywodu a teraz galeria:

Na początek seriatopory:

Od VDR-a seriatopora marna:

IMG 6276

Od Sygena seriatoporki trochę lepiej:

Hystrix bardzo powoli się chyba rozgałęzia a po prawej pavona znaleziona wczoraj w skałach:

IMG 6283

Druga też a w dodatku bardzo ładnie polipuje - jest taka puszysta:)

IMG 6346

Montipora połamana rośnie najlepiej ze wszystkich korali. Da się gołym okiem zauważyć przyrosty:

IMG 6315

IMG 6333

Resztki montipory na podstawce już przelazły na główną skałę - przyklejona na stałe hehe

IMG 6318

Caluastrea w końcu się podzieliła i ma już 3 duże główki:

IMG 6294

Stylophora też nadal polipuje ale przyrostów chyba żadnych. Oprócz warunków panujących u mnie w akwarium podejrzewam, że ten stan rzeczy utrzymuje się przez to, że krewetka lubi na niej przesiadywać - ciągle ją drażni.

IMG 6324

Ze starych korali wszystko hula a tubipora musica rośnie w bardzo szybkim tempie. Co tydzień ją przycinam a ona odrasta:

IMG 6326

Na zdjęciu poniżej to przyrost tygodniowy tubipory:

IMG 6332

No i na koniec widok całego akwarium:

IMG 6267

To na tyle.

Pozdrawiam

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Seriatopory wyglądają co nieco smętnie ale ogólnie akwarium bardzo miłe dla oka. Na pewno jedna z lepszych 30stek na forum.


8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Seriatopory wyglądają co nieco smętnie ale ogólnie akwarium bardzo miłe dla oka. Na pewno jedna z lepszych 30stek na forum.

Wita.

Dzieki za opinie. Co do seriatopor to 2 z 3 wygladaja tak se. Ale ta zielona wyglada dobrze moze zdjecie zmyla troche.

Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co lejesz vsv jak nie masz odpieniacza,bez odpieniacz ta metoda nie dziala,tylko gluty masz w filtrze i nic wiecej.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co lejesz vsv jak nie masz odpieniacza,bez odpieniacz ta metoda nie dziala,tylko gluty masz w filtrze i nic wiecej.

A widzisz:-) Nawet o tym nie wiedzialem nie doczytalem:-) A korale wydaje mi sie, ze dobrze reagowaly - tylko moze mi sie wydawalo, bo to moze zasluga sody. No ale jezeli nie ma to sensu to zaprzestane.

Szkoda wodki hehe

I dzieki za rade.

Pozdrowionka

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.