Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jeśli było takie pytanie czy zagadnienie to przepraszam.

Czy ktoś z szanownych forumowiczek/forumowiczów miał/ma czy przymierza się do wpuszczenia do swojego baniaka tzw. stożków?

Oczywiście znane są mi podstawowe informacje dot. tych ślimaków jednak jestem ciekaw czy mimo wszystko ktoś posiada, oczywiście abstrahując od możliwości i konsekwencji jakie niesie przypadkowa iniekcja jadu na jaką jesteśmy narażeni :)

Słowem jak dla mnie kolejne ciekawe stworzenie, system polowania widziany w kilku programach na NG czy AP jest niezwykły.

Pozdrawiam.


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie widziałem w żadnym sklepie i u żadnego akwarysty, na stockliście widziałem parę razy, ale do głowy mi nie przyszło nigdy, aby zamówić. Może być ciężko go zdobyć, osobiście bym nie sprowadził...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Conus mediterraneus.sam sobie je przywiozłem z Lanzarote. Karmiłem je ze strzykawki przez lupę czasami ogolnie to jak robiłem przekładkę to dino mi je wykończyło jednak jeszcze raz bym ich niw wyciągał z wody .Wylowiłem je nieświadomie nie wiedziałem ,ze sa jadowite.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Conus mediterraneus.sam sobie je przywiozłem z Lanzarote. Karmiłem je ze strzykawki przez lupę czasami ogolnie to jak robiłem przekładkę to dino mi je wykończyło jednak jeszcze raz bym ich niw wyciągał z wody .Wylowiłem je nieświadomie nie wiedziałem ,ze sa jadowite.

Miałeś szczęście. Jad Stożków należy do najtoksyczniejszych wśród światowej fauny :)

Sam wiem jak wiele lat hodowałem skorpiony z rodziny Buthidae. Jad Leiurus Quinquestriatus spp. jest niezwykły pod wieloma względami, jego siła jest również niezwykła :)


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem, ze maja jad jakiś. Mam takiego w akwa i co ja juz z nim nie robiłem. W uk jest normalnie dostępny w sklepach.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://leki.dlapacje...wy.htm?c1=20428

http://www.nurkomani...ie_jadowite.htm

http://www.roik.pl/z...ki-moga-leczyc/

W jednym z linków jest błąd, Stożki posiadają nie kolec, a fachowo - harpun i za pomocą jego nie tyle co się bronią, bowiem w środowisku naturalnym one praktycznie nie mają chyba drapieżników, które im zagrażają. Nie mniej Stożki za pomocą tego harpuna polują. To jest istotne.

Niezwykle zwierzaki, wszystko co niebezpieczne jest pociągające. :D

Edytowane przez Androctonus (wyświetl historię edycji)

Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie stożki są toksyczne? Moze ja mam jakiegos nie toksycznego bo ile to ja go przekladalem i nic.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem toksyczne nie są czy inaczej pisząc - trujące ale produkują neurotoksyny przez co są jadowite i dzięki temu aparatowi jadowemu żyją i polują. Są drapieżnikami.

Ale toksyczne nie są. Do zatrucia nie dojdzie poprzez zjedzenie Stożka ale poprzez iniekcję "kolcem" a fachowo harpunem jadowym. Tak samo skorpiony nie posiadają kolca jadowego ale telson wraz z metasomą (ogonek :D) Jednak i w literaturze fachowej możemy spotkać taką nomenklaturę :)

Czy ktoś ma ciekawe linki odnośnie Conus spp.?

@Tester - nie bez powodu nazywa się harpun czy harpun jadowy, a nie kolec jadowy. Zobacz proszę na jego budowę, otóż posiada kilka szczebelków ząbków skierowanych ku otworowi gębowemu Stożka. W domyśle harpun ma też 2 funkcję, po iniekcji w większości przypadków ofiara jest wciągana do otworu gębowego. Stąd nazwa harpun.

Tak tylko w gwoli ścisłości.

Edytowane przez Androctonus (wyświetl historię edycji)

Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to zapytam inaczej, czy wszystkie maja kolec z jadem? Wiem jak atakują, wyrazilem sie tylko mniej jasno.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up - przyznaję, że w weekend przeszukam moje zbiory. Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytanie. W tej chwili nie jestem pewien, jednak coś mi świta, że wszystkie posiadają "kolec" i jad jednak jego konsystencja i skład są zależne od przynależności do rodziny oraz miejsca, z którego pochodzą. Nie mam na myśli tylko endemitów.

Do tego warto przestudiować zagadnienia - Konchiologii.

Podobnie jest ze skorpionami i wężami z rodziny Elapidae :)

Mamy również Terebry oraz Rozkolce. I o nich muszę sobie przypomnieć oraz uzupełnić wiedzę.

CNCRob możesz określić przynależność gatunkową lub chociaż zrobić fotę muszli? Jestem bardzo ciekawy Twojego okazu.

Tester - metoda w zasadzie są 3 metody iniekcji mi znane, o to Ci chodziło? Wyróżniamy: podskórną, domięśniową i dożylną. Jednak w medycynie jest jeszcze śródskórna. Zwierzaki jadowite dysponują przede wszystkim: domięśniową i dożylną.

Edytowane przez Androctonus (wyświetl historię edycji)

Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę. Czas zrewidować wiedzę. Jednak byłem, pewien że czytałem o posiadaniu harpuna przez każdego przedstawiciela rodzaju Conus spp.

Innego masz przedstawiciela.

Ciekawy art. jednak pewnych zagadnień nie rozumiem.

http://www.nature.com/nature/journal/v429/n6994/pdf/429798a.pdf


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości sam zacząłem szukać i znalazłem, ze mój to raczej ten:

http://www.reef-guar...etritivore.html

Żywi sie detrytusem i nie posiada kolca jadowego.

Skrzydelniki (Strombus) to nie stożki ( conus ) to zupełnie inna rodzina ślimaków.

Nie sądzę aby jakiś sklep posiadał w swej ofercie conusy mając świadomość jak bardzo śmiertelne zagrożenie niesą.

Np.conus textile jest potocznie nazywany stożkiem " trzech kroków" myślę że nie muszę wyjaśniać dlaczego.:)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys widzialem dużego w sklepie nie Wiem co tam robil nawet sie nie pytałem może przyszedł z żywa skałà.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzydelniki (Strombus) to nie stożki ( conus ) to zupełnie inna rodzina ślimaków.

Nie sądzę aby jakiś sklep posiadał w swej ofercie conusy mając świadomość jak bardzo śmiertelne zagrożenie niesą.

Np.conus textile jest potocznie nazywany stożkiem " trzech kroków" myślę że nie muszę wyjaśniać dlaczego. :)

Ha! Bardzo ciekawa informacja, zacznę wertować net.

Nie mniej na pewno są osoby posiadające jakieś gatunki Conus spp. w swoich baniakach.

PS: znacie może ciekawe programy z NG, AP, Discavery, Planette, itd. odnośnie Jadowitych i toksycznych zwierząt? Miałem kiedyś ich sporo ale cholera wcięło mi :shock: chciałbym stworzyć listę i zgromadzić je od nowa.

Na pewno - Jadowe Wojny oraz Śmiercionośna Dwunastka kilka części.

Śmiercionośna Dwunastka - Australia kilka pierwszych minut jest o Stożkach :) Kilka informacji nt. Conus geographus.

Edytowane przez Androctonus (wyświetl historię edycji)

Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzydelniki (Strombus) to nie stożki ( conus ) to zupełnie inna rodzina ślimaków.

Nie sądzę aby jakiś sklep posiadał w swej ofercie conusy mając świadomość jak bardzo śmiertelne zagrożenie niesą.

Np.conus textile jest potocznie nazywany stożkiem " trzech kroków" myślę że nie muszę wyjaśniać dlaczego.:)

Moze nie ta sama rodzina ale na pierwszy rzut oka różnią sie jedynie kolorem muszli. Dopiero dalsza obserwacja pokazuje różnice.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak na pierwszy rzut oka zebra od konia też się różni tylko maścią.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak samo jak na pierwszy rzut oka zebra od konia też się różni tylko maścią.

Tylko jak odróżnić zebrę od konia jesteśmy uczeni od dziecka. Natomiast nauk na temat slimakow nie pamietam. Dla mnie głupi przykład.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak odróżnić zebrę od konia jesteśmy uczeni od dziecka. Natomiast nauk na temat slimakow nie pamietam. Dla mnie głupi przykład.

Bardzo celna uwaga. Kolega Raf przytoczył absurdalny przykład.

Zresztą nie ma sensu spierać się, tutaj są 2 istotne kwestie rozpoznanie gatunku ślimaka i jakaś z tego płynąca wiedza. Druga kwestia - typ i rodzaj toksyny. Do tego spustoszenie jakie powoduje. To jest ciekawe.


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z filmów kojarzę "Ocenas deadliest" - jest tam bodajże o wężach morskich, tej małej niebieskiej ośmiornicy, kostkomeduzie i własnie o conusach i o ole dobrze kojarzę o skorpanach. To film ze Stevem Irwinem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście są to niebezpieczne zwierzęta. Owszem nie zniósłbym gdy się moim przyszłym podopiecznym coś stało i Stożek by je co chwilę wyłapywał.

Jest to jednak zwierzę, drapieżnik. Temat służy jedynie zdobyciu i poszerzeniu wiedzy o tych niezwykłych zwierzakach.

Węże morskie to dopiero ciekawe zagadnienie :)


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.