Skocz do zawartości
Magdalena7

fatalny efekt kleju....?

Rekomendowane odpowiedzi

Post chyba ku przestrodze?

Zaczęło się do tego, że oderwał mi się grzebień do panelu przyklejony wcześniej silikonem. Postanowiłam go jakoś przymocować... wybór padł na próbę zastosowania kleju do skałek. Napisane na opakowaniu iż nieszkodliwy dla rafy hmmm..( o ile zastosujemy go po zmieszaniu składników). Zgodnie z instrukcją zmieszałam oba składniki ( mają postać plastelinopodobną). No i zaczęłam kombinować z przymocowywaniem grzebienia...

Efekt- zmętnienie wody..

Efekt nr 2...przeżyła 1 ryba( błazenek) , padły 3 pozostałe ( babka cinctus- nie widzę jej, drugi błazenek- znalazłam zwłoki za skałką i niebieski garbik..

Miekkie koralowce mają się dobrze, jeżowiec i ślimaki też...

Zastanawiam się czy i gdzie popelniłam błąd... za krótko mieszałam oba składniki? A może wcale nie jest neiszkodliwy jak napisano na opakowaniu...

Raczej małopropawdopodobne wydaje mi się aby śmierć 3 ryb jednocześnie była przypadkiem niezależnym od zastosowania kleju...

Miał ktoś podobną sytuację?

Edytowane przez Magdalena7 (wyświetl historię edycji)

akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to za klej?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie też - ile tego kleju zużyłaś, bo jeśli na całą powierzchnię grzebienia, to może być trochę dużo jak na ten litraż.

Klej jest w miarę bezpieczny, ale nie ma też to swoje granice jeśli chodzi i ilość dozowaną na raz.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reef construct Aqua Medic. Owszem, zastosowałam go na całą powierzchnię grzebienia. Producent jednak nie zastrzega maksymalnej bezpiecznej ilości kleju...

Edytowane przez Magdalena7 (wyświetl historię edycji)

akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam od dawna tego kleju i jest ok zmętnienie czasami jest znikome wtedy kiedy długo manewruję daną szczepką przyklejając ją w baniaku


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znamy szczegółów. Jeśli nie wyłączyłaś obiegu wody, to klej był stale wypłukiwany i w końcu mogło się go zrobić za dużo.

Post chyba rzeczywiście "ku przestrodze", bo raczej nie rozstrzygniemy co było przyczyną tragedii.

ed.

Ja, podobnie jak Sygen, mam dość dobre zdanie na temat tego kleju. U mnie spisywał się o niebo lepiej niż np. Grotech.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyłączyłam i być może za dużo manipulowałam przy grzebieniu próbując go zamocować...woda zmętniała dość mocno...


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I grzebień odpadnie. Takie kleje to nie kleje tylko wypełniacze, coś jak gips/beton. Zero właściwości klejących.

Mogłaś spróbować patexem gel.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, w efekcie grzebienia nie przymocowałam. Usunęłam klej po zmętnieniu wody...ale i tak na nie wiele się to zdało...

Pytanie pozostaje następujące... czym BEZPIECZNIE i trwale przykleić grzebień w działającym akwarium?


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego odpadł ci po silikonie?

Może patexem jak radzi Kośmid, albo jeszcze raz na silikon, tylko tym razem obniż poziom wody w akwarium żeby część klejona była sucha, dobrze oczyść szybę i grzebień, odtłuść i spróbuj jeszcze raz silikon.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klej zabiera tlen z wody i tu jest przyczyna a grzebień podkleić trzeba było cjanoakrylem w żelu i po sprawie szkoda rybek


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używałem tego kleju do skały i nawet jeszcze nie związał jak był w akwarium, nic mi się nie działo!!

Coś przekombinowałeś!!


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie to co napisał akvarius, pewnie przesadziłaś z ilością, zbiornik też nie jest za duży. Nie jesteś pierwszą która sobie tak załatwiła część obsady.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawe dlaczego odpadł ci po silikonie?

Może patexem jak radzi Kośmid, albo jeszcze raz na silikon, tylko tym razem obniż poziom wody w akwarium żeby część klejona była sucha, dobrze oczyść szybę i grzebień, odtłuść i spróbuj jeszcze raz silikon.

Dokladnie tak,jak pisze Jacek. Silikon,tylko koniecznie akwarystyczny (dostepne nawet w marketach budowlanych). Ja na taki wklejalem grzebien do Reefmaxa,obnizywszy wczesniej poziom wody i odtlusciwszy spirytusem grzebien oraz szybe w miejscu klejenia. W sieci podaja rozne czasy calkowitego schniecia silikonu,ja podnioslem poziom wody i uruchomilem obieg znacznie szybciej,po 4-5 godzinach.

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow - krzakom po edycji mowimy stanowcze:NIE)...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqua Medic sprzedawał kiedyś silikon w tubce czarny, który nadawał się do klejenia pod wodą w działającym zbiorniku. Niedawno tubkę wyrzuciłem, a w sklepach nie mogę teraz tego znaleźć. Użyłem tego raz w sumpie i nic się nie działo. Reef Construct używałem kiedyś często do klejenia skałek ze szczepkami i nigdy nawet po rozpuszczeniu w wodzie nie miałem zgonów. Wyłączałem jednak obieg i cyrkulację na kilkanaście minut, żeby klej zdążył stwardnieć, minimalizując jego wymywanie przez ruchy wody.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano cóż...nie mam pomysłu, co innego mogło tak nagle zaszkodzić rybom niż ten klej...w każdym razie jeden błazenek przeżył. Zauważyłam też większą liczbę kełży. Spórbuję przykleić za Waszą poradą grzebień silikonem, z nadzieją, że to nie wykończy mi reszty obsady.

A następnie po odczekaniu ( chyba tydzień na wzelki wypadek wystarczy) uzupełnić obsadę.

Edytowane przez Magdalena7 (wyświetl historię edycji)

akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie chodzi o przepływ wody. Przy grzebieniu przepływ był duży i powodował masywne wypłukiwanie kleju, zanim związał. Jak przyklejasz koralowca, to klej opływany jest przez relatywnie małą ilość wody i dozowanie kleju do obiegu jest małe. Stąd kłopoty.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie jestem zwolennikiem klejenia silikonem czegokolwiek poza szkła ze szkłem.

Zwłaszcza w tym wypadku, gdy z łatwością można zrobić to na sucho, obniżając na godzinkę poziom wody o kilka centymetrów. Spoina silikonowa będzie wysychać tygodniami.

Niewykluczone, że ten wcześniej użyty klej to złapie. Można też zrobić to jakimś klejem cyjanoakrylowym, tzw. sekundowym.

Najlepiej zrobić jakąś próbę - nie wiemy z czego jest ten grzebień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magdalena,często odpadają grzebienie i pisano na ten temat wiele razy.Powtórzę przedmówców,wyłączamy obieg,obniżamy poziom wody w akwarium,kleimy odpowiednim silikonem i po kilku godzinach można załączyć obieg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile gram kleju użyłaś ? Jak dla mnie jakieś 25 g w 100l nie miało efektów ubocznych.


Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile gramów>? No cóż, nie ważyłam. To mogło być najwyżej kilka gramów. Ale faktem jest, że woda zmętniała.


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich zakupach musiałem i ja użyć kleju. Pierwsze, zużyte już dawno temu opakowanie w kolorze glonów było ok, nic się nie działo, drugie - szare (resztki zużyte właśnie w sobotę), już gorzej. Zwierzaki co prawda nie odczuły, ale kilka godzin musiałem spędzić na obserwowaniu odpieniacza. Przez długi okres czasu wyrzucał bąbelki do wody w bardzo dużej ilości, potem nagle przepełnił się kubek czystą wodą (chyba nie do końca czystą, bo musiały tam być resztki kleju). Akcja napełniania kubka trwała 2min ;-(. Podnisłem kubek i czekałem aż wypełni się "treściwszym" odciekiem, wylewałem i tak kilka razy, aż sytuacja się unormowała. Myślałem, że to przypadek, ale wczoraj dokleiłem 2 korale nowym klejem (znowu w kolorze glonów). Użyłem 1cm z każdego "batona", no i pół nocy przy odpieniaczu. Dzisiaj rano w wodzie biało od pęcherzyków powietrza, jak po chemicleanie, ale pylenia kleju nie zaobserwowałem.

Poza tym, ten pierwszy kleił lepiej, teraz co przykleję, to się odkleja. Może to kwestia bardziej porośniętej skały?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.