Skocz do zawartości
inmar

Pomiar zasolenia

Rekomendowane odpowiedzi

Marku, nie porównuj pomiarów refraktometru i spławika na różnych solankach, to bez sensu. Spławiki uwzględniają tylko stosunki wagowe, więc więcej soli, większe wskazanie. Refraktometry mają inne zasady "wyświetlania" wyniku. Wystarczy, że w jednej solance magnez będzie wyższy przy tym samym wskazaniu spławika (czyli czegoś innego będzie też mniej), to refraktometr pokaże niższy wynik. Mało tego powiem Ci, że z czasem, woda w tym samym akwarium, zakładając start na idealnej wodzie (NSW, gdzie refraktometr i spławik pokażą to samo) będzie wykazywała rozbieżności w pomiarze spławikiem i refraktometrem.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,wiem i napisałem to na potwierdzenie powyższego.Mając inne poziomy składników zmienia nam się zasolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie to, co staraliśmy się z Bartkiem pokazać w cytowanym wyżej artykule.

Zrobiłem też symulację, jak zmieniają się parametry akwarium w czasie i jaki to ma wpływ na różne pomiary zasolenia i czy sposób prowadzenia akwarium ma na to jakiś wpływ. Jesteśmy w trakcie wyciągania wniosków, a wydaje się, że będą ciekawe...


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku. A czy przypadkiem ty nie masz soli priobiotycznej ? A Leszek Rafowej?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,mam priobiotyczną,rafową a Leszek pisał,że ma zwykłą.Cyba,że się nie dogadałem z Nim.Przy okazji będąc u Leoniego takiego idola w życiu nie widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszek ma Rafowa. Kupowalismy razem po kartonie. No. Idol rzeczywiście jest imponujący.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszek ma Rafowa. Kupowalismy razem po kartonie. No. Idol rzeczywiście jest imponujący.

oj tam oj tam, dla mnie jest cały czas taki sam :) tak sól mam Rafową :)


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kolejne porównanie zasolenia,na spotkaniu u Inmara zjawili się Yarcio,Leoni i Lukasz.s4

Wyniki oczywiście niejednoznaczne.Dziwną rzeczą było,że płyn kalibracyjny na dwóch reflaktometrach pokazał 35% czyli tyle ile miało być,ale już badana solanka pokazała na każdym inny wynik.Mierzyliśmy pływakami,reflaktometrami i urządzeniem elektronicznym Milwaukee.Wyniki:

1.022 Milwaukee

1.028 reflaktometr

1.026 mój reflaktometr

1.025 pływak

1.023 mój pływak

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i bądź tu mądry człowieku jak jest naprawdę ... - nic tylko wyciągnąć średnią :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

inmar - zmierzysz ATAGO i będziesz wiedział które urządzenie kłamało :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że pomiar ATAGO tylko dopisze kolejną linijke w pomiarach a robierznosci bedą podobne. Nie umie znalejść danych technicznych atago - jaka jest tolerancja pomiarowa ?

To samo tyczy się słynnego tropic marine, uspakaja tylko to, ze wszyscy mówią ze są najlepsze ale niestety nie jesteśmy w stanie porównać rzekomego dobrego pomiaru.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i bądź tu mądry i pisz wiersze.

Marek ma w sumie 11 pomiarów na 11 różnych urządzeniach i każdy jest inny.

I jak tu dojść teraz który jest prawdziwy ?

Dla wielu z nas nie jest ważne ile jest tego zasolenia - czy jest to 1.025 czy 1.026, ale ważne jest to żeby było stałe.

Ale marek chciałby wiedzieć - jaką wartość na prawdę ma jego zasolenie.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może niech wyśle wodę do tego laboratorium Tritonlab,przy okazji sprawdzi parametry.Ja bym wysłał wodę robiona na podmiany jakie ma zasolenie,i wodę prosto ze zbiornika.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a do czego ten tak dokładny wynik zasolenia jest potrzebny ?


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiflu tolerancja czyli zakres błędu to 0,001 SG . Różnica między ATAGO jest taka że to jest profesjonalny sprzęt pomiarowy a TM brandowany chiński produkt bez gwarancji dokładności pomiaru .

Różnica między 1,023 a 1,027 jest bardzo wielka .

@erda dokładny wynik jest nam potrzebny aby cokolwiek potem mierzyć . W wodzie morskiej najważniejsze są właściwe proporcje jednak nie znając poziomu zasolenia poziom np Ca nic nam nie daje gdyż jest on uzależniony od właśnie zasolenia .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian już badał moją wodę a ma swoje konkretne laboratorium,mój ówczesny wynik 1.023 a Damiana 1.027.

No to powinieneś przyjąć że Damiana wynik jest tym poprawnym,bo skoro on w swoim labolatorium bada wodę na potrzeby Aquaforestu i podaję konkretną ilość soli na konkretne zasolenie to chyba musi mieć pewność że ma dobry przyrząd do pomiaru zasolenia.

1023 u Ciebie =1.027 u Damiana

Czyli na potrzeby zrobienia solanki 1.025 musisz rozrobić solankę i zmierzyć swoim miernikiem i uzyskać 1.021. To powinno dać wynik u Damiana 1.025

Tak to widzę.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie! TM chinol? :turned: Co w takim razie nie jest produkcji chińskiej?


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bober niestety nie tak do końca ,kilka tygodni temu byłem u znajomego który miał taki problem .Mierzył refraktometrem wodę kilkukrotnie i co najdziwniejsze za każdym razem inny wynik . Po wyskalowaniu na RO gdzie różnica była 0,05 wyniki taki sam jak poprzedni czyli regulując urządzenie zmiany żadnej .Pomiar moim refraktometrem pomiar SG 1,025 na refraktometrze kolegi 1,028 po godzinie 1,025 a dwie godziny później 1,029 . Miałem przyjemność być u Marka i też tak jego refraktometr wyskalowaliśmy niestety na dłuższą metę znowu różne wyniki . Ja posiadam ATAGO master od około 10lat i zawsze mam takie same pomiary porównując do refraktometrów cyfrowych czy to Hanna czy ATAGO zawsze powtarzalne wyniki .

Jako ciekawostka w pewnym sklepie 4 nowe(angielskie) refraktometry z półki 4 różne wyniki.

Dzisiaj przed wysyłkami refraktometrów zamówionych sprawdziłem wszystkie na tej samej wodzie dokładnie 12szt i wszystkie ten sam wynik 1,026 ,mój 10letni 1,026 ,hanna 1,026 ,ATAGO laboratoryjny 1,026 .

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiflu tolerancja czyli zakres błędu to 0,001 SG . Różnica między ATAGO jest taka że to jest profesjonalny sprzęt pomiarowy a TM brandowany chiński produkt bez gwarancji dokładności pomiaru .

Różnica między 1,023 a 1,027 jest bardzo wielka .

@erda dokładny wynik jest nam potrzebny aby cokolwiek potem mierzyć . W wodzie morskiej najważniejsze są właściwe proporcje jednak nie znając poziomu zasolenia poziom np Ca nic nam nie daje gdyż jest on uzależniony od właśnie zasolenia .

Damian, ja mam do ciebie takie pytanko:

Mierzymy zasolenie w PSU, ppt, Density i Specyfic Gravity - którą jednostką najlepiej się posługiwać ?

Ja do tej pory posługiwałem się S.G

Ale w zasadzie to o coś innego chciałem się zapytać - a dokładnie jakie zasolenie najlepiej utrzymywać ( S.G.) przy baniaku SPS ?

Takie żeby reszta naszych pomiarów była miarodajna ?

Chciał bym poznać twoje zdanie


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dla acropor i seriatopor trzymam 1,025-26 SG dla pocylipor i stylopor oraz montipor zauważyłem że w okolicy 1,027 -28 jest lepsze to znaczy lepiej polipują oraz montipory dają się lepiej wybarwiać .

Jednostki ogólnie przyjęte dla wody morskiej to jednak Salinity (ppt) oraz Specific Gravity(SG)

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, nie myślę, że po tylu latach doświadczeń z morszczyzną robisz jakiś błąd w technice pomiaru, ale chciałem w tym miejscu poruszyć jeszcze jedną, bardzo ważną sprawę odnośnie refraktometrów.

Gęstość wody to jedno, co wpływa na współczynnik refrakcji, drugie to grubość próbki, czyli pośrednio - objętość kropli nałożonej na refraktometr. Refraktometr ma klapkę, żeby "wystandaryzować" grubość warstwy wody. Klapka zamknięta na pryzmacie powinna zostać lekko przyciśnięta do szkiełka, a właściwie do metalowych brzegów refraktometru, aby utworzyć "powtarzalną" i zaplanowaną grubość próbki (odległość od spodu klapki do pryzmatu). Nałożenie i "klapnięcie" klapką może spowodować wychlapanie próbki (zaniżenie), lub powstanie grubszej warstwy i zawyżenie wyniku i stąd brak powtarzalności wyników. Pomijam już kwestię czystości, pozostałości soli na pryzmacie, odpowiedniej kalibracji no i oświetlenia.

Co do spławików, to część nad wodą musi być sucha i czysta. Każde obciążenie spławika, nawet kroplą wody na trzpieniu pomiarowym będzie zaniżało wynik.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.hanna-pol...=9&modele=605 w specyfikacji technicznej jest napisane żywotność 5000 pomiarów czyli można założyć, że 2000 razy powinien wytrzymać

Kłania się polskie, nieprawidłowe tłumaczenie - sami nie wiedzą, co sprowadzają :-).

Na szczęście 5000 pomiarów można wykonać na jednej baterii 9V - źródło: http://www.hannainst.co.uk/product_info.php?products_id=2948

@Arduan

Grubość warstwy wody nie ma żadnego znaczenia dla pomiaru. Refraktometr mierzy współczynnik załamania światła, który zależy od prędkości światła w wodzie i materiale pryzmatu. Grubość warstwy nie ma nic do rzeczy. Płytka służy tylko do tego żeby rozprowadzić małą ilość wody po całej powierzchni pryzmatu.

Edytowane przez Cyborg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.