Skocz do zawartości
Astis

528l - moja trójstronna lampa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chciałbym opisać tutaj budowę mojego nowego (już czwartego) akwarium.

Projekt z powodu przedłużającego się remontu i natłoku obowiązków w ostatnim czasie długo się krystalizował ale się udało i od ostatniej niedzieli wszystko idzie już pełną parą.

Sprzęt:

Akwarium 160 x 60 x 55 cm (h) – szkło 10 mm opti – komin zewnętrzny na krótkim boku z wydzieloną komorą na wewboxa. Akwarium ustawione kominem do ściany oddziela kuchnię od części stołowej.

Sump dwukomorowy 60 x 40 x 40 cm (komory na pompę z filtrami i odpieniacz)

Refugium na spływie grawitacyjnym z DSB 50 x 40 x 25 cm – nad refugium lampka 40W led DIY

Pod refugium dolewka 50 x 40 x 25 cm sterowana automatem – pozostało jeszcze pospinać automat z czujnikami pływakowymi.

Szafka z płyty wiórowej obudowana kamieniem (bez stelaża) – podzielona na 3 częśći 60 - 40 – 60 cm

Światło to lampa DIY 6 x 80 W T5 z osobno ustawianym czasem załączania dla 3 – par świetlówek + 260W led cree (160 white + 100 royal blue – sterowanych komputerem Lubusika)

Cyrkulacja to dwie pompy: 1xtunze 6205 i 1x6095 sterowane z profiluxa + jebao WP25 w komorze wewboxa z własnym sterowaniem (o dziwo ta pompa w tym akwarium buja wodą na 2-3 cm)

Pompa obiegowa to Aqua-Nova 10000 l/h

Odpieniacz DIY na rurze 200 mm i pompie Tunze silence 9420 po tuningu – powietrze doprowadzone z dworu.

Do sterowania profilux z pomiarem 2xPH,temp, listwą itd.

W systemie jest łącznie 40 kg suchego piachu, 10 kg żywej odgazowanej skały w refugium i ok. 30-40 kg suchej wymoczonej w RO konstrukcji z posklejanej suchej skały.

Docelowo w środkowej komorze szafki będzie reaktor a’la dastaco II DIY i pompy do dolewki mikro.

Ok. dosyć pisania teraz kilka fotek:

Tak to wyglądało po zalaniu – 400 l z działających akwarii (tutaj podziękowania dla chłopaków z Tarnowskich G., Bytomia, Świętochłowic i Piekar Śl. J - nie linczujcie mnie za tego sarco ale jak tylko będzie coś z nim nie tak trafi do innego domku).

hxow.jpg

Kilka fotek z budowy

hhqo.jpg

ggun.jpg

xexl.jpg

qgyt.jpg

h5sg.jpg

z0hg.jpg

ruw5.jpg

Akwarium rozpoczęło dojrzewanie. Na skale i piasku pojawiają się już okrzemki z charakterystycznymi pęcherzykami powietrza. Na razie leję tylko bakterie BioS AF po 2 kropelki rano i 2 wieczorem. W weekend dołożę silicarbon na krzemiany do filterka.

Na ten moment sarco napompowany jak by miał wybuchnąć. W refugium jutro mam zamiar dodać glonów – już widać masę życia – wieloszczety, kiełże i różnego rodzaju grzybki i aiptasia L

Pierwsze testy:

PH 8,2

KH – 6,1 – nisko ale to przez wtopę z ubogą solą AF (podobno taka partiaL) – już podbijam

Ca 450

Magnez 1400

No3 – między 15 a 25

Po4 0,07

Odpieniacz pomimo braku życia pieni jak szalony J

Wszystkie uwagi i sugestie mile widziane :) a wręcz oczekiwane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie pokazałeś to cudo. Widzę że łańcuszki na lampie jak u mnie, tylko ja niestety nie mam takiej zajebistej obudowy lampy :)

Wszytko super się zapowiada - zobaczymy jak dalej będzie.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowe do lampy zrobil mega ;) ;) Na priv mialem przyjemnosc obejrzec kilka dni wczesniej i zrobila na mnie duuuze wrazenie :) Kurde najprostsze pomysly sa chyba najlepsze. Choc ciekawi mnie jeszcze umocowanie radiatora ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypas:D

A swiajła to masz ze ho ho...


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"KH – 6,1 – nisko ale to przez wtopę z ubogą solą AF (podobno taka partiaL) – już podbijam"

sorki ale nie bardzo rozumiem kupiłes taką specjalnie czy producent dał du....

jesli to drugie to strach uzywac tej soli

baniak przekreci się robiąc dużą podmiankę


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super lampka :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda super. Ciekawa opcja z DSB w pojemnikach, czemu dwa pojemniki a nie jeden większy. Jeśli mogę doradzić to postaw je naczymś tak aby był przepływ wody pod pojemnikami no I jeśli masz opcje to do jednego pojemnika, będzie bardziej wydajny niż dwa. Mogę spytać gdzie lub kto robił zbiornik? Jestem na etapie organizowania podobnego tylko, że troche większego.

Edytowane przez Paradisecorals (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej czyścić dsb w dwu pojemnikach. Jednak, mimo wszystko, co jakiś czas takie złoże dobrze przeczyścić, bo nie wszystko się rozkłada - cześć ulega akumulacji. Przy dwu pojemnikach, nie tracimy ciągłości procesu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że się chociaż troszkę podoba - dla mnie najważniejsze jest, że mi się też podoba (taka wrodzona skromność :) Jarek zapraszam na kawkę - łańcuszki (te są z kwasówki) niestety wg mnie gorzej wyglądają niż linki ale wygodniej na nich się poziomuje lampę! Lampa jest na podciągu - mogę ją podnieść o ponad 0,5m do prac w akwarium. VDR w tej lampie nie ma radiatora :) - jest płaskownik 100 x 5 mm po całej długości lampy - podwieszony do obudowy na dotoczonych z aluminium dystansach :) Pawelkielce - na start kupiłem karton "biednej" soli AF - sól była zbrylona po wsypaniu do wody RO/DI w pojemniku z pompa cyrkulacyjną po 20 min 2/3 się rozmieszało woda się w miarę wykrystalizował a po kolejnej godzinie zaczęło się robić coraz większe mleko i wytrącił się taki jakiś gips - na szczęście takiej wody trafiło do mojego akwarium mniej jak 20% - reszta była z działających akwarii. Pozostawiłem tą wodę w pojemniku do mieszania z cyrkulacją na kolejne 3 dni było tylko gorzej :) - w końcu reszta trafiła do ścieku. W całej tej historii muszę powiedzieć, że sklep w którym kupiłem karton tej soli zachował się b. przyzwoicie - za dopłatą dostałem dziś karton bogatej soli AF. Tej bogatej soli bez probiotyków w poprzednim akwarium zużyłem kilka wiader 25kg i nigdy nie było najmniejszych kłopotów. Do tego dostałem zapewnienie o dostarczeniu pozostałej w kartonie soli do producenta w celu sprawdzenia co było nie tak - jak coś będę wiedział napiszę. KH już podbiłem do 7,5 bo z poprzedniego akwarium pozostało mi trochę prochów do ballinga :) Staszku dzięki chciałbym kiedyś mieś choć trochę takie akwarium jak Twoje :) Paradisecorals - dwa pojemniki z DSB są dlatego aby nie było konieczności w przyszłości osłabiania filtracji i wymiany całego złoża. Można po prostu wymienić jak przyjdzie już ten czas połowę - może założenie jest błędne ale jest moje :) O postawieniu pojemników na podwyższeniu nie pomyślałem - nie wydaje mi się to jednak konieczne bo przepływ jest spory między pojemnikami. DO DSB dziś trafiły glony. Co do wykonawcy zbiornika to zapraszam na prv - fakt jestem z niego mega zadowolony :) Zresztą wszystkie cztery zbiorniki do tego systemu robiła jedna osoba.

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem widziałem wszystko rewelacyjnie wykończone :thumbup: a co najlepsze mogłem sobie podotykac akwarium :thumbsup: i ta mega lampa dla sarco :yes


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek ja zapytam z innej stony :) poniewaz sam wykanczam mieszkania ( a przynajmniej w PL wykanczalem ) to mam pytanie z innej beczki , jak kleiles kamien do plyty , rozumiem ze to gipsowa atrapa kamienia , ja taka obsadzilem kawalek salonu , ale nigdy nie kleilem jej do plyty , czy to byla plyta typu osb czy mdf ? czym ja kleiles , klejem do plytek lub kamienia czy silikonem ? dziekuje za odpowiedz , a baniak zapowiada sie super , pozdrawiam :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qba25 - ja dla pewności i przy okazji usztywnienia konstrukcji na płytę meblową pod kamień przykręciłem płytę G-K i kleiłem uelastycznionym altasem - polecam. Ale jest też w castoramie taki gotowy klej do glazury w wiaderkach różnej pojemności - tym można kleić nawet bezpośrednio na drewno! Tak masz rację to jest gipsowa imitacja kamienia - jest lekka le "gruba"

Arek ja zapytam z innej stony :) poniewaz sam wykanczam mieszkania ( a przynajmniej w PL wykanczalem ) to mam pytanie z innej beczki , jak kleiles kamien do plyty , rozumiem ze to gipsowa atrapa kamienia , ja taka obsadzilem kawalek salonu , ale nigdy nie kleilem jej do plyty , czy to byla plyta typu osb czy mdf ? czym ja kleiles , klejem do plytek lub kamienia czy silikonem ? dziekuje za odpowiedz , a baniak zapowiada sie super , pozdrawiam :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie pokazałeś co się w Piekarach kryje :thumbsup:

Byłem, widziałem, jestem pod wielkim wrażeniem. Lampa po prostu rewelka, jak ją zobaczyłem to od razu zachciało mi się zmiany mojej :)

Nie zauważyłem że masz 2xph, po co jeśli można wiedzieć ? drugą planujesz dać do reaktora?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja - kilka fotek - wszystko jak mi się wydaje idzie w dobrym kierunku a ja sobie siedzę i popijam :wine: Wywaliło okrzemki ale już pomału są w odwrocie! Zresztą nie stało się nic czego się nie spodziewałem. Jutro dojedzie do mnie 500 g sery silikate clear a w sobotę jak to będzie mało do sumpa trafi w filtrze z 500 ml phosguarda sahema! Co tu dożo gadać lepiej kilka fotek DSB z refugium już zasiedlone: taj6.jpg8enh.jpg Odpieniacz zaczął pienić jak szalony - dziennie wylewam z 0,5 do 1 litra odcieku dość treściwego. r6sm.jpgyttf.jpg

A sarco nieśmiało pręży się do zdjęć nf91.jpgid01.jpg

jtlt.jpg

W weekend też uruchomił dolewkę i już mam spokój z ręcznym dolewaniem RO/DI

:thumbsup: Maciek profek ma dwa wyjścia pod elektrody PH ale czy są one sprawne muszę dopiero sprawdzić :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sarco wygląda jak by się miał podzielić


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co by nie było, że nic się nie dzieje :) dzieje się - przez ten weekend zmajstrowałem filtry przepływowe na węgiel, peletki, rowę czy co tam będzie potrzebne! Każdy o pojemności 1,5 l z przeznaczeniem do 1 litra zawartości: Jutro wędrują do sumpa. 9xku.jpg

xgkx.jpg Akwarium po wysypie okrzemek przechodzi sobie spokojne dojrzewanie. Parametry się stabilizują. No3 już poniżej 10 a PO4 0,06. Namieszałem już VSV - od poniedziałku zaczynam dozowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietny start, super wykonanie calego zestawu. Jednak jak robic akwa ze szkla z opti to calosc opti.

Lampy :thumbsup: nie jeden seryjny porducent moglby brac przyklad.

Aquascaping pompa

Jedyne uwagi mialbym co do DSB

Tego sie nie czysci, DSB sie prowadzi. Skala w DSB zazwyczj nie zdaje egzaminu. Doskonale sposob na odpalenie DSB ale wiekszac zycia pozostanie na skale i nie przeprowadzis sie do piachu. Druga sparwa to pod skala bedzie zbieral sie detrytus i stanie dyfuzja gdzie w DSB jest 100 razy wazniejszy czynink niz cyrkulacja nad zlozem. Staje dyfuzja i zloze przestzaje dzialac. Skaly jest tak duzo ze nie ma miejsca na glony

Z wodka przy DSB trzeba bardzo rozwaznie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ dzięki jak zwykle za cenne uwagi :)

Z DSB jest tak jak piszesz - docelowo po ok 2 miesiącach cała skała poukładana na DSB zniknie i albo wyląduje w sumpie albo powędruje do nowego właściciela jak nie wejdzie do sumpa. Zależy mi aby w miarę możliwości narazie jak najskuteczniej zasiedlić złoze - a juz widze, że co nieco drąży piach:)

Na zdjęciach to tak wygląda ale aktualnie do sumpa weszło już ok 1 l spagetti a jeszcze jest miejsce na przyrosty! Nie widać też ale w DSB są dwie pompki cyrkulacyjne odpowiedzialne za mieszanie wody nad złożem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę posta pod postem ze względu na czas jaki upłynął od poprzedniej aktualizacji :)

A wiec tak - slicat clear serry + posguad sachema + silicarbon załatwiły okrzemki :)

NO3 już niewykrywalne salifertem :) od ponad tygodnia

PO4 0,03

Ca 430

Mg1350

KH 7,5

Do zbiornika pomalutku trafia życie

j36k.jpg

s2lv.jpg

q3fe.jpg

xu5s.jpg

1voq.jpg

i mój ulubiony pozer – salariasek to jest taka sympatyczna i towarzyska ryba J

lgjk.jpg

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram, również nie wyobrażam sobie akwarium bez salariasa :thumbsup:


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek a jakie plany co do akwarium,będzie z SPS-ami, czy bardziej miękko i LPS ?

Akwa robi wrażenie, dołożysz jeszcze skały,czy pozostajesz przy tej ilości ?

Powodzenia


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium bardzo chciałbym prowadzić w kierunku SPS z dodatkiem LPS'ów :) co z tych planów wyjdzie - zobaczymy? W każdym razie jest kilku AKWARYSTÓW i kilka szkiełek na forum, które wyznaczają mi kierunek :) W kżdym razie czekam cierpliwie na 26 grudnia i zdjęcie pewnego całego taku :) Wiecie o czym mówię :thumbup:

Z ciekawstek w były piątek była nerwówka - po powrcie z pracy zauważyłem awarię pompy obiegowej. Na szczęście miałem pompę zastępczą 3500 l/h - do piątku ma być nowa pompa 6500 l/h - wydaje mi się, że wystarczy. 3500 jest wg mnie do takiego akwarium za mało.

Co do ryb - napewno na 3 szt. się nie skończy :) Obsada jest planowana klasyczna z 3 polcami - jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji co do gatunków.

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek, a co to za pompa ma być ? 6500 będzie ok :)

No 4500 nawet za mało na taki baniaczek.

Wiesz że obserwuje twój wątek :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka ,arku ,watek naprawde fascynujacy,czyta sie bardzo ciekawie i z przyjemnoscia bede do niego wracal,wszystko sie swietnie i klarownie zapowiada czego od serca zycze :thumbup: ,lampa jest poprostu pelna profeska,zreszta caly projekcik mi sie bardzo podoba,trzymam kciuki a na priv-info,pozdrawiam z kedzierzyna


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super tylko jakoś kłują mnie w oczy te łańcuszki - no ale kwestia gustu:-)

Jak co t fajne linki są w Kanluxie za 20kilk zł-) - nie mam nic z nimi wspólnego - robie własną lampe wiec temat na czasie:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.