Skocz do zawartości
inmar

Pomiar zasolenia

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega ma urządzenie do pomiaru CPC-411. W jaki sposób można go wykorzystać w akwarium ? Wiem,że jest to pomiar w innych jednostkach i nie wiem jak to przeliczyć na nasze potrzeby.

http://www.elmetron.com.pl/CPC-411.html#/CPC-411/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma urządzenie do pomiaru CPC-411. W jaki sposób można go wykorzystać w akwarium ? Wiem,że jest to pomiar w innych jednostkach i nie wiem jak to przeliczyć na nasze potrzeby.

Jeżeli chcesz mierzyć zasolenie, to ustaw na zakres 20-100mS.

Zerknij w załącznik, może się przyda :)

zasolenie.pdf


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś jadę pożyczyć to od kolegi i wieczorkiem się pobawię.Ciekawe jak z dokładnością tego urządzenia,podobno to nówka lub ma sondę nową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba uważać gdzie się mierzy - w silnym prądzie będą przekłamania, woda musi być też wolna od bąbelków powietrza. No i pytanie, czy miernik jest poprawnie skalibrowany?


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już sprzęcik,ale nie mam instrukcji,może będzie jutro.Nie wiem czy jest skalibrowany sprzęt,sondy są zamknięte w zakręcanych pojemnikach z płynami.Tabelka do przeliczania super i wykorzystam ją jak będę pewny,że sprzęt poprawnie będzie pokazywać.Na razie to zabawa.

Ps.Jak myślę,trzeba by kupić płyny kalibracyjne.Co do pomiary temperatury to chyba nie trzeba tego kalibrować ?

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przekłamanie odnoście umieszczenia sondy w prądzie wody czy też nie-potwierdzam. Jak kalibruję ale pod zasolenie 1024 ustawiam i pilnuję poziomu wody, zasolenie stałe. Pokazuje mi dokładnie 50,5 na profku III eX


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam CDM-2 z Hydrometu, każda ich sonda ma indywidualnie wyznaczaną stałą K, wystarczy ten współczynnik wpisać do konduktometru i kalibracja będzie zrobiona. Czy Elmetron (producent EC-60) też tak robi? Masz jakiś papier z takiego badania?

Jak kalibruję ale pod zasolenie 1024 ustawiam i pilnuję poziomu wody, zasolenie stałe. Pokazuje mi dokładnie 50,5 na profku III eX

Ja zainwestowałem w płyny 35mS i 50mS z Aqua Medic'a, kalibruję w dwóch punktach. I o dziwo odczyt z sondy pokrywa się idealnie ze spławikiem AM :)

Edytowane przez rj1307 (wyświetl historię edycji)

8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku,mam miernik GMC. Mierzy zasolenie w/g algorytmu z konduktometru. Dokładnie. Jak chcesz - mogę Ci wypożyczyć na kilka dni do testów

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zalazłem szczegółową instrukcję obsługi CPC -411 w PDF - może się na przyszłość komuś przyda

http://chomikuj.pl/flimbooo/Instrukcja+Konduktometru,3290547397.pdf

oraz opis sond

http://chomikuj.pl/flimbooo/sonda+do+konduktometru,3290546691.pdf

P.S. nie umiałem wrzucić bezpośrednio ze względu na wielkość więc posłużyłem się chomikiem

Edytowane przez flimbooo (wyświetl historię edycji)

8076_8309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisałem do miernika stałą K i Reflaktometr wczoraj skalibrowany na płynie z Salfierta pokazuje 1.0245 a miernik 48,4 czyli według tabeli 1,02410 czyli prawie takie same wyniki.

W tej chwili mój reflaktometr na wodzie RO pokazuje o około 6 kresek poniżej zera więc dotychczas moja kalibracja na wodzie RO powodowała,że miałem błędne wyniki a więc zasolenie zamiast 1.025 miałem 1.019 i ciekaw jestem jak długo to trwało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie ostatnio porównanie różnych mierników zasolenia.Jako pierwszy był pomiar świeżo skalibrowanym urządzeniem CPC-411 który pokazał mi 1.022 i kolejno mój reflaktometr z którym mam problem 1.026,spławik Grotecha 1.022,następnie reflaktometr D-D 1.024 i na koniec jeszcze jeden spławik AM 1.022.Wychodzi na to,że mój Knop leci za okno,choć go kalibrowałem płynem referencyjnym a spławik Grotecha zostaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, teraz zaczynam się bać mojego refraktometru. Zawsze go RO kalibrowałem :shock: To źle?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedni mówią,że można a inni,że nie,ja uważam,że można i pokrywało mi się z płynem kalibracyjnym.W RS też mi tak kiedyś powiedziano.Płyn kalibracyjny z Salifierta kosztuje 14zł więc dla porównania można sobie kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek a czy sprawdzałeś co Ty mierzysz?

4886-zasolenie.jpg


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek a czy sprawdzałeś co Ty mierzysz?

4886-zasolenie.jpg

No właśnie, Marku, może jeden ci pokazuje Density, a drugi Specyfic Gravity. Chyba bezpieczniej jest posługiwać się Salinity

Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, nie wiem, czy dobrze czytam, ale kalibrujesz konduktometr płynem do refraktometru? Za cholerę Ci to nie wyjdzie jeśli tak.

Lepiej podaj jakie Ci pokazuje Conductivity, bo może rzeczywiście coś źle przeliczasz.

Zobacz tutaj, umieściłem tam tabelkę o przeliczaniu na SG i ppt

http://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

a przede wszystkim dobrze skalibruj. Sam niezłe miałem przeboje z profkiem przy kalibracji tej elektrody. Trzy rzeczy:

pierwsza - elektroda przy kalibracji nie może dotykać ścianek naczynia, nawet plastikowego, musi "luźno wisieć" we wzorcowym elektrolicie.

druga - wszystkie "wolno biegające dokoła" elektrony będą zakłócały kalibrację. U mnie np. podłączony kabel USB nie pozwalał dobrze skalibrować.

trzecia - temperatura płynu wzorcowego. To że jest kompensacja temperatury, to nie znaczy że płyn kalibracyjny nie powinien mieć wzorcowej temperatury podanej na opakowaniu. Jeśli temperatura płynu jest inna, to należy to przy kalibracji wprowadzić do urządzenia, hm, no chyba że w elektrodzie jest termometr i oba czujniki lądują w roztworze kalibracyjnym.

Powodzenia.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reflaktometr kalibrowałem płynem do kalibracji od Salifierta,zawsze to mi się pokrywało z wodą RO kiedyś,ale się teraz zepsuł dlatego pokazuje różne wyniki,prawdopodobnie coś się stało z bimetalem.To urządzenie elektronicznie jest używane na co dzień w laboratorium w Jastrzębskim OPECU i ma wszelkie certifikaty,tam go kalibrował nasz kolega z forum bo tam pracuje i go używa.

Jak czytam,nie jest łatwo skalibrować a co dopiero używać różne mierniki.Na dzień dzisiejszy nie wiem jakie mam zasolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek,

moim zdaniem, mozesz sie smialo trzymac wynikow otrzymanych na refraktometrze, po to sa stworzone. Poza tym, nawet gdyby byl maly blad, to zauwazysz po koralach, czy lepiej wygladaly przy wyniku 35 czy przy 34. Reszta to bajery, malo potrzebne a zajmujace czas i przeszkadzajacy w uzyskaniu calkowitego spokoju :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek jak chcesz być super dokładny to kup sobie spławik Tropic Marine, drogi ale nie trzeba go kalibrować i zawsze działa :thumbsup: . Jeżeli temperatura wody w akwarium znacząco się od 25 st.C to z tabeli odczytasz sobie prawdziwe zasolenie.

table1.pdf


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Btw. gdzie dostanę spławik GroTech?


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.