Skocz do zawartości
adrianpotocki

Kulki XXL - zakwit bakteryjny

Rekomendowane odpowiedzi

Yarcio: a jak wygląda taka akcja ?

to nie jest tak że trzeba by wszystko porządnie wybić a następnie od nowa bakterie szczepić??

Bo jak 24 godziny pochodzi, nie wybije wszystkiego - to ponownie woda może zmętnieć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bakterie osiedlają się głównie na skale i podłożu tak że moim zdaniem wszystkiego nie wybijesz.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, poza tym zakwit bakterii to nic innego jak ich nadmiar i możesz czekać aż zdechną i odpieniacz je wywali do kubka ( jeżeli mają dużo pożywki to będziesz długo czekał ), albo ograniczyć ich populacje poprzez częściową eliminacje.

Tak mi to wytłumaczył ktoś mądry - posłuchałem i pomogło.

Przy okazji odpieniacz na mokro ( wywalało mi trzy kubki na dobe )


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian nie za mocna ta pompa, UV potrafi nieźle działać ale przepływ wody przez lampę powinien być dość wolny.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar: dzięki za odpowiedź, a napisz proszę - jak już się wyklaruje

To od razu pakowac bakterie ?, czy poczekać trochę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh... generalnie porażka

Kuracja lampa trwała trzy tygodnie. Po trzech tygodniach woda się wyklarowała.

Po tym przyszedł atak DINO. Odłączeniu lampy poczekałem tydzień - przez ten tydzień,

ślicznie rozwijało się dino. Zasyfiona była cała skała - jak zaczęło wchodzić na korale

zapodałem bakterie - DINO zniknęło, z powrotem mam mleko w akwarium.

Korale maja się świetnie, polipuja, maja przyrosty - tylko że korali w tym mleku nie widać :)

Parametry NO3 i PO4 mam zerowe. Węgiel i Rowa w sumpie sa cały czas.

Może ktoś ma jakiś pomysł co mnie zaatakowało i jak z tym walczyć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie nazwał bym tego pomysłem, ale miałem podobny przypadek, więc się chętnie podzielę doświadczeniami.

Po starcie akwarium przez kilka tygodni nie mogłem wyklarować wody. Od początku w filtrze kręciły się pelletki (zważywszy że to był start, to tylko 250 ml). Zakwit był cały czas, lampe (36W) kupiłem, ale coś mi mówiło żebym na razie nie podłączał. Dodatkowo w sumpie były jeszcze filterki z węglem i rowa (skała ze starego zbiornika, gdzie miałem problemy z PO4 i trochę oddawała).

Kiedy zmętnienie się nasiliło odłączyłem nawet węgiel i rowe (PO4 spadło dzięki niej do 0,04), przyjmując postawę fatalisty - co będzie to będzie. Odpieniacz ustawiłem na mokro.

I tak to się kręciło kilka tygodni, aż któregoś dnia przychodzę z pracy do domu i oczom nie wierzę, woda prawie klarowna, na drugi dzień kryształ. Nie wiem co to spowodowało, ale w tej chwili nie mam problemów ze zmętnieniem.

Po wykrystalizowaniu się wody wskoczyły ogniska cyjano. I tutaj chyba się potwierdza teoria, że jak odpowiednich bakrerii jest dużo i pelletki dobrze zaskoczą, to bakterie tak się namnażają szybko, że takiemu cyjano nie dają szansy. Każde ognisko tych bakterii które się pokaże, w ciągu dwóch, trzech dni zaczyna padać, z efektem wypisz wymaluj jak po chemicleanie. Także mam w tej chwili co chwilę inwazję ciągnących się nitek niszczonego cyjano, tym bardziej, że zapodałem jeszcze dodatkowo dawkę uderzeniową bakterii (czyli wlałem ok. 5 razy więcej niż zaleca producent).

Na razie woda cały czas kryształ, odpieniek musiałem trochę skręcić, bo piana aż dekiel podnosiła.

Nie wiem czy metoda dużo "dobrych" bakterii i wydajnie odpienianie zadziała, ale u mnie najwyraźniej się to na chwilę obecną sprawdza.

Aha, jeszcze dopiszę, że jest też efekt uboczny w tej chwili - NO3 i PO4 cały czas niewykrywalne. Przed wyklarowaniem było NO3- 2, PO4- 0,04

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ironista: Dzięki za podzielenie się uwagami.

Podczas walki z mlekiem zużyłem już(na 1000L) cały zestaw BioGro, w szafce został mi już tylko ZeoBak.

Konkluzja jest taka że trzeba czekać aż się namnożą te fajne bakterie i zabiorą żarcie tym co robią mleko ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar, być może jest jakaś różnica miedzy tymi "zwykłymi" a XXL, choć teoretycznie ma to być to samo.

Ja mam w filtrze te zwykłe, małe.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ironista: Dzięki za podzielenie się uwagami.

Podczas walki z mlekiem zużyłem już(na 1000L) cały zestaw BioGro, w szafce został mi już tylko ZeoBak.

Konkluzja jest taka że trzeba czekać aż się namnożą te fajne bakterie i zabiorą żarcie tym co robią mleko ??

Ja czekałem, choć mi ciśnienie skakało że nie mam klarownej wody. W tej chwili jak pisałem, i woda git, a parametry ok (nawet podobno to niedobrze jak są niewykrywalne) i nawet cyjano nie daje rady wejść na dłuższy czas.

Też używam biogro, pelletki jak już pisałem - "klasyczne" od Reef Interests


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal też te małe sobie chwali,proponował mi zmianę,ale mi jakoś już nie chce się próbował kolejnych.Jestem na etapie niczego nie robienia,nie mam żadnych adsorberów,teraz obniżyłem Kh do 6,5 i daję ostatnią szansę tym polimerom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje dziś wylądowały w worku,wszelkie próby przez kilka miesięcy nie doprowadziły do niczego,jak to się mówi u jednych działają a u.............mnie,ku..w NIE.Z resztą w poprzednim baniaku inne też nie działały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat.

Ponad tydzień temu zrobiłem restart. Wymieniłem całą skałę ale wodę i część dytrytusu w sumpie i w kominie celowo zostawiłem, dwa dni po restarcie odpaliłem kulki i dzisiaj wracam do domu a woda mętna.

Jak pamiętam to przy ostatnim starcie miałem podobnie i zmętnienie pomimo różnych działań utrzymywało się chyba z 3 miesiące. Nie wpłynęło to negatywnie ani na ryby ani na korale.

I teraz pytanie do Was czy jest jakiś sposób na szybsze wyklarowanie wody?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem, woda się wyklarowała dopiero po zmniejszeniu ilości pelletek o połowę oraz redukcji przepływu przez nie.

Wyjęte pellety dokładałem sukcesywnie (tydzień po tygodniu), zachowując wcześniej ustawiony przepływ).


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, odłączyłem biopelletki i woda po kilku godzinach zaczęła się klarować. Chyba przesadziłem z ilością bo przepływ miałem idealny.

Stwierdziłem że do kiedy nie zacznie się problem z parametrami to odpuszczam tą metodę, tymbardziej że na tą chwile fosforany i azotany zerowe. Chodziło bardziej o mocne wystartowanie z bakteriami przy nowej skale ale jak widać to chyba bakteri w sumppie i wodzie było aż za dużo :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jakie rezultaty na xxl macie działają czy nie ,


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam XXL od dwóch lat, działają, tylko należy uważać by nie przesadzić z przepływem.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaki przepływ uważasz za odpowiedni do 250 ml polimerów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.