Skocz do zawartości
Lidmann

Montipora confusa "coś" dziwnego na podstawie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam cos dziwnego zauważyłem na podstawie montipory confusa jakby takie kokony i farfocle. Monti przestała polipować. Parametry w stopce. Czy to jakiś pasożyt?post-15752-0-10232800-1384770285_thumb.jpg


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet nie zalatuje, widać ich kilka sztuk

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi sie właśnie wydawało że to berghia. Połamałem monti i wyrzuciłem ponagryzane kawałki z tymi ślimorami i ich jajami. Czy jest taka możliwość że chodzą sobie gdzieś "luzem" po akwarium?


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę miał jutro ten RX a korali nie chciałem we wiaderku do jutra trzymać bo wogóle by z nich nic już nie było. Do głównego sie bałem je dać żeby sie już nie rozprzestrzeniały te ślimaki.


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że przemieszczają się po kamieniach , skałkach i szybach. Nie chcę cię straszyć ale przytrafiła ci się paskudna plaga , ciężka do opanowania. Proponuję o ile nie posiadasz w akwarium zakupić sobie wargatki i mandaryny - mogą pomóc ale przy dużej inwazji raczej nie dadzą rady a i wybrane osobniki muszą gustować w tego typu robakach. Moczenie w gotowych preparatach może przynieść efekty jak również można sporządzić samemu roztwory z nadmaganianu potasu lub płynu Lugola i robić krótkotrwałe kąpiele przynajmniej co tydzień aż do wizualnego opanowania inwazji. Będzie bardzo ciężko ale zawsze istnieje jakiś mały procencik na ich wybicie. Znam zbiorniki w których te ślimaki zrobiły spustoszenie w montiporach do tego stopnia że na kilka miesięcy montipory wyleciały ze zbiornika w 100%.

Szczerze życzę powodzenia w walce z tym upierdliwym pasożytem montiporek

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety R.I.P ma racje. Te slimaki to prawdziwa zmora. U mnie zadna kapiel nie pomogla, aczkolwiek trafilem na ich gniazdo i sporo wygrzebalem szczoteczka do zebow (tesciowej :evil: ) Podobno jakis wargacz sie w nich lubuje ale to tylko "podobno"

Na szczescie montipory rosna dosc szybko wiec straty szybko odrastaja.

PS

Czy ktos sie orientuje ile glodowki wytrzymuja te slimaki? Bo rozwazam ewentualna kwarantanne tylko nie wiem jak dlugo


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wyczytałem że wytrzymują nawet 4mc ale ile w tym prawdy to nie wiem.

Miałem już typową plagę (2 talerzówki wchłonięte całkowicie reszta do połowy, tylko czerwone nie ruszone) kupiłem 2 wargacze http://pl.reeflex.net/tiere/210_Halichoeres_chrysus.htm i chyba Halichoeres Marginatus (ale pewny nie jestem) po tygodniu już widziałem tylko pojedyncze sztuki a po 2ch tygodniach ślad po nich zaginą:))


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie także Chrysus je wytępił

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet po kilku miesiącach wizualnego opanowania plagi może nastąpić nawrót (ślimaki są cholernie wytrzymałe i mogą wegetować w szczelinach skał) i znów zacznie się "oberek" od nowa , więc musisz obserwować montipory przy podstawach i ewentualnie szybko reagować. Podobna plaga występuje na acroporach i podobne środki się wtedy stosuje z tym że ślimaki na montiporach są bardziej widoczne ( białe z kołtunami) i przez to niektóre ryby się nimi interesują i zaczynają na nie polować, Na wszelki wypadek zakup sobie sprawdzone wargatki ( chrysys i hexatenia ) a preparaty trzymaj w pogotowiu i stosuj w/g instrukcji lub raz w tygodniu do opanowania plagi. Pamiętam że korale po tych kąpielach wyglądają paskudnie ale po pewnym czasie dojdą do siebie - no ale niestety to jedyne wyjście

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jak stosować płyn lugola w takich kąpielach, tj. aby wytępić te ślimory ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 kropli na litr wody w zasadzie wystarcza jednak kąpiel musi być wspomagana szczoteczką do zębów .Trzeba ją także powtarzać co 14dni tak ok 3-4 razy .Niestety kąpiele w jodzie nie uszkadzają jajek.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc !


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.