Skocz do zawartości
Margo

300l morskiej przygody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich w imieniu swoim i mojego małża "Gus'a". 3 tygodnie temu nastąpiło zalanie naszego pierwszego morskiego zbiornika, a było to tak...

Po kilku latach zabawy z wielogatunkowym słodkim akwarium, zachciało mi się zmian a dokładniej przejścia na biotop malawi. Po przeczytaniu wszystkiego co możliwe i wybraniu sprzętu zdecydowaliśmy się na zakup zbiornika 200l. Kiedy akwarium to stanęło już na swoim miejscu (a trwało to chyba 2 tygodnie bo tyle czasu Gus przerabiał szafkę spod starego zbiornika :p), małż zapytał "a może założymy akwarium rafowe?" To pytanie zmieniło wszystko i zapoczątkowało kilkumiesięczne przygotowania do obecnego stanu. Początkowo miało być to 200l pod malawi przerobione na morskie bez sumpa, ale czuliśmy niedosyt...trawiliśmy to kolejne tygodnie i w końcu decyzja 300l+sump w salonie (200l zbiornik znalazł nowego właściciela i jest teraz najprawdopodobniej dorodnym holendrem). Konfigurację sprzętu znajdziecie w stopce. Na początku miało być niskokosztowo, ale się nie udało:) Akwarium z kominem wewnętrznym skleili nam w e-rybce (świetne wykonanie, super cena) a resztę sprzętu zbieraliśmy powolutku. Czas oczekiwania na start dłużył się niemiłosiernie...wiem ze morskie wymaga cierpliwości, ale chciałam mieć już choćby tą słoną wodę w zbiorniku:) Ostatecznie zalanie odbyło się 2.10, wodą przetransportowaną w całości z e-rybki (dziękujemy!!!). Do obiegu weszło 270l wody + 30kg żywej skały. 2 tygodnie po zalaniu i regularnym przedmuchiwaniu skał do zbiornika trafił żywy piach 18kg samoa pink + 2kg piachu pamiątkowego z Giftun Island (oczywiście kilkukrotnie płukany w solance). Skała 3 krotnie wędrowała tu i tak, aż w końcu chyba się nam podoba. Jest przestrzenna od spodu, ma dużo jaskiń i schowków :ninja::sofa:.

Tydzień po zalaniu powoli pojawiały się glony…okrzemki (były chyba 5 dni) potem zielone jednokomórkowe a następnie środkową skałę porosła gęsto Enteromorpha

IMG 8706

. Po 2 tygodniach nieśmiało również zaczęły pojawiać się kępki glonów - „Boże byle to nie było Bryopsis” – myślałam, Widać Posejdon strzelił na mnie focha i takim właśnie sposobem mam skały w 70% porośnięte Bryopsis plumosa

IMG 8736

IMG 8707

i czymś co ma szansę być Cladophora sp. Lecz również najprawdopodobniej to Bryopsis. Zanim się zorientowałam i rzuciłam to na mikroskop

SNAP 093211 0013

SNAP 093136 0012

SNAP 092745 0008

, zdążyłam trochę tego nawyrywać – ogólnie nie polecam takiego zabiegu :wallbash:. Więcej o Bryopsis i mojej świętej wojnie w innym wątku. Poza tym kwitnie inne życie, rurówki, koleżanki rurówkopodobne (jeszcze nie zidentyfikowałam do końca)

IMG 8740

. Asterina była, ale dostała deportację (serce bolało – nawet dostała imię „Wandzia” :animier:). Szyby pokryte są warstwą oczlików, także wszystko ładnie wygląda tylko to Brrrropsis….

Jeśli chodzi o parametry to idą ładnie w dół. No3 gdzieś na poziomie 25 ppm, PO4 = 0,5ppm, zasolenie 1,025; kH 8, pH 8, wszystko Salifert. W reaktorku kręcą się również pelletki NR, mam nadzieję, że staną po mojej stronie w walce o lepsze jutro.

Z uwagi na fakt, że jest to nasze wspólne rodzinne hobby należało podzielić się obowiązkami, a zatem Mąż mój Gus z uwagi na zboczenie zawodowe, ma za zadanie utrzymać w dobrej kondycji sprzęt i zautomatyzować co się tylko da(znając go to będę obsługiwać zbiornik zdalnie z telefonu siedząc w pracy :coffee:, :handy:), ja natomiast również z uwagi na zawód i zamiłowania muszę utrzymać przy życiu i w szczęściu całe życie + chemia…Nie ma jak współpraca :cheers:

Dla tych, którzy dotrwali w przytomności do końca tego wątku na koniec zdjęcie stanu obecnego…

IMG 8705

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ładny zbiornik. Glonami się nie przejmuj. Ja na dojrzewaniu miałem takie po 20cm. Borsuk wykosił wszystko do zera w tydzień, a resztki poprawiły dwie Zebrasomy i Salarias.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ładnie , no i będę miał blisko żeby pooglądać na żywo za jakiś czas:):)

Nie wygląda mi to na bryopsis ,przynajmniej u mnie jest ciemniejsze a gałązki są twardawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enteromorphą w ogóle się nie przejmuję, wygląda smacznie:) też miałam szarfy na pól zbiornika. Lecz ten drugi glon nie wygląda smacznie:/

Artur85 - Bryopsis nie jedno ma imię http://www.algaebase.org/browse/taxonomy/?id=8433 są takie delikatniejsze, jak również o sztywnych łodyżkach. W tej odmiamie którą ja mam podobno gustują Turbo i Letuce Nudibranch http://www.reefaddicts.com/entry.php/28935-Bryopsis-Algae-Control-Update. I mam teraz dylemat czy wprowadzać ślimorki, czy póki nie mam życia, stosować inne drastyczne środki :2guns: . Na razie parametry nie są odpowiednie do wprowadzania życia, a ekspansywność tego glona jest zatrważająca. Podmianę chciałam zrobić za 2 tygodnie i może wtedy wpuścić jakąś ekipę od brudnej roboty.

A tak poza tym nie napisałam, że akwa jest dedykowane na miękkie, LPS i może z 2-3 SPS i kilka rybek, bez szalonego przepełnienia.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o słowo "małża"? to taki żart małż=małżonek ...


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać że zbiornik od biologicznej strony ma potencjał,powinno być wszystko ok przy takim podejściu.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mintaju... :thumbsup:

FoxRacing - będę się już wyrażała jaśniej :welcome:

Muszę się przyznać, bo zgrzeszyłam....wczoraj do akwarium zawitał w celach testowych tectus. Taki jeden samotny ślimorek i.......zjada te pierzaste glony!!!! Ufffff..... No to teraz mogę spać spokojnie kolejne 3 tygodnie, kiedy to legalnie wejdzie ekipa sprzątająca. Ślimak obgryza krzaczek zostawiając jakieś 2-3mm łodyżki, ciekawe czy glon obumrze czy odbije z tych resztek.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w końcu sąsiadka :)

Elegancko ale na żywo wygląda o wiele lepiej ;) Prawie jak tapeta Windowsa XP.

Ciesze się ze slimak zabrał się do roboty, oby tak dalej :) jak coś to wiesz że mam jeżowca i borsuka które w razie W pomogą w żniwach ale na razie bym się nie przejmował.

3mam kciuki za dalsze powodzenia


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś potrzebowała mam na zbyciu zająca dolabellę , u mnie pokosił pięknie wszystkie glony.

Skała była mocno porośnięta i w 3 tygodnie dolabella zrobiła porządek,skała jest czyściutka.

Powoli brakuje jej glonów do jedzenia.

Powodzenia z pierwszym akwarium morskim.

Moje też jest pierwsze,wiem jak to wciąga. :smiling:


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mark112, Dolabella na pewno będzie konieczna. Jeśli możesz jeszcze z nią poczekać ze 3 tygodnie to chętnie ją przygarnę. Na razie parametry mi skoczyły, ale znowu spadają. Odezwę się do Ciebie jak będzie czas na "Ślicznotę" ;) , po moich łąkach zielonych na pewno przybędzie jej tu i ówdzie:).

@Maćko...hehehe tapeta XP, dobre:)

Dzisiaj znalazłam na szybie dwie Nausithoe sp., niesamowite jak człowiek cieszy się z każdej milimetrowej istoty w akwa:) Muszę się napatrzeć, bo pewnie na długo nie zagoszczą.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, fajnie że pojawił się kolejny (kolejna) morszczak.

Teraz powolutku do przodu :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawie się zapowiada , podoba mi się ułożenie skały , życzę powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba powinnam zmienić tytuł wątku na " moje pluszowe 300L morszczyzny". Teraz to się zaczęło dopiero dojrzewanie!! Można powiedzieć, że do tej pory prawie nie miałam glonów :shock: . Pióropusze są obecnie w mniejszości, pałeczkę przejęły glony włosowate. Jak tak dalej pójdzie to za kilka dni będę mogła z powodzeniem pleść warkocze :D . A już na pewno trzeba będzie podciąć końcówki bo już im zostało 5cm od pompy cyrkulacyjnej...Gus powiedział mi ostatnio "Wiesz, zawsze chciałem mieć roślinniaka"...heheh mówisz masz! :)

IMG 8790

IMG 8792

IMG 8793

Trawnik porósł już nawet piach, chyba dopiero po wsypaniu tego piachu dojrzewanie ruszyło pełną parą. A dzięki tym glonom na piachu "śmiem" podejrzewać, że jest coś jeszcze o czym nie wiem. Gdzie nie gdzie piach jest tak jakby przekopany bo na zielonych polach są białe placki czystego piachu. Jednak mój przemyślany aquascaping sprawia, że mogę długo nie zobaczyć mojego lokatora. Tectus boroczek stara się jak może szamać dużo glonów, ale misja go raczej przerosła :sick: .

Dzięki za miłe słowa odnośnie skałek...nie skromnie powiem..."Tez mi się podoba!! :blushing: "


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nieee!! muszę to przyjść zobaczyc :) Ja w życiu nie miałem czegoś takiego u siebie , ba ani nawet 10% tego co tu widze.

Co do przekopanego piasku, pewnie cyrkulacja usypuje kopce :) też tak miałem w reefmaxie.

PS:

Dobrze to macie wypoziomowane? widze po poziomie H2O że jakby prawa strona patrząc od przodu trochę niżej - chyba że to cyrkulacja

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:no Nie jest dobrze wypoziomowane. Po zalaniu okazało się ze poziomica była walnięta i jest różnica ok. 0,7cm. Teraz to już kicha. Ale poziomicę mamy nową od tego czasu. Nie ma kopców na piachu tylko wyrwane glony, ale nie wykluczone, że przy czyszczeniu szyby czyścikiem, ruch wody przesunął piach, nie pamiętam późno było. Glony są srogie...ale nie powiem efekt dekoracyjny mają, wiec póki co nie płaczę, że są. Nie wiem czy to ten bloom glonowy czy pelletki, ale PO4 jest niewykrywalne, spadło w tydzień do zera. Ciekawe, czy No3 teraz spadnie.

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej stawiam na glony, pellety tak dobrze nie radzą sobie z PO4. Powodzenia w zrzucaniu NO3


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piekne te gloniska, tez takie miałem :) najlepszy efekt jak sie wyłaczy niebieskie swiatło w akwa, przy samym białym czysty holender :)

tylko zacznij je wyrywać jak sie dojrzewanie bedzie konczyć i zaczna obumierać, bo oddadza do wody to co wyciągnęły ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwarium.

Ale to, czego najbardziej zazdroszczę, to zapał żony równy (lub przewyższający) małżonkowi :)

Gdyby chociaż moja żona wspierała mnie w moich planach dotyczących życia morskiego... A jak na razie to muszę ją przekonywać do ruszenia odłożonych pieniędzy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to szczęście ,ze moja żonka również połknęła bakcyla morskiego i razem ze mną cieszy się z naszego pierwszego morszczaka.

Co do glonów to też takie miałem ,wydawało mi się, że się ich nie pozbędę,ale salarias ,kraby i ślimaki a szczególnie dolabella wyczyściły glony do gołej skały .Teraz jest czysto, rosną tylko pojedyncze glony wyższe.Życzę powodzenia w prowadzeniu akwarium.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.